Jak zadbać o jeża w ogrodzie?
Jeże to małe, ale fascynujące stworzenia, które w naszych ogrodach mogą sobie całkiem nieźle radzić. Niewielkie, kolczaste jeże to zwierzęta przede wszystkim nocne, które w ciągu dnia czas swój spędzają w ukryciu. Nocą wyruszają na poszukiwanie żywności, a ich dieta to przede wszystkim owady, ślimaki i bezkręgowce.
Te przeurocze stworzonka możemy zachęcić do odwiedzin w naszym ogrodzie. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń ogrodu będzie przyjazna tym niewielkim ssakom, a my będziemy dumni z tego, że jeż znalazł się na naszym podwórku.
W tym artykule:
1. Jakie ogrody lubią jeże? Stwórz ogród przyjazny jeżom
2. Jak zrobić domek dla jeża? Jak dbać o jeża w ogrodzie?
3. Jakie aranżacje ogrodowe sprzyjają jeżom? Jak zwabić jeża do ogrodu?
4. Jak pomóc dzikim jeżom? Woda w ogrodzie dla jeży
5. Jeż w ogrodzie — jak o niego zadbać? Jakie środki stosować w ogrodzie?
6. Jak dbać o ogród, w którym przebywa jeż?
Jakie ogrody lubią jeże? Stwórz ogród przyjazny jeżom
W ogrodzie najczęściej spotykany jest jeż wschodni (Erinaceus concolor), o wiele rzadziej jeż zachodni (Erinaceus europaeus), inaczej zwany też jeżem europejskim. W naszym kraju jeże podlegają ochronie.
Jeże to dzikie zwierzęta, zatem wolą takie ogrody, w których występuje duża bioróżnorodność. Dotyczy to zarówno innych gatunków zwierząt, jak i roślinności. Rośliny i sadzonki powinny być tak dobrane i posadzone, aby zapewnić jeżom w ogrodzie odpowiednie schronienie przed drapieżnikami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Co szczególnie lubią jeże? Możemy pomóc dzikim jeżom, jeśli do ogrodu wprowadzimy gęste zarośla, które stworzą naturalne kryjówki dla kolczastych maluchów. W tej roli idealnie sprawdzi się berberys, ligustr lub dzika róża. Warto pozostawić też część ogrodu, która będzie mniej zadbana, rzadziej koszona i przez to naturalnie dzika — takie miejsce potrafi skutecznie zwabić jeża i zapewni mu odpowiednie warunki do życia.
Przyjazny ogród dla jeża to ten, który jest pełen naturalnego pokarmu dla jeży, a także taki, gdzie jeż znajdzie naturalne zakamarki w ogrodzie. W takich warunkach łatwiej będzie nam spotkać jeża. Jeż wybiera ogrody zaciszne i spokojne, zatem obecność jeża w hałaśliwym ogrodzie będzie wątpliwa.
Jak zrobić domek dla jeża? Jak dbać o jeża w ogrodzie?
Co zrobić, gdy w ogrodzie mieszka jeż lub jeśli chcemy zwabić jeża do ogrodu? Warto zapewnić maluchowi odpowiednie miejsce do gniazdowania. W swojej kryjówce jeże odpoczywają, to też miejsce do wychowywania młodych. Z tego względu warto w ogrodzie postawić domek dla jeża. Domek będzie imitował naturalnie schronienie dla zwierzątka.
Domek należy umieścić z dala od hałasu i ruchu, najlepiej w osłoniętym, zacisznym miejscu działki. Domek wypełnijmy słomą — to zapewni jeżom komfortowe warunki. Ściółka z opadłych liści również będzie dobra. Alternatywą dla domków są też sterty liści i gałęzi.
Samodzielnie zbuduj domek dla jeża — przyjazny ogród dla jeża
Domek dla jeża możemy wykonać samodzielnie, nie jest to trudny projekt. Zbijmy drewnianą skrzynkę bez dna i połóżmy na niej dach o odpowiednim spadzie. Skrzynkę ustawmy w zacisznym miejscu i wypełnijmy sianem. To najprostszy projekt, który możemy wykonać.
Na rynku dostępne są też gotowe domki dla jeży. Wybierajmy takie modele, które wykonane są z naturalnych materiałów — drewna lub wikliny. Domek dla jeża będzie stanowił nie tylko naturalne schronienie dla jeża, ale również stanie się zimowym legowiskiem jeża.
Jakie aranżacje ogrodowe sprzyjają jeżom? Jak zwabić jeża do ogrodu?
Odpowiednie aranżacje ogrodu też będą tworzyć właściwe warunki dla jeża. Naturalne ścieżki z kamienia i cegieł to korytarze, po których jeże chętnie będą się poruszać. Dobrze też zadbać o różnogatunkowe rabaty, skalniaki oraz oczka wodne. Założenia te nie tylko tworzą naturalne schronienie dla jeża, ale też umożliwiają mu chowanie się, polowanie, zdobywanie pożywienia dla jeży, a dodatkowo przyczyniają się do różnorodności biologicznej.
