Jak wzmocnić pawilon ogrodowy? Skuteczne tricki

03.02.2021

 

Jesienią chroni przed chłodem i wiatrem, latem - przed palącym słońcem. Pawilon ogrodowy to popularne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Aby zadomowił się w ogrodowej przestrzeni nie tylko na jeden sezon, ale na wiele lat, warto go wzmocnić. O właściwą konserwację i przechowywanie należy zadbać szczególnie przed zimą.

 

Jaki pawilon ogrodowy wybrać?

Dostępne w sklepach i marketach pawilony ogrodowe różnią się nie tylko wielkością i kształtem, ale też jakością konstrukcji i materiałów, z których zostały wykonane. Jeśli chcemy, aby ogrodowy pawilon zachował swoją formę i atrakcyjny kształt przez wiele lat, wybierzmy produkt wysokiej jakości.

Podobnie jak altany ogrodowe czy nawet pergole tarasowe, pawilony ogrodowe spełniają funkcję nie tylko praktyczną, ale też estetyczną. Z powodzeniem można jednak połączyć te dwie cechy. Przede wszystkim weźmy pod uwagę rodzaj materiału, który wykorzystano do budowy stelaża oraz zadaszenia namiotu.

Najmocniejsze są pawilony ogrodowe ze stelażem wykonanym ze stali lub drewna. Aluminium oraz inne surowce nie sprawdzają się w przypadku bardzo silnego wiatru. Gorzej znoszą też inne niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Drewno natomiast świetnie komponuje się z przestrzenią ogrodu. Szczególnie, jeśli zastosowana architektura ogrodowa zawiera takie elementy, jak drewniane płoty, urocze palisady ogrodowe, a nawet drewutnie. To materiał solidny i trwały - odpowiednio konserwowany, z powodzeniem zachowa jakość konstrukcji przez wiele sezonów.

Zadaszenie pawilonu ogrodowego powinno być wykonane z wodoodpornego materiału. To ważne nie tylko ze względu na ochronę przed deszczem, ale też na konserwację.

 

Zastanówmy się też, czy chcemy składać namiot ogrodowy na zimę i chować go w suchym miejscu, czy raczej pozostawić go na świeżym powietrzu. Zachowanie rozłożonego namiotu może być rozwiązaniem bardzo praktycznym. Po odpowiednim zabezpieczeniu, pawilon daje miejsce na przechowywanie elementów wyposażenia, takich jak np. donice ogrodowe, zabawki i sprzęt rekreacyjny dla dzieci czy chociażby różnego rodzaju ozdoby ogrodowe. Jeśli jednak planujemy składać pawilon na zimę, wybierzmy produkt o lekkiej konstrukcji. Dzięki temu łatwiej będzie go przenosić, składać i rozkładać.

 

Jak wzmocnić pawilon ogrodowy?

Pogoda z naszym kraju bywa kapryśna, dlatego warto od początku zadbać o odpowiednie wzmocnienie pawilonu ogrodowego. Podstawa to przygotowanie odpowiedniego podłoża. Jeśli bowiem namiot ma stać na zewnątrz przez całą zimę, pozostawienie go na miękkiej ziemi raczej nie jest najlepszym pomysłem. Do stworzenia mocnej podłogi pod pawilon posłużą deski tarasowe. Przy ich zakupie warto od razu zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria do architektury ogrodowej, kleje i materiały montażowe.

Na twardym podłożu można z powodzeniem postawić namioty ogrodowe ze specjalnymi obciążnikami zamontowanymi w nogach. Podpory wykonane z żeliwa bądź tworzywa wypełnionego wodą lub piaskiem skutecznie wzmocnią stelaż. Taka konstrukcja z powodzeniem zniesie nawet bardzo silny wiatr i intensywne opady deszczu.

Latem pawilon ogrodowy można wzmacniać specjalnymi linkami odciągającymi. Mocuje się je do miękkiego podłoża za pomocą kotew. Niestety, takie zabezpieczenie nie nadaje się do pozostawienia na zimę. Jeśli się na nie zdecydujemy, późną jesienią lepiej złóżmy pawilon i schowajmy w bezpiecznym miejscu. Sprawdzą się do tego np. domki narzędziowe, czy nawet nieużywany w chłodnych miesiącach domek ogrodowy.

