Jak wybrać łóżko do małej sypialni?
Drogie materiały budowane, wysokie koszty utrzymania, a nawet ceny działek sprawiają, że z ostrożnością podchodzi się do budowania. Coraz częściej inwestuje się w małe mieszkania lub niewielkie domy. W takich miejscach trudno czasem o przestronne pokoje zatem umiejętność aranżowania niewielkich przestrzeni będzie jak najbardziej przydatna. Problem dotyczy przy tym nie tylko salonów, czy kuchni, ale również sypialni.
Pamiętaj jednak, że niewielka powierzchnia sypialni nie jest przeszkodą w urządzeniu stylowego i wygodnego miejsca odpoczynku. Podstawą sukcesu jest doskonałe zaplanowanie przestrzeni i określenie czego tak naprawdę potrzebujemy. Najważniejsze decyzje będą dotyczyły wyboru łóżka do sypialni. Nie dokonamy go bez uwzględnienia konkretnych warunków, jakimi dysponujemy w pomieszczeniu przeznaczonym na sypialnię. Jak wybrać wygodne łóżko do małej sypialni, jednocześnie pamiętając o estetyce, funkcjonalności i wygodzie? Jakie łóżko do małej sypialni sprawdzi się najlepiej? Zobaczmy, jak zabrać się za to niełatwe zadanie.
W tym artykule:
2. Czy łóżko kontynentalne do małej sypialni to dobry pomysł?
3. Jak wizualnie powiększyć sypialnię?
Jaki rozmiar mają łóżka?
Wybór odpowiedniego łóżka do małej sypialni rozpocznijmy od dokładnego pomierzenia dostępnej przestrzeni. Jeśli chcesz wybrać dobre łóżko, koniecznie dopasuj mebel do wielkości pomieszczenia. Zbyt duży model będzie nie tylko zagracał pokój, ale też będzie trudniej z niego korzystać. Ważne też będzie to, ile osób ma korzystać z łóżka. Od ilości osób w dużej mierze zależeć będzie to, jaki rodzaj łóżka wybrać.
Jak wybrać dobre łóżko? I na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka? Ważne będzie nie tylko ilość osób, ale również rozmiar mebla.
Łóżko jedno i dwuosobowe do niedużej sypialni
Klasyczne łóżka dwuosobowe mają wymiary 160 × 200 cm. Do tej szerokości należy doliczyć miejsce zajmowane przez dwie szafki nocne. Pozostawienie po obu stronach ok. 60 cm miejsca wystarczy, aby zapewnić wygodny dostęp. Całość będzie zatem miała jakieś 280 cm szerokości. W przypadku pojedynczego łóżka do małej sypialni zdecydować możesz się na model węższy — od 80 do 120 cm. Do takiego łóżka wystarczy też jedna szafka nocna. Łóżko do niewielkiej sypialni wraz z szafkami nocnymi nie powinno zatem zajmować więcej niż długość ściany w pomieszczeniu.
Kilka cennych centymetrów możemy zaoszczędzić, wybierając mniejszą szerokość. Łóżka małżeńskie produkowane są także w wersji 140 × 200 cm oraz 120 × 200 cm, w minimalistycznej stylistyce, bez masywnej obudowy. Takie wersje mogą być równie funkcjonalne, co duże łóżka o szerokości od 160 do 200 cm. Łóżko małżeńskie do małej sypialni nie jest zatem żadną fikcją!
Pamiętaj, że w przypadku osób mieszkających w pojedynkę, wystarczy małe łóżko, zwłaszcza jeśli miejsca dla łóżka nie ma zbyt wiele. Wybór odpowiedniego łóżka to też sztuka kompromisów — owszem, chcemy, by było nam wygodnie w czasie snu, ale zbyt duże łóżko może po prostu utrudniać poruszanie się po sypialni. Lepiej zatem zdecydować się na nieco mniejszy model zwłaszcza wtedy, gdy wystarczy małe łóżko do wygodnego snu.
Mówiąc o wygodzie, nie zapominajmy o materacu! Wybranie wygodnego łóżka to jedno, ale to odpowiedni materac zadba o nasz komfort w czasie snu.
Odpowiednie ustawienie łóżka i pozostałych mebli
Nie bez znaczenia jest też ustawienie poszczególnych mebli. Niekorzystnie, gdy łóżko stoi zbyt blisko kaloryfera lub okna. Nie powinno także blokować drzwi do sypialni i możliwości otwierania szafy czy komody. Problemu otwierania drzwi meblowych unikniemy, decydując się na szafę z przesuwnymi drzwiami.
Starajmy się nie umieszczać w małej sypialni zbyt wielu elementów. Stawiajmy za to na sprytne rozwiązania w małej sypialni — sprawdzą się szafy wnękowe, szafy zabudowane do sufitu oraz takie z drzwiami przesuwnymi. Warto też wykorzystać przestrzeń pod łóżkiem, inwestując w szuflady. Ściany można wyposażyć z kolei w półki, na których umieści się pudełka z biżuterią.
