Jak zaprojektować oświetlenie w salonie?
Piękny, klimatyczny i przytulny salon, tworzą nie tylko stylowe meble do salonu, designerskie wyposażenie i dekoracje, ciekawe ozdoby i miękkie tekstylia. Choć często o tym zapominamy - klimatyczny salon, to również idealnie dobrane oświetlenie. Lampy do salonu stojące i lampy wiszące, małe lampki dekoracyjne, kinkiety i światełka - wszystkie razem tworzą wyjątkowy nastrój, nadają wnętrzu niepowtarzalnego uroku i to sprawiają, że ma w sobie "to coś", co czyni to wnętrze magicznym.
Jak prawidłowo wybrać oświetlenie salonu, jak za jego pomocą wyeksponować meble? Czym się sugerować, o czym pamiętać i na co zwrócić uwagę? Jest kilka ważnych cech, które powinna mieć każda dobra lampa. Jakie to cechy? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
W tym artykule:
1. Jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie salonu?
2. Oświetlenie w strefie wypoczynku
3. Oświetlenie w strefie jadalni - wiszące lampy
4. Lampy do salonu – dobierz je do stylu aranżacji!
5. Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru oświetlenia?
6. Oświetlenie jako element dekoracji
Jak prawidłowo zaprojektować oświetlenie salonu?
Oświetlenie zwykle planowane jest na jednym z pierwszych etapów budowy domu lub remontu mieszkania. Wymaga bardzo starannego rozplanowania wszystkich miejsc w których w przyszłości znajdą się źródła światła i kontakty. Odpowiednie rozmieszczenie instalacji zagwarantuje idealnie doświetlone wnętrze, a to bywa nieocenione zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy naturalne światło słoneczne nam nie wystarcza. Lampy sufitowe do salonu podobnie jak oświetlenie pozostałej części domu warto rozplanować z udziałem elektryka. Specjalista podczas planowania może być bardzo pomocny i zasugerować wiele ciekawych rozwiązań, na które sami z pewnością byśmy nie wpadli. Może również w porę zmodyfikować nasze plany i pomysły - zwłaszcza te nie do końca trafione.
Na co warto zwrócić uwagę planując oświetlenie salonu? Przede wszystkim na to, by źródła światła znajdowały się w kilku miejscach, doświetlając całe wnętrze. Jedna lampa sufitowa może okazać się niewystarczająca - zwłaszcza jeśli salon jest dość duży. Planując rozmieszczenie konkretnych punktów weź pod uwagę strefy, które zostaną wydzielone w salonie. W każdej z nich powinno się znaleźć przynajmniej jedno źródło światła. Może to być klasyczny żyrandol, elegancka lampa stojąca czy oświetlenie meblowe.
Jak wydzielić strefy w salonie i rozplanować w nich światło? Warto przeprowadzić podział ze względu na konkretne funkcje danej strefy.
Oświetlenie w strefie wypoczynku
Zawieś lampę sufitową nad częścią sypialną tak, aby intensywne światło docierało do każdego zakamarka tej części salonu, oświetlając fotele, sofy, stoły i krzesła. Zwłaszcza zimą, kiedy bardzo szybko robi się ciemno, docenisz zalety tego rozwiązania. Lampa wisząca bezpośrednio nad stolikiem kawowym pozwoli Tobie i innym domownikom lub gościom grać w karty lub gry planszowe, nawet gdy na zewnątrz jest ciemno.
Oświetlenie w strefie jadalni - wiszące lampy
Salon coraz częściej stanowi przestrzeń otwartą na kuchnię lub jadalnię. Wybór odpowiedniego oświetlenia powinien uwzględniać funkcję każdej strefy. Zrezygnuj z jednej, centralnie usytuowanej lampy sufitowej - potrzeby dużych wnętrz są znacznie większe. Zamontuj oświetlenie nad każą strefą z osobna. Np. nad blatem roboczym w części kuchennej zamontuj spoty, reflektory czy inne oświetlenie punktowe. Nad stołem jadalnianym elegancką lampę wiszącą z kilkoma abażurami. W strefie relaksu obok kanapy postaw przytulną lampę stojącą lub lampkę nocną. Tak doświetlona przestrzeń, będzie nie tylko bardziej praktyczna, ale również przytulna i klimatyczna. Odpowiednie oświetlenie jest naprawdę bardzo ważne, a wybór kilku źródeł światła jest jednym z najlepszych rozwiązań wnętrzarskich.
