Jak tanim kosztem zrobić altankę?
Początkiem wiosny każdy właściciel domu prywatnego z ogrodem zaczyna porządkować oraz odrestaurowywać swoje meble ogrodowe, oraz altany. Niektóre osoby wprowadzają do swojego ogrodu więcej zmian, dokupując różne sprzęty, czy montując ciekawe zadaszenia lub drewniane domki. Jedną z rzeczy, którą można zbudować samemu (i to niskimi nakładami!) jest altana ogrodowa. To miejsce odpoczynku, relaksu, czasami spotkań towarzyskich oraz o ile pozwala na to powierzchnia i metraż — doskonałe miejsce na grilla.
Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób zbudować altanę niskim kosztem, zapraszamy Cię do zapoznania się z naszym artykułem. Wyjaśnimy, jakie materiały będą konieczne do wykonania projektu, jakie fundamenty oraz ścianki będą najtrwalej podtrzymywać konstrukcję, oraz czy do wykonania tego typu budynków wymagane są pozwolenia budowlane. Wbrew pozorom, budowa altany ogrodowej wcale nie musi być skomplikowana. Z tym zadaniem, poradzić może sobie każdy, kto posiada podstawowe narzędzia oraz chęć nauki majsterkowania.
W tym artykule:
1. Altana ogrodowa - drewniana czy murowana?
4. Fundamenty altany ogrodowej
5. Budowa altany - projekt konstrukcji, ściany
9. Jaki jest koszt budowy altany ogrodowej?
Altana ogrodowa — drewniana czy murowana?
Budowa altany zrealizowana może być przy pomocy przeróżnych materiałów. Jeśli do zadania podchodzimy samodzielnie i chcemy wybudować altanę od podstaw, możemy zdecydować się na wersję drewnianą bądź murowaną. Altana drewniana wykonana jest zwykle z drewna sosnowego lub świerkowego. Jej największymi zaletami jest współgranie materiału z architekturą ogrodową oraz naturalnym środowiskiem w jakim stanie — tj. zielenią. Altanę drewnianą bardzo łatwo jest zmontować, a także w późniejszym czasie zdemontować. Drewniane pergole tarasowe i zadaszenia tarasów, domki ogrodowe czy każdy inny rodzaj małych drewnianych konstrukcji wymaga niebywale naturalnie w ogrodzie. Wadą altany drewnianej może okazać się jednak konieczność dokładnego zabezpieczenia drewna. Niewłaściwie zaimpregnowane deski pod wpływem wilgoci mogą gnić czy butwieć. Należy zatem zwrócić szczególną uwagę na ten sposób ochrony materiałów drewnianych.
Altany ogrodowe drewniane są najpopularniejszymi wśród wszystkich, jednak altanka może być także murowana. Ten rodzaj architektury będzie nieco mniej wymagający pod względem zabezpieczenia — materiał nie wymaga impregnacji, jest o wiele trwalszy i odporny na zewnętrzne czynniki atmosferyczne, lecz sama konstrukcja altany murowanej pochłonie zdecydowanie więcej czasu, aniżeli projekt altany drewnianej. Należy także podkreślić, że aby zbudować altanę murowaną należy posiadać choćby podstawowe doświadczenie budowlane.
Fachowiec radzi Przy wyborze - altana murowana, czy drewniana - kieruj się również wyglądem swojego ogrodu. Murowane altany pasują bardziej do nowoczesnych założeń, drewniane - do klasycznych. |
Niezależnie od tego, które altany ogrodowe wybierzesz i jaki projekt budowy altany spodoba Ci się najbardziej, warto, abyś wiedział, iż ten rodzaj zabudowy zaliczany jest do wolnostojących parterowych budynków, a co za tym idzie — nie wymagają one dodatkowej zgody na budowę altany. W przypadku, jeśli zdecydujesz się na budowę altany drewnianej, zachęcamy Cię do zapoznania się z kategoriami naszego sklepu Merkury Market, takimi jak: akcesoria do architektury ogrodowej oraz deski tarasowe i podesty.
Budowa altany ogrodowej
Poniżej odnajdziesz instrukcję jak krok po kroku wykonać ciekawy projekt altany bez pomocy fachowca. Wyjaśnimy, o co powinieneś zadbać w pierwszej kolejności, na co zwrócić szczególną uwagę, by altana była stabilna i wytrwała oraz w jaki sposób ją zaprojektować, by przy okazji stanowiła część dekoracyjną twojego ogrodu.
Gdzie zbudować altanę?
Pierwszym krokiem powinno być zawsze szczegółowe przygotowanie planu. Jednym z podstawowych kroków przed rozpoczęciem budowy jest wyznaczenie miejsca na działce, w którym stanie altana. Obliczenie powierzchni działki, jaką zajmie altana pozwoli Ci wykalkulować ile dokładnie desek lub betonu będziesz potrzebował do stworzenia projektu. Na tym etapie powinieneś także zadecydować, które materiały będą dla Ciebie najodpowiedniejsze — drewno czy beton?
