Jak urządzić łazienkę ze skosami

05.10.2021

Przytulne, klimatyczne, spokojne i romantyczne - poddasze kojarzy nam się z przyjemnymi wrażeniami, dlatego tak chętnie urządzamy w nim sypialnie czy pokoje dla gości. A co z łazienką na poddaszu? Projektując dom, chętnie wykorzystujemy dostępne przestrzenie. Choć skosy i wnęki zdają się nie przeszkadzać w aranżacji łazienki, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Okazuje się bowiem, iż w tym szczególnym wnętrzu możemy mieć nawet połowę miejsca mniej, niż wynika z projektu!

 

Łazienka na poddaszu


W tym artykule:

1. Kształt dachu - jak wpływa na aranżację łazienki na poddaszu?

2. Łazienka ze skosem: odpowiedni projekt

3. Okna w łazience na poddaszu

4. Kabina prysznicowa do łazienki na poddaszu

5. Wanna, umywalka i sedes w łazience na poddaszu

6. Zorganizowana przestrzeń

7. Kolor ścian w łazience na poddaszu



 

Kształt dachu - jak wpływa na aranżację łazienki na poddaszu?

Łazienki na poddaszu rządzą się swoimi prawami. W większości przypadków nie da się dostosować do nich typowych rozwiązań architektonicznych. Nie możemy sugerować się powierzchnią podłogi i dowolnie rozstawiać na niej meble łazienkowe. Jak zatem ustalić rzeczywistą ilość miejsca, jaką dysponujemy? Wszystko zależy od tego, jaki kształt ma ścianka kolankowa. Jeśli jest niska lub łazienka umiejscowiona jest pod stropem, znacząco zmniejsza się dostępna powierzchnia.

Znaczenie ma też kąt nachylenia dachu. Jeśli jest stromy, łazienka będzie niska zarówno na styku ściany i sufitu, jak też w centralnej części pomieszczenia. Mniej skosów będzie w domu z dachem dwuspadowym oraz z wysokim ryzalitem. Aranżacja łazienki na poddaszu z dachem czteropołaciowym lub wielospadowym może nastręczać więcej trudności - mamy w niej bowiem aż dwa znaczące skosy.

 

Łazienka ze skosem: odpowiedni projekt

Aby urządzić funkcjonalną łazienkę na poddaszu, musimy kierować się pewnymi - niekoniecznie intuicyjnymi - zasadami. Zaczynamy od rozmieszczenia armatury. Nie chodzi tylko o to, by np. prysznic i szafka łazienkowa stojąca zmieściły się pod skosami. Ważne jest też m.in. pozostawienie odpowiedniej przestrzeni na codzienne funkcjonowanie. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której wychodzimy z wanny zgięci w pół, ponieważ skosy uniemożliwiają nam pełne wyprostowanie.

Zanim zaczniemy aranżować przestrzeń pod skosami i wyposażać ją w armaturę, ustalmy, gdzie w naszym wnętrzu znajdą się okna. Dzienne światło to podstawa, szczególnie w łazienkach na poddaszu, gdzie dostęp do niego nie jest utrudniony.

 

Okno w nietypowej łazience

 

Okna w łazience na poddaszu

Łazienka na poddaszu z jednej strony ułatwia dostarczenie odpowiedniej ilości dziennego światła, a z drugiej utrudnia efektywne rozplanowanie okien. W niewielkich wnętrzach zwykle wystarczy jedno okno połaciowe standardowej wielkości. W dużych łazienkach warto zastosować cały zestaw takich okien w układzie pionowym. Czym więcej dziennego światła, tym lepiej - to ważne nie tylko ze względu na nasze samopoczucie, ale też oszczędność energii elektrycznej oraz naturalną wentylację pomieszczenia.

Jeśli nasza łazienka na poddaszu usytuowana jest w centralnej części domu, warto na etapie budowy pomyśleć o wykonaniu w dachu tzw. świetlika tunelowego. Tradycyjne okna z kolei najlepiej umieścić około 90 cm od podłogi. Jeśli mają być usytuowane wyżej niż na 120 cm, zamontujmy w nich dolny system otwierania.

 

Kabina prysznicowa do łazienki na poddaszu

Gdy już ustalimy, gdzie w naszej łazience znajdą się okna, przejdźmy do rozmieszczenia wyposażenia. Zacznijmy od kabiny prysznicowej. Intuicyjnie chcielibyśmy umieścić ją w najwyższym miejscu pod skosem. To błąd! Szczególnie, jeśli nasza łazienka ma być też wyposażona w wannę. Kabinę prysznicową do łazienki ze skosami wykonuje się na specjalnie zamówienie. Górna krawędź obudowy jest ścięta, tak by pasowała do kształtu pomieszczenia. Przed kabiną musimy pozostawić wolną przestrzeń o wymiarach przynajmniej 100x90 cm.