Lampy do salonu – dobierz je do stylu aranżacji!
Oświetlenie do salonu musi być nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. Powinno spinać w jedną całość stylizację wnętrza.
Jeśli Twój salon został zaaranżowany w klasycznym stylu wybierz żyrandol o prostych, niewyszukanych kształtach i jasnych stonowanych barwach. połącz ze sobą oświetlenie sufitowe, lampy stojące, kinkiety i lampy punktowe. Takie rozplanowanie światła sprawi, że każdy zakamarek pokoju będzie doświetlony, co okaże się bardzo praktyczne w okresie jesienno-zimowym, kiedy słońce szybko zachodzi i częściej musimy korzystać ze sztucznych źródeł światła.
We wnętrzu utrzymanym w rustykalnym stylu postaw na oświetlenie sufitowe w formie żarówek zawieszonych na długich kablach i owiniętych wokół drewnianej belki. Podobne lampy zamontuj w strefie jadalnianej, a także w aneksie kuchennym.
W nowoczesnych wnętrzach, w których królują designerskie obrazy z "charakterem" warto zamontować kilka kinkietów, które oświetlą wybraną część ściany i zwrócą uwagę gości na dzieła sztuki znajdujące się we wnętrzu.
Jeśli z kolei urządzasz pomieszczenie w stylu skandynawskim, warto zaplanować dekoracyjne lampy wykonane z drewnianych elementów i uzupełnione detalami w jasnych kolorach.
Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru oświetlenia?
Długość kabla
Długość kabla ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na tym, by lampa wisiała nisko nad stołem lub stolikiem. Taki sposób montażu oświetlenia sprawdzi się najlepiej w wysokich wnętrzach, dostarczając im odpowiednią ilość światła. Pamiętaj, że bardzo modne w ostatnim sezonie lampy nisko zwisające nad blatem lub wyspą, pasują jedynie do niektórych wnętrz.
Design
Zanim zdecydujesz się na konkretny model przemyśl czy będzie spójny z całą aranżacją danego wnętrza. Nie podążaj ślepo za modą. Lampa, która jest hitem wnętrzarskim i najbardziej pożądanym elementem wystroju, może w Twoim salonie wyglądać śmiesznie i mało atrakcyjnie. Zainspiruj się, poszukaj ciekawych stylizacji w internecie lub magazynach wnętrzarskich. Znajdź styl, który najlepiej odzwierciedla klimat salonu i dopiero wtedy wybierz do niego odpowiednią lampkę. Odpowiednie wykończenie wnętrz, spójne połączenie mebli, dekoracji i oświetlenia, to klucz do udanej stylizacji salonu.
Barwa światła
Odcień oświetlenia jest indywidualną kwestią upodobań i gustów. Oświetlenia dekoracyjne i żarówki możesz wybierać od barwy ciepłej przez neutralną, po chłodną lub zupełnie zimną. Pamiętaj, że do każdego wnętrza pasuje inne nasycenie i barwa. Zanim wybierzesz odpowiednią barwę, upewnij się, że odcień, będzie współgrał z całą stylizacją. Światło w salonie obok tej praktycznej pełni również funkcję dekoracyjną. Zadbaj więc o to, by efekt był spójny i elegancki. W klasycznych wnętrzach sprawdzą się ciepłe lub neutralne odcienie oświetlenia w nowoczesnych, biurowych i produkcyjnych chłodne i zimne.
