Jak zadbać o prywatność w czasie pływania w basenie przydomowym?
Przydomowe baseny od kilku sezonów stały się centrum letniego życia rodzinnego. Chociaż koronawirus nie powstrzymuje nas przed podróżowaniem do cieplejszych krajów, wciąż lubimy spędzać czas w zaciszu podwórka, wypoczynek organizując na własnych zasadach. Prywatne baseny to luksus, który daje mnóstwo frajdy i właściwie rzecz, na którą stać coraz więcej osób. Zabawa jest przednia, jednak radość zmniejsza się, gdy sąsiad zagląda na nasze podwórko, a my nie czujemy prywatności, na którą przecież zasługujemy.
Gdy przechodnie lub sąsiedzi za często mogą zajrzeć do naszego basenu, czas pomyśleć o praktycznych rozwiązaniach dla zwiększenia prywatności. Sposobów, na szczęście, jest całkiem sporo.
W tym artykule:
1. Prosto i skutecznie — ogrodzenie, które zapewni komfort w prywatnym basenie
2. Jak zapewnić sobie prywatność we własnym basenie? Parawany i zasłony
3. Pływanie w przydomowym basenie nocą — jak zadbać o odpowiednie oświetlenie?
4. Jak zaaranżować otoczenie przy własnym basenie?
Prosto i skutecznie — ogrodzenie, które zapewni komfort w prywatnym basenie
Najprostsza metoda to solidne ogrodzenie. Możemy zdecydować się na drewniany płot, który doda ogrodowi ciepła i naturalnego uroku, a przy okazji skutecznie osłoni basen prywatny od ciekawskich spojrzeń sąsiadów i przechodniów. Panele kompozytowe to z kolei nowoczesna opcja — są trwałe i nie wymagają konserwacji, nie są jednak w pełni ekologiczne.
Pływanie w przydomowym basenie za ogrodzeniem, które blokuje spojrzenia przechodniów, będzie po prostu przyjemniejsze. Własny basen stanie się strefą rodzinnego relaksu, a jeśli zakupiliśmy jacuzzi ogrodowe — to również miejscem romantycznych wieczorów.
A może żywopłot? Naturalne ogrodzenie przy własnym basenie
Rośliny potrafią skutecznie odgrodzić nas od sąsiadów i przy okazji dodać ogrodowi niepowtarzalnego uroku. Gęsty żywopłot z tui, laurowiśni czy cisów stworzy naturalną ścianę, która z czasem stanie się zieloną barierą — przez takie ogrodzenie ciężko jest przebić się wzrokiem. To rozwiązanie wymaga jednak czasu nawet wtedy, gdy kupimy nieco większe okazy. Na czas wzrostu żywopłotu (co może potrwać nawet kilka lat!) dobrze jest teren zabezpieczyć innym ogrodzeniem lub dodatkowymi parawanami.
Ogrodzenie to nie tylko zwiększenie prywatności, ale również zabezpieczenie basenu ogrodowego stelażowego i całego naszego dobytku na działce. Warto zadbać o ten element również z tego powodu.
Osłony, które zachwycą — jak jeszcze wykorzystać rośliny?
Nie tylko żywopłoty i żywe ogrodzenia wchodzą w grę, gdy chodzi o wykorzystanie roślin dla zwiększenia prywatności. Pergole to świetne rozwiązanie, jeśli basen jest blisko sąsiednich budynków (domu, garażu lub wiaty samochodowej). Gdy obsadzimy je bluszczem, winoroślą lub powojnikami, zyskamy naturalną osłonę, a ogród nabierze przytulności. Trejaże, czyli drewniane kratki, również sprawdzą się w roli żywej bariery – wystarczy posadzić przy nich pnącza.
Własny basen to ogromna radość, jednak ważne jest tu nie tylko piękne zaaranżowanie przestrzeni ogrodowej i prywatność, ale też bezpieczeństwo dzieci nad wodą i higiena basenu. Jeśli stawiamy własny basen przy roślinach, pamiętajmy o regularnym czyszczeniu zbiornika, aby zachować idealną czystość wody. Pompy basenowe są w stanie wyłapać drobne zanieczyszczenia, a chemia basenowa to podstawowa dezynfekcja wody basenowej.
