Jak zaaranżować wnętrza w stylu wabi-sabi?

28.10.2023

Wabi-sabi to japońska filozofia życia i projektowania, która kładzie nacisk na piękno rzeczy skromnych, nie do końca doskonałych i posiadających pewną historię. To podejście jest wyjątkowo wdzięczne, ponieważ promuje spokój, harmonię i prostotę. Wabi-sabi docenia naturalne procesy starzenia się i przemijania, co przekłada się na wyjątkowy, urokliwy styl wnętrz z duszą i niebanalną atmosferą.

Jeśli pragniesz stworzyć wnętrza w stylu wabi-sabi, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć ten spokojny i pełen wdzięku efekt. Wnętrze w stylu wabi-sabi naprawdę może zachwycić i zdecydowanie warto przyjrzeć się, jak aranżować takie przestrzenie.

 

wabi-sabi we wnętrzach

 


W tym artykule:

1. Wabi-sabi we wnętrzach, czyli prostota i minimalizm

2. Specyfika stylu wabi-sabi - kolory ziemi wabi-sabi oraz naturalne materiały wabi-sabi

3. Specyfika stylu wabi-sabi, która tkwi w szczegółach

4. Jak zaaranżować styl wabi-sabi z roślinami?

5. Wyposażenie wnętrz wabi-sabi - oświetlenie

6. Wabi-sabi i niedoskonałości, czyli jak zaaranżować styl wabi-sabi w poszczególnych pomieszczeniach?

7. Co oznacza wabi-sabi? Nie tylko aranżacje



 

Wabi-sabi we wnętrzach, czyli prostota i minimalizm

Kluczowym elementem wabi-sabi jest minimalizm. Ogranicz ilość mebli i dekoracji w swoim wnętrzu. Pozbądź się zbędnych przedmiotów, aby zachować spokój i przestrzeń. Wybieraj meble o prostych liniach i unikaj nadmiernych ozdób.

Wyposażenie wnętrz wabi-sabi jest oszczędne, ale bardzo funkcjonalne, w końcu niewielka ilość przedmiotów i elementów ma zapewnić taki sam poziom funkcjonalności, jak zwiększona ich ilość w innych stylach wnętrzarskich. Mieszkanie w stylu wabi-sabi jest zatem bardzo przestronne nawet wtedy, gdy jest nieduże.

Styl wabi-sabi do wnętrz cechuje się też prostotą i naturalnością. Meble wabi-sabi są zatem nieskomplikowane w swojej formie, nie posiadają zbyt wielu ozdobników i nie mają ani krzykliwych kolorów, ani wyjątkowo wyrazistych wzorów.

Wabi-sabi ceni sobie puste przestrzenie. Pozostaw trochę wolnej przestrzeni na półkach i na ścianach. To pozwoli ocenić piękno posiadanych przedmiotów. Styl aranżacji wabi-sabi podkreśla puste przestrzenie i zamienia je w coś niezwykłego.

 

jak zaaranżować wabi-sabi?

 

Specyfika stylu wabi-sabi - kolory ziemi wabi-sabi oraz naturalne materiały wabi-sabi

Wabi-sabi wykorzystuje paletę kolorów inspirowaną naturą, takie jak odcienie brązu, beżu, szarości i zieleni. Ogranicz ilość jaskrawych kolorów i wzorów na rzecz spokojnych barw. Dobrze sprawdzą się też biele i jasne odcienie szarości, zwłaszcza wtedy, gdy pomieszczenia są niewielkie. Styl aranżacji wabi-sabi można też dopasować do indywidualnych upodobań i ulubionych barw, ważne jest jednak to, by mieszkanie w stylu wabi-sabi było stonowane i spokojne.

Jak zaaranżować styl wabi-sabi? Przede wszystkim wybieraj meble i materiały o naturalnym wyglądzie i fakturze. Drewno, kamień, len, wełna i bambus są doskonałymi wyborami. Starzone, drewniane meble i podłogi dodają wnętrzom autentycznego charakteru.

Doskonałym pomysłem na urządzenie mieszkania w wabi-sabi będzie zatem zakup mebli do salonu z drewna naturalnego. Urządzanie mieszkania w wabi-sabi to też zabawa i zakup mebli z przeszłością, warto zatem odwiedzić pchle targi i sklepy z antykami. Meble w stylu wabi-sabi nie mogą być też wykonane z płyty, ale dobrze jest zdecydować się na wzór i kolor drewna naturalnego. Dobrze też sprawdzą się meble do wnętrza wabi-sabi wykonane z palet lub drewna rozbiórkowego.

 

wabi-sabi w salonie

 

Specyfika stylu wabi-sabi, która tkwi w szczegółach

Wabi-sabi docenia delikatność i subtelność. Wybieraj meble i dekoracje o prostym designie, które emanują spokojem. Ceramika ręcznie robiona, filiżanki i wazony z delikatnymi szczegółami dodają wnętrzom charakteru. Uczucie spokoju, wyciszenie i relaks to kwintesencja stylu wabi-sabi we wnętrzach, zatem elementy powinny nawiązywać do tego.

