Jak zaaranżować pokój pierwszoklasisty? - miejsce do nauki, zabawy i relaksu
Rozpoczęcie nauki w szkole podstawowej jest zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców bardzo dużym przeżyciem. Już za chwilę zmieni się codzienność całej rodziny, bo młody uczeń będzie poświęcał czas nie tylko na zabawę, ale i na naukę. Jeszcze przed rozpoczęciem szkoły warto pomyśleć o urządzeniu pokoju pierwszoklasisty. Nie musi to być oczywiście gruntowny remont, wystarczy zadbać o przygotowanie miejsca zapewniającego optymalne warunki do nauki. Pamiętaj jednak, że mówimy nadal o dziecięcym pokoju, w którym ważne są zainteresowania dziecka, nauka, odpoczynek oraz zabawa — stąd tak ważne jest odpowiednie zorganizowanie w nim przestrzeni. Zastanawiasz się jak urządzić pokój pierwszoklasisty? W tym artykule podpowiem Ci, na co zwrócić uwagę, aby był on funkcjonalny i zapewniał dziecku jak najlepsze warunki do nauki i zabawy.
W tym artykule:
1. Nauka, zabawa, odpoczynek — jak urządzić pokój ucznia?
2. Pokój pierwszoklasisty – organizacja przestrzeni do nauki
3. Miejsce do przechowywania w pokoju ucznia pierwszej klasy
4. Strefa zabawy w pokoju pierwszoklasisty
5. Strefa odpoczynku i relaksu
Nauka, zabawa, odpoczynek — jak urządzić pokój ucznia?
Bardzo często myśl o rozpoczęciu szkoły u młodego człowieka wywołuje mieszane uczucia i duże emocje. Odpowiednia aranżacja pokoju dziecka może sprawić, że będzie ono chętnie czekało na nowe obowiązki i zadania. Bardzo ważne jest, aby włączyć dziecko w proces urządzania wnętrza, ponieważ wybór mebli, a nawet dodatków może być dla dziecka czymś bardzo ważnym. Urządzając pokój dla pierwszoklasisty, pamiętaj, że to nadal pokój dziecka, lubiącego zabawę, chcącego odpoczywać i spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi. Jak funkcjonalnie urządzić pokój pierwszoklasisty? Warto już na wstępie podzielić pokój ucznia na strefy, co pomoże nie tylko w organizacji czasu, ale i w nauce obowiązków. Można w ten sposób zagospodarować wnętrze bez względu czy chcesz urządzić mały pokój, czy dużą przestrzeń, nawet na poddaszu.
Pokój pierwszoklasisty – organizacja przestrzeni do nauki
Przestrzeń do nauki powinna być dobrze zorganizowana, aby dziecko z łatwością mogło zachować tu porządek i móc swobodnie odrabiać lekcje. Wiadome jest, że pierwszoklasista nie będzie miał wiele zadań domowych, jednak z pewnością odrabianie prac domowych go nie ominie. Przy wyborze odpowiednich mebli ważny jest nie tylko ich wygląd, ale również komfort dziecka i zachowanie odpowiedniej pozycji ciała przy nauce, gdyż ma to wpływ na zdrowy rozwój młodego organizmu.
Świeżo upieczony uczeń musi mieć przede wszystkim wygodne biurko. Najlepiej wybierz model z regulowanym blatem. Pozwoli to odpowiednio dopasować biurko dziecięce do wzrostu przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowej postawy ciała podczas nauki. Umożliwi to też korzystanie z biurka przez dłuższy czas, gdyż dziecko tak szybko z niego nie wyrośnie. Oczywiście biurko musi mieć też odpowiednią powierzchnię blatu. Przyszły uczeń powinien mieć wystarczająco dużo miejsca, aby na powierzchni blatu zmieściły się rozłożone książki, zeszyty, pomoce szkolne. Przydatne będą tu różnego rodzaju organizery i przyborniki na przybory szkolne i różne szkolne akcesoria. Ułatwi to przechowywanie i utrzymanie porządku. Nad biurkiem może zawisnąć tablica korkowa, na której uczeń będzie mógł zawiesić plan lekcji czy dyplomy. Zwróć też uwagę na odpowiednie ustawienie mebla w odpowiednim miejscu względem okna, z zachowaniem dostępu do naturalnego światła.