Ilość abażurów
Im większa ilość abażurów, tym lepsze doświetlenie wnętrza. Podczas wyboru lamp do salonu, kuchni czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia zwróć szczególną uwagę na to by, lampa dawał odpowiednią ilość światła. Choć design jest bardzo ważny, powinien iść w parze z funkcjonalnością. Zanim kupisz konkretną lampę poproś sprzedawcę, by zademonstrował Ci jak intensywniejsze światło daje lampa. Będzie to również dobry moment na to, by wybrać odpowiedni odcień.
Niebanalny kształt
Zależy Ci na nowoczesnej aranżacji pokoju dziennego? Zdecyduj się na oświetlenie sufitowe, które wyróżnia się geometrycznym kształtem i ma biały lub czarny kolor. Idealny będzie druciany model, którego abażur eksponuje oryginalną żarówkę. Podobne lampy do salonu możesz wykorzystać nad wyspą kuchenną – wystarczy, że wybierzesz trzy sztuki w mniejszym rozmiarze i zawiesisz je obok siebie. Jeśli lubisz blask, postaw na styl glamour. Podkreślisz go, decydując się na błyszczące żyrandole do salonu. Modele ozdobione wieloma kryształkami rozpraszającymi światło zawieś w kilku strefach – nad miejscem relaksu, nad stołem oraz w aneksie kuchennym. Przestrzeń glamour wzbogać także stojącą lampą ze srebrnym kloszem oraz fantazyjnym kinkietem ze szklanych sopli.
Oświetlenie jako element dekoracji
Żyrandole do salonu, lampy stojące, kinkiety, plafony – to nie wszystkie modele lamp, które możesz wybrać by oświetlić pokój dzienny. Istnieje wiele źródeł światła, które sprawią, że pomieszczenie i nastrój w nim panujący będą przytulne, a poszczególne strefy dobrze wyeksponowane. Aranżując salon, zastanów się nad taśmami LED na ścianie, suficie, przy meblach, półkach lub za telewizorem. Klimat zbudujesz aromatycznymi świecami, podświetlonymi szafkami z przeszklonymi frontami oraz kominkiem.
Podświetlenie telewizora z taśmą LED to idealne rozwiązanie dla odważnych osób kochających nowoczesne układy i rozmieszczenie wielu punktów świetlnych w pomieszczeniu. Niezwykłe oświetlenie obszaru za urządzeniem obsługiwane jest za pomocą pilota - pozwoli to na zmianę koloru i natężenia światła. Możesz również użyć taśm LED na listwach sufitowych, przy ścianach lub wokół obrazu, który chcesz podkreślić. Taśmy LED wykorzystać można również do podświetlenia mebli.
Jeśli zależy Ci na oryginalnym układzie, wybierz zestaw mebli, w którym część szafek jest przeszklona i oświetlona. Taka dekoracja pozwoli z największą łatwością wyeksponować ulubione zdjęcia z wakacji czy czytane książki. W galerii można również umieścić pamiątki z podróży oraz dekoracje związane ze stylem wnętrza. Początkowe oświetlenie w salonie zrobi największe wrażenie wieczorem, gdy pozostałe światła są wyłączone.
Za przyjemną atmosferę w salonie odpowiadają także świece i choć nie dają zbyt wiele światła i nie mogą oświetlić całego pomieszczenia, warto wykorzystywać je do dekoracji i budowania klimatu, podczas szczególnych okazji oraz świąt. Wybieraj produkty aromatyczne, dzięki którym wnętrze będzie nie tylko przytulne, ale również kuszące zapachem. Najlepsze miejsca dla świeczek to stolik kawowy, stół w strefie jadalnianej, półki, komody, witryny i regały oraz kominek.
Jeśli szukasz inspiracji i zastanawiasz się jak oświetlić salon, odwiedź koniecznie nasz sklep. Nasi doradcy pomogą Ci wybrać idealne źródło światła zarówno na sufit nad stół, jak i na ścianę oraz podłogę. Zapraszamy na zakupy!
Zobacz nasze produkty:
Zainspiruj się!!!
Lampa do salonu Sweden | Lampa do salonu Modern Black | Lampa do salonu Nabro | Lampa do salonu Shanghai |