Jak udekorować stół na Boże Narodzenie — najpiękniejsze polskie zwyczaje i tradycje
Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Najbliższe dni wypełnione będą magią przygotowań, zakupów, dekoracji, prezentów, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. W tym wyjątkowym okresie nie może zabraknąć miejsca na przygotowanie eleganckiej i klimatycznej dekoracji na świąteczny stół, który w okresie Bożego Narodzenia stanie się sercem domu.
W tym artykule:
1. Dekoracja stołu na święta — dlaczego warto czerpać z tradycji
2. Jak udekorować stół na Boże Narodzenie — najpiękniejsze polskie zwyczaje
Jak elegancko nakryć do stołu? Jakie świąteczne tradycje i zwyczaje warto uwzględnić, przygotowując stół na Święta? Ten krótki poradnik pokaże Ci, jak czerpiąc z tradycji, przygotować piękny stół, który stanie się ozdobą wnętrza. Daj się zainspirować, a czas spędzony przy świątecznym stole będzie naprawdę przyjemny.
Dekoracja stołu na święta — dlaczego warto czerpać z tradycji
Wigilia i Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Przygotowując świąteczny stół, warto poszukać inspiracji w polskiej tradycji i historii. Zwyczaje związane z gwiazdką sięgają odległych czasów, są piękne i wyjątkowe, definiują nas jako Polków. Dziś gdy tak często biegamy za tym co nowoczesne, niepowtarzalne, unikatowe, zapominamy o tym co najpiękniejsze — o bogatej tradycji. Może właśnie nadarza się okazja, by na przekór wszystkiemu, przygotować się do Świąt sięgając w przeszłość i wybierając z niej to, co najlepsze? Może to jedyna okazja, by tym najmłodszym pokazać prawdziwa magię Świąt. Niech to będzie Wigilia, którą zapamiętają na całe życie i może kiedyś zechcą powtórzyć, przekazując tradycję swoim dzieciom.
Pamiętaj!
Świąteczny nastrój buduje aranżacja całego domu. Możesz wykonać eleganckie dekoracje na komody do salonu, komody do przedpokoju, kominki, witryny i regały, okna lub na drzwi zewnętrzne.
Jak udekorować stół na Boże Narodzenie — najpiękniejsze polskie zwyczaje
Biały obrus na świąteczny stół
Stół wigilijny powinien być nakryty białym obrusem. Dlaczego akurat biały? Ponieważ biel jest symbolem wynikającym wprost z liturgii kościoła. Biały kolor symbolizuje światłości, niewinności i chwałę. Jasny obrus to również symbol narodzenia dzieciątka Jezus, które zostało przyodziane w białe chusty. Dziś obrus w białym kolorze, to idealne tło dla eleganckiej świątecznej zastawy, Strojków oraz ozdób, którymi możesz dodatkowo udekorować świąteczny stół. Eleganckie ozdoby świąteczne i dekoracje w tym również obrusy na stół i serwetki, znajdziesz w naszym sklepie stacjonarnym i internetowym. Nie czekaj na ostatnią chwilę kup piękny obrus już dziś!
Sianko pod obrusem
Wsuwanie sina pod obrus na środku stołu, to jeden z najstarszych wigilijnych zwyczajów. W wielu domach praktykowany jest od pokoleń i stanowi nieodzowny element ozdabiania stołu na Boże Narodzenie. Co symbolizuje sianko ukryte pod obrusem? Jaka jest historia tej pięknej staropilskiej tradycji? Siano to symbol ubogiej stajenki, w której narodziła się Pan Jezus.
Tym samym siankiem według pogańskich wierzeń gospodarze zapewniali sobie dostatek i powodzenie na kolejny rok. W przeszłości gospodarz trzymał w garści siano, z którego domownicy wyciągali jedno źdźbło. Zielone symbolizowało siły witalne i zdrowie, źdźbło z kłosami – bogactwo i dostatek, a suche – zwiastowało choroby.
Choć dziś nie praktykuje się już wróżenia z kłosów, warto zachować tradycję siana pod obrusem i w ten sposób zatroszczyć się o niepowtarzalny klimat, wigilijnej wieczerzy.
Opłatek w roli głównej
Dzielenie się białym opłatkiem z rodziną, bliskimi i składanie sobie życzeń to piękna tradycja. Początków tej tradycji szuka się w czasach pierwszych chrześcijan, którzy na nabożeństwa przynosili chleb. Poświęcone pieczywo zabierali do domów i dzielili się nim ze swoją rodziną i sąsiadami, którzy nie byli na nabożeństwach. Był to też znany wtedy sposób na pogodzenie się z kimś.
