Jak uprawiać zioła na parapecie?

06.05.2022

Zioła są niewymagającymi w uprawie roślinami. Każdy, kto chce posiadać u siebie te wartościowe gatunki, poradzi sobie z ich samodzielną uprawą, która daje możliwość całkowitej kontroli nad sposobem ich pielęgnacji. Możesz w prosty sposób ograniczyć nawet do zera stosowanie chemicznych środków, których nie brakuje na pewno w ziołach pochodzących z supermarketów. Uprawa ziół samemu w domu to pewność, że będą one ekologiczne i zachowane będą ich właściwości lecznicze. Świeże zioła bez wątpienia odmienią smak każdej z przyrządzanych potraw. Jak uprawiać zioła na parapecie, by cieszyć się ich widokiem i mieć je zawsze pod ręką? W tym artykule podpowiem Ci, jak zajmować się nimi w domowych warunkach!

 

Zioła na parapecie możemy uprawiać w nasłonecznionym miejscu cały rok

 


W tym artykule:

1. Świeże zioła zawsze w zasięgu ręki

2. Zioła do uprawy w doniczkach

3. Kiedy siać i sadzić zioła doniczkowe?

4. Doniczki potrzebne do domowej uprawy ziół

5. Jak zbierać oraz przechowywać zioła?



Świeże zioła zawsze w zasięgu ręki

Jeśli przyrządzasz samodzielnie potrawy, na pewno zgodzisz się z tym, że świeże zioła odmienią każde danie, wpływając pozytywnie na jego walory smakowe. Dodane do mięsa nadadzą mu niesamowity aromat, w napoju dodadzą świeżości i lekkości, w deserze poprawią smak. Dodatkowo listki świeżych ziół wpłyną na wygląd przygotowanego już dania. Pachnące zioła są apetycznym i wyjątkowo satysfakcjonującym dodatkiem do jedzenia — zwłaszcza gdy wyhodujesz je sam! Zioła hodowane w doniczkach wpłyną na zdrowotność, smakowitość, a przede wszystkim jakość Twoich posiłków. Warto też pamiętać, że taka domowa uprawa ziół może stanowić piękną dekorację mieszkania. Dlatego dobrze jest spróbować uprawy ziół na parapecie w domowym zaciszu. Wiele odmian ziół można z powodzeniem uprawiać w doniczkach lub skrzynkach, czy to na balkonie, czy też na parapecie okiennym.

 

Kolorowe doniczki do uprawy ziół w kuchni

 

Zioła do uprawy w doniczkach

Wybierając odpowiednie rośliny do uprawy na parapecie, warto kierować się własnymi preferencjami i tym jakich ziół używa się na co dzień. Najlepiej wybierać te gatunki, które będą nie tylko cieszyły oczy, ale których smak i aromat będą wykorzystane w kuchni, jako źródło cennych substancji jak składniki mineralne, witaminy, czy olejki eteryczne. Wybierz te gatunki, które lubisz!

  • Bazylia pospolita i cytrynowa – są to rośliny wieloletnie, ale uprawia się je jako jednoroczne, są łatwe w uprawie, a dodatkowo szybko rosną. Bazylia potrzebuje spore ilości światła, najlepiej rośnie na słonecznym parapecie. Musisz pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Jest przyprawą do wielu dań — pizzy, sosów, makaronów.

  • Kolendra to roślina jednoroczna, wyróżniająca się wyjątkowym zapachem. Stosuje się ją w kuchni do dań mięsnych, warzywnych, sałatek, owoców morza.

  • Liść laurowy to wieloletnia roślina o aromatycznych liściach. Są one bardzo popularną przyprawą do sosów, zup i wielu innych dań

  • Lubczyk jest rośliną wieloletnią, która w ogrodach osiąga bardzo duże rozmiary, przez co w doniczkach uprawia się do jeden sezon. Jest przyprawą do sałatek, zup i wielu innych dań.

  • Rozmaryn może rosnąć na zewnątrz cały rok, ale świetnie nadaje się też do uprawy na parapecie. Stosowany do mięs.

  • Majeranek jest rośliną wieloletnią, uprawianą w doniczkach jako jednoroczna. Znakomita przyprawa do kapusty, barszczu i tłustych potraw.

  • Melisa lekarska to roślina wieloletnia, ale na parapecie uprawia się ją jako jednoroczną. Melisa ma orzeźwiający zapach. Jej listki idealnie nadają się na herbatę i jako dekoracja potraw.

  • Mięta to roślina wieloletnia, uprawiana w doniczkach jako jednoroczna. Miętę używa się do herbaty i wielu słodkich dań. Liście świeżej mięty używane są też do dekoracji dań.

  • Oregano to roślina wieloletnia, uprawiana jako jednoroczna. Jest to popularna przyprawa do pizzy, sosów, dań z pomidorami.