Ogród warto podzielić na sekcje. Mniej zadbana, ale nie mniej urokliwa część ogrodu będzie miejscem idealnym dla jeży, a w strefie wypoczynkowej dla nas ustawmy meble ogrodowe i zadbajmy o niżej koszony trawnik. Dekoracje takie jak fontanny, mostki, tunele lub pergole stworzą dodatkową przestrzeń dla jeży w ogrodzie, a jednocześnie podniosą estetykę podwórka.
Pamiętajmy też, że jeże to nocne zwierzątka, które z natury będą unikać światła. Mocno oświetlony ogród może być zatem dla nich nieodpowiedni.
Jak pomóc dzikim jeżom? Woda w ogrodzie dla jeży
Ważnym elementem o to, by dobrze zadbać o jeża, będzie dostarczenie zwierzęciu odpowiedniej ilości wody. Jeże potrzebują dostępu do świeżej wody tak samo, jak my. Umieśćmy zatem w ogrodzie niskie miseczki z wodą. Zbyt wysokie miseczki mogą być problematyczne dla jeży, aby zwierzątka mogły swobodnie sięgnąć do wody. Regularnie też wymieniajmy wodę, aby zawsze jeże miały świeżą i czystą porcję.
Stawy, fontanny i oczka wodne to ogrodowe atrakcje, które cieszą oko, ale które mogą też być źródłem wody dla jeży. Należy jednak odpowiednio wykonać brzegi — zejście do wody powinno być łagodne, dzięki czemu jeże będą mogły łatwiej schodzić do wody i wychodzić w razie potrzeby.
Czy dokarmianie jeża jest dobre? Jak dokarmiać jeże? Co jedzą jeże? Czym karmić jeża? Dieta jeża
Dokarmianie jeży jest dobrym pomysłem, szczególnie w okresach, gdy naturalne źródła pożywienia są ograniczone. Jeże jedzą owady, ślimaki, dżdżownice, a także małe ssaki i owoce. Lepiej jednak zdecydować się na gotowy pokarm dla jeży lub karmę dla kotów (jednak koniecznie taką bez ryby). Żywienie jeży możemy też oprzeć o gotowane mięso drobiowe. Pokarm podawany jeżom uzupełniajmy też o owoce i warzywa, najlepiej sprawdzają się jabłka i marchewki.
Unikajmy podawania jeżom mleka — jeże nie tolerują laktozy. Jeśli zdecydowaliśmy się na żywienie jeży, to warto wiedzieć, że należy dokarmiać jeże regularnie.
Jeż w ogrodzie — jak o niego zadbać? Jakie środki stosować w ogrodzie?
Ochrona jeży w ogrodzie to też dbanie o bezpieczeństwo kolczastych maluchów. Jeże są niewielkie, a właściwe warunki dla jeża to ogród, w którym nie spotka on pułapek, ogrodzeń, porozrzucanych narzędzi ogrodniczych lub ostrych materiałów budowlanych. Jeśli używamy narzędzi, koniecznie schowajmy je po pracy do domku narzędziowego. Przed koszeniem trawników sprawdzajmy też, czy jeż nie jest ukryty gdzieś w trawie — kosiarka lub traktorek mogą być dla malucha wyrokiem śmierci, a tego przecież byśmy nie chcieli.
Jak dbać o ogród, w którym przebywa jeż?
Odpowiednie miejsce do snu, woda i jedzenie to najważniejsze potrzeby kolczastego malucha. Jeśli wiemy, że w ogrodzie mieszka jeż, powinniśmy wtedy też odpowiednio działać i prowadzić nieco inne prace, niż w standardowym ogrodzie. O zwierzątko zadbamy, nie stosują chemikaliów i pestycydów. Jeże są niezwykle wrażliwe na toksyny, więc przyciąganie jeży do ogrodu po prostu się nie uda, jeśli będziemy stosować silne chemikalia. Jeśli chcemy kontrolować pojawianie się szkodników i chwastów, działajmy naturalnymi metodami, zwiększajmy bioróżnorodność w ogrodzie i stosujmy naturalne środki. Dzięki temu przyciąganie jeży do ogrodu przebiegnie łatwiej.
Co zrobić ze znalezionym jeżem?
Możliwe, że chcemy przyciągnąć jeża do ogrodu, a możliwe, że jeż znalazł się w naszym ogrodzie przez przypadek i teraz nie wiemy, co zrobić z rannym lub chorym maluchem. Jeśli jeż zachowuje się nieswojo, zawsze o pomoc możemy zwrócić się do weterynarza lub fundacji pomagającej dzikim zwierzętom. Z uwagi na to, że jeże podlegają ochronie, o pomoc nie powinno być trudno. O zdrowego jeża, który zawitał do naszego ogrodu, możemy bez problemu zadbać sami, tworząc dla niego odpowiednie warunki do życia.
Zainspiruj się!
Mały ogród miejski — przytulna strefa wypoczynku
Klasyczny ogród włoski - idealne miejsce relaksu na świeżym powietrzu