Jak wyburzyć ścianę nośną lub działową?

16.03.2023

Zdarza się, że układ pomieszczeń w mieszkaniu kupionym, czy to na rynku pierwotnym, czy wtórnym nam nie odpowiada. Wpływa na to dodatkowo moda na duże przestrzenie i łączone pomieszczenia, które sprawiają, że wnętrza wydają się przestronniejsze i większe. Aranżacje w stylistyce nowoczesnej, minimalistycznej, a nawet industrialnej wręcz proszą się o takie rozwiązania. Jak zatem zmienić układ mieszkania? Czasem jedynym sposobem może być tylko wyburzenie ścian. Co musimy wziąć pod uwagę, kiedy planujemy wyburzenie ściany? Jak zrobić to krok po kroku? Podpowiemy Ci to w naszym artykule!


W tym artykule:

1. Wyburzanie ścian — nośna czy działowa?

2. Czy na wyburzenie ściany działowej potrzebne jest pozwolenie?

3. Wyburzenie ściany, a przebiegające w niej instalacje

4. Wyburzanie ścian działowych i nośnych — potrzebne narzędzia

5. Usunięcie ściany działowej

6. Wyburzenie ściany nośnej – co trzeba zrobić przed jego rozpoczęciem?

7. Podciąg zamiast ściany nośnej

8. Wyburzanie ściany nośnej — krok po kroku



Wyburzanie ścian — nośna czy działowa?

Chcąc przeprowadzić wyburzenie ściany, musisz najpierw sprawdzić, z jakim rodzajem ściany masz do czynienia. Ściany nośne budynku nie mogą być samowolnie usuwane, ponieważ pełnią funkcje konstrukcyjną dla budynku, a ich nieodpowiednie usunięcie mogłoby spowodować poważne konsekwencje w stabilności budynku. W przypadku ścian działowych nie ma takiego zagrożenia. Można je zazwyczaj wyburzać bez większych konsekwencji.

W jaki sposób rozpoznać, z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia? Przede wszystkim trzeba sprawdzić plany mieszkania. Grubość ściany nośnej na rysunkach jest wyraźnie większa, niż ścian działowych. Dokumentacje budowlane zwłaszcza w starym budownictwie mogą być wadliwe, dlatego powinno się to dodatkowo zweryfikować. Aby to zrobić, wystarczy zmierzyć, jaką grubość ma ściana w miejscu otworu drzwiowego. Można to też sprawdzić w przypadku braku drzwi w ścianie, na jaką głębokość wchodzi wiertło. Ściany działowe mają najczęściej łącznie z tynkiem od 10 do 16 cm grubości. W przypadku ściany nośnej grubość wynosi około 20 cm.

Czy na wyburzenie ściany działowej potrzebne jest pozwolenie?

Wyburzanie ściany działowej według prawa budowlanego nie jest kwalifikowane jako przebudowa, stąd też nie ma konieczności występowania do urzędu po specjalną zgodę. Jeśli jednak Twoje mieszkanie znajduje się w budynku spółdzielczym lub komunalnym, warto przed przystąpieniem do rozbiórki zapoznać się z regulaminem. Może się zdarzyć, że spółdzielnia wymaga zgłoszenia zamiaru wielkich przeróbek, jak wykonanie wyburzenia ścian i przedstawienia wymaganej dokumentacji budowlanej. Konieczne będzie wtedy spełnienie takich formalności.

Wyburzenie ściany, a przebiegające w niej instalacje

Bardzo ważne już na etapie planowania usuwania ściany jest zapoznanie się z przebiegającymi w niej instalacjami. Jeśli znajdują się w niej jedynie instalacje elektryczne, czy wodno — kanalizacyjne, to przełożenie ich w inne miejsce podczas trwania remontu nie będzie większym problemem. Najczęściej takie prace wykonują fachowcy, którzy mają doświadczenie i znają przepisy związane z przenoszeniem tego typu instalacji. W przypadku, jeśli przez ścianę działową przechodzi instalacja gazowa, z jej rozburzeniem trzeba poczekać na specjalistę posiadającego odpowiednie uprawnienia. Zmiana miejsca instalacji gazowej w przypadku wyburzenia fragmentu ściany lub jej całości wymaga odpowiednich uzgodnień z gazownią.

Wyburzanie ścian działowych i nośnych — potrzebne narzędzia

Rozbiórka ściany działowej czy ściany nośnej wymaga użycia odpowiednich narzędzi. Dobór ich zależny od rodzaju budulca, z jakiego wykonana jest ściana. W przypadku ścian nośnych można użyć elektronarzędzi takich jak młot udarowy albo młotowiertarka. Rozebranie ściany działowej, gdy jest to na przykład murowana ściana działowa, można przeprowadzić za pomocą prostego młota ręcznego. Aby przeprowadzić wyburzenie ściany ceglanej, nie musisz być fachowcem, ale koniecznie musisz zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Do wyburzania ścian warto zaopatrzyć się w ochronna odzież robocza, buty ochronne, rękawice budowlane. Bardzo ważna będzie maska przeciwpyłowa, nakrycie głowy oraz gogle.

