Jak układać panele w wąskim korytarzu?
Jak właściwie układać panele podłogowe w wąskim pomieszczeniu? Jaki jest najlepszy kierunek układania paneli? Jak kłaść panele podłogowe tak, aby nie popełnić ewentualnych błędów, które w korytarzu będą szczególnie widoczne. Jest to tym bardziej istotne zagadnienie, gdyż nie chodzi o podłogę w pokoju, ale w miejscu, które stanowi pewnego rodzaju wizytówkę naszego domu czy mieszkania.
W tym artykule:
1. W jakim kierunku układać podłogi? Ważne zasady
2. Jak kłaść panele podłogowe w korytarzu?
3. Zasada układania paneli w wąskiej przestrzeni? Wzdłuż czy wszerz?
4. Panele w korytarzu. Jakie wybrać?
Rozpoczynając remont warto zastanowić się, w którą stronę układać panele podłogowe. Okazuje się, że jest to zagadnienie bardziej złożone, niż mogłoby się nam wydawać, istnieje bowiem sporo możliwości i w zasadzie większość ze sposobów zależnych jest od rodzaju i wielkości pomieszczenia oraz jego ułożenia względem drzwi czy okna. Jak zatem układać panele – równolegle czy prostopadle? Najlepiej zwrócić uwagę na kilka zasad mówiących o tym, w jaki sposób należy układać panele i deski podłogowe.
W jakim kierunku układać podłogi? Ważne zasady
Problem z panelami zaczyna się w momencie, kiedy zastanawiamy się jak położyć pierwszy panel. W jakim kierunku rozpocząć układanie paneli podłogowych? Robić to wzdłuż czy wszerz? Zgodnie z zasadą przyjmuje się, że najlepiej robić to w oparciu o kierunek padania światła - równolegle do sposobu badania promieni słonecznych - czyli prostopadle do okna. W praktyce warto zwrócić uwagę również na inne aspekty.
Przykładowo, jeśli w pokoju jest więcej niż jedno okno, kładziemy je prostopadle do okna, które znajduje się naprzeciwko wejścia do pomieszczenia. Niekiedy decydujemy się by kłaść panele wszerz pomieszczenia aby optycznie je poszerzyć.
Najwięcej kłopotów zazwyczaj sprawia układ paneli podłogowych w korytarzu o nierównych ścianach, licznych drzwiach i źródłach światła- często już przy dwóch zaczyna się problem. Od czego więc zależy wybór kierunku układania paneli?
- tego jak duże jest pomieszczenie
- kierunku padania promieni słonecznych (lub kierunku padania światła sztucznego)
- ilości i rozstawienia okien w pomieszczeniu
- umiejscowienia elementów wyposażenia
- rodzaju fugi przy panelach
- równości ściany
- wyboru efektu wizualnego, jaki ma finalnie osiągnąć dane pomieszczenie (z pomocą przychodzą nam gotowe wzorniki paneli laminowanych oraz wzorniki paneli winylowych)
Jak kłaść panele podłogowe w korytarzu?
Jak układać panele podłogowe, żeby wyglądały estetycznie w pomieszczeniu ograniczonym na szerokość, ale stosunkowo o sporej długości? Bardzo ważne jest odpowiednie rozmieszczenie paneli względem drzwi, poszczególnych ścian i zwrócenie uwagi na to, gdzie wypadają łączenia. Przed przystąpieniem do pracy warto więc ułożyć panele podłogowe ''na sucho'' tak, aby zobaczyć całość jeszcze przed wykonaniem montażu paneli.
Opisując zasady montowania paneli wspomniano, że montaż w poprzek może wizualnie poszerzyć pomieszczenie np. pokój o niewielkiej szerokości. Niestety panele w korytarzu są wyjątkiem od tej reguły. Układanie paneli w wąskim korytarzu najlepiej przeprowadzić montując poszczególne elementy wzdłuż tego pomieszczenia.
Układając je „wszerz” narazimy się na szereg niedogodności. Po pierwsze, czekać nas będzie sporo przycinania – czyli dodatkowa praca, a także marnotrawstwo materiału, ponieważ zmuszeni będziemy wyrzucać sporą ilość niezdatnych do użytku, krótkich części. Po drugie – kilkanaście rzędów krótkich desek to nie do końca dobry pomysł na panele w przedpokoju. Jeśli mamy zamiar dobrze ułożyć poszczególne elementy, to poza funkcjonalnością zwróćmy również uwagę na estetykę. Na pytanie „jak układać panele w korytarzu?” odpowiemy więc – wzdłuż. To jedyna sensowna decyzja.
Zasada układania paneli w wąskiej przestrzeni? Wzdłuż czy wszerz?
Jak już ustaliliśmy, przedpokój lub korytarz to szczególny rodzaj pomieszczenia, wymagający odpowiedniego montażu podłogi z paneli. Dlaczego nie układamy paneli wszerz?
- pomysł, by kłaść panele podłogowe wszerz, będzie skutkował bardzo dużą ilością niezbędnych docinek materiału. Tym samym wzrośnie czas potrzebny alby położyć całą podłogę.
- prawdopodobnie podłoga wykonana w ten sposób będzie wymagała wykorzystania większej ilości materiału.
- układając panele w poprzek narazimy się na dodatkowe przeszkody w miejscach pod drzwiami -tylko panele ułożone równolegle względem ścian będą w tym miejscu wyglądały estetycznie; decydując się na to, by układać je w poprzek względem ściany, zapewnimy sobie kilkanaście rzędów paneli na dość krótkim odcinku
- panel układany wzdłuż pozwoli nam stworzyć dobrej jakości imitację prawdziwej podłogi z drewna
Na koniec warto dodać, że podkłady pod panele układamy prostopadle do kierunku ułożenia samych paneli, a wszelkie nierówności ścian możemy w prosty sposób ukryć stosując listwy podłogowe i akcesoria wykończeniowe.
Panele w korytarzu. Jakie wybrać?
Nie tylko kierunek układania paneli jest bardzo ważny, liczy się także ich jakość i wytrzymałość. Planując układanie paneli podłogowych, upewnijmy się czy wybrany przez nas produkt sprawdzi się jako wykończenie podłogi w danym wnętrzu. Zadajmy sobie pytanie czy kłaść panele, czy jednak wybrać płytki. Oczywiście te ostatnie będą trwalszym sposobem wykończenia podłogi. Jednak panele laminowane czy winylowe zapewniają nam całkiem inny komfort użytkowania -taka podłoga jest znacznie przyjemniejsza, gdy staniemy na nią bosą stopą. Warto docenić także zalety montażu paneli - liczne docinki, zwłaszcza przy wejściu do pokoju, łatwiej wykonamy samodzielnie w przypadku dowolnych paneli.
Drewniane panele podłogowe oraz deski podłogowe będą również doskonale współgrać z mieszkaniem o klasycznym wystroju. Drewno odpowiedniego gatunku (merbau, tek, dąb, akacja) można stosować nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza. Znacznie tańszym rozwiązaniem, są panele podłogowe laminowane czy odporne na wilgoć panele winylowe dostępne w trzech wariantach -panele winylowe LVT, panele winylowe RIGID oraz panele winylowe SPC. Z powodzeniem można zastosować je w korytarzu czy przedpokoju.
Salon - meble |
Salon - płytki i kamień |
Drzwi wewnetrzne |