Jak wyczyścić przypalone żelazko? - poznaj najlepsze domowe sposoby!
Czasem wystarczy tylko chwila nieuwagi, aby nieestetycznie przypalić powierzchnię swojego żelazka. Zabrudzone żelazko może pozostawiać na ubraniach brzydkie plamy i smugi podczas prasowania. Jest to bardzo niebezpieczne zwłaszcza podczas prasowania jasnych ubrań, których zabrudzenie może sprawić, że nie będą nadawały się już do noszenia.
Z problemem przypalonego żelazka z pewnością każdy miał choć raz do czynienia. Często sięga się wtedy po preparaty sklepowe, które nie zawsze masz pod ręką. Czy wiesz, że istnieje jednak wiele domowych sposobów, aby wyczyścić zabrudzone żelazko? W tym artykule przedstawimy Ci kilka z nich!
W tym artykule:
1. Jakie mogą być przyczyny przypalania się żelazka?
2. Czyszczenie przypalonego żelazka – dlaczego jest to tak istotne?
3. Czym wyczyścić żelazko? Najlepsze sposoby!
4. Jak często należy czyścić przypaloną powierzchnię żelazka?
5. Jak nie czyścić przypalonego żelazka?
Jakie mogą być przyczyny przypalania się żelazka?
Wcale nie jest trudno przypalić stopę żelazka. Zwłaszcza modele teflonowe łatwo ulegają przypaleniu, więc ich właściciele borykają się z tym problemem znacznie częściej. Zazwyczaj do przypalenia dochodzi na skutek nieuwagi. Nagły telefon, gwiżdżący czajnik — tylko chwila może doprowadzić do przypalenia spodu. Również nieodpowiednio dobrana temperatura żelazka do rodzaju tkaniny może być przyczyną zarówno jej przypalenia, jak i zabrudzenia żelazka.
Czyszczenie przypalonego żelazka – dlaczego jest to tak istotne?
Zabrudzone żelazko pozostawia na ubraniach brzydkie ślady i plamy podczas prasowania. Niektóre bywają bardzo trudne do usunięcia, zwłaszcza po czasie. Warto zatem dbać o regularne czyszczenie żelazka, dobrze by stało się to nawet nawykiem. Niewyczyszczone żelazko może też źle działać. Jeśli zatkane otwory nie będą spełniać swojej funkcji, to prasowanie będzie nieefektywne.
Warto poznać niezawodne domowe sposoby na czyszczenie żelazka. Sprawią one, że łatwo utrzymasz swój sprzęt w dobrym stanie, a dzięki temu będzie on zawsze gotowy do prasowania Twoich ubrań nawet tych jasnych i białych, na których widoczne są nawet najdrobniejsze zabrudzenia.
Czym wyczyścić żelazko? Najlepsze sposoby!
Aby móc wykorzystywać w pełni możliwości żelazka, bardzo ważne jest zachowanie go w nienagannej czystości. Poznaj domowe sposoby na skuteczne czyszczenie żelazka. Pomocne mogą być tu akcesoria porządkowe.
Czyszczenie żelazka solą
Przypalone żelazko wyczyścisz skutecznie solą. Jak to zrobić? Na desce, którą używasz do prasowania, połóż kawałek miękkiego materiału. Rozłóż na tkaninie kilka łyżek soli w równych odległościach. Nagrzej lekko żelazko, włączając na nim program przeznaczony do prasowania bawełny. Kiedy się już rozgrzeje, połóż żelazko na tkaninę z solą, a następnie zacznij powoli poruszać nim w przód i w tył. Przypalone żelazko teflonowe powinno zostać wyczyszczone w ten sposób, a zabrudzenia zniknąć. Po tym zabiegu wyłącz żelazko, pozwalając mu ostygnąć. Ślady i miejsca, gdzie została sól, przetrzyj delikatnie wilgotną szmatką.
Czyszczenie żelazka za pomocą sody oczyszczonej
Kolejnym sposobem jest czyszczenie żelazka sodą oczyszczoną. Soda świetnie sprawdzi się do czyszczenia żelazka ze stalową stopą, ale w przypadku innych powłok, soda może je uszkodzić. Po przypaleniu żelazka na wilgotną ściereczkę nasyp sodę, a następnie pocieraj nią w miejscu zabrudzenia. Możesz użyć do tego ściereczki albo szczoteczki z miękkim włosiem.
