Jak wyczyścić ściany po remoncie?
Czyszczenie ścian po remoncie to niekiedy nieuniknione zadanie, które wymaga uwagi, staranności i odpowiednich narzędzi. Remonty często pozostawiają po sobie ślady farby, zaprawy, pyłu i innych zabrudzeń, które mogą skutecznie zepsuć efekt ciężkich prac. Dobrze jest zatem wykonać generalne sprzątanie po remoncie. Wśród prac znajdą się też na pewno: czyszczenie i odkurzanie ścian po remoncie. Jak dobrze się za to zabrać? Przydatne będą artykuły gospodarstwa domowego oraz sprytne sposoby na szybkie sprzątanie po remoncie.
Plama plamie nierówna, dlatego warto podkreślić, że sposób czyszczenia zależy od rodzaju ściany, rodzaju materiałów użytych podczas remontu oraz rodzaju zabrudzeń. Poniżej przedstawiamy ogólne wskazówki, które mogą pomóc w procesie usuwania zabrudzeń i przywracaniu ścianom ich pierwotnego blasku. Z nami dowiesz się, jak sprzątać po remoncie, jak pozbyć się pyłu po remoncie i jak dobrze odkurzyć wszystkie ściany.
W tym artykule:
1. Usuwanie nadmiaru farby lub resztek tynku
2. Jak zmyć pył i kurz ze ścian?
3. Jak wyczyścić ściany pokryte tapetą?
4. Jak wygląda czyszczenie sufitu?
Usuwanie nadmiaru farby lub resztek tynku
Od czego najlepiej rozpocząć czyszczenie po remoncie ścian? Zdecydowanie od usunięcia zachlapań farbą lub inną chemią remontowo-budowlaną. Jeśli na ścianach pojawiły się plamy farby, najlepiej jest usunąć je, zanim wyschną — pamiętaj zatem o tym już w trakcie malowania lub wykonywania prac. Do tego celu użyj miękkiej, wilgotnej gąbki lub ściereczki.
Problem pojawia się w przypadku zabrudzeń, które są już przyschnięte. Jeśli zignorowałeś je na początku lub po prostu ich nie zauważyłeś, jeszcze nic straconego. Jeśli farba jest już wyschnięta, możesz spróbować delikatnie ją zdrapać za pomocą noża malarskiego. W przypadku plam na ścianach zmywalnych użyj łagodnego detergentu i wody. Ślady a farby nie będą też problemem na płytkach — tutaj zwykle wystarczy je zmyć ze ściany.
W przypadku uporczywych plam i trudniejszych zabrudzeń, takich jak zaschnięty klej, najlepiej jest zastosować odpowiednie środki do usuwania plam. Upewnij się, że środek jest bezpieczny dla powierzchni ściany, na której pracujesz. Warto też wykonać próbę środka na niewielkim i mało widocznym fragmencie ściany. Dzięki odpowiednim środkom czyszczącym czyszczenie po remoncie będzie szybsze i łatwiejsze.
Pamiętaj, że przed rozpoczęciem sprzątania po remoncie warto zabezpieczyć podłogi i meble, aby uniknąć przypadkowego zanieczyszczenia. Możesz użyć folii malarskiej lub koców ochronnych. Dzięki temu nie rozchlapiesz wody lub środków czyszczących na nowo położone albo wyremontowane podłogi i meble. Jeśli stosujesz profesjonalne środki lub detergenty do czyszczenia, koniecznie zapoznaj się z etykietą informacyjną od producenta — zawiera ona wskazówki dotyczące czyszczenia, a także przeciwskazania do stosowania środków.
Jak zmyć pył i kurz ze ścian?
Kurz na ścianach pojawia się w przypadku niemal każdego remontu. Wytwarza się w czasie wymiany paneli, okien lub nawet w czasie zwykłego przestawiania mebli. Po remoncie na ścianach często osiada pył i kurz. Aby pozbyć się tego problemu, użyj odkurzacza wyposażonego w szczotkę do czyszczenia ścian. Możesz również przetrzeć ściany wilgotną ścierką lub gąbką, aby zebrać drobne cząstki. Uważaj jednak, gdyż powierzchnie wrażliwe na wilgoć mogą zostać zniszczone.
Czyszczenie mieszkania po remoncie może wydawać się pracochłonne, jednak zdecydowanie odpowiednie akcesoria porządkowe ułatwią prace. Przy czyszczeniu ścian staraj się używać miękkich ściereczek, a jeśli stosujesz szczotki, wybieraj te, które nie mają zbyt twardego włosia. W czasie sprzątania łatwo o zarysowanie ścian, zarówno pomalowanych farbą, jak i z ułożoną na nich tapetą lub płytkami. Narzędzia do mycia nie powinny mieć zatem ostrych i twardych końców.
Jak wyczyścić ściany pokryte tapetą?
W przypadku ścian pokrytych tapetą zaleca się ostrożność. Jeśli tapeta jest zmywalna, można ją czyścić delikatnym detergentem i wodą. Przygotuj sobie wiadro plastikowe, łagodny środek myjący oraz miękką ściereczkę. Staraj się nie pocierać zbyt mocno powierzchni tapety, gdyż możesz wytrzeć niechcący wzór. Mycie powierzchni ścian wytapetowanych nie powinno trwać zbyt długo nawet wtedy, gdy tapety są odporne na wodę i zmywalne. Po umyciu należy powierzchnię pozostawić do całkowitego wysuszenia.
Jeśli jednak tapeta nie jest zmywalna, lepiej unikać nadmiernego wilgotnego czyszczenia. Lepiej sprawdzi się wtedy sucha ściereczka lub szczoteczka o miękkim włosiu. Dobrym pomysłem będzie też odkurzenie powierzchni ściany z pomocą miotełki do kurzu. Usuwanie pyłu może wtedy trwać dłużej, ale będzie zdecydowanie bezpieczniejsze dla ścian.
Czyszczenie ścian po remoncie wymaga delikatności, uwagi i stosowania odpowiednich środków. Dostosuj metody do rodzaju powierzchni i rodzaju zabrudzeń, aby uniknąć uszkodzeń i cieszyć się efektami pracy remontowej przez wiele lat.
Jak wygląda czyszczenie sufitu?
Etap sprzątania po remoncie to nie tylko dbanie o ściany, ale również o podłogi i sufit. Jeśli chcesz odkurzyć i wyczyścić sufit, zastosuj odkurzacz przemysłowy z odpowiednią końcówką — to najszybszy sposób. Odkurz i umyj sufit zwłaszcza wtedy, gdy remont zapylił całe pomieszczenie. Możesz zastosować techniki, które przedstawiliśmy do czyszczenia ścian — przyda się zatem woda, łagodny detergent oraz miękka ściereczka.
Zainspiruj się!
Jak wyczyścić przypalone żelazko? - poznaj najlepsze domowe sposoby!