Jak wkopać obrzeże trawnikowe?
Obrzeża trawnikowe wyznaczają w ogrodzie poszczególne strefy poprzez oddzielanie trawnika od ścieżek i rabat, a także przeciwdziałają niepożądanemu rozrastaniu się roślin. Trwałość obrzeża zależy w głównej mierze od sposobu, w jaki je zamontujemy. Jego poszczególne elementy można układać na luźno (mowa tu na przykład o żwirku lub kamieniach) albo na sztywno (i tu warto wymienić kostkę brukową i kamienne bloczki). W pierwszym przypadku elementy obrzeża mogą się przemieszczać w wyniku potrącenia, dlatego wymagają częstego poprawiania. Z obrzeżem mocowanym na sztywno nie ma takiej konieczności. Dodajmy jednak, że kształt obrzeża ułożonego na luźno łatwiej będzie nam zmienić. Dziś przedstawiamy krótki poradnik, z którego można się dowiedzieć, jak wykonać obrzeża trawnikowe oraz na czym polega ich układanie.
Obrzeża trawnikowe, czyli jak oddzielić trawnik od rabaty i ścieżki
Wśród właścicieli ogrodów dużym powodzeniem cieszą się gotowe obrzeża, które można kupić w marketach budowlanych lub sklepach ogrodniczych. Mamy tu do wyboru kilka rodzajów obrzeży plastikowych (plastikowe płotki, taśmy, listwy), rollbordery z drewna oraz betonowe palisady. Wyjątkowo efektowne są szerokie obrzeża, ułożone z cegieł, podkładów kolejowych, kamieni i głazów, a także płyt betonowych lub granitowych kostek. Bardzo estetyczne obrzeża ogrodowe można też usypać ze żwiru, tłucznia czy kory. Elastyczne obrzeże zapewni nam taśma dylatacyjna do trawnika, po której bez przeszkód można jeździć kosiarką. Jej montaż jest bardzo prosty. Wzdłuż linii rabat wykonujemy szpadlem nacięcie o głębokości około 15 cm i wsuwamy taśmę w powstały rowek. Na szczególną uwagę zasługują też obrzeża trawnika wykonane z materiałów recyklingowych, takich jak butelki, słoiki czy dachówki.
Doskonałym sposobem na wykonanie obwódki rabaty jest wykonanie niskiego żywopłotu lub formowanych roślin. Jeśli szukamy sposobu na minimalistyczne obrzeże oddzielające trawnik od ścieżek i rabat, to z pewnością najlepszym rozwiązaniem będzie tu tak zwany kant angielski, który nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych materiałów. Przy pomocy specjalnego szpadla nacina się darń trawnika w taki sposób, by stworzyć rowek o głębokości kilkunastu centymetrów. Będzie on oddzielał dwie sąsiadujące ze sobą nawierzchnie. Po tym wstępnym rozeznaniu w rodzajach obrzeży ogrodowych przyszedł w końcu czas na szczegółowe omówienie poszczególnych kroków tworzenia obrzeży, a za przykład posłuży nam obrzeże z kostki brukowej.
Projekt obrzeża trawnikowego
Zanim przystąpimy do pracy nad obrzeżem, warto przygotować projekt. Na tym etapie mogą bowiem pojawić się okoliczności, których wcześniej nie wzięliśmy pod uwagę, takie jak na przykład nierówności terenu. Projekt można wykonać w programie komputerowym lub też na kartce. Ważne, by przedstawiał on cel, do którego dążymy. Jeśli mamy do czynienia z naturalnymi spadkami terenu, będzie nas czekało sporo pracy, jednak efekt będzie tego warty.
Kształtowanie terenu i wyznaczanie konturów obrzeży
Niwelowanie nierówności w ogrodzie polega na wyznaczeniu pożądanego poziomu za pomocą palików i sznurków oraz usuwaniu nadmiaru ziemi lub też nasypywaniu jej w miejscach, gdzie jest jej za mało. Prace wykonujemy pas za pasem i trzeba tu dodać, że zwykle jest to najbardziej pracochłonny i czasochłonny etap aranżacji ogrodu, zwłaszcza jeśli musimy przekopywać trawę. Z chwilą, gdy wszelkie nierówności zostaną zniwelowane, możemy wyznaczyć kontury przyszłych obrzeży, jakie zawarte są w projekcie. Świetnie nadaje się do tego celu piasek, który będzie się dobrze odbijał od ciemnej ziemi.
