Jak zamontować listwy przy podłodze?

12.09.2024

Wielu z nas zastanawia się, jak zamontować listwy przypodłogowe — to w końcu praktycznie ostatni etap wykańczania wnętrz, który pomaga w estetycznym połączeniu ściany z podłogą. Listwy chronią też powierzchnie przed zabrudzeniami, a poprawny montaż listew zależy od rodzaju wykończenia, na jakie się zdecydujemy.

Instrukcja montażu nie jest trudna, a metody montażu listew przypodłogowych są na tyle jasne, że nawet bez większego doświadczenia będziemy w stanie przeprowadzić takie prace.

jak zamontować listwy podłogowe?


W tym artykule:

1. Listwy przypodłogowe — jak je zamontować? Jakie modele wybrać? Listwy przypodłogowe MDF, PVC i inne

2. Jak zamontować listwę przypodłogową? Przygotowanie powierzchni

3. Czym ciąć listwy przypodłogowe? Czym przykleić listwy przypodłogowe? A jak przykręcić listwy przypodłogowe? Montaż listew przypodłogowych na klej montażowy, kołki i wkręty

4. Jak montować listwy przypodłogowe? Łatwy montaż listew przypodłogowych — mierzenie i cięcie

5. Montaż na klej i montaż listew podłogowych na kołki i zaczepy — jak zamontować listwy przypodłogowe?

6. Listwy przypodłogowe drewniane, MDF, PVC i innych — jak zadbać o wykończenie?



Listwy przypodłogowe — jak je zamontować? Jakie modele wybrać? Listwy przypodłogowe MDF, PVC i inne

Jeśli chcesz poprawnie zamontować listwy przypodłogowe, koniecznie sprawdź, jaki rodzaj listw masz zakupione lub wybierz odpowiedni dla siebie produkt. Oferowane są listwy przypodłogowe MDF oraz listwy przypodłogowe PCV, a także listwy do podłóg z drewna naturalnego. Stosuje się też listwy aluminiowe, metalowe oraz z różnych tworzyw sztucznych.

Wybór listwy powinien być podyktowany aranżacją wnętrza, na którą się zdecydowaliśmy. Od rodzaju listwy zależy też w dużej mierze montaż.

jak zamontować listwę podłogową

Jak zamontować listwę przypodłogową? Przygotowanie powierzchni

Aby sprawnie i solidnie przeprowadzić montaż listew, należy najpierw dobrze przygotować podłoże. Upewnijmy się, że podłoga i ściany są czyste, suche i gładkie. Wszelkie nierówności utrudnią nam montaż, a wilgoć może w krótkim czasie zniweczyć naszą pracę. Jeśli chcemy zamontować listwy przypodłogowe na ścianie malowanej farbą lub wykończonej tapetą, upewnijmy się, że farba i tapeta dobrze przylegają do ściany.

jak ciąć listwy przypodłogowe?

Czym ciąć listwy przypodłogowe? Czym przykleić listwy przypodłogowe? A jak przykręcić listwy przypodłogowe? Montaż listew przypodłogowych na klej montażowy, kołki i wkręty

Zwykle stosuje się trzy sposoby montażu listew: montaż na klej, montaż na kołki i montaż na wkręty. Poprawny montaż listew zapewni atrakcyjny wygląd wykończenia.

Do montażu przydadzą się na pewno odpowiednie narzędzia, między innymi piłka do drewna lub metalu (w zależności, jakie listwy kupiliśmy), miara i ołówek, wiertarka z wiertłami (jeśli montujemy na kołki), młotek, gwoździe, kołki montażowe, klej montażowy (jeśli montujemy na klej) oraz silikon i akryl.

jak montować listwy przy podłodze?

Jak montować listwy przypodłogowe? Łatwy montaż listew przypodłogowych — mierzenie i cięcie

Aby poprawnie przeprowadzić montaż listew, zmierzmy na początku ściany. W rogach listwy powinny łączyć się pod kątem 45° — możemy też użyć odpowiednich łączników, ale nie zawsze jest to możliwe.