Łóżko do małej sypialni z pojemnikiem na pościel to idealny element wyposażenia pokoju młodzieżowego lub dziecięcego. Sprawdzi się jednak też w przypadku sypialni rodziców, zwłaszcza jeśli miejsca na szafy i komody jest niewiele.
Czy łóżko kontynentalne do małej sypialni to dobry pomysł?
Coraz większą popularnością w naszej ofercie cieszą się łóżka kontynentalne. To zwykle duże łóżko, które ma tapicerowany zagłówek i tapicerowaną ramę, a materac składa się z kilku warstw i jest zintegrowany z pozostałą częścią łóżka. Takie modele mogą wydawać się duże, ale producenci odpowiadają na zapotrzebowanie klientów i są w stanie wyprodukować też mniejsze łóżka kontynentalne, które w małej sypialni sprawdzą się idealnie. Ten typ łóżka do małej sypialni nikogo już zatem nie dziwi.
Zagłówek tapicerowany, a łóżko kontynentalne do małej sypialni
Bardzo modnym trendem jest stosowanie zagłówków tapicerowanych. To ładne i praktyczne rozwiązanie. Pozwala wygodnie oprzeć się podczas siedzenia i zabezpiecza ścianę przed zabrudzeniem. Zagłówek nie wpłynie niekorzystnie na wygląd sypialni, jeśli nie będzie wychodził poza obręb łóżka i nie wyróżniał się na tle reszty wystroju. Zastosowanie włochatych tkanin: weluru, szenili lub aksamitu może sprzyjać powiększeniu przestrzeni. Aksamitna faktura nadaje lekkości i przytulności całemu pomieszczeniu.
W większości łóżek kontynentalnych zagłówek nad łóżko jest już wpisany w budowę mebla. W przypadku innych łóżek o taki zagłówek można zadbać samemu, tworząc go przy pomocy paneli tapicerowanych. Łóżko z takim zagłówkiem będzie naprawdę praktyczne, a do tego wyjątkowo estetyczne.
Łóżka z zagłówkiem powinny być dostawiane do ściany, dlatego w czasie projektowania weź ten fakt pod uwagę.
Jak wizualnie powiększyć sypialnię?
Wybór łóżka do małej sypialni to nie wszystko. Oczywiście, dobre łóżko do niewielkiej sypialni to ogromna część sukcesu, ale warto zwrócić uwagę także na inne rzeczy. Sprytne rozwiązania w małej sypialni mogą znacząco powiększyć przestrzeń. Co warto rozważyć? Zobaczmy.
A może wybrać łóżko na wysokich nóżkach?
Urządzając każde niewielkie pomieszczenie, możemy zastosować sprawdzone tricki na optyczne powiększenie. W przypadku sypialni na pewno sprawdzi się łóżko na nóżkach, o konstrukcji drewnianej lub metalowej, bez tapicerki. Takie modele wydają się lżejsze, delikatniejsze i nie przytłaczają wnętrza. Meble na wysokich nóżkach zdają się płynąć w powietrzu, cała aranżacja staje się dzięki temu lekka i optycznie większa. Takie meble mogą być naprawdę szerokie, łóżko dla pary do małej sypialni o szerokości 120 - 160 cm będzie wydawało się o wiele mniejsze, jeśli będzie ustawione na wysokich nóżkach.
Taki zabieg możesz zastosować nie tylko w stosunku do łóżek, ale również w przypadku komód lub szaf.
Łóżko do niewielkiej sypialni a kolorystyka wnętrz
Podobnie zadziała zastosowanie jednolitej kolorystyki w całym pomieszczeniu. Jeden jasny kolor: biel, écru lub jasnoszary, zastosowany we wszystkich elementach wyposażenia: od podłogi, przez kolor ścian, mebli i tekstyliów, rozmyje granice. Wizualnie zyskamy większą przestrzeń. Jedna ściana w bardzo intensywnym kolorze lub oklejona tapetą o małej powtarzalności wzoru także zaburzy perspektywę i da podobny efekt.
Kiedy urządzasz małą sypialnię — lustra, lustra, lustra...
Aranżacja małej sypialni to również sprytne wykorzystanie luster. Lustra odbijają zarówno obraz, jak i światło, zatem optycznie powiększają pokój. Możemy postawić zarówno na lustra wieszane, wolnostojące lub stawiane na komodach, jak i na lustrzane fronty szaf. Dzięki lustrom przestrzeń małej sypialni będzie optycznie powiększona, a z samych luster korzysta się przecież codziennie, to zatem funkcjonalne elementy wyposażenia.
Zainspiruj się!
Jakie łóżko do sypialni: drewniane czy tapicerowane?