Jak zabezpieczyć deski tarasowe?

09.02.2021

 

Drewniana podłoga na tarasie lub balkonie wygląda bardzo estetycznie i idealnie nadaje się dla miłośników natury. Jest łatwa w montażu, ciepła w dotyku i pięknie prezentuje się w otoczeniu zieleni. Każdy rodzaj drewna narażony na oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych wymaga jednak regularnej konserwacji, a jej zaniedbanie może kosztować sporo nerwów i pociągać za sobą niepotrzebne wydatki. Co konkretnie daje impregnacja tarasów?

 Odpowiednio zabezpieczone deski drewniane są odporne na szkodliwy wpływ wody, śniegu, deszczu i wiatru. Zyskują także lepsze parametry wytrzymałościowe, trudniej się rysują, nie pękają i nie są niszczone przez grzyby, pleśń, owady oraz inne szkodniki. Pokryta impregnatem powierzchnia tarasu staje się mniej śliska oraz ma ładnie podkreślony naturalny rysunek drewna. 

Wyjątek stanowią równie modne, choć nie tak atrakcyjne wizualnie podesty i deski kompozytowe na balkon i taras, w których skład wchodzi nie tylko drewno, ale także tworzywo sztuczne. Dzięki takiej budowie nie trzeba ich poddawać konserwacji, ponieważ i bez tego posłużą w niezmienionym stanie długie lata.

 

Kompozytowe deski tarasowe

Impregnacja drewnianych tarasów - metody

Wybór preparatu do zabezpieczenia drewnianej powierzchni tarasu wbrew pozorom wcale nie jest takim prostym zadaniem. Na rynku dostępnych jest wiele różnych środków służących do impregnacji – każdy daje inny efekt końcowy oraz rodzaj ochrony. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto skorzystać z wiedzy sprzedawcy, który podpowie, jaki preparat najlepiej sprawdzi się w przypadku określonego gatunku drewna, zapewniając mu optymalne zabezpieczenie.

Najczęściej stosowanym sposobem pielęgnacji jest olejowanie. Naniesiony na drewniane powierzchnie olej wnika głęboko w strukturę drewna, kompleksowo je chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi. W przeciwieństwie do lakierowania (zalecanego raczej do konserwacji parkietu) nie tworzy na powierzchni grubej powłoki, która w wyniku intensywnego użytkowania mogłaby odpryskiwać, łuszczyć się lub wycierać. Co więcej, tego typu impregnacja nie tylko zabezpiecza podłogę, ale także podkreśla naturalne piękno materiału, uwypuklając słoje oraz sęki desek tarasowych.

Olejowanie pozwala również na zmianę zabarwienia drewna, można je na przykład przyciemnić lub ocieplić jego kolor. Aby jednak zachować identyczny wygląd desek przed i po ich konserwacji, trzeba użyć preparatu dedykowanego do konkretnego gatunku drewna. Olejem można zabezpieczyć także drewniane meble tarasowe oraz ogrodowe, takie jak ławki, leżaki albo huśtawki ogrodowe. Warto jednak wiedzieć, że raz olejowane powierzchnie mogą być potem impregnowane wyłącznie w ten sam sposób.

Zabezpieczenie desek tarasowych krok po kroku. Co warto wiedzieć o impregnacji drewna?

Zanim rozpoczniesz impregnowanie, zapoznaj się z wytycznymi od producenta dotyczącymi nakładania oleju na powierzchnię desek tarasowych. Naszykuj wszystkie narzędzia i akcesoria potrzebne do czyszczenia i szlifowania oraz właściwie dobrany impregnat. Następnie:

Przygotuj powierzchnię drewnianego tarasu

Dzięki temu łatwiej i szybciej rozprowadzisz olej do drewna.

