Jak zamontować hamak na balkonie i w ogrodzie?
Relaksujący wypoczynek w hamaku o marzenie niejednego z nas! Jednak montaż tego typu konstrukcji może się wydawać trudny - w końcu mocowanie musi zapewnić stabilność i bezpieczeństwo użytkownikom. Okazuje się jednak, iż zawieszenie hamaka wcale nie jest trudne. Co więcej, można go zamocować nie tylko w ogrodzie pomiędzy drzewami, ale też na tarasie, a nawet w domu!
Jak zamontować hamak na balkonie lub w mieszkaniu między ścianami
Brak własnego ogrodu czy mieszkanie w bloku nie muszą stanowić przeszkody w posiadaniu wygodnego, relaksującego hamaka. Trzeba jednak pamiętać, iż wymaga od odpowiedniej przestrzeni. Powinna być około 20-80 cm dłuższa od rozpiętości hamaka. Musimy też pozostawić wystarczającą ilość miejsca obok hamaka - tak by nie obijał się o ściany!
Hamaki mają różne rozpiętości - od 2,5 metra w przypadku produktów dla dzieci do 3,5 metra i więcej dla dorosłych. Na balkonie czy w domu nie musimy koniecznie montować go pomiędzy równoległymi ścianami - mogą być prostopadłe, o ile zapewnimy odpowiednią odległość między punktami zaczepienia.
Zaczynamy od wiercenia otworów montażowych. W ścianach betonowych ich głębokość musi wynosić minimum 10 cm. Jeśli ściany są słabsze, lepiej wykonać większe otwory - nawet do 20 cm. Wiercimy około 15-25 stopni w dół. Następnie montujemy kotwę z oczkiem, na której zaczepiamy karabińczyk. W przypadku ścian z pustaka lepiej zastosować kołnierz i kotwę chemiczną oraz stalowy wkręt oczkowy.
Uwaga! Do zawieszenia hamaka nie nadają się ścianki działowe. Aby zachował on swoją stabilność i nie zerwał się razem z połową tynku, musi być zamontowany na solidnych ścianach.
Montaż fotela do sufitu
Fotele hamakowe to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych hamaków - szczególnie, gdy nie mamy zbyt wiele miejsca do montażu. Oczywiście potrzebuje on odpowiedniej przestrzeni - tak by wypoczywająca w nim osoba nie obijała się o ściany! Dużym plusem fotela hamakowego jest możliwość zawieszenia go na suficie.
Fotel trzeba zawiesić w miejscu, w którym nie ma drutu zbrojeniowego. Pomocny w ich wykryciu będzie przenośny czujnik metalu. Jeśli go nie mamy i pechowo trafimy w zbrojenie, wykonajmy nowy otwór kilka centymetrów dalej, a wcześniejszy zaklejmy gipsem.
W suficie z żelbetonu wiercimy otwór o głębokości 110 cm - pod lekkim kątem. Następnie za pomocą wiertła rozszerzamy go do 15 mm. Wkręcamy stalowy kołek - trzeba zrobić to naprawdę mocno, by wytrzymał ciężar hamaka i dorosłej osoby, a najlepiej dwóch. Zanim pozwolimy swobodnie korzystać z niego domownikom, zróbmy próbę wytrzymałościową - niech położą się na nim dwie osoby i lekko pobujają. Jeśli kołek stalowy się obluzuje, trzeba będzie go mocniej docisnąć.
Wieszanie hamaka w lesie
Czy może być coś bardziej klasycznego niż kemping z uroczym hamakiem zawieszonym między drzewami? Do tego śpiew ptaków i przenośny grill ogrodowy! Nie ma nic prostszego od mocowania hamaka w lesie. Drzewa muszą być oddalone od siebie o 4-5 m. Odległość pomiędzy nimi może być jednak większa - wtedy po prostu mocujemy liny wyżej.
Na wysokości 1,5-2 metrów każde z drzew obwiązujemy liną. Najprostsze rozwiązanie to złączenie dwóch linek i zrobienie pętli. Teraz wystarczy założyć karabińczyki i zawiesić hamak 80-100 cm nad ziemią (hamaki rodzinne wieszamy na wysokości 150 cm).
