Jak wyrównać teren pod basen?

14.05.2021

Jeśli decyzja o zakupie basenu ogrodowego została już podjęta, czas zatem przygotować dla niego odpowiednie miejsce. Podpowiadamy, gdzie najlepiej ustawić basen, na jakim terenie i jakie powinno być podłoże, aby korzystanie z naszego wodnego zbiornika było wygodne przez cały sezon.

W tym artykule:

  1. Gdzie ustawić basen?

  2. Wymiary basenu a wielkość działki

  3. Jak wybrać miejsce na basen?

  4. Jaki rodzaj podłoża wybrać?

  5. Jak przygotować podłoże pod basen?

Gdzie ustawić basen?

Baseny ogrodowe, niezależnie od tego, czy będą to baseny rozporowe, czy baseny stelażowe, wymagają znalezienia w ogrodzie bądź na działce odpowiedniego miejsca do montażu. Pod uwagę musimy wziąć kilka kwestii.
 

Wymiary basenu a wielkość działki

Z pewnością większy basen jest wygodniejszy w użytkowaniu. Nie jest to jednak dobry wybór, jeśli ogród nie ma wystarczająco dużej powierzchni, a basen zajmie prawie całą wolną przestrzeń. Może to utrudnić poruszanie się po ogrodzie lub dostęp do innych atrakcji — grilla, huśtawki czy trampoliny.
 

Poszukajmy miejsca dobrze nasłonecznionego

Miejsce pod basen powinno być nasłonecznione przez większą część dnia, dzięki temu zgromadzona w nim woda będzie ogrzewana w sposób naturalny. Pozwoli nam to zaoszczędzić na kosztach użytkowania basenu. Warto też na noc zasłaniać lustro wody w basenie zwykłą matą lub solarną, co skutecznie zapobiega ucieczce ciepła. Jeśli będziemy potrzebowali osłony przed zbyt mocnym promieniowaniem słonecznym, możemy użyć zadaszenia, które łatwo się rozkłada i składa oraz przenosi. Świetnie sprawdzi się na przykład duży parasol lub namiot basenowy.
 

Wybierzmy miejsce pod basen oddalone od drzew i krzewów

Opadające liście, płatki kwiatów, drobne gałązki i pyłki zanieczyszczają basen ogrodowy. W efekcie mamy więcej pracy, aby utrzymać go w czystości. Wiąże się to często z dodatkowymi wydatkami na zakup odpowiednich środków do dezynfekcji wody. Dlatego najlepiej ustawiać baseny w pewnej odległości od drzew i krzewów i — jak wspomnieliśmy — zakrywać je na noc.
 

SPECJALISTA RADZI!

Zapewnijmy w miejscu, gdzie stanie basen bezpieczny dostęp do prądu.
Energia elektryczna jest konieczna do działania urządzeń basenowych, takich jak pompa filtrująca czy grzałka umożliwiająca podgrzewanie wody. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie stawiać basenu pod liniami sieci energetycznej.

 

Jak rodzaj podłoża wybrać?

Jeśli odpowiednie miejsce pod basen ogrodowy zostało wybrane, zajmijmy się przygotowaniem podłoża pod basen. Basen najczęściej ustawia się na trawie, gdyż nie wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi. Takie rozwiązanie można wziąć pod uwagę, gdy mamy równy teren. Musimy jednak liczyć się z tym, że po zakończeniu sezonu i zdemontowaniu zbiornika, na trawie pozostanie brzydki ślad. 
Jeśli podłoże nie jest wystarczająco równe, nieckę montujemy na warstwie ubitego piasku (wcześniej usuwamy część trawnika), pamiętając o dokładnym wypoziomowaniu terenu pod basen. Jeśli nie wyrównamy podłoża, można łatwo doprowadzić do uszkodzenia zbiornika. Dotyczy to zarówno basenów stelażowych, jak i rozporowych. W pierwszej opcji stelaż musi opierać się na równym i stabilnym podłożu, w przeciwnym razie ulegnie zdeformowaniu. Natomiast w przypadku basenów rozporowych po nalaniu do nich wody, napiera ona na ścianki, co utrzymuje je pozycji pionowej. Zatem, gdy teren nie będzie równy, tego typu zbiorniki mogą się przechylić się na jedną ze stron lub odkształcić. Niektórzy użytkownicy decydują się na wykonanie wylewki betonowej lub ułożenie kostki. Zyskuje się w ten sposób stabilne i równe podłoże pod basen ogrodowy, jest to jednak rozwiązanie, które pociąga za sobą określone koszty.

