Jak zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? Sprawdź, co radzą nasi specjaliści!

16.08.2022

Sztuczne światło wpisało się w rytm aktualnego życia — pomaga w pracy, nauce i pozwala na dłuższą aktywność w ciągu doby. Dobrze rozplanowane oświetlenie będzie nie tylko praktyczne, ale również zwiększy estetykę wnętrz, dlatego planowanie oświetlenia jest tak ważne. Dobrze zaplanowane oświetlenie to również oszczędność — jeśli światło będzie docierało wszędzie tam, gdzie jest potrzebne, punktów świetlnych nie będzie potrzeba aż tak wiele, zatem zmniejszy się zużycie prądu i rachunki. Zobacz, jakie oświetlenie mieszkania i domu można wyróżnić i jak powinny być rozmieszczone poszczególne typy oświetlenia.

Projektując oświetlenie salonu, sypialni, kuchni czy innych pomieszczeń warto wybrać żarówki LED. Te innowacyjne produkty są ekologiczne i bardzo energooszczędne. W planowaniu oświetlenia nie należy też zapominać o tym, że górne oświetlenie lub dodatkowe lampy to tylko zastępstwa dla światła dziennego, które powinno być jak najlepiej i najczęściej wykorzystywane w danym pomieszczeniu. Planowanie oświetlenia warto zacząć przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, gdyż wtedy najłatwiej przeprowadzić ewentualne zmiany i poprawki.

 

żyrandole i oświetlenie sufitowe - Merkury Market

 


W tym artykule:

1. Oświetlenie ogólne w pomieszczeniach

2. Atrakcyjne lampy wiszące i żyrandole do pomieszczeń reprezentatywnych

3. Plafony — idealne tam, gdzie nie ma za wiele miejsca

4. Oświetlenie dekoracyjne do pokojów młodzieżowych

5. Oświetlenie pomocnicze

6. Kinkiety w korytarzu i łazience

7. Oświetlenie podszafkowe

8. Oświetlenie punktowe

9. Lampki biurkowe do pracy i nauki

10. Lampy stojące idealne do czytania


 

Oświetlenie ogólne w pomieszczeniach

Najważniejszym punktem świetlnym w każdym pomieszczeniu niezaprzeczalnie będzie oświetlenie ogólne. To zwykle pojedyncze lampy sufitowe, które umieszcza się w centralnej części sufitu. Może przyjmować różne formy, popularne są zarówno okazałe żyrandole, jak i proste plafony. Oświetlenie główne jest w stanie oświetlić dużą część pomieszczenia, nie raz oświetlając całość. Stanowi główne źródło światła. Zwykle nie jest bardzo intensywne, pozwala na wykonywanie podstawowych czynności po zmroku. Jest doskonałą opcją w czasie prac w pomieszczeniu, które nie wymagają precyzyjnego oświetlenia (np. sprzątanie, gotowanie), świetnie też nadaje się do spotkań z przyjaciółmi.

Planując oświetlenie ogólne, warto zastanowić się nie tylko nad intensywnością światła, ale również nad tym, by wybrać taki model lamp wiszących, który będzie pasował do aranżacji i konkretnego pomieszczenia.

 

Atrakcyjne lampy wiszące i żyrandole do pomieszczeń reprezentatywnych

Źródła światła nie muszą być nudne! Dobrze jest tak zaplanować oświetlenie w domu lub mieszkaniu, aby prezentowało się ono estetycznie. Do głównych źródeł światła w pokoju dziennym zaliczyć można okazałe żyrandole oraz artystycznie wykonane lampy wiszące. Podobnie wyglądać może oświetlenie sypialni.

W pomieszczeniach takich jak salon, sypialnia lub biuro domowe oświetlenie główne jest ważne. Zapewnia oni rozproszone światło ogólne i nadaje się do wykonywania większości prac i czynności w tych miejscach. Mogą mieć różną barwę światła, ale najlepiej sprawdzają się tutaj te, których barwa światła jest ciepła.

 

jak dobrać dobre oświetlenie domu?

 

Plafony — idealne tam, gdzie nie ma za wiele miejsca

Na suficie podwieszanym, w łazience, korytarzu lub schowku może nie być na tyle miejsca, by zmieścić tam duży żyrandol. Nie ma też w tych wnętrzach potrzeby, aby znajdował się tam tak wyrazisty element dekoracyjny. Tutaj lepiej sprawdzą się plafony, cieńsze, ale doskonale oświetlające wnętrze lampy. Projekt oświetlenia ogólnego w takich miejscach nie musi być zbyt dekoracyjny, za to powinien wykazywać się dużą funkcjonalnością. Często przydaje się mocniejsze światło zamiast rozproszonego.