Równie ważne jak biurko jest odpowiednie krzesło. Do pokoju dla ucznia warto wybrać model z regulowaną wysokością i profilowanym oparciem, który będzie odpowiednio podpierał odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Na uwagę zasługują fotele posiadające też profilowane podłokietniki. Regulacja wysokości sprawi, że dziecko będzie mogło samodzielnie zmieniać wysokość krzesła i jego ustawienie względem biurka, nawet gdy pociecha urośnie.
Pokój dla pierwszoklasisty musi mieć też dobre oświetlenie jak lampka biurkowa. Dobrze by miała ruchome ramię, które pozwoli ustawić źródło światła tak, by nie raziło dziecka w oczy. Dopełnieniem strefy nauki będą regały z półkami i szufladami, gdzie uczeń będzie mógł przechowywać swoje zeszyty, książki i szkolne pomoce.
Miejsce do przechowywania w pokoju ucznia pierwszej klasy
W pokoju dziecka rozpoczynającego szkołę bardzo ważna jest dobra organizacja przestrzeni do przechowywania. Niezastąpione są szafy oraz schowki pomagające utrzymać porządek. Również komoda w jego pokoju jest niezastąpionym elementem wyposażenia, który pozwoli schować ubrania i zabawki. Dodatkowo różnego typu półki, pudełka, pojemniki, kosze, czy skrzynie umożliwią utrzymanie porządku i posegregowanie przedmiotów nie tylko tych związanych ze szkołą, jak pomoce naukowe, zeszyty i książki, ale też ubrań, zabawek, gier. Pomieszczą też na pewno sprzęt sportowy. Aranżując pokój dla ucznia pierwszej klasy, szukaj mebli, które sprawdzą się też dla starszego dziecka. Nie warto teraz wybierać już modeli z postaciami z bajek. Dobrym wyjściem będą jasne meble, powiększające optycznie przestrzeń, co jest ważne, zwłaszcza gdy urządzasz mały pokój, a zarazem uniwersalne.
Strefa zabawy w pokoju pierwszoklasisty
Czas pierwszoklasisty będzie pochłaniała nie tylko nauka. Nie może zatem zabraknąć przestrzeni również do wspólnej zabawy w domu. Rozpoczęcie szkoły jest dobrym momentem na przejrzenie zabawek i gier. Te, z których dziecko już wyrosło, można oddać, wzbogacając pokój ucznia o dodatkowe miejsce na przedmioty związane z nowymi zajęciami i pasjami.
Świetnym rozwiązaniem w strefie zabawy małego ucznia będzie ścianka wspinaczkowa. Po długim dniu w szkole dziecko będzie mogło w ten sposób się rozruszać i wzmocnić mięśnie. Ciekawym rozwiązaniem może być też pokrycie ściany farbą tablicową, po której dziecko będzie mogło malować lub prowadzić zapiski. Idealnym rozwiązaniem jest urządzenie pokoju, wykorzystując motyw przewodni związany z zainteresowaniami dziecka.
Strefa odpoczynku i relaksu
Pokój dla ucznia musi być wyposażony w wygodne łóżko. Rozpoczęcie szkoły jest dobrym momentem, by zamienić małe dziecięce na nieco większe, odpowiednio dopasowane łóżko. W nadchodzącym dzieci będą szybko rosnąć, więc warto być na to zawczasu przygotowanym. Wyposaż je w wygodny materac, który pozwoli na regeneracje przed kolejnym równie intensywnym dniem. W niewielkim pokoju ucznia idealnie sprawdzi się łóżko pojedyncze z szufladami lub z pojemnikiem na przechowywanie. Takie rozwiązanie pozwoli pomieścić jeszcze więcej przedmiotów lub pozwoli na szybkie schowanie pościeli. Dobrym rozwiązaniem może być też łóżko na antresoli i umieszczone pod nim biurko, lub piętrowe łóżko w przypadku rodzeństwa. W okolicy łóżka zadbaj o odpowiednie oświetlenie nocne. Najlepiej sprawdzi się mała lamka nocna na stoliku lub zawieszona na ścianie. Wypoczynkowi sprzyjają stonowane, uspokajające kolory. Dobre będą niekoniecznie białe ściany, ale wszelkie odcienie pastelowe, jak błękity, róż, zielenie i beż.
Po dniu pełnym wrażeń i zabawy bardzo ważny jest odpoczynek oraz zdrowy sen. Pamiętaj, że jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju i wzrostu dziecka.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Optymalna wysokość biurka, czyli jaka? Podpowiadamy jak dopasować wysokość biurka do wzrostu
Jak przygotować ucznia do szkoły? Wyprawka szkolna na szóstkę!