 

Jak przygotować podłoże pod basen?

Baseny dla dzieci, baseny dmuchane nie mają bardzo dużych zbiorników, więc zwykle stawia się je bezpośrednio na trawie. Wystarczy wówczas oczyścić teren z kamieni, szyszek i innych zanieczyszczeń, które mogłyby uszkodzić dno basenu. Dodatkowo warto zastosować matę basenową, która zabezpieczy dno basenu przed ewentualnymi przetarciami. Chroni ona także przed zabrudzeniem ścian niecki, na przykład podczas deszczu. Poza tym im większy teren wokół basenu osłonimy matą, tym mniej zabrudzeń wniesie się do wnętrza zbiornika. Jeśli planujemy eksploatować basen przez kilka sezonów, a do tego jest on sporych rozmiarów, lepiej ustawić go na dobrze ubitym gruncie. Najprościej to zrobić za pomocą  profesjonalnej ubijarki lub specjalnego walca. Taki sprzęt możemy wypożyczyć lub zatrudnić fachowców, którzy nim dysponują i wykonają całą pracę. Możemy też posłużyć się dobrą łopatą i siłą własnych rąk.
Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie prac, do wyrównania podłoża pod basen prostokątny potrzebne będą dwie wypoziomowane deski oraz tzw. łata (np. długa poziomica większa niż szerokość basenu). Deski umieszcza się po obu stronach wyznaczonego i oczyszczonego wcześniej terenu. Między nie sypie się piasek, jednocześnie go ubijając. Potem po deskach przesuwa się łatę, wyrównując w ten sposób poziom piasku i usuwając jego nadmiar na boki. Aby wyrównać podłoże pod basen okrągły  najlepiej do poziomowania użyć deski o długości równej średnicy zbiornika. Kładzie się ją na podłożu z piasku i ustawia na niej poziomicę. Deskę obraca się wokół jej środka tak długo, aż powierzchnia piasku będzie idealnie równa. Aby podłoże z piasku utrzymać „w ryzach”, trzeba go obłożyć palisadą drewnianą, betonową lub balami z drewna.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest położenie pod dnem basenu dodatkowej warstwy izolacji termicznej, która doskonale zapobiegnie wychładzaniu się wody w basenie, przez ucieczkę ciepła do ziemi. W tej roli nie sprawdzi się jednak zwykły styropian, lecz polistyren ekstrudowany XPS. Materiał ten ma nie tylko doskonałe właściwości izolacyjnie, ale jest również bardzo wytrzymały na obciążenia, a jednocześnie mało nasiąkliwy. Nie należy się więc obawiać, że z czasem ulegnie zniszczeniu.

 

Podsumowanie — na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przygotowanie odpowiedniego miejsca pod basen na stelażu oraz basen rozporowy wymaga uwzględnienia szeregu kwestii. Przede wszystkim nie warto kupować dużego basenu, jeśli utrudni to korzystanie z ogrodu. Woda w zbiorniku ustawionym w zacienionym miejscu  dłużej będzie się nagrzewać. Umieszczenie zaś niecki zbyt blisko drzew, przysporzy nam więcej pracy z utrzymaniem jej w czystości.
Teren pod basen musi być wyrównany i wystarczająco utwardzony, aby wytrzymał znaczny ciężar wody i nie odkształcał się nierównomiernie. Jeśli tego nie dopilnujemy, może okazać się, że po pewnym czasie całą wodę w zbiorniku trzeba będzie wylać i rozpocząć prace przygotowawcze do montażu od początku. Jeśli marzy się nam jacuzzi ogrodowe, podłoże powinno być wypoziomowane, równe i utwardzone. Do działania jacuzzi także musimy mieć prąd – zatem dostęp do energii elektrycznej jest konieczny.
Basen z hydromasażem Pure Spa
Ciekawą ofertę tych produktów znajdziesz w naszym sklepie. Zaopatrzysz się także w atrakcyjne wyposażenie, które zapewni Ci relaks w ogrodzie i uprzyjemni czas spędzany wraz z rodziną i przyjaciółmi na łonie natury. Szczególną uwagę zwróć na hamaki, trampoliny ogrodowe, akcesoria i części do trampolin, grille ogrodowe oraz zabawki ogrodowe dla dzieci.

Powrót