Jak wykonać praktyczne oświetlenie balkonu?

10.08.2023

Oświetlenie balkonu to nie tylko funkcjonalny element, ale również doskonała okazja do stworzenia magicznej i przytulnej atmosfery na zewnątrz naszego domu. Odpowiednio zaplanowane oświetlenie może znacznie poprawić wygląd i funkcjonalność balkonu, tworząc przestrzeń, która jest przyjemna zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami.

Niezależnie od wielkości balkonu oświetlenie może stać się kluczowym elementem, który nada mu charakteru i zaprosi nas do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby zadbać zarówno o estetykę, jak i funkcjonalność, unikając jednocześnie nadmiernego naświetlenia, które mogłoby zakłócić atmosferę wieczornego wypoczynku.

W dalszej części tego poradnika przedstawione zostaną praktyczne wskazówki dotyczące wyboru odpowiednich źródeł światła, stylów oświetlenia oraz ich montażu, aby stworzyć idealne oświetlenie balkonu, które spełni nasze oczekiwania i przyniesie radość podczas każdej chwili spędzonej na tym wyjątkowym miejscu.

 

jak zaprojektować oświetlenie balkonu

 


W tym artykule:

1. Jak oświetlić przestrzeń balkonu? - idealne oświetlenie na balkon

2. Rodzaje lamp na balkonie

3. Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia balkonu, czyli o czym jeszcze pamiętać?



 

Jak oświetlić przestrzeń balkonu? - idealne oświetlenie na balkon

Dobry projekt oświetlenia balkonu to takie rozplanowanie punktów świetlnych, które sprawi, że światło będzie estetyczne, praktyczne i pomoże w przyjemnym korzystaniu z balkonowej i tarasowej przestrzeni. Praktyczne oświetlenie na balkon to różnego rodzaju lampy tarasowe i balkonowe. Planując oświetlenie balkonu, należy zwrócić uwagę na to, by balkon był estetycznie oświetlony zarówno w ciągu nocy, jak i w ciągu dnia.

Projekt oświetlenia balkonu — lampy na balkon na dzień

W ciągu dnia oświetlenie może podkreślić naturalne piękno roślinności i aranżacji na balkonie. Odpowiednie oświetlenie ogólne oraz punktowe pozwala zaakcentować ulubione rośliny, dekoracje, czy meble balkonowe. Może także wspomóc funkcje użytkowe jak czytanie książki przy naturalnym świetle czy wygodne pracowanie na zewnątrz.

Praktyczne oświetlenie zewnętrzne balkonu na noc

Jednak to wieczorne oświetlenie nadaje balkonowi zupełnie nowy wymiar. Lampa sufitowa lub lampiony zawieszone na ścianach stworzą ciepły i przytulny nastrój, idealny do relaksu po dniu pełnym wrażeń. Taśmy LED bądź reflektory mogą dodać uroku, podkreślając detale i architekturę balkonu. Wybór odpowiednich kolorów światła pozwala dostosować atmosferę do naszego nastroju i preferencji.

Funkcjonalne i eleganckie oświetlenie balkonu

Efektowne oświetlenie balkonu to zatem zespół sprytnie zaplanowanych i połączonych ze sobą punktów świetlnych. Aby wykonać dobre oświetlenie balkonowe, należy dobrze zastanowić się nad rozmieszczeniem lamp, ich wyglądem i wydajnością świecenia. Lampy na balkon to bardzo zróżnicowana grupa produktów, zatem nie będzie nam tak trudno wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

 

Rodzaje lamp na balkonie

Oświetlenie balkonu może znacznie poprawić jego atrakcyjność i funkcjonalność, zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami. Oferta sklepu internetowego Merkury Market pełna jest różnorodnych lamp zewnętrznych, dlatego warto wiedzieć, na jakie rodzaje oświetlenia możemy się zdecydować. Planując oświetlenie balkonu, dobrze jest korzystać z różnych modeli lamp, łącząc je ze sobą i bawiąc się ich wyglądem, siłą oświetlenia i kolorem światła.

Wybierz odpowiedni rodzaj oświetlenia na balkon

Istnieje wiele rodzajów oświetlenia, które można wykorzystać na balkonie. Możemy użyć latarenek, lamp ogrodowych, oświetlenia punktowego, taśm LED, czy też lampionów. Wybierzmy te, które najlepiej pasują do naszego stylu i preferencji.

