Jak zamaskować rury w mieszkaniu?

18.11.2024

Każdy z nas chce, aby nasze domy i mieszkania były estetyczne. Ładnie wykańczamy ściany i podłogi, kupujemy nowoczesne meble, a co tydzień odkurzamy i zmywamy podłogi. Niektórzy z nas wymagają jednak od wnętrz więcej, dlatego zwracamy też uwagę na małe szczegóły — również na to, by wszelkie rury od instalacji były schowane. Nie będzie to takie trudne, gdy budujemy nowy dom lub wykańczamy mieszkanie ze stanu surowego, co, jeśli mamy już całkiem ładnie wykończone pomieszczenia, a rury nagle zaczęły nam przeszkadzać? A może podczas remontu uznaliśmy, że zabudowa rur będzie dobrym pomysłem? Jest kilka prostych i estetycznych sposobów na zamaskowanie rur w mieszkaniach, przyjrzyjmy się im zatem koniecznie.

Pamiętajmy przy tym o regulacjach budowlanych! Te szczególnie restrykcyjnie podchodzą do instalacji gazowej, do której, w razie kontroli, powinniśmy mieć łatwy dostęp. Nie możemy zatem tutaj decydować się na trwałą zabudowę.

jak ukryć rury w mieszkaniu?


W tym artykule:

1. Maskowanie rur z pomocą płyt i sklejek

2. Drewniana zabudowa rur we wnętrzach

3. Maskowanie rur poziomych i pionowych farbą

4. Jak ukryć rury w mieszkaniu przy pomocy mebli?

5. Kreatywne sposoby na maskowanie rur, czyli jak zamienić rury w elementy dekoracyjne?

6. Zabudowy modułowe i kasetony — pomysły zabudowy rur



Maskowanie rur z pomocą płyt i sklejek

Najpopularniejszym sposobem na zamaskowanie rur jest obudowanie ich płytami kartonowo — gipsowymi. Sprawdzi się to szczególnie dobrze w nowoczesnych wnętrzach, gdzie liczy się minimalizm i proste linie. Płyty można malować, układać na nich płytki lub okładziny, jak również docinać do konkretnego wymiaru.

Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest jego w miarę niska cena oraz szybki i nieskomplikowany montaż. Dodatkowo płytę możemy wykończyć tak, jak inne ściany w mieszkaniu, dzięki czemu zabudowa stanie się całkowicie niewidoczna.

Niestety, w razie awarii konieczne będzie zniszczenie wykończenia. Tego sposobu nie zastosujemy do rur gazowych, ale dobrze sprawdzi się to w przypadku rur wentylacyjnych lub zabudowy rur kanalizacyjnych albo rur z wodą. Jeśli niektóre punkty instalacji muszą być czasowo dostępne (np. miejsce z licznikiem raz do roku na kontrolę), w płytach możemy wyciąć otwór i zamontować kratkę wentylacyjną lub drzwiczki, dzięki którym dostęp do tego danego miejsca będzie łatwiejszy.

jak ukryć rury?

Drewniana zabudowa rur we wnętrzach

Drewno to od wieków jeden z najpopularniejszych materiałów, zarówno budowlanych, jak i wykończeniowych. Możemy użyć go również do wykonania obudowy maskującej na rury. Będzie to nie tylko sposób na estetyczne ukrycie instalacji, ale również pomysł na efektowną dekorację.

Drewniane obudowy i obudowy ze sklejki są łatwe do zamontowania i zdemontowania. To znacząco ułatwia ewentualny dostęp do rur. Drewno możemy pomalować na ciekawy kolor lub artystycznie wykończyć.

Minusem są same właściwości drewna. Materiał nie nadaje się do miejsc, gdzie panuje zwiększona wilgotność powietrza. Drewno wymaga też regularnej konserwacji, o której musimy pamiętać.

