Jak zagospodarować szafki kuchenne?
Kuchnia to miejsce, w którym porządek i dobre zagospodarowanie mają szczególne znaczenie. Talerze, garnki, sztućce i wszelkiego rodzaju przybory kuchenne optymalnie rozmieszczone w szafkach kuchennych ułatwiają pracę, oszczędzają czas przeznaczony na gotowanie i pozwalają uniknąć zbędnego bałaganu. Z pomocą w dobrej organizacji kuchni przychodzą nowoczesne systemy do przechowywania.
Sprawdź, jak je wykorzystać i dobrze zagospodarować szafki w kuchni!
W tym artykule:
1. Kuchnia podzielona na strefy
2. Jak zagospodarować szafki w kuchni
3. Jak zagospodarować szuflady
4. Praktyczne systemy kuchenne
5. Inne pomysły na zagospodarowanie przestrzeni kuchni
6. Jak utrzymać porządek w kuchni
Kuchnia podzielona na strefy
Sposób zagospodarowania szafek, szuflad i półek wpływa na porządek w kuchni i efektywność pracy — nie powinien być dziełem przypadku! W dobrym zaplanowaniu przestrzeni pomoże nam zasada podziału kuchni na pięć stref. Wbrew pozorom szafki kuchenne odgrywają istotną rolę nie tylko w strefie przechowywania!
Strefa zapasów. Służy przede wszystkim do przechowania produktów spożywczych — składa się na nią lodówka oraz szafki kuchenne stanowiące spiżarnię. Czym większa powierzchnia kuchni, tym więcej zapasów możemy przechowywać.
Strefa przechowywania. Tutaj umieszczamy zastawę stołową, garnki, patelnie i wszelkie inne używane w kuchni akcesoria. W tej strefie mamy najwięcej szuflad i szafek.
Strefa przygotowania. Rolę tę pełni blat lub wyspa kuchenna. Znajdujące się w tej strefie szafki kuchenne stojące przechowają najpotrzebniejsze i najczęściej używane akcesoria kuchenne. W tym miejscu powinny znaleźć się też między innymi półki na przyprawy czy specjalne pojemniki do przechowywania noży, desek i inne.
Strefa zmywania. To przestrzeń dla zlewu oraz szafki pod zlewozmywak. W szafce tej umieszczamy kosze na śmieci — najlepiej w wysuwanych szufladach w formie praktycznych systemów cargo. Tutaj też mamy miejsce na chemię i akcesoria kuchenne do sprzątania.
Strefa gotowania. Znajdujemy tu kuchenkę lub płytę grzewczą. W szafkach i szufladach możemy umieścić garnki, pokrywki, sitka itp.
Jak zagospodarować szafki w kuchni
Aby utrzymać porządek w kuchni, nie wystarczy właściwe rozstawienie szafek kuchennych. Zarówno szafki kuchenne wiszące, jak i szafki dolne muszą mieć odpowiednio zagospodarowane wnętrze. Przede wszystkim garnki, patelnie, cięższe naczynia i inne tego typu przedmioty kuchenne warto umieścić w szafkach pod blatem. Z kolei w szafkach wiszących przechowujemy talerze, szklanki itp. Przy czym warto podzielić meble do kuchni na takie, z których wyposażenia korzystamy często i te rzadziej używane. Pierwsze powinny być tak ulokowane, aby wszystkie potrzebne do gotowania naczynia itp. były zawsze pod ręką.
Jak zagospodarować szuflady
Szuflady w kuchni pozwalają utrzymać porządek wśród akcesoriów kuchennych, sztućców, ale też sprzętów takich jak np. blender i różnych drobiazgów używanych w kuchni. Choć tak ważne w organizacji kuchni, szuflady stanowią jednocześnie przestrzeń, w której niezwykle łatwo o bałagan. Z tego względu najlepiej wyposażyć je w praktyczne organizery, przegródki i pojemniki na sztućce. Dzięki dobrej organizacji przestrzeń w szufladach znacznie się powiększa — okazuje się, iż mieszczą się w nich nie tylko sztućce, ale też wiele innych rzeczy, np. pokrywki, przyprawy itp.
Sztućce najlepiej trzymać w szufladzie ulokowanej najbliżej blatu, w strefie przygotowywania. Przegródki pozwolą na segregację częściej i rzadziej używanych noży, widelców czy łyżek. W naszym sklepie znaleźć można wiele praktycznych rozwiązań pozwalających optymalnie dopasować przegródki do rozmiarów szuflady.
