Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią? Zobacz proste i sprawdzone sposoby
Podczas zakupu wyposażenia do łazienki, ustawiania go i nawet późniejszego użytkowania na pewno zastanawiasz się, jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią. Wszechobecna w łazience wilgoć może być problemem dla niezabezpieczonych mebli łazienkowych — drewno lub płyta, z której są one wykonane, będzie pęcznieć, odkształcać się i niszczyć, co za tym idzie, meble będą w krótkim czasie zbyt brzydkie i niezbyt praktyczne do użytkowania. Zobacz, jak dobrze zabezpieczyć meble łazienkowe, aby zawsze wyglądały pięknie.
W tym artykule:
1. Jak ważne są meble łazienkowe?
2. Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią?
3. Malowanie mebli łazienkowych
5. Zadbanie o dobrą wentylację i ogrzewanie
Jak ważne są meble łazienkowe?
Meble łazienkowe to przydatne elementy wyposażenia łazienkowego. Na szafkach łazienkowych możesz ułożyć ręczniki i kosmetyki, na półkach schowasz przybory łazienkowe. Szafki łazienkowe przydadzą się również wtedy, gdy chcesz zainstalować umywalkę — możesz zlew położyć na szafce i stworzyć atrakcyjny zestaw. Meble łazienkowe sprzedawane są zarówno jako zestawy mebli łazienkowych, jak i pojedyncze szafki łazienkowe, zarówno wiszące, jak i stojące. Zwykle meble łazienkowe są już zabezpieczone odpowiednio przed wilgocią, warstwa ochronna płyty lub lakier na drewnie są odpowiednio grube i trwałe. Warto jednak sprawdzić stan mebli i w razie potrzeby dodatkowo zabezpieczyć je przed działaniem wilgoci.
Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią?
Drewniane meble lub meble z płyty MDF do łazienki powinny być odporne na wilgoć. W łazience panuje przecież duża wilgotność, unosząca się w czasie kąpieli lub prysznica para może szybko zniszczyć niezabezpieczone meble, zarówno fronty szafek jak i blaty łazienkowe. Pod wpływem wilgoci wyposażenie może puchnąć i deformować się, w niedługim czasie meble staną się brzydkie i nieprzydatne. Najłatwiejszym i bardzo skutecznym sposobem zabezpieczania mebli łazienkowych jest pokrycie ich farbą lub lakierem. Ważne jest również odpowiednie zabezpieczanie całego pomieszczenia i dbanie o wentylację.
Malowanie mebli łazienkowych
Impregnacja mebli to jedno z najpopularniejszych i najprostszych sposobów na zabezpieczenie wyposażenia. Zastosować możesz lakier lub wodoodporne farby. Do płyty MDF użyj farby — nada ona odpowiedni kolor płycie i w razie potrzeby pomoże Ci stworzyć ciekawą aranżację. Na rynku dostępne są różnorodne farby do mebli, wybierz koniecznie wodoodporną farbę, która będzie odporna na panującą w łazience wilgoć. Do mebli z drewna naturalnego wodoodporną farbą możesz pokryć fronty i korpusy, dodatkowo, jeśli chcesz nadać meblom blasku, polakieruj je. Zastosuj jedną warstwę preparatu do momentu uzyskania odpowiedniej powierzchni.
Meble wykonane z drewna naturalnego mogą wymagać wcześniejszego przygotowania przed malowaniem. Zadbaj o to, by usunąć poprzednie warstwy lakieru i farby. Należy też zmatowić powierzchnię drewna papierem ściernym. Dzięki malowaniu i lakierowaniu można nadać meblom ciemniejszy odcień, przyda się to w sytuacji, gdy chcesz przeprowadzić zmianę aranżacji i stylu wnętrzarskiego łazienki.
Zakup pochłaniacza wilgoci
Zabezpieczenie mebli przed wilgocią jest ważne, ale czasami malowanie i lakierowanie nie jest możliwe lub wystarczające. W takich sytuacjach w łazienkach dobrze ustawić pochłaniacze wilgoci. Nadmiar pary wodnej zostanie wtedy pochłonięty i nie będziesz musiał się przejmować aż tak wilgocią. To przydatne zwłaszcza w małych łazienkach, duże pomieszczenie wymagać będzie odpowiedniej wentylacji i odpowiednio dużego pochłaniacza.
Zadbanie o dobrą wentylację i ogrzewanie
W każdej łazience dobra wentylacja to podstawa nie tylko ze względu na to, aby dobrze zabezpieczyć meble, ale również z powodu bezpieczeństwa osób, które chcą użytkować pomieszczenie. Zadbaj zatem o wentylację tak, aby para wodna mogła łatwo być odprowadzana. Jeśli łazienka ma okna, po każdej kąpieli lub prysznicu (zwłaszcza takim, gdzie wysokiej temperatury woda tworzy dużo pary wodnej) wietrz wnętrze. W pomieszczeniu bez okien po prostu otwieraj drzwi, nadmiar pary wodnej uleci wtedy przez nie. Pamiętaj również, że wysoka temperatura ułatwia ułatwienie się pary wodnej, ale drewno oraz płyta mogą odkształcać się pod jej wpływem, nie stawiaj zatem mebli łazienkowych przy grzejnikach.
Podsumowanie
Dobra impregnacja mebli łazienkowych to podstawa. Do impregnacji zastosuj lakiery oraz farby wodoodporne. Podczas impregnacji zadbaj też o dbałość i o to, by meble były dobrze pokryte preparatem z każdej strony. Często wietrz łazienkę i zadbaj o odpowiednią wentylację. Dzięki temu Twoje meble przez długi czas będą wyglądały atrakcyjnie, ich stan będzie idealny, a sama łazienka — zawsze piękna i atrakcyjna.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Biało czarna łazienka - pomysł na stylowe wnętrze | |
Złoto w łazience mozaiki i płytki w szlachetnym kolorze | |
Jak urządzić łazienkę ze skosami |