Jak wykończyć schody w domu? Mamy na to ciekawe pomysły!
Wykończenie schodów w domu to ważne zadanie. Wybór odpowiedniej okładziny gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i funkcjonalność. Jaki materiał wykończeniowy warto wybrać? Mnogość produktów dostępnych na rynku nie ułatwia zadania. Płytki schodowe, panele, deski i beton architektoniczny — to jedynie niektóre możliwości. Która sprawi, że schody betonowe w domu staną się designerskie i bezpieczne?
Jeśli jesteś ciekaw, jak tanio wykończyć schody betonowe, sprawdź najciekawsze trendy, które specjalnie dla Ciebie przygotowali nasi specjaliści.
Modne i bezpieczne schody w domu? Tak! Jest to możliwe!
W tym artykule:
1. Schody w domu — jakie wybrać?
2. Wybieramy modny materiał na schody betonowe we wnętrzu domu
Schody w domu — jakie wybrać?
O rodzaju lub sposobie wykończenia schodów betonowych wewnątrz budynku, decyduje się zwykle już na etapie planowania domu. Schody żelbetowe wykonywane są zwykle razem ze ścianami. Dobrze więc wiedzieć już na wstępie prac, gdzie będą się zaczynały i gdzie będą się kończyły, a także jakiego materiał wykończeniowy preferujesz.
Schody w domu bezwzględnie muszą mieć tę samą wysokość. Pamiętaj, że różne materiały wykończeniowe mają różne wymiary, na przykład kamień jest nieco wyższy niż klasyczna płytka ceramiczna. Wybierając rodzaj okładziny, warto przyjrzeć się jej parametrom technicznym i konkretnym wymiarom.
Różne sposoby na wykończenie schodów betonowych
Schody stalowe lub drewniane montuje się po tynkowaniu i wygładzaniu ścian, najczęściej jako jeden z pierwszych elementów wykończenia wnętrza. Schody drewniane nie wymagają dużego wysiłku, ponieważ od razu montuje się je zamiast tradycyjnych stopnic. Są lżejsze niż betonowe i mają atrakcyjną, designerską strukturę. Niestety są dosyć drogie, jednak wygląd i funkcjonalność rekompensują nie najniższe koszty wykonania.
Alternatywą dla schodów drewnianych są schody betonowe, które można całkowicie pokryć, wykorzystując do tego płytki drewnopodobne. Uzyskamy w ten sposób efekt drewnianych schodów znacznie tańszym kosztem.
Schody stalowe są zwykle instalowane w nowoczesnych pomieszczeniach. Ich montaż bardzo często odbywa się na etapie prac budowlanych.
Największe możliwości pozostawiają schody żelbetowe. Co można na nie położyć? Jakie są sposoby na to, by tanio wykończyć schody betonowe? Oto kilka najciekawszych propozycji.
Wybieramy modny materiał na schody betonowe we wnętrzu domu
Wykończenie schodów to ważne zadanie. Wybór odpowiedniego materiału ma pomóc nam uzyskać odpowiedni efekt stylizacyjny i jednocześnie zapewnić odpowiednią funkcjonalność, a także bezpieczeństwo. To ostatnie w kontekście schodów wydaje się szczególnie istotne. Wśród liderów 2022 roku znalazły się:
Schody kamienne
Kamienne schody i poręcze nadają pomieszczeniu bardziej szlachetnego wyglądu. Pasują do każdego wystroju i materiału, w tym również do drewna. Tutaj możesz postawić na klasyki, takie jak granit strzegomski czy marmur lub spróbować bardziej orientalnych rozwiązań, takich jak zielony serpentynit czy kremowożółty dolomit z kryształami górskimi. Dolomit może być użyty do kontrastu z ciemnym drewnem. Takie połączenie sprawia wrażenie luksusu. Zaleca się stosowanie twardych, odpornych na ścieranie kamieni. Zaletą kamienia jest łatwość utrzymania w czystości, ponieważ dobrze reaguje na proste zabiegi. Do codziennej pielęgnacji wystarczy woda z odrobiną płynu. Minusem kamienia jest jego cena.
