Jak wyczyścić lustro?
Czysty dom to prawdziwa duma właściciela. Z tego względu staramy się dbać o to, by pomieszczenia były schludne, podłogi zamiecione i umyte, a pajęczyny ściągnięte. Nie inaczej jest z lustrami — czyste tafle luster doświetlają wnętrza, optycznie je powiększają i dodają luksusowego charakteru. W czystym lustrze milej jest też nam się przeglądać. Warto zatem zadbać o to, by wszystkie lustra w naszych domach miały błyszczącą powierzchnię bez smug. Wiemy, że nie jest to łatwe do osiągnięcia, ale skuteczne mycie luster jest możliwe! Jakie są sposoby na mycie lustra w łazience? Czy sposoby na czyste lustro są kosztowne? Nie do końca — z pomocą na pewno przyjdą nam porady naszych mam i babć, postaramy się je wszystkie tu przedstawić.
W tym artykule:
1. Jak prawidłowo czyścić lustra? Wybór środków do czyszczenia jest ważny!
2. Jakie narzędzia wybrać? Jak umyć lustro bez smug i zarysowań?
3. Jak skutecznie umyć lustro? Profesjonalne i domowe sposoby na mycie luster
4. Jak umyć lustro mocno zabrudzone? Jakimi środkami myć problematyczne plamy?
Jak prawidłowo czyścić lustra? Wybór środków do czyszczenia jest ważny!
Odpowiednie sposoby na mycie lustra w kuchni lub sposoby na mycie lustra w salonie zapewnią lśniącą powierzchnię i taflę bez smug. Dlaczego jest to tak ważne? Czyste lustro to piękna ozdoba pomieszczenia, w gładkiej, czystej tafli łatwiej nam się też przejrzeć. Skuteczne mycie luster to zatem zapewnienie estetyki i funkcjonalności lustrom. Jakie są sposoby na lustro bez smug? Ważne będą odpowiednie środki do czyszczenia luster.
Mleczko do czyszczenia szyb, płyn do mycia szyb a może płyn do mycia naczyń — co zastosować?
Dobre sposoby na czyste lustro to odpowiednie środki czyszczące i chemia gospodarcza. Jakie środki powinniśmy wybrać? Kupmy takie, które są skuteczne, a jednocześnie delikatne dla powierzchni lustra. Dedykowane środki do czyszczeni szyb i luster będą idealne, jeśli chcemy je zakupić, znajdziemy takie produkty w większości sklepów.
Zauważmy, że większość tych środków zawiera alkohol lub amoniak, które skutecznie usuwają tłuste plamy, odciski palców i uporczywe zabrudzenia. To ważne, bo zacieki na lustrze lub ślady brudu będziemy mogli również umyć domowymi sposobami, jeśli znajdziemy odpowiednie rozwiązania.
Czy czyszczenie lustra spirytusem jest dobre?
Nie na darmo wspominaliśmy nieco wyżej o zawartości alkoholu w środkach do czyszczenia luster. Domowym sposobem, stosowanym przez nasze babcie i mamy, na czyste lustro jest stosowanie mieszkanki wody ze spirytusem do czyszczenia luster.
Jak przygotować domowy preparat? Właściwie nie musimy robić nic szczególnego. Niewielką ilość spirytusu wylejmy na szmatkę i przetrzyjmy nią lustro. Skupmy się przede wszystkim na uporczywych zabrudzeniach, jeśli trzeba, mycie powtarzajmy aż do skutku. Zapach alkoholu szybko się ulotni, dodatkowo możemy wywietrzyć mieszkanie, jeśli to konieczne.
