Jak zabezpieczyć basen na zimę?
Baseny znajdują się w coraz większej ilości ogrodów. To świetna opcja na ochłodzenie się i wspaniała zabawa dla dzieci. Aby móc cieszyć się urokami posiadania basenu w okresie letnim, należy odpowiednio go zabezpieczyć przed działaniem mrozu i śniegu. Niskie temperatury są w stanie uszkodzić jego powierzchnię oraz najważniejsze elementy. Są jednak sposoby, aby temu zapobiec i uniknąć zbędnych kosztów przed kolejnymi wakacjami.
Doradzamy, jak powinno wyglądać odpowiednie zabezpieczenie basenu przed nadejściem okresu zimowego.
Woda w basenie — wylewać na zimę czy nie? Basen całoroczny
Jak odpowiednio przygotować basen do zimy? Największym dylematem jest to, czy trzeba się pozbyć z niego całej wody, czy ją pozostawić. Absolutnie nie wolno wylewać całej cieczy, jaka znajduje się w basenie. Jest to związane z zamarzaniem wody, która znajduje się w ziemi pod ścianami basenu. Jej objętość się zwiększa i napiera na powierzchnię basenu. Jeśli pozbędziesz się z niego całej wody, napór będzie występował jedynie od strony gruntu. Jeżeli pozostawisz w basenie odpowiednią ilość wody, opór będzie dwustronny, a Twój basen w pełni bezpieczny.
Z basenu należy wylać większość wody, pozostawiając jedynie około 20 cm warstwę poniżej wszystkich urządzeń, takich jak dysze i inne urządzenia, które znajdują się w środku.
Baseny stelażowe dmuchane
Zupełnie inaczej powinieneś postępować, jeśli chodzi o baseny stelażowe dmuchane. W demontowanym basenie nie powinna pozostać nawet kropla wody, ponieważ pęczniejący lód może uszkodzić jego materiał. Jeśli zima nie będzie mroźna i nie dojdzie do zamarznięcia wody, w Twoim nieużywanym przez wiele miesięcy basenie, mogą zgromadzić się bakterie. To z kolei prowadzić będzie do zgnicia materiału. Wodę najlepiej wylać, odkręcając zawór.
Czyszczenie basenu
Przygotowanie basenu do zimy obejmuje także jego dokładne oczyszczenie, które powinieneś rozpocząć od usunięcia liści i innych nieczystości przy pomocy sitka. W kolejnym kroku musisz oczyścić ściany basenu, aby zimą nie rozwinęły się na nich żadne drobnoustroje. Możesz to zrobić przy pomocy szczotki do czyszczenia ścian basenu i przeznaczonych do tego środków. W sklepie Merkury Market znajdziesz także akcesoria do czyszczenia basenu, które ułatwią Ci pracę.
Zadbanie o należyty stan wody w basenie — basen całoroczny
Baseny ogrodowe w sezonie zimowym muszą mieć odpowiednio przygotowaną wodę. Nie wystarczy więc spuścić z ich zbiornika nadmiaru cieczy. Woda pozostawiona w basenowych zbiornikach musi mieć odpowiednie pH. Jego poziom powinien wynosić około 7,0 - dzięki czemu wiosną na materiale zbiornika nie pojawią się glony.
Możesz zastosować dodatkowe środki, które zabezpieczą basen w Twoim ogrodzie przed pojawieniem się alg - na przykład Stop Alga przeciw glonom.
Jak ochronić basen przed działaniem lodu?
Zamarzająca woda, która zwiększa swoją objętość, może doprowadzić do uszkodzenia zbiornika. Aby tego uniknąć, możesz zastosować prostą sztuczkę. Polega ona na włożeniu do wody przedmiotów z plastiku lub styropianu — na przykład dziecięcych zabawek. Następnie powinieneś połączyć je przy pomocy linki i ustawić po przekątnych basenu — tak, by unosiły się na powierzchni pozostawionej w nim na zimę wody. Będą one pełniły funkcję wykonanych domowym sposobem bojek, które zadbają o to, by powierzchnia falowała, dzięki czemu proces ewentualnego zamarzania wody zostanie powstrzymany.
Ochrona zaworów w basenie
Aby zabezpieczyć basen przed zimą, musisz usunąć wodę z jego głównego zbiornika i kilku innych, niezbędnych do właściwej pracy basenu, elementów. Musisz zamknąć szczelnie zawory na linii skimmerów. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku dysz. Powinieneś także usunąć wodę z filtrów oraz instalacji grzewczej. Następnie pozostaje Ci zablokowanie dysz przy pomocy specjalnych korków. .
Przykrywać basen na zimę czy go chować?
Jeśli przygotowujesz basen do zimy, zastanawiasz się z pewnością czy lepiej jest go przykryć, czy schować? Odpowiedź na to pytanie będzie różna, w zależności od rodzaju basenu, jakiego jesteś posiadaczem.
Basen stelażowy dmuchany
Materiał, z którego wykonywane są baseny stelażowe, nie jest odporny na czynniki takie jak ujemna temperatura i inne niekorzystne warunki atmosferyczne, jakie panują podczas zimy. Najlepszym rozwiązaniem będzie przechowywanie go wewnątrz pomieszczenia, które jest odpowiednio izolowane i w miarę możliwości ogrzewane. Basen powinieneś zwinąć, a następnie zabezpieczyć dodatkową warstwą ochronną, czyli na przykład folią bąbelkową, która uchroni materiał przed uszkodzeniami mechanicznymi. W związku z tym, że konstrukcja, jaką mają baseny stelażowe, składa się z kilku nieodłącznych elementów, najlepiej będzie, jeśli umieścisz je na zimę obok siebie w obrębie jednego pomieszczenia. Dzięki temu unikniesz poszukiwania pojedynczych części przed kolejnym wakacyjnym sezonem.
Basen całoroczny
Oczywiście nieco inaczej powinieneś postąpić w przypadku basenu całorocznego, którego nie da się po prostu schować przed mrozem czy śniegiem. Zalecamy przykrycie powierzchni basenu, co zabezpieczy ją przed opadami i zanieczyszczeniami, które mogłyby się w niej pojawić. Z powodzeniem możesz użyć do tego specjalnej pokrywy lub plandeki, która wytrzyma odpowiedni nacisk — zamarzającego śniegu lub deszczu. Dobrej jakości przykrycia do basenu znaleźć możesz w naszym sklepie Merkury Market.
Okazuje się, że aby przygotować basen na zimę nie potrzeba wiele wysiłku. Zalecamy jednak, aby pamiętać o tym każdego roku. Pozwoli to ustrzec się nerwowego czyszczenia zielonych, pokrytych algami ścian zbiornika, usuwania nagromadzonych poza sezonem zanieczyszczeń oraz uniknięcia kosztów, związanych z naprawą basenów przed sezonem letnim.