 

Wanna, umywalka i sedes w łazience na poddaszu

W najwyższym punkcie powierzchni użytkowej łazienki powinna znaleźć się wanna. Nie ma znaczenia, że jest ona niska i swobodnie zmieściłaby się nawet tam, gdzie ściany są bardzo krótkie. Z wanny musimy swobodnie wyjść, nie uderzając głową o sufit.

Błędem jest też umieszczanie wanny pod oknem. Oglądanie gwiazd podczas kąpieli może wydawać się romantyczne, jednak konieczność wejścia do niej za każdym razem, gdy chcemy otworzyć okno - już niekoniecznie.

Sedes i bidet należy umieścić na ścianie o wysokości co najmniej 130 cm. W przypadku elementów stojących może to być 80 cm. Warto wtedy wykorzystać powierzchnie nieużytkowe, na przykład krótsze fragmenty ścianki kolankowej.

Kolej na umywalkę. Jeśli chcemy mieć lustro łazienkowe, musimy zamontować ją na ścianie o wysokości co najmniej 190 cm. Niestety, nie każda łazienka na poddaszu ma aż tyle przestrzeni. W takim wypadku ciekawym rozwiązaniem okaże się wolnostojące lustro w ramie. Najdłuższa, prosta ściana to z kolei najlepsze miejsce na grzejniki.

 

Zorganizowana przestrzeń

Oczywiście łazienka na poddaszu musi mieć również miejsce do przechowywania. Meble takie jak komody do łazienki czy szafki łazienkowe należy rozmieszczać na końcu - gdy już znajdziemy przestrzeń na wannę, umywalkę czy inne urządzenia łazienkowe. To też moment na zamontowanie w łazience m.in. wieszaków na ręczniki czy półek.

W projekcie na meble wykorzystajmy te części łazienki, w których nie ulokujemy m.in. wanny czy lustra. W naszym sklepie możesz znaleźć praktyczne zestawy mebli łazienkowych w różnych rozmiarach i różnym stylu. Dzięki meblom nawet niewielką łazienkę na poddaszu można zaaranżować według własnego gustu i upodobań. Oprócz modnych wnętrz minimalistycznych, mamy do wyboru także m.in. ciekawe aranżacje glamour czy śródziemnomorskie.

 

Kolor ścian w łazience na poddaszu

Wnętrze łazienki zaaranżujmy według własnego pomysłu. Co istotne, nie trzeba unikać np. ciemnych barw - pomieszczenie z dużym oknem tego nie wymaga. Warto jednak urządzić łazienkę na poddaszu z wykorzystaniem walorów właściwych dla wnętrza obfitującego w skosy.

W miejscu takim często znajdziemy wystające na wysokości belki, fragmenty więźby dachowej itp. Świetnym pomysłem okaże się dopasowanie do nich naturalnych, surowych materiałów - przede wszystkim drewna. W łazience z takimi dodatkami najlepszym kolorem dla ścian jest uniwersalna biel. Tak przygotowany projekt wnętrza pasuje do minimalistycznego stylu skandynawskiego. Oryginalnym dodatkiem okaże się biała cegła i elementy kamienia. Z kolei czerwona lub ciemna cegła wpisują się w bardzo modny w ostatnim czasie styl industrialny.

Do łazienek na poddaszach pasuje też styl glamour. Wnętrze ozdobione wanną z dekoracyjnymi, złotymi nóżkami, błyszcząca rama lustra, dekoracyjne lampy - wszystko to doda przestrzeni niepowtarzalnego uroku z nutką luksusu.

 

Inspiracja: Romantyczna łazienka z płytkami Ballet Gris

 

Nie zapomnijmy też o dodatkach. Nawet do małych łazienek można dopasować stylowe tekstylia, np. puszysty dywanik, uroczą firankę z roślinnym wzorem czy kotarę nad wanną. Mała łazienka wymaga oczywiście rozważnego dobierania dodatków, jednak nie powinniśmy całkowicie ich unikać!

Łazienka zaprojektowana według wszystkich wymienionych zasad będzie nie tylko przytulna i atrakcyjna wizualnie, ale też praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu!

Powrót