Jak urządzić łazienkę w bloku? Nieduży metraż i funkcjonalne rozwiązania
Bez względu na to, czy dysponujesz dużą, czy małą powierzchnią do aranżacji, najważniejsze jest urządzenie jej w taki sposób, aby spełniała najważniejsze swoje funkcje, a przy tym wpasowała się w gust i indywidualne potrzeby domowników. Chociaż samodzielne stworzenie koncepcji wyposażenia małej łazienki może być dla wielu osób dużym wyzwaniem, to jednak znajomość pewnych zasad i wskazówek może znacznie ułatwić cały proces. Poznaj te z nich, które pozwolą Ci optymalnie wykorzystać każdy centymetr pomieszczenia.
W tym artykule:
1. Przemyślane rozmieszczenie wyposażenia małej łazienki
2. Inspiracje na małą łazienkę — pamiętaj, aby zachować prządek
3. Wybór płytek do małej łazienki — jak powiększyć optycznie łazienkę?
4. Nie zapominaj o dodatkach! Jaka dekoracja małej łazienki będzie najlepsza?
Przemyślane rozmieszczenie wyposażenia małej łazienki
Właściciele niedużych łazienek w bloku często skarżą się na brak miejsca na najbardziej potrzebne rzeczy, a nawet jeśli już się takie znajdzie, to szybko pomieszczenie staje się zagracone i trudno w nim utrzymać porządek. Jeśli na etapie aranżacji przestrzeni nie możesz sobie wyobrazić, gdzie można postawić kosz na pranie, pralkę czy zamontować szafkę łazienkową na kosmetyki lub detergenty, to pamiętaj, że nie tylko jest to możliwe, ale i może być przy tym praktyczne!
Funkcjonalność i komfort — jaki zestaw produktów do małej łazienki wybrać?
Niestety w wielu przypadkach mała łazienka oznacza, że trzeba pójść na kompromis, na przykład zrezygnować z wanny na rzecz kabiny prysznicowej (te bez brodzika pomagają optycznie powiększyć przestrzeń). Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na jej montaż, postaw na popularne rozwiązanie 2w1, tj. wannę z deszczownicą i szybą w roli parawanu. Kolejnym przykładem jest rezygnacja z bidetu obok sedesu na rzecz deski myjącej, którą montuje się na misce WC. W przypadku już samego kompaktu WC, w małej łazience lepiej sprawdza się podwieszany niż wolnostojący, jednak koniecznie przy projekcie uwzględnij również szerokość stelaża montowanego do ściany.
Na koniec warto dodać, że obecnie można wybierać spośród bogatej oferty sanitariów dostosowanych do wielkości pomieszczenia, dzięki czemu nie trzeba obawiać się, że codzienne korzystanie z nich będzie niewygodne.
Inspiracje na małą łazienkę — pamiętaj, aby zachować prządek
Nic tak nie pomniejsza przestrzeni, jak nadmiar akcesoriów i kosmetyków trzymanych na wierzchu, dlatego do wyboru mebli łazienkowych trzeba podejść w sposób przemyślany. Jeśli przede wszystkim weźmiemy pod uwagę ich rozmiary i funkcjonalność, a dopiero później styl, w którym są utrzymane, uzyskamy pożądany rezultat. Zalecane jest pozostawienie wolnego miejsca przed umywalką i WC (około 70 cm) oraz po bokach (ok. 20-30 cm).
Zamknięte szafki i wysokie słupki — jakie wybrać szafki do łazienki?
Mała łazienka w bloku wymaga nieco więcej pomysłowości pod kątem aranżacyjnym tak, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Współcześnie mamy do dyspozycji szeroki wybór mebli do przechowywania: płytkich, głębokich, o niestandardowych czy po prostu o niewielkich rozmiarach. Wybieraj meble o prostej, klasycznej formie. Oprócz modeli wiszących, mamy do wyboru również te postawione na cokołach lub wysokich nogach. Podświetlając je, dodatkowo zyskujesz efekt większej powierzchni.
Nie bez znaczenia jest również ich przemyślane rozstawienie — na wprost wejścia zamontuj bardziej subtelne, a w rogu postaw masywny słupek łazienkowy, jeśli masz na to miejsce.
Wybór płytek do małej łazienki — jak powiększyć optycznie łazienkę?
W małej przestrzeni nietrudno o wrażenie chaosu, który może zostać spotęgowany przez źle dobrane płytki. Zdecydowanie lepiej w takim przypadku sprawdzą się jednolite kolorystycznie modele, zamiast w ozdobne wzorki. Polecanym trikiem jest wybór błyszczących płytek z połyskiem, ponieważ odbijając światło, stwarzają wrażenie przestronności.
Jak powiększyć optycznie małą łazienkę! Jasne kolory w akcji
Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, tak i w małej łazience, lepiej sprawdzą się chłodniejsze, jasne kolory. Duże kafle stworzą wrażenie jednolitej płaszczyzny (najlepiej, jeśli są położone bezfugowo), co korzystnie wpłynie na optycznie powiększenie przestrzeni. Jeśli to rozwiązanie do Ciebie nie przemawia, możesz pokusić się o niedużych rozmiarów płytki łazienkowe na przykład na jednej ścianie, a pozostałe pomalować w tym samym kolorze, w którym jest utrzymany sufit.
Na ścianach świetnie odnajdzie się także gres malowany lub szkliwiony. Jeśli szukasz sposobu na optyczne poszerzenie pomieszczenia, możesz to prosto zrobić za pomocą płytek właśnie – wystarczy położenie pionowo jednego kontrastowego kolorystycznie paska płytek w ciepłej barwie.
Nie zapominaj o dodatkach! Jaka dekoracja małej łazienki będzie najlepsza?
Właściwie dobrane dodatki odgrywają kluczową rolę w przypadku niewielkich pomieszczeń. Gładkie tafle stosuj tam, gdzie tylko to możliwe – jeśli będzie pasowało to do całości aranżacji, postaw na lustrzane drzwiczki szafek. Duże lustro świetnie sprawdzi się na wprost wejścia, ponieważ stworzy wrażenie głębi. Kropkę nad „i” stawia oświetlenie do łazienki, którego rola w osiągnięciu odpowiedniego wrażenia przestronności jest wprost nieoceniona. W łazienkach dobrze sprawdzają się lampy w formie plafonu lub listwy sufitowej.
W trakcie urządzania małej i nieustawnej łazienki w bloku trzeba liczyć się z koniecznością zrezygnowania z pewnych rozwiązań, które lepiej sprawdzą się w dużych pomieszczeniach. Powyższe wskazówki dowodzą jednak, że nawet na niewielkim metrażu można stworzyć zgodną z trendami przestrzeń, która będzie odpowiadać na potrzeby domowników.
Zainspiruj się!