Czyszczenie żelazka octem
Skutecznie możesz wyczyścić żelazko octem. Przypalone żelazko wyczyścisz przy użyciu octu z proszkiem do pieczenia. Ocet trzeba zmieszać z wodą w proporcji najlepiej 1:1. Taką mieszankę po przygotowaniu możesz przechowywać w kubeczku, czy filiżance przez dłuższy czas. W razie potrzeby, w przypadku uporczywych przypaleń żelazka należy bawełnianą szmatkę zamoczyć w tym roztworze, wyżąć i rozprowadzić po stopie żelazka.
Czyszczenie pastą do zębów
Czyszczenie przypalonego żelazka przeprowadza się też z użyciem pasty do zębów. Aby wyczyścić przypalone żelazko, trzeba delikatnie rozprowadzić pastę, pokrywając nią równomiernie powierzchnię żelazka. Następnie przetrzyj żelazko wilgotną ściereczką, pocierając i czyszcząc powierzchnię. Sprawdź, czy nie zostały gdzieś pozostałości pasty, zwłaszcza w otworach parowych. Usunięcie resztek pasty jest bardzo ważne, gdyż zatkanie otworów mogłoby doprowadzić do zepsucia sprzętu.
Jak skutecznie wyczyścić żelazko folią aluminiową?
Jeśli w trakcie prasowania przypalisz żelazko, to szybko sięgnij po folię aluminiową. Zgnieć ją i połóż na desce, a następnie rozgrzanym żelazkiem prasuj ją, do czasu, aż zabrudzenie nie zniknie. Jest to dobry sposób do czyszczenia stopy żelazka.
Wosk — sposób na brudne żelazko
Zastanawiasz się czym skutecznie wyczyścić przypalone żelazko? Żelazko wyczyścisz też woskiem. Aby pozbyć się uciążliwego zabrudzenia, nagrzej lekko żelazko, a potem dokładnie przetrzyj miejsca przypalone świecą. Pamiętaj, że po takim zabiegu żelazko będzie posiadało tłuste ślady, więc zanim zaczniesz prasować ubrania, musisz usunąć je, prasując papierowy ręcznik kuchenny.
Czyszczenie zabrudzonego żelazka sokiem z cytryny
Uniknięcie przypalenia żelazka nie zawsze jest możliwe. Popularna metoda na usunięcie delikatniejszych zabrudzeń z żelazka jest użycie soku z cytryny. W jaki sposób wyczyścić stopę żelazka za pomocą cytryny? Nasącz miękką ściereczkę sokiem, a potem przyłóż do niej mocno urządzenie. Żelazko powinno być wtedy ciepłe, a nie gorące. Prasuj po ściereczce, wykonując koliste ruchy. Metoda z użyciem cytryny będzie bezpieczna w przypadku większości powłok.
Jak często należy czyścić przypaloną powierzchnię żelazka?
Wiesz już jak wyczyścić żelazko, ale poza znalezieniem odpowiedniej metody, ważne jest też częstotliwość, z jaką się to robi. Jak często powinno się czyścic powierzchnie żelazka, aby na długo zachować jej nienaganny wygląd? Najlepiej byłoby to robić po każdym jego użyciu, jednak w praktyce jest to ciężkie do zrobienia. Regularnie czyszcząc żelazko, przedłużysz jego żywotność, więc staraj się to robić przynajmniej raz na miesiąc.
Jak nie czyścić przypalonego żelazka?
Pamiętaj, aby nie czyścic nawet mocno przypalonych żelazek za pomocą mleczka do czyszczenia. Może ono łatwo porysować powierzchnie stopy żelazka, a tym samym trwale uszkodzić urządzenie. Nie powinno się też czyścic żelazka przy pomocy twardych przedmiotów, które mogłyby uszkodzić powierzchnię jak np. szorstka strona gąbki do mycia naczyń. Nie wolno również czyścić otworów parowych za pomocą spinaczy, igieł czy szpilek.
ZAINSPIRUJ SIĘ !!!
Jak pomalować na biało kolorową ścianę?
Złoto, srebro i miedź — metalowe dodatki we wnętrzach