Jak ważny jest kompostownik w ogrodzie, jak go założyć i co możesz kompostować?

02.02.2022

Ekologia i oszczędność stały się nie tylko modnym, ale również i logicznym sposobem na życie. Coraz częściej stawia się na sprytne rozwiązania, które odciążą środowisko naturalne, a jednocześnie pozwolą zaoszczędzić nieco pieniędzy. Jednym z proekologicznych działań jest zakładanie kompostowników w ogrodach. Zobacz razem z nami, jak przydatny jest kompostownik w ogrodzie, jak założyć kompostownik w prosty sposób i co możesz kompostować — dzięki temu Twój ogród stanie się naprawdę ekologiczny!


W tym artykule:

1. Dlaczego warto ustawić w ogrodzie kompostownik?

2. Jak działa ekologiczny naturalny nawóz?

3. Jakie kompostowniki możesz ustawić w ogrodzie?

- Kompostowniki drewniane

- Kompostowniki z tworzywa sztucznego

- Kompostownik murowany

4. Co można kompostować?

5. Czego nie należy kompostować?

6. Jak kompostować resztki warzyw, liście drzew i ściętą trawę?



 

ażurowa struktura ścian bocznych, kompostowniki w centrach ogrodniczych, jak zrobić kompostownik

 

Dlaczego warto ustawić w ogrodzie kompostownik?

Kompostownik domowy to miejsce, gdzie składuje się organiczne resztki i odpadki. Odpowiednie składowanie tworzą kompost, czyli bardzo ekologiczny nawóz naturalny — to zatem przydatne źródło nawozu dla Twoich roślin. Plusem jest też to, że kompost zawiera nie tylko makro i mikroelementy, ale również charakteryzuje go duża aktywność przyjaznych bakterii, które pozytywnie wpływają na stan gleby i zdrowie roślin.

Kompostownik ogrodowy to nie tylko źródło ekologicznego nawozu, ale również sprytny sposób na zagospodarowanie resztek roślinnych i odpadków kuchennych. Organiczne resztki możesz dzięki temu odpowiednio wykorzystać, zmniejszysz też znacząco ilość oddawanych śmieci (a co za tym idzie, często obniżysz opłaty, które są naliczane za oddawane odpady). Porządki w ogrodzie nigdy jeszcze nie były tak proste!

 

poprawiający strukturę gleby nawóz, składniki pokarmowe kompostu, dopływ powietrza, drzew, liście, skoszona trawa

 

Jak działa ekologiczny naturalny nawóz?

Proces kompostowania jest długotrwały, ale bardzo prosty i efektywny. Należy zadbać o odpowiednią wilgoć w kompostowniku (powinna ona wynosić 30 - 40%), jeśli wnętrze pryzmy kompostowej będzie zbyt wilgotne, kompostowanie zostanie wyparty przez proces gnicia, a jeśli zbyt suche — kompostowanie w ogóle się nie rozpocznie.

Powstały w procesie kompostowania nawóz dostarcza roślinom odpowiednich składników mineralnych (zarówno makro, jak i mikroelementów), a także składników odżywczych, wzbogaca też glebę o odpowiednie bakterie. Nawozić kompostem możesz wszystkie rośliny przez cały rok — to ogromna zaleta, której nie uświadczysz np. w przypadku nawozu azotowego.

 

kompost z ziemią ogrodową, kompost z warstwą liści, kompost w niskiej temperaturze

 

Jakie kompostowniki możesz ustawić w ogrodzie?

Kompostowniki ogrodowe mogą mieć różną formę. Wyróżnia się przede wszystkim kompostowniki zamknięte oraz kompostowniki otwarte. Te pierwsze wypełnia się całe resztkami roślinnymi i zamyka się je. Kompostowanie przebiega bez dostępu do tlenu i biorą w niej udział głównie bakterie beztlenowe. W kompostownikach otwartych kompostowanie przeprowadzane jest w obecności tlenu.

Ciekawymi modelami będą też na pewno kompostowniki obrotowe. Zwykle przyjmują one formę beczki z plastiku lub drewna. Niewielkie rozmiary umożliwiają poruszanie beczką, napowietrzanie kompostu i zmniejszają objętość resztek organicznych.

Kompostowniki to praktyczna architektura ogrodowa i mogą być wykonane z różnych materiałów. Zobacz, jakie kompostowniki możesz postawić lub zbudować w swoim ogrodzie.

 

Kompostowniki drewniane

To najpopularniejszy rodzaj kompostownika, który przyjmuje formę drewnianej, pełnej lub ażurowej skrzynki. Zaletą kompostowników drewnianych jest ich łatwość dopasowania się do estetyki ogrodu — drewno naturalne bez problemu wkomponuje się w przestrzeń, kompostownik nie będzie aż tak raził w oczy. Niestety, kompostowniki drewniane często trudno jest zabezpieczyć i mają one niewielką żywotność.