Wabi-sabi akceptuje uszkodzenia oraz starzenie się jako część życia. Nie martw się, jeśli meble lub przedmioty w Twoim wnętrzu wykazują ślady starzenia się. To tylko dodaje im uroku. Starzone lustra, spróchniała ceramika i rdza na metalu są mile widziane. Stawianie na niedoskonałość i przemijanie to też cechy stylu wabi-sabi.

Jako dekoracje wybieraj przedmioty, które zostały wykonane ręcznie przez rzemieślników. Unikaj masowej produkcji, a zamiast tego inwestuj w unikalne, nietuzinkowe elementy. Estetyka wabi-sabi jest przy tym ciekawa, niedoskonałe i uszkodzone elementy też mogą okazać się doskonałymi dodatkami i podkreślą charakter wnętrza wabi-sabi. Dekoracje do wnętrz wabi-sabi są wykonywane przede wszystkim z naturalnych materiałów.

 

łazienka wabi-sabi

 

Jak zaaranżować styl wabi-sabi z roślinami?

Rośliny są ważnym elementem w stylu wabi-sabi. Wybieraj rośliny o naturalnym wyglądzie, takie jak bonsai, trawy ozdobne i mchy. To dodaje żywego, organicznego piękna do wnętrza.

Filozofia wabi-sabi to też przemyślenia na temat przemijania, dlatego do ozdobienia aranżacji warto wykorzystać suszone bukiety, suche trawy oraz gałązki.

 

aranżacje wnętrz w stylu wabi-sabi

 

Wyposażenie wnętrz wabi-sabi - oświetlenie

Oświetlenie jest kluczowym elementem w aranżacji wnętrza wabi-sabi. Wybieraj naturalne źródła światła, takie jak świece, lampiony z papieru ryżowego lub stylizowane światło LED. Unikaj jaskrawego oświetlenia, które może zakłócić harmonię. Urządzanie mieszkania w wabi-sabi to raczej stawianie na ciepłe, delikatne oświetlenie.

 

sypialnia wabi-sabi

 

Wabi-sabi i niedoskonałości, czyli jak zaaranżować styl wabi-sabi w poszczególnych pomieszczeniach?

Wabi-sabi to styl, który może pojawić się w różnych pomieszczeniach. W każdym wymaga jednak indywidualnego podejścia, odpowiedniego wyposażenia wnętrza, wykończenia powierzchni i ciekawych dodatków.

Kuchnia w stylu wabi-sabi

Aranżując dom zgodnie z wabi-sabi, koniecznie dobrze zaprojektuj kuchnię. Sprawdzą się drewniane meble, jasne fronty, stół i krzesła oraz wiszące półki. W szklanych słojach umieść przyprawy i wyeksponuj stare elementy kuchenne, np. ozdobne patelnie lub wazony. Do wystroju wnętrza wabi-sabi w kuchni warto też użyć ziół posianych w doniczkach.

Sypialnia wabi-sabi, czyli miejsce idealne do odpoczynku

Sypialnia wabi-sabi sprzyja dobremu odpoczynkowi. Główną rolę będzie pełniło tutaj oczywiście łóżko. Dobrze jest zdecydować się na większy model z drewna. Ciekawie może też wyglądać łóżko wykonane z balet lub nierównego drewna rozbiórkowego albo sęcznych desek. Pościel powinna być jasna, biała lub beżowa.

Wabi-sabi w sypialni to też grube, ciepłe dywany i koce w stonowanych barwach.

Wabi-sabi w salonie

Jeśli chcesz urządzić dom zgodnie z wabi-sabi, nie zapominaj o salonie. Idealne salonowe meble do wnętrza wabi-sabi to proste modele wykonane z drewna. Estetyka wabi-sabi stawia na naturalne materiały, dlatego sprawdzą się też wiklinowe fotele, dekoracje z trzciny i bawełniane dywany. Co oznacza wabi-sabi w salonie? Spokój, relaks i wyciszenie, warto zatem zdecydowanie sięgnąć po ten styl.

Wabi-sabi w łazience

Łazienka wabi-sabi wykończona powinna być w drewnie, ale dobrym pomysłem jest też położenie płytek imitujących drewno. Biała ceramika będzie tutaj uniwersalnym pomysłem. W łazience wabi-sabi nie powinno zabraknąć ciepłych, jasnych kolorów.

 

aranżacje wnętrz wabi-sabi

 

Co oznacza wabi-sabi? Nie tylko aranżacje

Wabi-sabi to nie tylko styl wnętrz, to także filozofia życia. Praktykowanie prostoty, zrównoważonego stylu życia i ograniczanie produkcji odpadów pasuje idealnie do tego podejścia.

Styl wabi-sabi jest jednym z najpiękniejszych i najspokojniejszych sposobów na aranżację wnętrz. To podejście kładzie nacisk na prostotę, naturalność i delikatność. Dzięki temu wnętrza stają się oazą spokoju i piękna, która przypomina, że warto docenić piękno w rzeczach skromnych i nietrwałych.

 


 

Zainspiruj się!

 

Salon art deco jak go urządzić?

Wnętrza w stylu vintage — Powrót do przeszłości w nowoczesnym wydaniu!

Szary salon - jakie dodatki do niego dobrać? Podpowiadamy!

Powrót