Usunięcie ściany działowej

Wyburzanie ściany wymaga odpowiedniego przygotowania pomieszczenia. Trzeba zabezpieczyć podłogę przed mechanicznymi uszkodzeniami, które mogą nastąpić w wyniku upadania gruzu czy narzędzi. Folia może okazać się niewystarczająca, najlepiej użyć deski, płyty, lub w przypadku gdy ich nie masz — tekturowe kartony. Aby zmniejszyć ilość prac włożonych w sprzątanie po remoncie, dobrze jest okryć folią lub materiałem meble. Nie będzie na nich osiadał brud i kurz.

Podczas wyburzania części ściany, ścian działowych wykonanych z cegły i innych materiałów oraz ścian nośnych prace przeprowadza się od góry, a potem stopniowo schodzić w dół. Taka kolejność prac pozwoli uniknąć uderzenia spadających z góry cegieł i gruzu, który nagle utracił podparcie. Do prac wyburzeniowych warto mieć pomocnika, który będzie na bieżąco pomagał usuwać gruz. Przyśpieszy to znacznie postęp prac.

Wyburzenie ściany nośnej – co trzeba zrobić przed jego rozpoczęciem?

Wyburzenie ściany nośnej, a nawet tylko jej części uznawane jest za przebudowę. Na rozbiórkę ściany nośnej pozwolenie w myśl budowlanego prawa potrzebne jest zawsze. Zajmują się tym organy nadzoru budowlanego. Do rozbiórki ściany nośnej niezbędny jest projekt przebudowy wykonany przez architekta, nie wystarczy zwykłe zgłoszenie prac budowlanych.

Mając gotowy projekt, wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę, składa się go w odpowiednim urzędzie. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji właściwego organu można przystąpić do prac związanych z wyburzaniem ściany.

ściany nośne stanowią konstrukcję budynku, czym wyburzyć ścianę?

Podciąg zamiast ściany nośnej

Ściany nośne pełnią ważną funkcję, gdyż są podporą dla całej konstrukcji budynku. Po usunięciu ściany należy zamontować specjalne podciągi. Wyburzenie ściany konstrukcyjnej zawsze wymaga wstawienia w jej miejsce innych konstrukcji wspierających. W takim przypadku byłoby to narażenie na niebezpieczeństwo mieszkańców budynku. Pamiętaj, że usuwanie ściany nośnej wiąże się z przestrzeganiem uzgodnień poczynionych w projekcie architektonicznym. Nie można w nim wprowadzać zmian.

Czym są podciągi? To specjalne belki, które montuje się na miejscu usuniętych ścian nośnych. Najczęściej wykonane są one z żelbetu, drewna lub stali. Uzależnione jest to od rodzaju elementów konstrukcyjnych użytych w danym domu. Podciągi mają za zadanie przenosić obciążenia. Są one podporą dla znajdujących się wyżej kondygnacji, dachu oraz stropu. Jeśli okaże się, że podciąg nie będzie wystarczający, trzeba zamontować specjalne filary, podtrzymujące podciąg. Jeszcze przed zaplanowaniem wyburzania ściany zastanów się, czy podciąg z filarami spełni Twoje oczekiwania dotyczące aranżacji oraz estetyki wnętrza.

wyburzenie murowanej ściany i lekkiej ściany działowej - aspekty wyburzania ściany

Wyburzanie ściany nośnej — krok po kroku

Jak już wspomnieliśmy, do wyburzenia ściany potrzebne jest zezwolenie, więc dopiero po jego otrzymaniu można przystąpić do usuwania ściany. Na początku trzeba wyciąć gniazda na betonowe poduszki, stanowiące podpory podciągu zastępującego ścianę nośną. Jeśli one nie wystarczą, trzeba mieć przygotowane specjalne filary. Kolejnym krokiem jest wykonanie bruzd, w których to umieszczone będą stalowe belki konstrukcyjne. Po wykuciu bruzdy trzeba wstawić belki, osadzając je na szybkoschnącym cemencie montażowym. Dopiero po poprawnym wykonaniu podciągu i związaniem się konstrukcji, można usunąć ścianę nośną. Usunięcie ściany nośnej lub częściowe wyburzanie ścian można wykonać przy pomocy przecinarki z diamentową tarczą, aby nie uszkodzić konstrukcji ciężkim sprzętem. Aby zakończyć przebudowę konstrukcji ścian, trzeba przygotować powierzchnię do otynkowania oraz przykryć ja metalową siatką tynkarską. Po pokryciu zaprawą tynkuje się podciąg ściany nośnej.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ !!!


Jakich narzędzi nie może zabraknąć w warsztacie?


Narzędzia przydatne przy domowych remontach


Jak wyposażyć garaż — aranżacja garażu na 5!


 

Powrót