Jak zadbać o przyjemny zapach w łazience? Proste sposoby, które działają
Łazienka – miejsce relaksu, porannego przebudzenia i wieczornego wyciszenia. Niestety, bywa też przestrzenią, w której zapachy nie zawsze są takie, jakie byśmy chcieli. A przecież nic nie psuje przyjemnej kąpieli bardziej niż nieświeże powietrze. Utrzymanie świeżego zapachu w łazienkowej przestrzeni wielu osobom sprawia trudności. Jak więc zadbać o to, żeby łazienka zawsze pachniała czystością i świeżością? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które wypróbowaliśmy na własnych łazienkach! Eliminowanie nieprzyjemnych zapachów i zastępowanie ich czymś przyjemnym nie jest trudne — zaraz to udowodnimy!
W tym artykule:
1. Wietrzenie łazienki i wentylacja, czyli zacznijmy od podstaw dla świeżego powietrza
2. Brzydki zapach w łazience? Najlepsze są naturalne pochłaniacze zapachów
4. Rośliny – naturalne odświeżacze powietrza
5. Higiena i świeży zapach idą w parze! Czystość to prosty sposób na nieprzyjemne zapachy
6. Pachnąca łazienka to nie magia
Wietrzenie łazienki i wentylacja, czyli zacznijmy od podstaw dla świeżego powietrza
Nawet najlepsze odświeżacze powietrza nie pomogą, jeśli w łazience brakuje po prostu świeżego powietrza. Jeśli masz okno, otwieraj je regularnie, zwłaszcza po kąpieli czy prysznicu. W przypadku łazienki bez okna postaw na dobrą wentylację mechaniczną i sprawdź, czy kratka wentylacyjna nie jest zapchana. Brudne i zakurzone kratki nie przepuszczą dobrze powietrza, dlatego czyść je regularnie.
Jeśli masz wentylator, włącz go na kilka minut po każdej kąpieli – to pomoże pozbyć się wilgoci, która sprzyja powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. To prosty sposób na neutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Wymiana powietrza w łazience jest też niezwykle ważna, gdy masz tam ogrzewanie gazowe wody — wentylacja jest wtedy koniecznością!
Odświeżacze powietrza — czy odświeżacz na baterie jest dobrym rozwiązaniem?
Utrzymanie świeżego zapachu możliwe jest dzięki wietrzeniu i wentylacji, ale jeśli tak naprawdę chcesz, aby łazienka pięknie pachniała, trzeba zastosować dodatkowe metody. Odświeżacze powietrza są w tej kwestii niezastąpione. Domowe zapachy łazienkowe zrobisz samodzielnie (napiszemy o nich nieco więcej niżej), ale możesz też po prostu zakupić automatyczny odświeżacz powietrza na baterie. Warto też zaopatrzyć się w mały, ręczny spryskiwacz — w końcu z toalety korzystamy codziennie i czasami przydaje się szybkie odświeżenie powietrza i zneutralizowanie zapachów.
Brzydki zapach w łazience? Najlepsze są naturalne pochłaniacze zapachów
Zamiast maskować zapachy, lepiej je eliminować i neutralizować. Na szczęście są na to proste, naturalne metody.
-
Soda oczyszczona – wchłania wilgoć i neutralizuje zapachy. Wystarczy wsypać ją do małej miseczki i postawić w kącie łazienki. Jeśli zależy nam na utrzymaniu przyjemnego zapachu i zachowaniu estetyki, zdecydujmy się na ładną, zdobną miseczkę. Sodę wymieniajmy też często, co dwa, trzy dni.
-
Węgiel aktywny – działa jak magnes na zapachy i wilgoć. Wystarczy kilka kawałków w bawełnianym woreczku, by skutecznie zneutralizować zapach.
-
Ocet – nie pachnie najlepiej, ale świetnie pochłania nieprzyjemne aromaty. Możesz przetrzeć nim fugi i inne powierzchnie, a zapach octu szybko wyparuje. Ocet to też świetna pomoc w trakcie sprzątania! Łatwiej z jego pomocą wyczyścisz powierzchnie, a płytki nabiorą wyjątkowego blasku!
Naturalne metody są stosowane od lat, a co najlepsze — są tanie i skuteczne, dlatego zdecydowanie się nimi zajmij. Uzyskasz bez problemu naturalny zapach w łazience, neutralizując nieprzyjemną woń z pomocą sody oczyszczonej, octu lub węgla.
Domowy odświeżacz, olejki eteryczne, dyfuzory zapachowe i domowe mieszanki — jak pozbyć się przykrego zapachu z łazienki?