 

Oświetlenie dekoracyjne do pokojów młodzieżowych

Mówiąc o źródłach światła, warto wspomnieć również o oświetleniu pokoju młodzieżowego. Przestrzeń dla nastolatków często jest nietypowa, dlatego i oświetlenie powinno być wyjątkowe. Nierzadko zdarza się, że w pokoju nastolatka rezygnuje się z pewnych rodzajów źródeł światła, dotyczy to nawet głównego oświetlenia. Wiszące lampy mogą być też przesunięte względem środka pokoju. W takiej aranżacji wnętrza będzie na pewno liczyć się nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka i umiejętność tworzenia niebanalnych rozwiązań. Warto odpowiednio zaplanować oświetlenie pokoju nastolatka i rozmieścić lampy tak, by każdy kąt był dobrze oświetlony i żeby każdy rodzaje oświetlenia współgrał z innymi modelami lamp.

 

Oświetlenie pomocnicze

W projektowaniu oświetlenia ważne jest nie tylko główne oświetlenie, ale również oświetlenie pomocnicze, To dodatkowe punkty światła, które mogą być umieszczone w różnych miejscach tak, by uzupełnić główne oświetlenie wnętrza domu. Projekt oświetlenia powinien zakładać takie rozmieszczenie lamp pomocniczych, by uzupełniały one przestrzenie niedoświetlone przez światło dzienne lub lampę główną.

 

Kinkiety w korytarzu i łazience

Oświetlenie łazienki oraz korytarza warto uzupełnić praktycznymi kinkietami. Lampy ścienne będą doświetlały wnętrza i pomogą np. w wykonaniu makijażu lub przygotowaniu się do wyjścia. Kinkiety warto powiesić tak, by stanowiły praktyczne oświetlenie lustra. Właściwe oświetlenie dodatkowe w formie kinkietów powinno dawać mocne światło o neutralnej barwie.

 

aranżacja wnętrz a wielkość pomieszczenia

 

Oświetlenie podszafkowe

Dodatkowe oświetlenie to również lampki pod szafkami wiszącymi w kuchni. Przy oświetleniu głównym przestrzeń ta jest często słabo doświetlona nawet wtedy, gdy natężenie światła jest duże. Przyda się zatem dodatkowe oświetlenie blatów. W planowaniu tego oświetlenia należy użyć tylu punktów świetlnych, aby każdy fragment blatu roboczego był dobrze oświetlony. Doskonale w tej roli sprawdzą się taśmy LED.

 

Oświetlenie punktowe

Dobrze dobrane oświetlenie to również przemyślanie ustawione oświetlenie punktowe. Tak, jak lampa wisząca oświetla całe pomieszczenie, tak oświetlenie punktowe skupione jest na tym, by dobrze oświetlić dany fragment wnętrza. To przede wszystkim lampa stojąca lub lampka biurkowa, czyli takie elementy, które umożliwiają czytanie lub pracę nad drobnymi rzeczami (szycie, pisanie, składanie modeli).

 

Lampki biurkowe do pracy i nauki

Małe lampki stojące na biurko to doskonałe punkty świetlne do pracy lub nauki. Oświetlają niewielką przestrzeń, ale robią to bardzo dokładnie, dzięki czemu praca jest o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Lampka biurkowa to nieodłączny towarzysz dzieci i młodzieży, którzy zasiadają do nauki i odrabiania lekcji. Przydaje się też osobom, które składają modele lub potrzebują mocnego światła do czytania. Atrakcyjne lamki biurkowe mogą mieć też taką budowę, że pomieszczą dodatkowo przybory do pisania lub notatki.

 

jak dobrać oświetlenie? - Merkury Market

 

Lampy stojące idealne do czytania

Lampy podłogowe to duże modele, które mogą mieć jedną, dwie albo i więcej żarówek. To nie tylko praktyczne źródło światła, ale również dekoracyjne elementy. Szczególną uwagę zwracają wtedy, gdy są zapalone jako jedyne w pomieszczeniu. Ciemne pomieszczenia stają się dzięki temu bardziej nastrojowe. Ten rodzaj oświetlenia będzie idealny do czytania, szydełkowania lub wyszywania. Dobrze jest zdecydować się na model, który ma możliwość przyciemniania, stworzy wtedy nastrojowe światło np. w czasie oglądania telewizji.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Oryginalne oświetlenie stołu — jak wybrać właściwe oświetlenie stołu?


Jaka lampa na zewnątrz z czujnikiem ruchu jest najlepsza?


Zalety diody led


 

Powrót