Jeśli wiemy, że konieczne będzie sprawdzanie rur co jakiś czas, od razu zamontujmy deski lub sklejkę na odpowiednich, łatwych do usunięcia łączeniach.

maskowanie rur w mieszkaniu

Maskowanie rur poziomych i pionowych farbą

Jeśli obudowa nie jest możliwa (jak w przypadku rur gazowych), możemy spróbować instalację ukryć na tle ściany, malując rury farbą w tym samym kolorze, co farba na ścianie. To tanie i szybkie rozwiązanie. Do rur centralnego ogrzewania warto wybrać farby specjalnie do malowania rur i grzejników.

Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest prostota i stosunkowo niski koszt. Malowanie nie wymaga czasochłonnej pracy.

Minusem będzie to, że odcień farby może różnić się od tego na ścianie, rura, nawet pomalowana tą samą farbą, nadal będzie rzucała cień i będzie w pewnym stopniu widoczna. Źle dobrana farba będzie też szybko się łuszczyć.

jak ukryć rury?

Jak ukryć rury w mieszkaniu przy pomocy mebli?

Ukrywanie rur nie musi wymagać od nas zabudowy. Czasami wystarczy rury schować za meblami lub zasłonami. To skuteczne rozwiązanie zwłaszcza w kuchni lub łazience, gdzie wysoka zabudowa jest już zwykle standardem. W tych pomieszczeniach warto zastanowić się nad wysokimi szafkami w miejscach, gdzie rury są widoczne. W salonie, jadalni lub sypialni rury możemy ukryć za regałami, szafkami lub półkami.

Takie rozwiązanie pozwala na szybki i łatwy dostęp do rur. Jest to również sposób niskobudżetowy, bo wyposażenie i tak jest konieczne w każdym pomieszczeniu.

Maskowanie rur meblami wymaga od nas odpowiedniego planowania przestrzeni. W niektórych przypadkach, zwłaszcza małych pomieszczeń, może nie być to takie łatwe. Łatwiej będzie tutaj rury maskować zasłonami, gdyż centralne ogrzewanie często znajduje się przy oknach.

sposoby na maskowanie rur

Kreatywne sposoby na maskowanie rur, czyli jak zamienić rury w elementy dekoracyjne?

Po co chować, jeśli można estetycznie wyeksponować? Ten innowacyjny pomysł pojawia się w niektórych stylach aranżacyjnych. Z widocznych rur, jako z elementów dekoracyjnych, korzysta między innymi styl loftowy, industrialny lub steampunk. Oryginalne instalacje są w takich wnętrzach doskonale widoczne.

Sposób ten jest najtańszy ze wszystkich, w końcu właściwie nie musimy tutaj robić dodatkowo nic. Rury warto jednak wyczyścić i umyć, aby nie były zakurzone, zatłuszczone lub zardzewiałe. Widoczne instalacje będą raziły w niektórych wnętrzach, np. w stylu glamour, zatem nie jest to uniwersalne rozwiązanie.

Jeśli wiemy, że będziemy chcieli wyeksponować instalacje, zadbajmy o ładny wygląd rur.

rury we wnętrzach loft

Zabudowy modułowe i kasetony — pomysły zabudowy rur

Dotychczas omawialiśmy przede wszystkim przypadek rur na ścianie, ale w momencie, gdy instalacja znajduje się na suficie, możemy pokusić się o sufit podwieszany, zabudowę modułową lub montaż kasetonów sufitowych. Te sposoby pozwolą nam całkowicie ukryć instalację, a jednocześnie dopasują się do każdego stylu wnętrzarskiego.

Sposób ten umożliwia maskowanie instalacji nawet na dużych powierzchniach. Wymaga jednak dużych nakładów finansowych. Nad tym sposobem warto jednak zastanowić się wtedy, gdy interesują nam nowoczesne wnętrza minimalistyczne. Zabudowa powoli nam nie tylko ukryć rury, ale również przyda się wtedy, gdy będziemy chcieli zainstalować nowoczesne oświetlenie LED.


Zainspiruj się!

Gruntowanie ścian

Jakie błędy popełniamy w czasie remontu i jak im zaradzić?

Jak naprawić pęknięcie na ścianie?

Powrót