 

Konserwacja pawilonu ogrodowego

Jeśli chcemy, by pawilon ogrodowy posłużył nam dłużej niż rok, musimy zadbać o jego odpowiednią konserwację. Najlepszy czas na wykonanie tych czynności jest przed zimą - kiedy zabieramy pawilon z ogrodu, rozkładamy go i możemy dokładnie sprawdzić stan wszystkich poszczególnych elementów.

Przede wszystkim sprawdźmy, czy konstrukcja zachowała swoją formę i nie wymaga żadnych napraw. Następnie uważnie obejrzyjmy stan stelaża. Zarówno metalowe, jak i drewniane części zwykle wymagają wyczyszczenia. Podczas tej czynności możemy zauważyć ogniska rdzy na materiale stalowym. Aby nie uległy pogłębieniu, trzeba je jak najszybciej usunąć.

Stalowe części najpierw dokładnie szlifujemy - tak by całkowicie pozbyć się rdzy, a następnie malujemy specjalną, przeznaczoną do metalu farbą. Czasem może być konieczne wykonanie tej czynności dwukrotnie.

Konserwacja jest równie ważna w przypadku pawilonów o konstrukcji drewnianej. Jeśli pojawiły się w niej ubytki, należy je uzupełnić. Z kolei wszelkie wystające drzazgi wcześniej odpowiednio wygładzamy. Następnie drewno bejcujemy i lakierujemy bądź malujemy farbą do drewna. Wielu właścicieli domów wykonuje takie kompleksowe zabezpieczenie całego stelaża. Tak naprawdę warto w ten sposób zabezpieczyć wszelkie drewniane wyposażenie w ogrodzie - nie tylko altany, ale też obrzeża ogrodowe, ławki itp.

Kolej na dach i ściany boczne. Tkaninę trzeba przede wszystkim dokładnie oczyścić. W sezonie na dachu altany zbierają się liście, pył, odchody owadów i ptaków oraz różne inne zanieczyszczenia. Ścianki, choć mniej narażone, też trzeba dokładnie umyć. Nowoczesne namioty zwykle wykonane są z tkaniny, którą można uprać w pralce. Pamiętajmy tylko, by jej nie suszyć mechanicznie i pod żadnym pozorem nie prasować.

Materiał pawilonu warto też wzmocnić za pomocą specjalnego środka do impregnowania tkanin. Tworzy on niewidoczną powłokę, która zapewnia wodoodporność i chroni przed blaknięciem od słońca. Tak przygotowaną tkaninę składamy i przechowujemy w folii lub pokrowcu.

Zobacz, jak atrakcyjnie prezentuje się dobrze zabezpieczany pawilon ogrodowy:

 

Odpowiedniego zabezpieczenia wymagają też markizy. Wiele osób montuje je na tarasie - z tego miejsca bowiem mamy najlepszy widok na ogród i piękną roślinność w ogrodzie, a także oczka wodne, fontanny ogrodowe i inne ozdobniki. Markizy, podobnie jak pawilony, dobrze jest raz w roku skontrolować, wyczyścić, a w razie potrzeby naprawić uszkodzenia i zakonserwować materiał.

Dobrej jakości, odpowiednio zamontowany i regularnie konserwowany pawilon ogrodowy to inwestycja na lata. Pozwala cieszyć się piękną przestrzenią ogrodową, ale też przysłonić niezbyt reprezentacyjne miejsce w ogrodzie, np. składzik z narzędziami czy kompostownik. Altana stanie się miejscem, w którym mieszkańcy domu i ich goście chętnie spędzają czas wiosną i latem. W chłodniejsze miesiące wnętrze pawilonu zabezpieczy meble ogrodowe i inne rzeczy przed deszczem i wiatrem. Dobrze dopasowany i pielęgnowany pawilon posłuży nam przez bardzo długi czas.

Powrót