W przygotowaniu odpowiedniego miejsca pod drewniane kompostowniki przydadzą się akcesoria do architektury ogrodowej.

 

uzyskaj żyzną ziemię, wybuduj kompostowniki przy budowie domu

 

Kompostowniki z tworzywa sztucznego

Kompostowniki plastikowe zyskały sobie popularność głównie ze względu na niską cenę i dużą żywotność. Są dostępne w naszych sklepach ogrodniczych, bez problemu zatem będziesz mógł je zakupić i uzyskać własny, naturalny i wartościowy nawóz. Kompostownik plastikowy możesz zakupić jako model zamykany lub otwarty. Otwarte modele mają otwory, które umożliwiają odprowadzanie nadmiaru wilgoci (np. z wody opadowej).

 

Kompostownik murowany

Tworzenie naturalnego nawozu możesz też przeprowadzić w murowanych, solidnych kompostownikach. Betonowe ściany są trwałe i taki kompostownik na pewno posłuży Ci na długie lata. Zwykle jednak są to modele o solidnych, pełnych ścianach, dlatego zadbaj o to, by panowała w kompoście odpowiednia wilgotność.

 

Co można kompostować?

Kompostowanie nie jest trudne, ale dobrze jest wiedzieć, co możesz wrzucić do kompostownika tak, aby dojrzały kompost był pełnowartościowy. Bez problemu umieścisz w kompostowniku trawę, skorupki jaj, chusteczki higieniczne, popiół, rozdrobnione gałęzie, resztki roślinne, przekwitłe rośliny, obierki warzyw, resztki organiczne z obiadu, ziemię, opadłe liście oraz wszelkie fragmenty roślin. Doskonały nawóz tworzony jest z różnorodnych produktów, dzięki czemu składniki odżywcze są zróżnicowane.

 

specyficzny zapach, komposty przyciągają gryzonie

 

Czego nie należy kompostować?

Nie wszystkie składniki i odpadki będą odpowiednie. Do kompostownika nie wrzucaj nigdy skórki owoców cytrusowych, zadrukowanego papieru, liści z drzew orzecha, liści dębu oraz zbyt dużych fragmentów drewna. Składniki te obniżają aktywność mikroorganizmów i często hamują proces rozkładu. W pełni ekologiczne kompostowniki w ogrodzie to tez nie miejsce dla zwykłych śmieci — nigdy nie wrzucaj tam szkła, plastiku lub metalu, gdyż procesy rozkładu nie będą w stanie przetworzyć takich odpadków.

 

uzyskaj żyzną ziemię, wybuduj kompostowniki przy budowie domu

 

Jak kompostować resztki warzyw, liście drzew i ściętą trawę?

Zakładanie kompostownika jest wyjątkowo proste. Przede wszystkim zaopatrz się w odpowiedni pojemnik — polecamy naszą szeroką ofertę kompostowników. Nowy produkt lub kompostownik z poprzedniego sezonu wymyj dokładnie tak, by ścianki kompostownika były czyste. Plastikowe produkty warto też wyparzyć i zostawić do wysuszenia i ostygnięcia.

Ustaw kompostownik w odpowiednim miejscu. Warto postawić go w ogrodzie w oddali tak, by nieprzyjemny zapach z kompostownika nie był wyczuwalny w czasie Twojego odpoczynku w ogrodzie. Procesy gnilne mogą wydzielać bardzo nieprzyjemną woń, czasami warto też kompostownik odgrodzić — przydatne będą elementy takie jak altany, płoty lub trejaże. Dobrą zaporą będą też krzewy i gęste drzewa. O odpowiednie odgrodzenie zadbaj szczególnie na małej działce.

Teraz możesz rozpocząć wypełnianie kompostownika. Wrzucaj do niego odpadki kuchenne, liście i skoszoną trawę. W pełni ekologiczny pojemnik wytworzy dobry kompost, zadbaj jedynie o to, by panowała w nim odpowiedni poziom wilgotności. W kompostownikach zamkniętych może panować podwyższona temperatura, wybierając z nich kompost, zadbaj o szczególną ostrożność.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!

Narzędzia do ogrodu - najlepsze produkty na lato 2022 Narzędzia do ogrodu - najlepsze produkty na lato 2022
Zakładamy oczko wodne! Zakładamy oczko wodne!
Altana ogrodowa z grillem - pomysł na funkcjonalny ogród Altana ogrodowa z grillem - pomysł na funkcjonalny ogród
Powrót