Jak ułożyć płytki w małej łazience na podłodze

28.02.2021

 

Duże metrażowo pokoje z małymi wąskimi łazienkami bez okien, kawalerki z niewielką toaletą — to zmora, z którą musi mierzyć się wielu właścicieli mieszkań. Od lat poszukujesz praktycznego rozwiązania — jak odpowiednio wykończyć małą łazienkę, by wydobyć optyczne powiększenie małego metrażu? Tego typu pomieszczenia są wyzwaniem dla wielu architektów, jednak kluczem do sukcesu są odpowiednio wybrane płytki podłogowe i ścienne oraz elementy wykończeniowe. Także w niewielkim metrażu może być funkcjonalnie i nieprzytłaczająco. Mała łazienka nie musi być skazana na nużącą aranżację.

Płytki od wielu lat są najchętniej wybieranym materiałem wykończeniowym podłóg i ścian w łazienkach. Wynika to sytuacji dużej wilgoci panującej w łazience, bo nic tak nie chroni powierzchni, jak dobrze dobrane płytki ceramiczne. Są wytrzymałe, odporne na wodę, a przy okazji pozwalają wydobyć z wnętrza to, co najlepsze i w stopniu maksymalnym je ożywić. Mała łazienka może być zaprojektowana gustownie, a także praktycznie.



Jakie płytki do małej łazienki wybrać?

Dobranie odpowiednich kafelków to klucz do sukcesu atrakcyjnej aranżacji małej łazienki. Jeśli chodzi o ich wielkość, istnieje tu całkowita swoboda. Wystarczy pamiętać, by fugi podłogowe pomiędzy kafelkami współgrały z nimi kolorystycznie. Zbyt duży kontrast może wprowadzić chaos, przez co podłoga będzie rażąca dla oczu.

Najtrudniej jest uzyskać spójny efekt przy zakupie małych płytek ceramicznych, ponieważ im mniejsze kafelki, tym więcej elementów do ułożenia, a co za tym idzie więcej kolorystycznie zróżnicowanych fug. Jeśli zdecydujesz się na wybór drobnej mozaiki, możesz wyłożyć nią podłogę, ściany, czy nawet kabinę prysznicową. Poprzez mnogość elementów, Twoje oczy będą odbierały przestrzeń jako optycznie większą. W tym przypadku im więcej drobniejszych płytek na podłodze i ścianach, tym lepiej. Zwróć uwagę na płytki odbijające światło — dzięki nim z wnętrza wydobędziesz głębię.

Duże płytki, pomimo że częściej wybierane są do większych metraży, także odnajdą zastosowanie w małej łazience. Zastosowanie większych kafelków w małym pomieszczeniu wprowadza u człowieka poczucie rozciągnięcia i wydłużenia przestrzeni. Jeśli zdecydujesz się na duże płytki, staraj się układać je ściśle, zachowując jak najmniejsze przerwy. Dopasuj barwę fugi do koloru Twoich kafelków. Układając płytki podłogowe, możesz przedłużyć ich układ na ścianę (do wysokości krótszej niż połowa jej całkowitej wysokości).

Podział płytek do wykończenia wnętrza małej łazienki

  • Płytki o dowolnym rozmiarze z jednakowymi kolorystycznie fugami lub bez nich, układane ściśle płytka przy płytce.
  • Bardzo małe płytki lub mozaika z doborem podobnych kolorystycznie fug. Najlepszy rodzaj płytek to satynowe i odbijające światło. Małe płytki położysz na; sufit, ściany, podłogę oraz kabiny prysznicowe. Im więcej niewielkich elementów, tym lepiej.
  • Duże płytki / płytki wielkoformatowe tworzące jednolitą powierzchnię dzięki małej ilości łączeń i fug. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem może być: kamień dekoracyjny lub kamień naturalny na ścianę łazienki.

O czym warto pamiętać przed zakupem płytek do małej łazienki — kolor oraz wzór płytek

Wzorzyste i wielokolorowe płytki mogą wprowadzić do małej łazienki chaos i przytłoczyć niewielkie pomieszczenie. Postaw na prostotę i sięgnij po jasne, łagodne dla oka odcienie. Skomplikowany wzór płytek oraz różnobarwna mozaika mogą wprowadzić zamęt. Najlepiej sprawdzającymi się barwami w małych pomieszczeniach są; biel, kremy, jasna szarość, kolory piasku i śmietanki. Mała łazienka powinna być utrzymana w prostocie.

Technika układania

Jest kilka technik układania kafelków. Poziomo, pionowo czy na skok. Wiele zależy od kształtu i wzoru Twoich płytek, jednak w większości przypadków, jeśli planujesz wydłużyć łazienkę — powinieneś ułożyć płytki poprzecznie.

Przygotowanie powierzchni

Aby w trakcie prac Twoje płytki nie pękały, upewnij się, że betonowa wylewka jest gładka oraz sucha. Dzięki odpowiednio przygotowanej powierzchni unikniesz także zbyt luźnego ułożenia kafelków.

Rozmiar płytek

Pamiętaj o naszych radach dotyczących rozmiaru płytek. Wybór płytek małych, jasnych, wyłożonych w dużej ilości będzie najbardziej efektownym rozwiązaniem.

Zapasowe płytki

Zakup więcej płytek, aniżeli potrzebujesz. Dodatkowe elementy przydadzą się w szczególności, gdy Twoje brodziki prysznicowe, wanny lub kabiny prysznicowe są o nieregularnych kształtach. Wówczas płytki trzeba będzie podciąć w celu dopasowania ich do elementów wykończeniowych małej łazienki.

