Jak wybrać funkcjonalną sofę do salonu?
Codzienny odpoczynek, długie rodzinne rozmowy albo wspólne wieczorne seanse filmowe w salonie nie byłyby możliwe bez odpowiedniej sofy. Wygodna i funkcjonalna sofa wraz z fotelami lub innymi wersjami kanap, tworzy komplety wypoczynkowe widywane w wielu domach.
Komfortowa sofa lub zestaw z sofą przyda się nie tylko w salonie, ale również w pokoju dzieci, w wersji dwuosobowej ozdobi przedpokój lub gabinet, a czasami nawet kuchnię. Ten wspaniały mebel jest zatem bardzo funkcjonalny i uniwersalny, zdecydowanie warto zdecydować się na zakup takiego elementu wyposażenia.
Sofy z funkcją spania – jaki typ rozkładania wybrać?
Nowoczesne meble do salonu muszą być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również bardzo funkcjonalne, odpowiadające potrzebom właścicieli. Praktyczna sofa przede wszystkim powinna mieć funkcję spania. Sofy rozkładane dają możliwość rozbudowania do wielkości dwuosobowego łóżka, co bardzo się przydaje nie tylko w przypadku, gdy chcemy przenocować gości, ale również wtedy, gdy salon służy za sypialnię dla części rodziny. Wiele osób nadal nie posiada w mieszkaniach osobnej sypialni, sofy z funkcją spania ratują wtedy sytuację.
Praktyczne mechanizmy rozkładania sof
Jest kilka sposobów i mechanizmów umożliwiających rozkładanie:
-
Typu DL- wysuwamy siedzisko i składamy oparcie. W tym momencie mebel jest gotowy do spania. System DL nie wymaga odsuwania sofy od ściany. W takich modelach sof często znajduje się dodatkowy pojemnik na pościel, co znacznie zwiększa poziom funkcjonalności mebla. Sofa z systemem rozkładania DL będzie zatem dobrym meblem w salonie wielofunkcyjnym, który służy też domownikom za sypialnię.
-
Automat wersalkowy — szybki i prosty w obsłudze: podnosimy siedzisko, a następnie dociskamy w stronę oparcia do momentu usłyszenia charakterystycznego dźwięku “klik”. Opuszczamy i wtedy następuje charakterystyczny dźwięk „klak”, oznaczający rozłożenie kanapy. W nowoczesnych modelach, w przeciwieństwie do ich starszych wersji, łączenie oparcia i siedziska jest niemal niewyczuwalne. Kanapa wymaga odsunięcia od ściany i zwykle posiada pojemnik na pościel. Do rozłożenia takiej sofy potrzebne będzie zatem nieco więcej miejsca.
-
Typu wózek – wyciągamy stelaż ukryty pod siedzeniem i rozkładamy materac złożony w siedzisku. Taki rodzaj rozkładania zapewnia dość dużą przestrzeń spania w porównaniu do rozmiaru złożonego mebla i nie wymaga odsuwania od ściany. Dużą zaletą jest też poczucie spania jak na prawdziwym łóżku dzięki obecności stelaża i materaca.
-
Typu delfin — polega na wyciągnięciu spod siedziska wbudowanej szuflady, a następnie wysunięciu znajdującej się w niej powierzchni do spania przy pomocy specjalnego uchwytu. Obie części ustawiają się na jednym poziomie. To prosty sposób rozkładania, w nowoczesnych modelach rozkładanie nie wymaga też użycia dużej siły.
-
Typu puma — polega na lekkim podniesieniu siedziska, a następnie pociągnięciu go w swoją stronę. W wyniku tego ruchu spod siedziska wysuwa się druga część kanapy, która ustawia się w odpowiednim miejscu, powiększając miejsce do spania. Ten sposób rozkładania jest niezwykle prosty i nie wymaga odsuwania kanapy czy sofy od ściany. Jest też na tyle prosty i bezproblemowy, że nie trzeba używać do niego wyjątkowo dużo siły, zatem z rozłożeniem takiej kanapy poradzi sobie nawet młodzież i osoby starsze.