  1. Oświetlenie ogólne: Zainstalujmy oświetlenie ogólne, które zapewni odpowiednie oświetlenie na balkonie, zwłaszcza podczas wieczorów. Może to być lampa sufitowa lub lampy na ścianie. Dobrze, jeśli modele będą nie tylko praktyczne, ale też i estetyczne — dzięki temu uzyskamy eleganckie oświetlenie balkonu.

  2. Oświetlenie punktowe: Dodajmy oświetlenie punktowe, które podkreśli ważne elementy na balkonie, takie jak rośliny, ozdoby lub meble. Możemy użyć reflektorów lub kierunkowych lamp oświetleniowych. Lamp punktowych nie powinno być zbyt wiele, lepiej wybrać kilka ciekawych elementów niż w taki sposób oświetlić przestrzeń balkonu w całości. Punktowe oświetlenie balkonowe ma podkreślać ciekawe elementy.

  3. Taśmy LED: Taśmy LED są świetnym sposobem na stworzenie miłego atmosferycznego oświetlenia. Można je łatwo zamontować na poręczach balkonu lub wzdłuż jego boków. Wybierzmy taśmy LED w ciepłym lub neutralnym kolorze, aby zapewnić przytulny nastrój. Takie oświetlenie zewnętrzne balkonu może być bardzo delikatne i nastrojowe.

  4. Lampiony i latarenki: Lampiony i latarenki dodają uroku i romantycznego nastroju. Możemy je powiesić na balustradach lub na suficie balkonu. Sprawdzą się one zwłaszcza jako efektowne oświetlenie balkonu w niektórych stylach aranżacyjnych: japońskim, egzotycznym, marokańskim oraz innych.

  5. Oświetlenie na ścianach: Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na ścianach, rozważmy zainstalowanie lamp ściennych, które będą oświetlały obszar dookoła balkonu. Chcąc oświetlić balkon w efektowny sposób, warto wybrać właśnie kinkiety zewnętrzne. Z pomocą lamp ściennych możemy też oświetlić mały balkon, rezygnując przy tym z górnego oświetlenia ogólnego.

 

praktyczne oświetlenie balkonu

 

Sprytne wskazówki dotyczące oświetlenia balkonu, czyli o czym jeszcze pamiętać?

Wybór lamp i ich rozplanowanie to główne zadanie projektowania oświetlenia zewnętrznego na balkonie. Chcąc oświetlić balkon w odpowiedni sposób, warto jednak zdecydować się na dodatkowe ułatwienia oraz zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów.

  1. Automatyzacja: Aby zapewnić większy komfort, możemy zainwestować w oświetlenie, które działa automatycznie. Wykorzystajmy czujniki ruchu lub zmierzchu, które włączą oświetlenie tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Sterowanie lampami na balkonie pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy i efektywne wykorzystanie potencjału oświetlenia.

  2. Zarządzanie źródłem zasilania: Upewnijmy się, że mamy odpowiednie źródło zasilania na balkonie. Jeśli nie mamy łatwego dostępu do gniazdek, rozważmy zainstalowanie energooszczędnych lamp solarnych lub baterii naładowanych w ciągu dnia. Oświetlenie balkonu solarne pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy i jednoczesne cieszenie się pięknym oświetleniem przy minimalnych kosztach. Lampy solarne na balkonie będą też sposobem na oświetlenie wtedy, gdy nie ma możliwości na stworzenie oświetlenia podłączonego do sieci elektrycznej.

  3. Bezpieczeństwo: Pamiętajmy o bezpieczeństwie. Upewnijmy się, że wszelkie instalowane oświetlenie jest odpowiednio zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz. Cieszenie się klimatycznym oświetleniem balkonu powinno być równie bezpieczne, co przebywanie w towarzystwie jasno świecących lamp, zatem koniecznie zadbajmy o bezpieczeństwo instalacji.

  4. Kontrola jasności: Jeśli to możliwe, zainstalujmy oświetlenie z możliwością regulacji jasności. To pozwoli dopasować natężenie światła do różnych sytuacji i nastrojów, a także dopasowanie oświetlenia do stylu balkonu.

Upewnijmy się, że wybieramy energooszczędne i trwałe źródła światła, co pomoże zaoszczędzić energię i przedłuży żywotność oświetlenia. Pamiętajmy także, że oświetlenie na balkonie powinno być dostosowane do naszych potrzeb i preferencji, tworząc przyjemną atmosferę, w której będziemy chcieli spędzać czas.

 

balkonowe oświetlenie

Powrót