Jak zamontować hamak? Montaż hamaka w kilku krokach

03.03.2021

Trudno wyobrazić sobie relaks w ogrodzie bez uwielbianego przez dorosłych oraz dzieci hamaka. Mimo prostej konstrukcji jest bardzo wygodny, a delikatne bujanie relaksuje i pozwala zapomnieć o codziennych troskach równie skutecznie, jak basen ogrodowy czy huśtawka ogrodowa.

Dostępne na rynku hamaki znacznie różnią się między sobą. Do wyboru są tradycyjne modele z siatki, idealnie nadające się do popołudniowej drzemki oraz materiałowe leżanki z drążkami po obu stronach, znacznie mniej elastyczne i zwykle dwuosobowe.

Kupując hamak, należy dopasować go do rozmiaru dostępnej przestrzeni. Co z tego, że kupisz wymarzony model hamaka, skoro nie będziesz miał gdzie go powiesić?

Samo zawieszenie hamaka jest bardzo proste i zajmie nie więcej niż godzinę – oczywiście pod warunkiem, że przemyślisz sposób montażu hamaka i odpowiednio się do niego przygotujesz. Najprościej jest użyć elementów gotowego zestawu przeznaczonego do określonego rodzaju leżaka wiszącego, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś skompletował go samodzielnie.

 

hamak ogrodowy

 

Gdzie można zamontować hamak?

Jeszcze nie tak dawno hamaki można było zobaczyć przede wszystkim wśród drzew w przydomowym ogrodzie. Obecnie równe często hamaki wiesza się na tarasie i balkonie, a nawet wewnątrz domu. Dzięki temu, że zajmują mało miejsca, sprawdzą się niemal wszędzie. Szczególnie szeroki jest wybór hamaków nadających do mieszkań, ponieważ nie muszą być one odporne na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, mróz i promieniowanie słoneczne. Mnogość kolorów, wzorów, materiałów i rozmiarów sprawia, że hamak można z powodzeniem wkomponować w dowolną aranżację wnętrza – od stylu boho, przez industrialny i glamour, aż po minimalistyczny.

 

Jak zawiesić hamak krok po kroku?

Zobacz razem z nami, jak należy zamocować hamak.

Znajdź odpowiednie miejsce montażu hamaka

Hamak mocuje się między dwoma punktami oddalonymi o siebie o około 4 metry. W ogrodzie są to zwykle drzewa, ale równie dobrze sprawdzą się drewniane belki lub stalowe słupki zakotwiczone w ziemi na głębokość minimum pół metra i zalane betonem, który zapewni stabilność konstrukcji (przy czym otwór powinien być szerszy na dole niż na górze).

Hamak na tarasie najprościej jest zawiesić na uchwytach mocowanych bezpośrednio do ścian lub filarów. Inne rozwiązanie to stelaż (stojak) hamakowy, który można ustawić w dowolnym miejscu i przesunąć w razie potrzeby, na przykład w poszukiwania cienia, jeśli spadnie deszcz lub dokupimy meble ogrodowe.

Przed kupieniem hamaka na balkon należy sprawdzić, czy dostępna przestrzeń jest wystarczająca. Wybierz takie miejsce montażu, które nie utrudni poruszania się po balkonie i umożliwi swobodne bujanie (zalecane jest zarezerwowanie na hamak pasa wolnego od przeszkód o szerokości 120 cm).

W mieszkaniu lub domu hamak jest zwykle rozciągnięty po skosie między prostopadłymi ścianami, jednak nie mogą to być ścianki kartonowo-gipsowe, które w przeciwieństwie do betonu nie utrzymają ciężaru dorosłej osoby, nie ma więc sensu ryzykować wyrwaniem mocowań i bolesnym upadkiem z dużej wysokości.

Ustal, na jakiej wysokości powinny się znaleźć mocowania

Jest ona uzależniona przede wszystkim od rodzaju hamaka oraz elastyczności użytego materiału. Uchwyty sztywnych hamaków z drążkami można umieścić już w odległości 1,5 metra od ziemi, natomiast typowe hamaki z siatki są na tyle sprężyste i rozciągliwe, że zalecana wysokość to 2, a nawet 3 metry. Pamiętaj, że pod wpływem masy ciała hamak znacząco opada — ogólna zasada jest taka, że obciążony powinien wisieć co najmniej 30 centymetrów na ziemią.

Oszacuj optymalną odległość między punktami mocowań

Podobnie jak wysokość mocowań, również odległość między nimi zależy przede wszystkim od tego, czy hamak posiada drążki. Jeśli tak, przyjmuje się, że minimalny odstęp między punktami mocowania wynosi tyle, co długość hamaka. Natomiast w przypadku klasycznych hamaków dostosowujących się do kształtu ciała minimalną odległość pomiędzy drzewami lub ścianami oblicza się, odejmując od długości hamaka 10%. Coraz częściej producenci podają informacje dotyczące montażu na opakowaniu, jednak na wszelki wypadek warto wiedzieć, jak samemu dokonać takich obliczeń.

Zamocuj hamak

Jeśli wiesz już, gdzie go powiesisz, dokładnie wymierz wszystkie odległości i zaznacz punkty mocowań ołówkiem. Jak zamontować hamak? Wszystko zależy od tego, czy mocujesz go do ścian, drzew, drewnianych belek czy sufitu.

Jeśli wykorzystujesz rosnące w ogrodzie drzewa, wiercenie nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze, nie gwarantuje stabilności, po drugie nieodwracalnie niszczy pień. Upatrzone drzewa należy obwiązać podwójnie złożoną liną, używając specjalnej podkładki, która zapobiegnie uszkodzeniu kory. Następnie do liny mocuje się karabińczyki utrzymujące hamak.

Do drewnianych belek przykręca się specjalne uchwyty lub śruby do drewna, przestrzegając zaleceń producenta co do średnicy i długości wierconego otworu. Z kolei do stalowych słupów mocowanie należy przyspawać.

Montaż hamaka w domu do betonowej ściany wymaga użycia wiertarki udarowej. W wykonanych przy jej pomocy otworach (o głębokości minimum 10 cm) należy umieścić kołki rozporowe, a następnie odpowiedniej grubości wkręty z uchwytami. Zanim przystąpisz do wiercenia, upewnij się, że nie trafisz na przewody elektryczne ani rury. Jeśli ściany są od siebie zbyt oddalone, dodatkowo zastosuj linę i karabińczyk.

 

hamak ogrodowy

 

A może wiszący fotel zamiast typowego hamaka?

Dużą popularnością cieszą się także stylowo wyglądające fotele brazylijskie oraz hamaki typu bocianie gniazdo. Nie nadają się one do spania, za to, jeśli położysz na nich poduszki ogrodowe, świetnie sprawdzą się w roli siedziska do czytania lub wypicia porannej kawy. Są uwielbiane przez dzieci, zajmują mało miejsca, można je zdjąć do prania lub zabrać je sobą na wycieczkę. Zwykle mocuje się je bezpośrednio do sufitu, na stalowej kotwie zakończonej hakiem.

 


 

Powrót