Fundamenty altany ogrodowej
Budowa altany powinna być rozpoczęta przygotowaniem trwałego i równego podłoża. Aby fundamenty altany były wytrzymałe, przygotuj odpowiedni grunt. Oznacz granice podłogi oraz jej krawędzie, a następnie wykop w tym miejscu dół nieco szerszy od samych granic podłogi. Następnie utwardź powierzchnię, a grunt ubij. W miejscu krawędzi altanki ogrodowej ułóż deski w taki sposób, aby wystawały one nieco ponad wykopany wcześniej dół. Ostatni krok to wylanie warstwy betonu w równym jej rozprowadzeniu i odczekaniu około 7 dni (w zależności od rodzaju betonu) na jego całkowite wyschnięcie. Kiedy pierwsza warstwa wyschnie, dokonaj izolacji fundamentów. Aby zabezpieczyć odpowiednio altanę ogrodową, beton posmaruj warstwą bitumiczną. Dzięki temu zabezpieczysz fundamenty przed wilgocią. Następnie wylej drugą warstwę betonu, układając po obwodzie szalunek. Beton wyrównaj — np. pacą, a po jego całkowitym wyschnięciu usuń deski szalunkowe z altany.
Budowa altany — projekt konstrukcji, ściany
Projekt Twojej altany ogrodowej powinien być solidny, ale także przyjemny dla oka. Zadbaj o to, aby Twoja architektura ogrodowa tworzyła spójność z pozostałymi elementami, które masz w swoim ogrodzie. Aby powstały ściany altanki, musisz utworzyć podtrzymujące słupy. Nogi powinny być przytwierdzone do betonu, a deski wsunięte w kotwę i solidnie przywiercone śrubami. Jeżeli budujesz niewielką altanę ogrodową, na jej szkielet mogą złożyć się cztery słupy. W przypadku większych powierzchni podłogowych, szerszy będzie również dach — wówczas wykorzystaj 6 lub nawet 8 słupków wspierających.
Ścianami altany mogą być drewniane deski lub metalowe rurki / podłużne elementy. W sklepach budowlanych możesz także zakupić gotowe już panele z drewna bądź tanie kratownice. Pomalowane na ciekawy kolor dodadzą uroku altanie. Bardzo dobrym sposobem na to, jak ozdobić altanę ogrodową jest doczepienie do jej ścianek pnących się kwiatów lub bluszczu bądź udekorowanie jej ozdobnymi światełkami, dającymi niezwykły klimat wieczorową porą. Podczas montowania ścian altany nie zapomnij o poprawnym zaimpregnowaniu drewna. Wszystkie "surowe" drewniane elementy, jakich użyjesz, powinny być trwale zabezpieczone przed wilgocią, promieniami UV oraz szkodnikami. Jeśli chcesz dodatkowo stworzyć niepowtarzalny styl altany — zaopatrz się w specjalne farby do drewnianych elementów i zmień kolor altany ogrodowej na całkowicie niepowtarzalny!
Dach altanki
Ostatnim niemalże etapem jest zadaszenie. Dach Twojej konstrukcji może być jednospadowy lub dwuspadowy. Aby zamontować zadaszenie, należy przygotować jego szkielet, czyli tak zwaną więźbę dachową. Murłatę łączącą ściany i zadaszenie przymocuj do krokwi dachowej. Sposób wykładania samych desek na połaci zależy od tego, jakim materiałem planujesz wykańczać swój dach. Na samym końcu wyłóż pokrycie dachowe — np. papę, dachówki lub gont. W przypadku budowy niewielkich altanek najlepiej sprawdzą się pokrycia lekkie. Sposób wykończenia dachu możesz dopasować do tego, w jakim stylu skonstruowany jest Twój dom. Często altanki są wpasowywane do ogólnej estetyki i architektury domowo-ogrodowej.
Jak urządzić altankę?
Na samym końcu pozostanie ułożenie materiału wykończeniowego na podłodze oraz to, co najprzyjemniejsze — ozdabianie altanki! Wszelkie meble oraz ozdoby ogrodowe dopasuj do formy swojej altany. Powierzchnia ścian może być udekorowana sztucznymi lub prawdziwymi kwiatami, lampionami lub wiszącymi niewielkimi rzeźbami. Na fotele lub krzesła możesz rozłożyć kolorowe koce, lub przytulne narzuty. Na stół natomiast postawić możesz ozdobne miseczki oraz świece.
Skąd czerpać inspiracje?
Jeśli nie masz sprecyzowanych marzeń odnośnie samej konstrukcji, ale chcesz, aby Twoja altana ogrodowa była modna i praktyczna — pomysły zaczerpnij z katalogów bądź stron firm budowlanych. Na stronie naszego sklepu Merkury Market odnajdziesz kilka gotowych już projektów, które być może będą dla Ciebie wspaniałą inspiracją:
Jaki jest koszt budowy altany ogrodowej?
Gotowe altany ogrodowe kosztują zwykle kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku samodzielnej budowy koszt ten ogranicza się co najmniej o połowę. Wszystko oczywiście zależy od wielkości Twojej działki oraz formy altany, materiałów, na jakie się zdecydujesz, a także samego projektu. Jeśli odnajdziesz konstrukcję, która przypadnie Ci do gustu i z góry określisz jakie prace kolejno musisz wykonać oraz które elementy będą dla Ciebie w trakcie zadania niezbędne — wykonasz altanę tanio, szybko i bez pomocy specjalistów. Solidnie wykonana altana posłuży Ci na lata, a Ty będziesz mógł zyskać ogrom satysfakcji i uznania wśród znajomych i rodziny!
Zainspiruj się!!!
Altany ogrodowe | Domki ogrodowe | Domki narzędziowe | Pawilony i namioty ogrodowe |