  • Dokładnie oczyść taras z kurzu oraz zanieczyszczeń. Użyj do tego celu szczotki zmoczonej w wodzie z mydłem lub po prostu zmyj powierzchnię wodą pod ciśnieniem (pod warunkiem, że podłoga jest wykonana z twardego drewna egzotycznego, modrzewia lub dębiny. Pamiętaj o usunięciu żywicy oraz odtłuszczeniu desek przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej. Poczekaj aż drewno wyschnie. Jeśli zauważysz punktowe zaplamienia, nie przejmuj się – prawdopodobnie uda Ci się je usunąć podczas następnego kroku - szlifowania tarasu papierem ściernym.

 

Uwaga: Pierwszy raz podłogę impregnuje się bezpośrednio po jej montażu. Przed przystąpieniem do szlifowania surowego drewna, upewnij się, że w szczelinach między deskami nie ma wiórów oraz drobinek drewna. Jeśli natomiast olej do tarasów nakładasz po raz kolejny, pamiętaj o usunięciu poprzedniej warstwy preparatu, na przykład przy pomocy szlifierki, stopniowo zwiększając ziarnistość papieru ściernego. W przeciwnym razie impregnat nie wsiąknie w deski i nie będzie spełniał funkcji ochronnych.

Rozpocznij impregnację tarasu

Wybierz dzień ze sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi - nie może być deszczu, a temperatura powietrza powinna mieścić się w granicy 5-20 stopni Celsjusza.

  • Starannie rozmieszaj olej, aby pigmenty nie opadły na dno. Uzyskanie jednolitego koloru i konsystencji impregnatu poprawi efekt końcowy – drewno będzie równomiernie zabarwione, a jego naturalna struktura pozostanie dobrze widoczna. Mieszanie powtarzaj co kilka minut.
  • Nanieś pierwszą warstwę oleju, wcierając go wzdłuż słojów drewna, deska po desce. Użyj do tego celu gąbki lub pędzla o średniej miękkości, bez wypadającego włosia. Do konserwacji powierzchni trudno dostępnych przyda się mały pędzelek. Po upływie 15-20 minut usuń nadmiar preparatu, najlepiej przy pomocy bawełnianej szmatki.
  • Drugą warstwę możesz nałożyć nie wcześniej niż po upływie 6 godzin. Podwójne impregnowanie nie jest konieczne, ale na pewno nie zaszkodzi. Wszystko zależy od tego, jaki gatunek drewna zabezpieczasz i jakie są zalecenia producenta konkretnego preparatu. Pamiętaj, żeby pokryć olejem nie tylko poziome deski, ale również akcesoria montażowe, takie jak listwy maskujące. Po dwóch dobach możesz mieć pewność, że olej został całkowicie wchłonięty i drewniany taras jest odpowiednio zabezpieczony.

Jak zadbać o drewniany taras?

Chociaż poszczególne gatunki drewna różnią się między sobą trwałością i odpornością na wilgoć, każde drewno wykorzystane na zewnątrz powinno być odpowiednio pielęgnowane, jeśli ma dobrze wyglądać przez długie lata.

Konserwacja drewnianego tarasu zabezpiecza jego powierzchnię, przedłuża żywotność desek i podkreśla ich walory estetyczne. A przy tym wcale nie musi być skomplikowana. Wystarczy wykonywać ją cyklicznie, pamiętając o kilku prostych zasadach.

Deski tarasowe i podesty należy zaimpregnować bezpośrednio po zamontowaniu oraz co najmniej raz w roku, przed sezonem jesienno-zimowym. Jeśli jednak taras nie jest zadaszony lub do jego budowy użyto mniej twardego od dębiny czy modrzewia drewna świerkowego, zalecamy powtórzenie olejowania wiosną - będzie to dla tarasu dodatkowe zabezpieczenie.

Bardzo istotne jest także regularne sprawdzanie stanu, w jakim znajduje się drewno pozostawione na zewnątrz. Wszelkie odbarwienia, szary nalot, przetarty lakier oraz inne uszkodzenia powłoki ochronnej należy naprawiać jak najszybciej – inaczej jedynym rozwiązaniem będzie kosztowna wymiana fragmentu podłogi.

Deski tarasowe i podesty - Merkury Market

Powrót