Wykończenie schodów betonowych przy pomocy kamienia lub marmuru to sposób na elegancki i nowoczesny korytarz w każdym domu.
Płytki ceramiczne na schody betonowe
Schody wewnętrzne w domu muszą być bezpieczne, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jest to szczególnie ważne, gdy są używane przez małe dzieci lub osoby starsze. Płytki ceramiczne, płytki gresowe lub klinkier zajmują główne miejsca na liście najbezpieczniejszych materiałów schodowych.
Wybór płytek ceramicznych jest obecnie bardzo duży. Na schody należy wybierać te spośród nich, które wyróżniają się odpowiednimi parametrami technicznymi. W dobrych sklepach z płytkami ceramicznymi otrzymamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące parametrów technicznych.
Kupując płytki z kamienia, klinkieru lub terakoty, koniecznie zwróć uwagę na znak R, który określa współczynnik antypoślizgowości. Schody z terakoty lub piaskowca oznaczone symbolem R9 mogą nie mieć odpowiednich właściwości antypoślizgowych. Im wyższy numer, tym bezpieczniejszy i bardziej praktyczny materiał. Maksymalna definicja współczynnika antypoślizgowości płytek to R13. Na wykończenie schodów betonowych z powodzeniem możesz wybrać płytki oznaczone R11 i R12. W rzeczywistości funkcja antypoślizgowa to nic innego jak poziom chropowatości powierzchni płytki. Chropowatość oznacza fakturę, która jednocześnie wnosi do wzoru ciekawy element autentyczności.
Dla jeszcze większego bezpieczeństwa warto sięgnąć po płytki ryflowane posiadające specjalne żłobienia antypoślizgowe. Są idealnym wręcz materiałem do wykończenia betonowych schodów w domu.
Warto w tym miejscu wspomnieć również, profilowane płytki stopnicowe, które dają olbrzymie możliwości wykończenia różnych schodów w domu. Ułożone na całych schodach, będą nawiązywać do najbardziej ekskluzywnych i designerskich stylizacji. Kafelki gwarantują wysoką klasę antypoślizgowości, co w praktyce zapewnia ich olbrzymią funkcjonalność.
Drewno do wykończenia schodów betonowych w domu
Kolejna propozycja na to, jak wykończyć schody betonowe to wykorzystanie klasycznego, ciepłego i ponadczasowego drewna.
To bodaj najpopularniejsza metoda, poparta zarówno estetyką, jak i funkcjonalnością. Drewno jest surowcem powszechnie dostępnym na naszym rynku. Drewniane prefabrykowane schody betonowe są ciepłe i wygodne w codziennym utrzymaniu.
Jakie drewno wybrać na schody?
Najczęściej i najchętniej wybieranym drewnem jest dąb i buk. Obydwa gatunki są bardzo trwałe i wyjątkowo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dla bardziej wymagających świetną propozycją może być drewno egzotyczne. Szeroki wybór drewna egzotycznego z pewnością pomoże w realizacji indywidualnych projektów i sprawi, że betonowe schody zmienią się nie do poznania. Drewno egzotyczne nada wykończeniu wnętrza wyjątkową oryginalność. W dzisiejszych czasach do wyboru jest wiele gatunków drewna egzotycznego, często w zaskakujących naturalnych kolorach.
Deski wykorzystywane na schody są podatne na obróbkę. Za pomocą odpowiedniej bejcy lub lakieru możemy zmienić kolor drewna, pokazać lub ukryć jego wady. Tak naprawdę w każdej chwili można zmienić kolor schodów. W efekcie zmieni się również wnętrze. Wadą jest konieczność przechowywania drewna. Powinny być co jakiś czas lakierowane, aby uchronić materiał przed uszkodzeniem i zabrudzeniem.