Zmierzmy ściany i przenieśmy wymiary na listwy. Jeśli nasze listwy są z MDF lub drewna naturalnego, koniecznie przytnijmy końce pod kątem 45 stopni w miejscach, gdzie listwa ma znajdować się w rogu. Docięcie listew pod kątem 45° może wydawać się trudne, ale z odpowiednią dawką cierpliwości powinno się udać.

Precyzyjny montaż listew zapewni wykończenie bez szpar i niedoskonałości, dlatego przycinanie listew wykonujmy z dokładnością.

montaż listew przypodłogowych

Montaż na klej i montaż listew podłogowych na kołki i zaczepy — jak zamontować listwy przypodłogowe?

Jeśli chcemy zamontować listwy przypodłogowe, koniecznie zapoznajmy się z rodzajami montażu i dopasujemy odpowiednie działania do rodzaju zakupionych listew.

1. Montaż na klej: Jest to najprostszy sposób montażu listew podłogowych. Nakłada się klej montażowy na tylną stronę listwy, a następnie przyciska się ją do ściany. Warto użyć specjalnych podpórek lub ciężarków, aby listwa dobrze przylegała do ściany podczas schnięcia kleju. Taka metoda jest szczególnie polecana do ścian gładkich i równych. W taki sposób możemy zamontować praktycznie każdy rodzaj listwy, metoda idealnie nadaje się jednak do listwy drewnianej i MDF.

Niektóre listwy mogą mieć już nałożoną warstwę kleju montażowego. Listwy przypodłogowe samoprzylepne montuje się dzięki temu szybko i sprawnie.

2. Montaż na kołki: Jest to trwalsza metoda montażu, szczególnie polecana, gdy ściany są nierówne lub gdy listwy są ciężkie (np. z drewna lub aluminium). Wymaga to wcześniejszego nawiercenia otworów w ścianie, w których umieszcza się kołki rozporowe. Następnie listwy montuje się na wkręty lub gwoździe, przytwierdzając je do ściany. Ten sposób montażu jest bardziej czasochłonny, ale zapewnia stabilne i trwałe połączenie. W taki sposób montuje się między innymi listwy do wykładzin dywanowych.

3. Montaż na zaczepy: Niektóre nowoczesne listwy podłogowe (zwłaszcza aluminiowe lub PVC) są montowane na specjalnych zaczepach, które najpierw mocuje się do ściany, a następnie listwa "klika" się na swoje miejsce. Jest to bardzo wygodna metoda, szczególnie w przypadku późniejszych ewentualnych wymian listew, ponieważ można je łatwo zdjąć i założyć ponownie. Do listew zakupuje się dodatkowo odpowiednie łączniki i narożniki, aby zapewnić profesjonalny montaż listew i piękny wygląd wykończenia.

listwy przypodłogowe

Listwy przypodłogowe drewniane, MDF, PVC i innych — jak zadbać o wykończenie?

Nieważne, czy zdecydowaliśmy się przykleić listwy przypodłogowe, czy może je przewiercić, należy zadbać o to, by całość była estetycznie wykończona. Niewielkie szczeliny między listwą a ścianą lub listwą a podłogą możemy zamaskować, stosując silikon lub akryl w odpowiednim kolorze. To ważne nie tylko ze względu na estetykę — silikon zapobiegnie gromadzeniu się kurzu i brudu. Jeśli zamontowaliśmy listwy na gwoździe, łebki warto zamaskować odpowiednią szpachlą.

Wykończenie jest ważne, ale równie ważne jest to, by profesjonalny montaż listew nie poszedł na marne. Zadbajmy zatem o odpowiednie czyszczenie i konserwację listew. Przecierajmy je z kurzu, myjmy wilgotną ściereczką, a w razie potrzeby również naprawiajmy uszkodzenia. Listwy z PCV i aluminium są łatwe w utrzymaniu, listwy MDF i drewniane mogą wymagać również okresowego lakierowania lub malowania.


Zainspiruj się!

Panele winylowe – montaż. Układanie paneli winylowych (instrukcja krok po kroku)

Rodzaje podłóg — jaką wybrać do salonu, łazienki, na taras? Sprawdź!

Jak ukryć kable w mieszkaniu?

Powrót