Jak zaplanować nowoczesną kuchnię z wyspą?
Codzienne życie coraz częściej przenosi się z pokoju dziennego, czyli salonu, do prawdziwego serca domu — do kuchni. Kuchnia staje się zatem już nie tylko miejscem, w którym się gotuje, ale także przestrzenią do spędzania czasu z rodziną i znajomymi. Kuchnia i pokój dzienny tworzą często wspólną przestrzeń, rozdzieloną jednak na logiczne strefy. Jednym z najładniejszych wizualnie i najbardziej funkcjonalnych sposobów oddzielenia kuchni od salonu jest zabudowa tworząca wyspę kuchenną.
W nowoczesnych projektach wyspa pełni nie tylko rolę dodatkowego blatu kuchennego, ale umieszcza się w jej obrębie także zlewozmywaki, okapy kuchenne i płyty grzewcze. Nie jest to rozwiązanie do niewielkich wnętrz, ponieważ wymaga przestrzeni, ale świetnie sprawdzi się w większej kuchni i w pomieszczeniach multifunkcyjnych.
Dlaczego warto zdecydować się na atrakcyjną kuchnię z osobną wyspą kuchenną?
Pomysłów na wydzielenie wyspy może być bardzo dużo. Szafki kuchenne, odpowiednio ustawione i zabezpieczone od zewnątrz płytą MDF, będą się doskonale prezentować jako barek lub lada barowa. Krzesła barowe i elementy wykończenia bez problemu dokupimy oddzielnie. Gotowe moduły dedykowane tego typu rozwiązania są już w ofercie, co pokazuje, jak powszechne staje się rozgraniczanie kuchni i salonu.
Decyzja o wykorzystaniu wyspy kuchennej jako miejsca na zlewozmywak, płytę grzewczą lub zmywarkę wymaga przemyślenia rozwiązań technicznych, obejmujących doprowadzenie niezbędnych mediów. Nie jest to tak łatwe do wykonania, jak blaty oparte o szafki kuchenne między pokojem dziennym a wnęką kuchenną. Można to zrobić na etapie panowania domu lub remontu mieszkania.
Do najważniejszych zalet kuchni z wyspą kuchenną należą między innymi:
-
nowoczesny i efektowny wygląd aranżacji,
-
zwiększenie funkcjonalności w kuchni (tzw. zasada trójkąta roboczego i łatwiejszy dostęp do wyposażenia),
-
uzyskanie dodatkowej przestrzeni blatu roboczego,
-
uzyskanie dodatkowego miejsca do przechowywania,
-
oddzielenie i zamknięcie strefy kuchennej,
-
dodatkowe miejsce do serwowania posiłków
Dobrze jest jednak wiedzieć, że nie wszędzie wyspa kuchenna sprawdzi się idealnie. Nie jest to sposób na udaną aranżację w małych kuchennych pomieszczeniach. W kuchni niewielkich rozmiarów, zamiast zwiększyć funkcjonalność przestrzeni – zajmie większość powierzchni i utrudni poruszanie się oraz wpłynie negatywnie na estetykę pomieszczenia. Przyjmuje się więc, że kuchnię z wyspą powinno się realizować przy minimum 20-metrowym wnętrzu. Odległość dzieląca meble do kuchni i blat wyspowy nie może być mniejsza niż 90 cm, bo utrudni to poruszanie się i korzystanie z dolnej zabudowy.
Każde rozwiązanie ma wady i zalety i nie inaczej jest z wyspami kuchennymi. Do niedogodności, związanych z aranżacją wysp kuchennych, należą:
-
brak możliwości aranżacji wyspy kuchennej w kuchniach o niewielkich rozmiarach,
-
ograniczenie związane z powierzchnią (im większe pomieszczenie, tym większą i bardziej funkcjonalną wyspę można zamontować).
Wyspa to inwestycja na lata. Warto dobrze przemyśleć jej projekt tak, by zapobiec późniejszym błędom przy montażu czy codziennym funkcjonowaniu. Przy jej aranżacji i wykonaniu nie musimy korzystać z pomocy stolarza. Zestawy mebli kuchennych są tak bogate, że bez problemu wykorzystamy modułowe korpusy i fronty kuchenne do szafek, aby dopasować je do planowanej zabudowy.