Spójność

Zadbaj, aby łazienka wyposażona była w spójne kolorystycznie szafki łazienkowe, komody łazienkowe czy inne akcesoria. Kontrastowe meble łazienkowe źle wpłyną na wnętrza niewielkich łazienek. Pomniejszą optycznie metraż i wprowadzą nieład.

 

Układanie płytek - niezbędne materiały i narzędzia

  • klej do płytek
  • zaprawa do spoinowania
  • paca
  • emulsja do gruntowania
  • ściągacz gumowy
  • gumowy młotek
  • sznur pomiarowy
  • poziomica
  • linijka
  • ołówek
  • krzyżyki dystansowe
  • domieszki uszlachetniające
  • płytki łazienkowe

Czy w małej łazience układać płytki do samego sufitu?

Mała łazienka nie należy do miejsc, w których polecane jest wykładanie kafelków po sam sufit. Te same kafelki pokrywające całą długość ścian, mogą optycznie pomniejszyć i tak już mały metraż, przez co osiągniemy zupełnie odwrotny efekt, aniżeli planowaliśmy. Płytki w łazience o niewielkiej przestrzeni najlepiej jest kłaść do połowy ściany lub maksymalnie do 2/3 jej wysokości. Pozostałą część ściany oraz sufit można pomalować farbą zbliżoną do koloru kafelek. Podłoga wyłożona może być tymi samymi kafelkami co ściana. Aby optycznie powiększyć metraż, zastosuj łagodne, jasne kolory.

Jak ułożyć płytki w małej łazience?

Kierunek układania płytek na podłodze w łazience

  • Wnętrze krótkie, lecz szerokie — płytki ceramiczne prostokątne układamy pionowo, aby optycznie zwiększyć pomieszczenie.
  • Wnętrze wąskie i długie — płytki kładziemy poziomo, by poszerzyć małe przestrzenie.
  • Obydwa typy pomieszczeń — płytki prostokątne dodatkowo ułożyć można na skos, a kwadratowe w karo. Dzięki ułożeniu na skos otrzymujemy pomnożenie rzeczywistych wymiarów przestrzeni łazienki.

Kolor podłoża w małej łazience ma ogromne znaczenie. Wykładanie podłogi płytkami jasnymi i niezdobionymi jest procesem najsprawniejszym. Nie trzeba się bowiem zastanawiać, który kafelek położyć przy którym, jaką kolejność przyjąć, czy wzory współgrają i tworzą spójną całość łazienki. Zazwyczaj jasne płytki podłogowe w zestawach pasują każda do każdej. Wystarczy wyłożyć podłużne płytki w poziomie na całej powierzchni podłogowej, by wydłużyć przestrzeń. Jeśli te same płytki chcesz wyłożyć na ścianie, zastosuj tę samą zasadę. Pamiętaj jednak, by nie układać płytek pod sam sufit.

Dekory i listwy dekoracyjne, płytki patchwork carpet oraz płytki drewnopodobne są obecnie jednymi z najczęstszych wyborów klientów do celów ciekawej aranżacji łazienki. Pamiętaj, że w małej łazience tego typu płytkami najlepiej wykładać niewielkie przestrzenie. Ich duża ilość spowoduje zmęczenie oczu, chaos oraz nadmiar różnorodności w niewielkim metrażu. Płytki wybierasz na kilka, czasami nawet kilkanaście lat, zatem postaraj się o wizualnie najlepszy efekt. Małe wnętrze wymaga szczególnego rozplanowania dekoracyjnych kafelków podłogowych oraz ściennych.

Na co należy szczególnie uważać w przypadku układania dekorów?

  • Dekory i wzorzyste kafelki stosuj w umiarkowanej ilości.
  • Dekory na ścianach układaj pionowo. Łazienka z niskim sufitem wydłuży się optycznie.
  • W przypadku wąskich ścian poziome linie dekorów poszerzą wizualnie wąskie ściany.
  • Na ścianach pod prysznicem czy nad umywalką zastosuj jedną linię płytek dekoracyjnych.
  • W małej łazience unikaj dekorów na podłodze, ułożonych po przekątnej.

Koszt wyłożenia płytkami podłogi w małej łazience

Skuwanie płytek kosztować nas może od 35 do 50 zł/m2. Za wykonanie wylewki zapłacisz od 25 do 35zł/m2. Kolejnym wydatkiem jest gruntowanie - to 5 do 8 zł/m2.

Na cenę ogromny wpływ ma jakość czy rodzaj wybranych przez Ciebie płytek. Mozaika oraz płytki układane sposobem "w karo" są większym wypadkiem, ponieważ technika ich ułożenia jest bardziej wymagająca. Płytki ceramiczne są za to łatwiejsze do ułożenia dla fachowców, stąd ich koszt będzie niższy. Koszt ułożenia mozaiki może oscylować w kwocie 170 zł/m2. Cena ułożenia płytek w rozmiarach 10 x 10 oraz gresu nie przekracza zazwyczaj kwoty 140 zł/m2. Najtaniej zapłacisz za układanie płytek w rozmiarze 30 x 30, bowiem będzie to wydatek rzędu 85m zł/m2.

Podane wyżej ceny montażu płytek w łazience mogą różnić się ze względu na region Polski, termin realizacji, a także renomę firmy montażowej.

Wykończenie małej łazienki

Powrót