Aktualnie opłatek również jest symbolem przebaczenia, zgody i pojednania, a także troski, miłości i przyjaźni. Dzielenie się nim na początku wigilijnej wieczerzy to znak dzielenia się szczęściem i wyrażanie chęci życia w zgodzie. Opłatek to nieodzowny element świątecznego stołu. Przygotuj mały talerz, rozłóż na nim białe opłatki i postaw w centralnym miejscu na stole. Opłatek w roli dekoracji, będzie przywoływał myśl o najbliższych, którzy tego dnia nie będą mogli zasiąść przy naszym świątecznym stole.
Świeca wigilijna - dekoracja stołu na Boże Narodzenie
Świąteczna kolacja nie może odbyć się, gdy na stole nie stoją zapalone świece. Ten bardzo charakterystyczny i najpowszechniejszy świąteczny zwyczaj przywędrował do Polski z Holandii, gdzie w Wigilię zapalano przed domem świecę lub lampion. Miał to być znak zaproszenia Maryi i Józefa do domu. Warto pamiętać, że światło to symbol nadziei i miłości, a w kulturze katolickiej również blasku i świętości dzieciątka Jezus.
Świece to, jeden z nieodłącznych elementów tworzących dekorację świątecznego stołu. Ich ciepłe światło bardzo mocno kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Jeśli zależy Ci na tym nadać świecom elegancką oprawę ustaw je na pięknych świecznikach. Możesz wybrać złote świeczniki lub złote podstawki, które dodatkowo podkreślą świąteczny klimat. Jeśli wokół nich rozłożysz gałązki jedliny, błyszczące bombki choinkowe, stworzysz piękną aranżację do wnętrz w stylu glamour
Nie bój się łączyć tradycji z nowoczesnością. Dekoracja świątecznego stołu na Święta może łączyć przeszłość z przyszłością.
Dodatkowe miejsce przy stole
Jedną z najpiękniejszych wigilijnych tradycji jest przygotowanie jednego dodatkowego nakrycia. Przygotowując stół na Boże Narodzenie, warto pamiętać o dodatkowym miejscu dla zbłąkanego wędrowca. Święta to czas, w którym szczególnie powinniśmy myśleć o sobie nawzajem. Doskonałym sposobem na wyrażenie pamięci o drugim człowieku jest pusty talerz, który stoi tuż obok i symbolizuje gotowość do dzielenia i niesienia pomocy. Warto podkreślić, że w staropolskiej tradycji puste miejsce przy stole pozostawiano dla dusz zmarłych członków rodzin.
Elegancka zastawa - wyjatkowa dekoracja stołu na Boże Narodzenie
Na wigilijnym stole powinna znaleźć się odświętna zastawa. Zawsze gustownie prezentuje się porcelana. Pamiętajmy, aby wcześniej wypolerować także sztućce, które układamy w kolejności użycia. Widelce kładziemy po lewej stronie talerza, a po prawej noże. Ostrza noży powinny być odwrócone w stronę talerza. Łyżkę kładziemy po prawej stronie. Nad talerzem układamy sztućce do deserów.
Świąteczne dekoracje stołu
Stół można udekorować za pomocą jedliny, świec, szyszek, bombek i girland. Pięknie będzie prezentowała się również poinsecja, czyli popularna gwiazda betlejemska. Pamiętaj, że dekoracje łatwo wykonać samodzielnie. Własnoręczne stroiki i dekoracje nadają największego uroku i sprawiają, że cała aranżacja jest niepowtarzalna.
Ozdoby wykonasz samodzielnie a po eleganckie stoły do jadalni i do kuchni i stoły do salonu zapraszamy do naszego sklepu Merkury Market. Pomożemy Ci zaaranżować wnętrze na święta.
Pamiętaj, że Święta to niezwykły czas, dlatego warto zadbać o ich wyjątkową oprawę, wyrażoną w pięknym nakryciu stołu.
ZAINSPIRUJ SIĘ!
Wieniec adwentowy na komodę | |
Piękne i niedrogie dekoracje świąteczne do salonu i jadalni | |
Jak udekorować balkon na Boże Narodzenie - Top 5 najciekawszych świątecznych dekoracji |