Czyszczenie lustra octem, czyli najlepsze środki do czyszczenia luster — jakie domowe sposoby warto wykorzystać? Domowe środki do mycia
Domowe sposoby na mycie lustra w łazience lub przedpokoju to też stosowanie mieszanki wody z octem spirytusowym. Ocet wymieszajmy z wodą w proporcji 1:1 i wlejmy do butelki z opryskiwaczem. Spryskajmy lustro mieszanką, a następnie umyjmy je tak, jak zwykle. W przypadku uporczywych zabrudzeń czynność należy powtórzyć. Przy stosowaniu tej mieszanki bez problemu zauważymy, że ocet dobrze rozpuszcza zabrudzenia i tłuszcze. Ogromną zaletą jest to, że to środek naturalny, zatem nie ma niebezpieczeństwa dla środowiska naturalnego oraz domowników. Nieprzyjemny zapach szybko się rozwieje, możemy też wywietrzyć mieszkanie, aby to przyśpieszyć.
Jakie są inne domowe środki do mycia luster? Dobrym sposobem na mycie lustra w kuchni będzie na pewno stosowanie mieszanki wody z płynem do mycia naczyń. Woda powinna być letnia, aby skutecznie usuwała zabrudzenia.
Czego używać do mycia a czego unikać, aby nie uszkodzić tafli lustra?
Domowe sposoby są skuteczne, o ile używamy łagodnych i bezpiecznych środków do czyszczenia. Jakie środki są szkodliwe? Unikajmy używania agresywnych środków, gdyż takie mogą uszkodzić taflę lustra, zmatowić ją i nieodwracalnie obniżyć walory estetyczne produktu. Nie myjmy zatem luster łazienkowych środkami do toalet lub innymi żrącymi produktami. Unikajmy też takich środków, które mają mikodrobinki.
Niektórzy producenci podają, że alkohol, amoniak lub ocet mogą uszkodzić lustra. Czy to prawda? Problem dotyczy zwłaszcza brzegów luster i krawędzi, zatem na niebezpieczeństwo mogą być narażone lustra fazowane. Dobrze jest sprawdzić przy zakupie lustra, czy producent nie umieszcza takiej informacji. Jeśli tak jest, lustro najlepiej czyścić parowo lub wełną stalową — o tym opowiemy nieco niżej.
Jak czyścić lustra, aby tafla się nie kurzyła? Środki antystatyczne
Profesjonalny płyn do mycia luster będzie miał często dodatkowe środki antystatyczne, które zapobiegają gromadzeniu się kurzu na tafli. Jeśli w naszym domu jest sporo kurzu, warto zastosować właśnie takie preparaty.
Jakie narzędzia wybrać? Jak umyć lustro bez smug i zarysowań?
Odpowiednie środki są ważne, jeśli rozpatrujemy sposoby na usunięcie zanieczyszczeń z lustra. Dobrze jest jednak wiedzieć, czym przetrzeć lustro, gdyż narzędzia używane do czyszczenia są nie mniej ważne. Nigdy nie używajmy szorstkich gąbek lub ściereczek — mogą one zarysować lustra i bezpowrotnie je uszkodzić.
Jak postępować, jeśli chodzi o narzędzia do czyszczenia lustra? Jakie produkty kupić do lustra, aby wyglądało perfekcyjnie? Zdecydowanie najlepsze będą miękkie gąbki i ściereczki z mikrofibry. Nie pozostawiają one ani smug, ani włókien. Wybierzmy mikrofibrę, która jest delikatna i jednocześnie chłonna.
Czym myć lustra? Jak wyczyścić zmatowiałe lustro?
Jakie są domowe sposoby na mycie lustra? Nasze babcie po namoczeniu lustra do jego wytarcia stosowały zwykłą, czarno-białą, starą gazetę. Ten sposób okazuje się równie prosty, co skuteczny! Koniecznie sprawdźmy go u siebie. Dlaczego warto? Gazeta nie zostawia smug, a papier dodatkowo działa jako łagodny środek polerujący — z gazetą będziemy w stanie odzyskać dawny blask lustra.
Uważajmy jednak, bo nie każda gazeta nada się do takiego czyszczenia. Unikajmy gazet, w których stosuje się dużo kolorowego atramentu, który może zabrudzić lustro. Najlepsze będą biało-czarne gazety codzienne.