Wykonujemy obrzeże trawnikowe z kostki
Wyznaczone kontury to ślad, po którym wykopujemy rowek o głębokości około 10 cm i szerokości 20 cm. W rowku tym wykonujemy podbudowę z kamienia o grubości 3 cm. Wysypujemy go najpierw mieszanką cementu z piaskiem. Na podbudowie układamy kostkę brukową, której wysokość powinny wyznaczać poziomo naciągnięte sznurki. Podczas układania zwracamy szczególną uwagę na równe układanie kostek, ponieważ od tego zależy cały końcowy efekt. Obrzeże trawnikowe wykonane z kostki brukowej obsypujemy po bokach mieszaniną cementu i piasku do wysokości 3 cm poniżej góry kostek, po czym osypujemy je jeszcze i wyrównujemy ziemią. Całość podłoża polewamy wodą i zostawiamy do następnego dnia.
Układanie geowłókniny pod rośliny
Wyznaczone rabaty można wykładać dowolnym podłożem, a sposób ich wykonania będzie podobny do tego, jaki za chwilę przedstawimy. Wybieramy minimalnie ziemię, tworząc małe zagłębienie. Po zasypaniu materiałem uzyskamy powierzchnię równą z górą obrzeża z kostki. Układamy teraz warstwę geowłókniny, która ograniczy przebijanie się chwastów. Podczas wykładania dociskamy ją mocno, układając kostki betonowe lub drewniane i przybijając specjalnymi, plastikowymi kołkami. W tak wyłożonej geowłókninie wykonujemy nacięcia w kształcie krzyży, rozchylamy je, kopiemy dołek i nasadzamy roślinę i zasłaniamy ją naciętą geowłókniną. Powtarzamy tę czynność również przy wszystkich pozostałych roślinach.
Nasypanie kory
Korę wysypujemy z worka w wyznaczonych miejscach, pilnując by jej górna warstwa znajdowała się na tym samym poziomie, co góra stworzonego wcześniej obrzeża. Będzie to możliwe dzięki wybranej wcześniej, trzycentymetrowej warstwie ziemi. Inną część ogrodu możemy wysypać na przykład granitowym grysem. Wykonujemy przy tym czynności podobne jak w przypadku nasypywania kory.
Kilka końcowych uwag dotyczących wykonania obrzeża w ogrodach
Nie ma wątpliwości, że ogrody zyskują znacznie na atrakcyjności, jeśli zdobi je nie tylko trawa i rośliny. Rodzaj nawierzchni obrzeży i ścieżek, a także sposób ich ułożenia będą tu miały ogromne znaczenie. Warto poświęcić więc dużo czasu i nie szczędzić wysiłku, by obrzeże trawnikowe było wykonane z największą starannością. Oto kilka uwag i informacji, które mogą nam to ułatwić:
- geoBORDER to obrzeże pozwalające na wygodne wykończenie nawierzchni z kostki brukowej lub granitu. Umożliwia ono trwałe i estetyczne oddzielenie poszczególnych części ogrodu. Można je ułożyć równo z trawnikiem lub powyżej jego poziomu i wówczas zyskujemy efektowne krawężniki;
- źdźbła trawy wyrastają prędzej czy później z każdej szczeliny, dlatego dobrym pomysłem jest oddzielenie trawnika szczelnym materiałem, maksymalnie eliminującym łączenia;
- jeśli za materiał ścieżki wybierzemy kamień, to obrzeże powinno być nieco wyższe. Kamienie przesuwają się dużo mniej niż na przykład kora, jednak powinny mieć małą, sztywną "granicę";
- obrzeża granitowe, kamienne i wykonane z betonu (kostka, płyty chodnikowe, palisady ogrodowe) są najtrwalsze;
- obrzeża plastikowe i drewniane są najbardziej narażone na uszkodzenia;
- sztuczna trawa również nadaje się do wyłożenia powierzchni w ogrodzie (znajdziemy ją często w sklepach internetowych w dziale Dywany). To materiał bardzo estetyczny, a przy tym idealnie równy i niewymagający pielęgnacji.