  • Szałwia lekarska to bylina, uprawiana w doniczkach jako jednoroczna. Stosowana głównie na herbatę.

  • Tymianek pospolity to wieloletnia roślina, ale na parapetach uprawia się jako jednoroczną. Tymianek to przyprawa do marynowania mięs, zup, dań z grochu.

  • Pietruszka — dwuletnia popularna roślina, używana do bardzo wielu dań w kuchni

 

Sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych

 

Kiedy siać i sadzić zioła doniczkowe?

Decydując się na uprawę ziół, możesz zakupić nasionka lub skorzystać z gotowych sadzonek.

Zioła, które uprawiane są w doniczkach najlepiej wysiewać wczesną wiosną. Choć zioła na parapetach można siać przez cały rok, idealnym terminem siewu dla nich jest marzec i kwiecień. Większość ziół ma drobniutkie nasiona. Pojemniki z wysianymi ziołami ustawia się na parapetach z dostępem światła słonecznego i stosuje regularne podlewanie. Pamiętaj, że przesuszenie ziół nie jest dla nich dobre, tak samo jak nadmiar wody. Warto zaopatrzyć się w podstawki do doniczek, zatrzymujące nadmiar wody. Nasiona wschodzą zazwyczaj do dwóch tygodni — zarówno zioła jednoroczne, jak i dwuletnie. Nasiona ziół takich jak np. mięta, mogą pokazać się dopiero nawet po miesiącu.

Jeśli chcesz szybko cieszyć się ziołami w doniczce i ich uprawą na kuchennym parapecie lepiej będzie kupić gotowe sadzonki w sklepie ogrodniczym. Wystarczy tylko przesadzić je potem do większej doniczki, a listki od razu można wykorzystać w kuchni.

 

Na dnie doniczki zastosuj keramzyt do roślin i warzyw

 

Doniczki potrzebne do domowej uprawy ziół

Wybierając doniczki i osłonki do uprawy ziół na parapecie, pamiętaj, że powinny być one dopasowane do Twojego wnętrza. Doskonale sprawdzą się zwykłe doniczki ceramiczne lub z gliny, ale do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz pasować będą też pojemniki z metalu i betonu. Wiklinowe kosze i drewniane skrzynki wykorzystaj, jeśli lubisz styl skandynawski, czy rustykalny. Bardzo dobrym wyborem będą też doniczki z wytrzymałego tworzywa sztucznego, odpornego na częsty kontakt z wodą, których wybór kolorystyczny jest ogromny. Dobrze jest, gdy każde z uprawianych ziół jest w osobnej doniczce. Zwróć uwagę, że niektóre zioła uprawiane w doniczkach jak bazylia i kolendra są jednoroczne, więc zamierają po wydaniu nasion i nie potrzebują dużych doniczek. Większość to rośliny wieloletnie, ale uprawia się je jak jednoroczne, bo szybko rosną np. mięta i oregano. One potrzebują większych doniczek, bo mają większą bryłę korzeniową. Mogą być potrzebne też specjalne podpórki do roślin, aby utrzymywać je w pionie.

Ziemia pod uprawę ziół i nawożenie

Zioła lubią podłoża lekkie, przewiewne i zasobne w składniki pokarmowe. Można użyć mieszankę ziemi ogrodowej do uprawy warzyw, lub specjalną do ziół. Rośliny jednoroczne posadzone w dobrej ziemi nie wymagają dodatkowego nawożenia. Zioła dwu i wieloletnie wymagają zasilenia nawozami uniwersalnymi lub naturalnymi. Zioła na parapecie muszą być regularnie podlewane.

 

Doniczki do domowej uprawy ziół

 

Jak zbierać oraz przechowywać zioła?

Listki ziół najlepiej ścinać nożyczkami. Można kupić specjalnie przeznaczone do ziół modele, których nie powinno się używać do innych roślin doniczkowych, bo mogą być trujące. Zioła można też oczywiście uszczykiwać palcami. Od czasu do czasu dobrze jest uszczykiwać czy ścinać wierzchołki młodych pędów, gdyż sprzyja to rozkrzewianiu się roślin takich jak np. oregano, majeranek, tymianek.

Uprawiane na parapetach zioła zużywa się raczej na bieżąco. Wyjątkowo dobrze plonują zioła jak bazylia, czy kolendra. W takim przypadku nadmiar ziół dobrze jest zakonserwować susząc je, lub mrożąc, by można z nich było korzystać w przyszłości.

 

Bazylia i inne zioła  uprawiane na parapecie

 

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Przytulny lawendowy ogród prowansalski — podpowiadamy jak go zaaranżować!


Ogród na dachu — innowacyjne i ekologiczne rozwiązania


Ręczne narzędzia ogrodnicze - co warto wybrać do pielęgnacji ogrodu


 

Powrót