Warto pamiętać, że schody wykonane z drewna wymagają regularnej impregnacji. Jeśli jednak poświęcisz im należytą uwagę i zapewnisz pielęgnację, odpłacą Ci pięknym wyglądem przez długie lata.
Kolejną zaletą tej metody jest miękkość materiału. Podczas codziennego użytkowania nigdy w 100% nie możemy wykluczyć możliwości upadku. Drewno ma właściwości amortyzujące, dzięki czemu upadek na taką powierzchnię nie jest tak bolesny i nieprzyjemny jak na płytki czy beton. Jest to cecha drewna, którą w szczególny sposób doceniają rodzice małych dzieci.
Panele podłogowe na betonowych schodach
Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie do wykończenia schodów betonowych paneli podłogowych. Zalecamy tę metodę w otwartych wnętrzach, w których schody łączą się bezpośrednio z podłogą w salonie, kuchni lub pokoju dziennym. Panele w kolorze podłogi stworzą elegancką i spójną aranżacyjnie całość. Wykorzystanie paneli podłogowych na całej powierzchni podłogi i schodów pozwoli uniknąć nieestetycznych łączeń.
Zaletą paneli jest niska cena i stosunkowo dobra jakość. Większość produktów wykazuje właściwości antypoślizgowe, gwarantując bezpieczeństwo użytkowania.
Wykładzina na schody w domu
Wykładzina schodowa do wnętrz może nie wygląda zbyt elegancko, ale daje jeszcze lepsze poczucie ciepła i bezpieczeństwa niż drewno. Ze wszystkich materiałów najlepiej amortyzuje upadki. Powinna być stosowana wszędzie tam, gdzie w domach mieszkają małe dzieci lub osoby niepełnosprawne.
Ważną zaletą wykładziny dywanowej jest jej niska cena. Jeśli szukasz niedrogiego rozwiązania na wykończenie swoich betonowych schodów, to wykładzina będzie naprawdę dobrym rozwiązaniem.
Minusem wykładziny dywanowej jest może nie najprostszy sposób sprzątania. Tu jedynym skutecznym wyjściem jest odkurzane, co w przypadku schodów może okazać się mało praktyczne.
Nieunikniona jest również stopniowa degradacja materiału pokrycia w wyniku chodzenia. Runo wykładziny dywanowej podobnie jak każdego dywanu, z biegiem czasu mocno się zużywa, a co za tym idzie, wymaga wymiany. Wykładzina dywanowa pozwala na zamaskowanie surowego betonu i daje naprawdę przyjemne poczucie ciepła. Dlatego my mówimy jej zdecydowanie tak. Schody betonowe wykończone wykładziną dywanową to naprawdę dobre rozwiązanie.
Wykładziny dywanowe można układać na schodach na dwa sposoby: docinając na wymiar odpowiednie kawałki i mocując klejem akrylowym lub układając dywan w jednym kawałku na całe schody i mocując go za pomocą metalowych profili. Bardzo ważne jest staranne ułożenie powierzchni, w przeciwnym razie wykładzina może się odkształcić i zwijać podczas codziennego użytkowania.
Podsumowanie
Schody zewnętrzne i schody wewnętrzne, to ważna część każdego budynku. Ich wykończenie powinno być przemyślane i odpowiednio dopasowane do potrzeb konkretnej rodziny.
Możliwości rynkowych jest naprawdę wiele. Możesz wykorzystać płytki kamienne, płytki gresowe lub imitujące marmur. Na schodach wewnętrznych możesz położyć drewniane deski lub ich tradycyjne zamienniki w postaci paneli podłogowych lub kafelków imitujących drewno. W domach jednorodzinnych, w których mieszkają małe dzieci, warto postawić na wykończenie antypoślizgowe, które zagwarantuje wszystkim użytkownikom wygodę i bezpieczeństwo.
Zainspiruj się!
Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi? Top 3 najlepszych rozwiązań!
Pomysł na podłogę do kuchni — panele winylowe i laminowane, płytki ceramiczne
Jak wybrać najodpowiedniejsze płytki tarasowe antypoślizgowe?