Czyszczenie luster parownicą — czy zapewni to mycie luster bez smug? Parowa myjka do szyb
Jeśli chcemy zastosować profesjonalne sposoby na mycie lustra w salonie lub sposoby na mycie lustra w przedpokoju, zaopatrzmy się w myjki do szyb i myjki parowe, czyli parownice. Gorąca para usunie zabrudzenia z twardej wody lub tłuszczu, pozostawiając lustra czyste. Para może tworzyć zacieki na lustrze, musimy jednak je po prostu wytrzeć, zanim wyschną.
Czy wełna stalowa nadaje się do mycia luster?
Wełna stalowa nadaje się do mycia luster i szkła, jednak uważaj, aby nie pocierać nią nic zbyt mocno.
Jak skutecznie umyć lustro? Profesjonalne i domowe sposoby na mycie luster
Wiemy już, jakie są sposoby na usunięcie zanieczyszczeń z lustra, jeśli chodzi o środki oraz narzędzia. Jakie jednak techniki możemy zastosować, aby lustra były czyste? Jak umyć lustro za pomocą przedstawionych wyżej środków i narzędzi, żeby nie było smug? Warto pamiętać o kilku radach.
Nie spryskujmy lustra zbyt dużą ilością środka czyszczącego — zbyt dużo środka myjącego może wnikać za ramę lustra, uszkadzać jej krawędzie i samą ramę. Uważajmy na to zarówno wtedy, gdy mamy lustra z ramą, jak i lustra fazowane bez ram. Lepiej w ogóle nie spryskiwać lustra, spryskajmy ściereczkę lub gazetę, którą przecieramy lustro.
Unikajmy też okrężnych ruchów, które mogą powodować większe rozmazywanie się brudu. Najlepiej wykonywać ruchy pionowe lub poziome — łatwiej nam wtedy będzie dostrzec, czy na tafli pozostają jakieś smugi. Jeśli masz lustra z oświetleniem, smugi będą lepiej widoczne.
Czym czyścić lustro bezpiecznie? Jak umyć, żeby nie parowało?
Parujące lustra to problem, który pojawia się zwłaszcza w przypadku łazienkowych luster i luster łazienkowych z półką. Jak pozbyć się tego problemu? Skutecznym sposobem jest mycie lustra płynem do mycia szyb i luster oraz płynem do mycia naczyń. Czynność musimy jednak często powtarzać, bo sposób jest krótkotrwały.
Jak często czyszczenie luster warto powtarzać?
Lustra umyjmy zawsze wtedy, gdy zauważymy zabrudzenia. Dobrze jest też lustra po prostu umyć raz na tydzień, podczas porządków w mieszkaniu.
Jak umyć lustro mocno zabrudzone? Jakimi środkami myć problematyczne plamy?
Niektóre sposoby na usunięcie plam z lustra mogą okazać się nieskuteczne, jeśli zabrudzenia są szczególnie uporczywe. Co wtedy zrobić, aby czyszczenie luster dało odpowiedni efekt? Najczęściej powtórzenie procesu czyszczenia pomaga. Trudne plamy, jak zaschnięty lakier do włosów czy lakier do paznokci, zabrudzenia po kosmetykach, usuniemy, maczając patyczek do uszu w alkoholu i miejscowo czyszcząc nim lustro tak długo, aż plama nie zniknie.
Na takie zabrudzenia po kosmetykach szczególnie narażone są małe lustra dekoracyjne i lustereczka kosmetyczne.
Sposoby na czyszczenie luster, które na dłużej pozostawią je lśniącymi — co używać do czyszczenia?
Częste mycie luster dla wielu z nas może okazać się męczące. Jeśli tak jest, koniecznie zadbajmy o zdrowe nawyki, które pomogą utrzymać lustra na dłużej w czystości. Nie dotykajmy niepotrzebnie luster — odciski palców to najczęstsze zabrudzenia, jakie tworzymy na lustrach, są też nie raz trudne do usunięcia. Stosowanie preparatów ochronnych zdecydowanie pomoże.
Przed zaparowaniem lustra obronimy się, po prostu wietrząc pomieszczenie.
Zainspiruj się!
Akcesoria dekoracyjne do salonu w stylu retro — poznaj naszych 7 propozycji!