Technikę rozkładania dobrze jest sprawdzić przed zakupem, bo część zastosowanych rozwiązań rozbudowuje kanapę o dodatkowo wysuwaną powierzchnię. Może to być kłopotliwe w mniejszych pomieszczeniach. Wiele modeli zapewnia nawet trzy miejsca do spania, ale również są takie, które przekształcają się w łóżko jednoosobowe.
Warto także rozważyć, czy brak pojemnika na pościel w niektórych modelach nie będzie w naszym przypadku zbyt uciążliwy. Kanapa bez schowka na pewno nie sprawdzi się, gdy codziennie na niej śpimy. Modele nierozkładane miewają bardziej interesujące wzory i są dużo lżejsze, jednak brak możliwości spania codziennego może nie sprawdzić się w multifunkcyjnych salonach, które na noc zamieniają się w sypialnię dla części domowników.
Sofy dwuosobowe, jednoosobowe czy wypoczynki do salonu – które wersja jest najlepsza?
Funkcjonalność kanapy nie zależy od jej wielkości. Sofy dwuosobowe lub jednoosobowe chętnie wybierają nastolatki. Łóżka młodzieżowe zajmują dużo miejsca potrzebnego dziecku do nauki, zabawy i rozwijania własnych zainteresowań. Kanapa rozkładana zwiększa swoją powierzchnię tylko na noc, a za dnia to wygodne, kompaktowe miejsce do siedzenia, idealne również do spotkań towarzyskich z przyjaciółmi.
Mniejsze modele ustawione w salonie tworzą ciekawsze i wygodniejsze użytkowo aranżacje niż pojedyncza, ale ogromna sofa. W dużych pomieszczeniach doskonale wyglądają komplety wypoczynkowe, w skład których wchodzą kanapy różnych rozmiarów lub dwie takie same kanapy w zestawie z fotelami.
Nowoczesne tkaniny obiciowe
Funkcjonalność mebli podnoszą także nowoczesne materiały obiciowe. Nowością na rynku są meble tapicerowane wykorzystujące materiały hydrofobowe. Tkanina hydrofobowa nie przyciąga cząsteczek wody, nie wchłania ich, więc jest bardzo odporna na zaplamienie i brud. Specjalna powłoka sprawia, że sok lub wylana kawa pozostaje na powierzchni kanapy, nie wchłania się i można odsączyć ją przy pomocy papierowego ręcznika lub ściereczki. To świetne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi lub domów ze zwierzętami.
Sofy do salonu a styl aranżacji – jak dopasować?
Zmiany umeblowania salonu zwykle są kosztowne. Nie decydujemy się więc zbyt często na ten krok. Prostszą metodą na odświeżenie wnętrza jest wymiana samej sofy. Interesować nas powinny dwa aspekty: kolor i design.
W nowoczesnych wnętrzach postawmy na sofy o bardzo geometrycznych, prostych kształtach, bez dodatkowych poduszek, ale w mocnych, odważnych, wyrazistych barwach. Nie oznacza to rezygnacji z pasteli, tak lubianych przez miłośników stylu skandynawskiego. Kolor musi być widoczny, niezależnie, czy jest to ciemny błękit, czy jasny róż. W ostatnich sezonach główną ozdobą stały się bardzo pomysłowe pikowania i przeszycia.
W klasycznych aranżacjach można wykorzystać kanapy o bardziej zaokrąglonych oparciach i bokach jak choćby modele inspirowane klasyczną sofą Chesterfield. Coraz więcej mebli tego typu pojawia się w naszym sklepie internetowym Merkury Market. Warto przełamywać utarte schematy aranżacji wnętrza jednym, nietypowym elementem, jak choćby kolor czy tkanina wykorzystana w tapicerce. Świetnie prezentują się tapicerki welurowe w ciemnych, intensywnych kolorach: butelkowej zieleni, brązie, czy intensywnej, ciemnej szarości.
Nie masz pomysłu na swoje wnętrze? Ciekawe pomysły na aranżację wnętrz salonu można znaleźć w zakładce Inspiracje. Zapraszamy!