Szuflada pod zlewem to z kolei doskonałe miejsce na kosze do segregacji śmieci. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie niż klasyczne pojemniki — szczególnie w dobie obecnej, gdy wymóg segregacji powiększył liczbę stosowanych w domach koszy z jednego do pięciu! Dostępne organizery posiadają m.in. wentylację dla odpadów organicznych, łatwe do otwierania pokrywy czy chociażby specjalne oznaczenia, dzięki którym żaden z domowników nie będzie miał wątpliwości, gdzie wyrzucić poszczególne produkty.
Praktyczne systemy kuchenne
Odpowiednio zaprojektowane, nowoczesne kuchnie to też szereg praktycznych systemów, które ułatwiają przechowywanie. Nie bez przyczyny swoją ogromną popularność zyskały w ostatnich latach kosze Cargo. Pozwalają one na doskonałe zorganizowanie szafki kuchennej — także tych miejsc, które w tradycyjnych kuchniach najczęściej pozostawały niewykorzystane.
Przyjrzyjmy się elementowi, który występuje w zasadzie w każdej kuchni. Są to szafki narożne. Dostarczają one mnóstwo przestrzeni do przechowywania, jednak wyposażone w tradycyjne półki, nie pozwalają wykorzystać jej w pełni. Tutaj z pomocą przychodzą kosze Cargo, np. wygodne półki obrotowe. Dzięki nim mamy łatwy dostęp do rzeczy zlokalizowanych nawet w najgłębszych częściach szafki kuchennej. Do przechowywania produktów możesz też wykorzystać np. specjalne kosze typu nerka czy wysuwane półki na systemach jezdnych.
Nowoczesne systemy Cargo pozwalają efektywnie wykorzystać nawet niewielką przestrzeń. Doskonałym przykładem są wąskie szuflady z koszami, w których z powodzeniem możemy trzymać np. wysokie butelki, oleje, słoiki, bądź zagospodarować je według własnych potrzeb — np. uczynić jedną z nich miejscem na pieczywo.
Inne pomysły na zagospodarowanie przestrzeni kuchni
Szafki kuchenne i szuflady dają nam największą przestrzeń na przechowywanie przyborów kuchennych i innych rzeczy tak, by były one zawsze pod ręką. Nie wyczerpują jednak rozwiązań, które współcześnie oferują nam producenci. Szczególnie w małej kuchni często brakuje odpowiedniej ilości szafek i szuflad. W rezultacie nie wszystkie sprzęty udaje się w nich pomieścić. Gdy miejsca w kuchni jest mało, łatwo o bałagan. Warto więc wspomóc się ciekawymi pomysłami na efektywne przechowywanie kuchennego wyposażenia.
Jednym z takich rozwiązań są listwy magnetyczne — minimalistyczne, praktyczne i atrakcyjne wizualnie, pozwalają na efektowne przechowywanie noży i innych akcesoriów z metalowymi elementami. Przeznaczone do powieszenia na ścianie nad blatem, wykorzystują miejsce w przestrzeni kuchennej, które zwykle pozostaje niewykorzystane
Jeśli w szafkach w kuchni i wnętrzach szuflad wciąż brakuje nam miejsca, by efektywnie przechowywać wyposażenie szafek kuchennych, przyprawy, sprzęty i różne produkty, wykorzystajmy też półki. Dostępne w wersji klasycznej lub formie wiszących koszy, dobrze się prezentują, a przy tym pozwalają na powiększenie wnętrza szafek i szuflad kuchennych. Co istotne, produktów takich jak np. mąka, ryż czy herbata wcale nie musimy przechowywać w oryginalnych opakowaniach. W sklepach znajdziesz wiele atrakcyjnych pojemników na tego typu produkty. Ciekawie prezentują się one na powierzchni półek — dzięki nim potrzebne wyposażenie pozostaje zawsze pod ręką.
Jak utrzymać porządek w kuchni
Oczywiście nawet najlepiej zorganizowana kuchnia szybko straci swój ład i porządek, jeśli nie będziemy stosować się do kilku ważnych zasad. Jeśli więc chcemy, aby w naszych szafkach kuchennych zawsze panował ład, pamiętajmy by:
- Rozpoczynać prace w uporządkowanej kuchni. Najpierw więc trzeba posprzątać, a potem gotować kolejny posiłek!
- Opakowania i inne śmieci wyrzucać od razu do kosza — po to w końcu jest szuflada pod zlewem!
- Zawsze zamykać szafki i szuflady. Jeśli o tym zapomnimy, łatwo będzie w coś uderzyć, strącić lub zniszczyć.
- Brudne naczynia i sprzęty zawsze wkładać od razu do zmywarki lub myć na bieżąco. W żadnym wypadku nie rozstawiać ich po blatach.
- Często wietrzyć kuchnię lub używać wyciągu.
Przestrzeganie wszystkich tych zasad w dobrze zorganizowanej kuchni to gwarancja porządku i efektywnej pracy każdego dnia. Zdecydowanie warto o to zadbać!