Jak zapewnić sobie prywatność we własnym basenie? Parawany i zasłony
Nie u wszystkich basen jest użytkowany całorocznie lub stoi przez większość roku na podwórku. Jeśli nie chcemy stawiać trwałych konstrukcji, dobrym pomysłem są parawany ogrodowe lub rolety na stelażach. Możemy je rozstawić tam, gdzie akurat potrzebujemy osłony, a potem schować, gdy nie są potrzebne. Rolety zamontowane na pergolach czy ścianach domu to równie praktyczne rozwiązanie – szybko je rozwiniemy, kiedy będziemy chcieli mieć więcej prywatności.
Pływanie w przydomowym basenie, który jest dobrze osłonięty i gdzie czujemy się swobodniej, będzie przyjemniejsze. Pamiętajmy jednak, że bezpieczeństwo dzieci nad wodą jest niezwykle ważne, zatem jako opiekunowie i właściciele prywatnego basenu rozporowego musimy mieć dobry widok na basen w czasie, gdy jest on używany przez dzieci. Parawan nie powinien nam zasłaniać tego widoku.
Zadaszenie, czyli pełna osłona basenu — jak zadbać nie tylko o prywatność, ale też o czystość wody basenowej?
Zadaszenie to nie tylko sposób na ukrycie się przed wzrokiem innych, ale także opcja na korzystanie z basenu w każdą pogodę. Modele teleskopowe lub stałe z przyciemnianego poliwęglanu to świetny wybór, jeśli chcemy się osłonić i cieszyć kąpielami niezależnie od warunków atmosferycznych — ostrego słońca lub lekkiego, letniego deszczyku.
Co ciekawe, zabezpieczenia basenu ogrodowego w formie zadaszenia to dodatkowa ochrona jakości wody basenowej. Dzięki zadaszeniu zanieczyszczenia nie będą tak łatwo wpadać do zbiornika, łatwiej zatem zadbać o czystość wody basenowej. Wiemy przecież wszyscy, że czysta woda to radość zabawy i higiena basenu. Ważne jest to zarówno w przypadku dużych basenów przydomowych, jak i mniejszych basenów dmuchanych dla dzieci.
Osłona to nie tylko zwiększenie prywatności, ale też zapewnienie komfortu dla każdego członka rodziny. Dzieci wstydzą się używać kamizelki do nauki pływania, a być może woda w basenie ich przeraża? W zacisznym i dobrze osłoniętym przed wzrokiem szyderców miejscu będzie im łatwiej się uczyć. Dobre samopoczucie uczących się pływać dzieci poprawi też idealna czystość wody, dobra jakość wody basenowej i zabezpieczenia basenu ogrodowego.
Pływanie w przydomowym basenie nocą — jak zadbać o odpowiednie oświetlenie?
Czysta woda, odpowiednia dezynfekcja wody basenowej, ogrodzenie lub parawan, a nawet kilka basenowych akcesoriów — wszystko fajnie, ale tylko wtedy gdy świeci słońce. Nie, nie z nami! Wiemy, że z basenów można korzystać również po zmroku, wystarczy tylko odpowiednie oświetlenie. Takowe może też pomóc w zachowaniu prywatności.
Przede wszystkim nie rozjaśniajmy całego ogrodu, ale ustawmy lampy kierunkowe, które oświetlą odpowiednie miejsca. Dzięki temu stworzymy też dla siebie przytulny klimat. To szczególnie ważne, gdy korzystamy z jacuzzi.
Jak zaaranżować otoczenie przy własnym basenie?
Jeśli dopiero planujemy mieć basen ze stalową konstrukcją lub rozporowy zbiornik, warto dobrze przemyśleć jego lokalizację. Umieszczenie go bliżej domu lub w bardziej osłoniętej części ogrodu zapewni większą intymność. Dodatkowe elementy, takie jak altany, murki czy wysokie trawy, również mogą skutecznie osłonić przestrzeń kąpielową.
Prywatność w ogrodzie to podstawa komfortowego wypoczynku. Można ją zapewnić na wiele sposobów – od prostych parawanów po eleganckie ogrodzenia czy zadaszenia. Ważne, aby całość pasowała do ogrodu i przede wszystkim dawała nam poczucie intymności i prywatności. Warto o tym pomyśleć, niezależnie, czy mamy mały basenik dla dzieci, czy może duży zbiornik wkopany w ziemię.
Zainspiruj się!
Robaki w basenie — jak się ich pozbyć?
Brązowa woda w basenie. Jak się jej pozbyć?
Ile kosztuje basen przydomowy? Podpowiadamy, jakie koszty wziąć pod uwagę