Nic tak nie podkręca atmosfery w łazience, jak delikatny, przyjemny zapach. Jak go uzyskać? Domowy odświeżacz powietrza to jeden z najprostszych sposobów na przyjemną woń. Naturalne metody są w końcu nie tylko eco, ale też i na topie, czyż nie?
-
Kilka kropel olejku eterycznego na rolce papieru toaletowego sprawi, że każde użycie uwolni subtelną woń (np. lawendy, cytryny, eukaliptusa).
-
Bawełniane waciki z olejkiem umieszczone w kątach łazienki działają jak naturalne odświeżacze.
-
Domowy spray – wymieszaj wodę z olejkiem eterycznym i odrobiną alkoholu, przelej do buteleczki z atomizerem i odświeżaj powietrze, kiedy tylko masz ochotę.
Proste, prawda? A do tego niedrogie i skuteczne. Domowy odświeżacz powietrza to też patyczki zapachowe włożone do ulubionego olejku eterycznego. Olejki dodaj też do wody, którą przemywasz powierzchnie w łazience — po każdym sprzątaniu w łazience będzie unosił się przyjemny zapach.
Dodatkowe środki zapachowe a automatyczne odświeżacze powietrza
Jeśli uniknięcie brzydkiego zapachu wciąż sprawia problemy, warto zdecydować się na automatyczne odświeżacze powietrza. Są to niedrogie urządzenia, zwykle na baterie, które rozpylają zapach po łazience. W usuwaniu nieprzyjemnych zapachów zdecydowanie będą ogromną pomocą.
Rośliny – naturalne odświeżacze powietrza
Jeśli myślisz, że w łazience nie da się mieć roślin, to niespodzianka – są gatunki, które uwielbiają wilgoć i przy okazji oczyszczają powietrze! Postaw na paprocie, zielistkę lub sansewierię, a Twoja łazienka nie tylko będzie pięknie wyglądać, ale też pachnieć lepiej.
Higiena i świeży zapach idą w parze! Czystość to prosty sposób na nieprzyjemne zapachy
Nie ma co się oszukiwać – nawet najpiękniejszy zapach nie przykryje brudu. Regularne sprzątanie to klucz do świeżości! Utrzymanie czystości nie tylko sprawi, że w łazience będzie estetyczniej, ale też pomoże w opanowaniu problemu brzydkiego zapachu. Na co zwrócić uwagę? Oczywiście na ceramikę łazienkową oraz odpływy.
-
Dbaj o czystość toalety – przynajmniej raz w tygodniu porządnie wyszoruj miskę WC. Po użyciu toalety spłucz też wodę, a jeśli to potrzebne, wyczyść kompakt szczotką do WC. Czystość to podstawa!
-
Dbaj o odpływy – raz w tygodniu wlej do nich mieszankę sody oczyszczonej i octu, a potem zalej gorącą wodą. Unikniesz nieprzyjemnego zapachu kanalizacji i problemów z jej zatykaniem.
-
Pierz ręczniki i dywaniki – wilgotny materiał to siedlisko bakterii i pleśni. Przynajmniej raz w tygodniu wrzuć je do pralki.
-
Wymieniaj szczotkę do toalety – może wyglądać niepozornie, ale to jeden z największych źródeł nieprzyjemnych zapachów.
Regularne sprzątanie łazienki — najlepsze na nieprzyjemne zapachy
Utrzymanie czystości w łazience nie jest trudne, zwłaszcza gdy do tematu podejdziemy z systematycznością. Codziennie poukładaj ręczniki, posegreguj je na te, które mają iść do prania i te, które jeszcze zostają w łazience. Uprzątnij nadmiar kosmetyków, sprawdź, czy kompakt WC nie jest brudny i czy odpływ nie zatyka się w wannie. Nie zajmie Ci to więcej niż kilkanaście minut, a sprawi, że łazienka będzie po prostu przyjemniejsza. I, oczywiście, ładniej pachnąca.
Pachnąca łazienka to nie magia
Dobra wentylacja, pochłaniacze zapachów, naturalne olejki i regularne sprzątanie – to przepis na łazienkę, do której aż chce się wchodzić. A gdy wszystko ładnie pachnie, codzienne rytuały stają się jeszcze przyjemniejsze. Więc jeśli chcesz, by Twoja łazienka zawsze pachniała świeżością, zacznij od tych prostych kroków – efekt gwarantowany!
Zainspiruj się!
Jak wyczyścić kamień w toalecie? Domowe sposoby na brudne ustępy
Umywalki wpuszczane w blat i modele nablatowe — jakie są ich zalety i wady tych rozwiązań?