Wybierając się na kemping pamiętajmy, że będzie nam potrzebna ochrona przed owadami. Warto też zaopatrzyć się w środki na mole, mrówki i szczury - tacy nieproszeni goście mogą skutecznie uprzykrzyć wypoczynek!
Jak zamocować hamak w ogrodzie do 1 drzewa
Nie każdy ma w swoim ogródku mnóstwo potężnych dębów i sosen rozmieszczonych po 3 metry od siebie. Jednak relaks w ogrodzie na hamaku jest możliwy nawet wtedy, gdy mamy tylko jedno drzewo! Z jednej strony mocujemy hamak do drzewa tak jak opisano powyżej. Z drugiej zawieszamy linki na stojaku. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość regulowania odległości - swobodnie wybieramy miejsce dla stojaka. Pamiętajmy też o jego odpowiednim montażu - nogi rozstawione na szerokość 1 metra trzeba przymocować do powierzchni za pomocą wbitych pod kątem śledzi.
Tak zamontowane hamaki to więcej miejsca np. na trampoliny ogrodowe. Nawet jeśli nasza ma już swoje lata i daleko jej do doskonałości, zawsze można ją w prosty sposób naprawić - służą do tego akcesoria i części do trampolin.
Jak zawiesić hamak bez drzew?
Hamaki w każdej chwili można zawiesić w innym miejscu - nie tylko pomiędzy dwoma słupami. Posłużą do tego dwa solidne, drewniane stojaki. To doskonałe rozwiązanie dla małych dzieci - dzięki temu, że pod hamakiem nie ma twardego stelaża, maluchy mogą się na nim bezpiecznie bawić bez obawy o zranienie.
Najpierw montujemy jeden stojak, wbijamy śledzie, napinamy liny, a później we właściwej odległości mocujemy drugi. Wyznacznikiem będzie wysokość materiału po rozpięciu oraz po jego obciążeniu. Jeśli jest zbyt nisko, długość zawsze można wyregulować.
Mocowanie: hamak ze stelażem
Brak słupów i ścian nie jest przeszkodą dla powieszenia naszego hamaka. Wystarczy wybrać taki z metalowym stelażem, a następnie zawiesić go na wygodą dla nas wysokość. sprawdzą się sprytne hamaki z metalowym stelażem. Nie trzeba głowić się nad rozpiętością linki - dostajemy produkt gotowy, wystarczy go złożyć. Dzięki bardzo mocnym profilom i optymalnej długości tego typu gadżet ogrodowy pomieści nawet kilka osób!
Hamak ze stelażem to dobry wybór, jeśli np. mamy mały basen ogrodowy i chcemy przy nim wypoczywać - niezależnie od drzew. Jeśli mamy dzieci, przydadzą im się akcesoria basenowe do zabawy w wodzie. Odpowiedni dopływ zapewnią pompy basenowe, a czystość - chemia basenowa.
Krzesło brazylijskie w ogrodzie
Łączące w sobie cechy hamaków i huśtawek, krzesło brazylijskie to rodzaj siedziska z linkami, połączonymi u góry drewnianym drążkiem. Hamaki tego typu można zamontować zarówno w pomieszczeniu (podobnie jak opisane wcześniej fotele), jak w przestrzeni zewnętrznej. Wystarczy znaleźć grubą gałąź i za pomocą liny zawiesić go tak jak huśtawkę. Jeśli nie mamy takiej możliwości, sprawdzi się też stelaż.
Krzesło brazylijskie łatwiej jest zawiesić na odpowiedniej wysokości - pod obciążeniem nie obniża się aż tak bardzo, jak klasyczny hamak. Wybierzmy dla niego odpowiednie miejsce - najlepiej, by była to naturalna lub sztuczna trawa.
Aby nic nie zakłóciło naszym domownikom relaksu na świeżym powietrzu, pamiętajmy o bezpieczeństwie. Czasem mogą być potrzebne środki odstraszające gołębie, krety, psy i szczury - niechciani goście mogą skutecznie zepsuć nastrój swoją obecnością, a nawet zniszczyć zabawki ogrodowe dla dzieci. Korzystając ze strony Merkury Market, masz dostęp do wielu porad eksperów - sprawdź nasze najnowsze artykuły!