Jak skutecznie schłodzić pokój...

04.04.2022

Po okresie jesiennym oraz zimowym zbliża się nieuchronnie wiosna i lato, a co za tym idzie, zauważamy także wzrastającą temperaturę powietrza. Lato to przyjemny czas, gdzie wychodząc z domu, nie musimy przywdziewać dodatkowego odzienia, a wystarczy wyjść na dwór jedynie np. w koszulce z krótkim rękawem, sukience bądź krótkich spodenkach. Większość z nas lubi tę porę roku, ale też zmaga się z problemem, jakim jest nagrzewające się mieszkanie, bądź pokój. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć sprawdzone sposoby na ochłodzenie pokoju oraz jak ochłodzić mieszkanie latem.

 


W tym artykule:

1. Jaka powinna być optymalna temperatura w pokoju

2. Jak skutecznie schłodzić pokój za pomocą domowych sposobów

3. Jak skutecznie schłodzić pokój urządzeniami elektrycznymi

4. Podsumowanie



 

Jaka powinna być optymalna temperatura w pokoju

Promienie słoneczne w lecie wnikają do wnętrza mieszkania przez szyby i je nagrzewają. Jaka zatem jest optymalna temperatura, jaka powinna panować w naszym pokoju oraz sypialni? Zgodnie z zaleceniami ekspertów temperatura w naszej sypialni podczas snu powinna oscylować w granicach 16-18 stopni Celsjusza. Pomieszczenie powinno być również dobrze wywietrzone. Wtedy nasz organizm najlepiej odpoczywa podczas snu. Warto więc sprawdzić przygotowane przez nas domowe sposoby na upał. Zasadnicze znaczenie też będzie miało to, z której strony posiadamy okna wychodzące na zewnątrz pomieszczenia. Odpowiednia temperatura na całej powierzchni mieszkania zapewni lepsze samopoczucie. Przejdźmy natomiast do sprawdzonych sposobów i sprzętów, pomagającym nam obniżyć temperaturę pokoju zwłaszcza latem.

 

wentylatory przenośne

 

Jak skutecznie schłodzić pokój za pomocą domowych sposobów

a) biała tkanina na okno — jedna z najprostszych i najpraktyczniejszych rozwiązań stosowanych w domowych warunkach. Polega na zawieszeniu białej najlepiej nieprzeźroczystej tkaniny na żyrandolu nad oknem. Tkanina dobrze, aby byłą wykonana z bawełny. Może być dodatkowo zmoczona zimna woda. Przez co powietrze w pokoju nie będzie suche, a wilgotne. Metoda ma swoje wady oraz zalety. Do zalet z pewnością należy zaliczyć łatwe wykonanie oraz proste czyszczenie. Do wad zdecydowanie należy zaliczyć to, że szyby i tak będą się nagrzewały od promieni słonecznych.

b) wietrzenie pomieszczenia — zdecydowanie jest to metoda, którą możemy zastosować w każdym mieszkaniu, i nie potrzebujemy wydawać ani złotówki. Z pomocą przyjdzie nam fizyka i różnica ciśnień. Wystarczy otworzyć okno oraz drzwi na zewnątrz budynku, aby praktycznie od razu poczuć ruch powietrza. Najlepiej takie wietrzenie wykonać w nocy, aby do mieszkania nie dostawało się gorące powietrze z zewnątrz. W przypadku otwartego okna dobrze jest je dodatkowo zabezpieczyć, aby nie trzasnęły, powodując dodatkowe szkody. Warto wybrać drugą część nocy, gdyż w pierwszej części nocy — ziemia oraz mury oddają zgromadzone ciepło. Wietrzenie jedynie w pierwszej części nocy mogłoby jeszcze pogorszyć sytuację. Wskazana jest nieustanna cyrkulacja powietrza na zasadzie schładzania mas w upalne dni.

c) rolety oraz zasłony — rolety plisowane, zwłaszcza te wykonane z grubej tkaniny pozwalają powstrzymać promieniowanie podczerwone, które może dostać się przez okna do wnętrza budynku. Możemy wybrać dostępne na rynku najprostsze rolety wewnętrzne mocowane na rzepy, bądź także na karniszach zamontować grube zasłony. Najlepiej, aby były wykonane z tkaniny dwuwarstwowej. Na rynku dostępnych jest wiele rolet, warto kupić tzw. rolety termoizolacyjne zewnętrzne. Ich fenomen polega na tym, że pokryte są gumową powłoką, której zadaniem jest powstrzymać promienie słoneczne przed nagrzaniem powietrza w pomieszczeniu.

d) wentylatory przenośne - coraz popularniejszymi metodami schłodzenia powietrza pokoju bądź mieszkanie jest stosowanie urządzeń chłodzących elektrycznych. Do najprostszych i najtańszych nie potrzebujemy wydać kilka tysięcy złotych, możemy zaliczyć wiatrak. Powoduje on jedynie ulgę doraźną bez spektakularnego efektu na temperaturę dla całego mieszkania. Popularne są również mobilne klimatyzatory, które nie posiadają freonu, a pojemnik na wodę z kostkami lodu.

e) rolety zewnętrzne - jest to rozwiązanie stosunkowo droższe, ale cieszące się niesłabnącym powodzeniem. Materiał rolet zewnętrznych jest gruby, przez co nie powoduje nagrzewanie się przestrzeni pomiędzy oknem a roletą. Dodatkowo zabiera stosunkowo niewiele przestrzeni na zewnątrz, z pewnością niemałym plusem jest właśnie to, iż jest montowany od strony zewnętrznej. Chłodzenie mieszkania odbywa się poprzez chronienie przed promieniami słonecznymi wnętrza domu w odpowiednich porach dnia.

f) folie przeciwsłoneczne - nie należy jej mylić z foliami aluminiowymi. Można je montować wewnątrz bądź na zewnątrz. Naklejenie ich na okno odbija promieniowanie podczerwone, przez cos ciepłe powietrze nie dostaje się do pokoju, jest to prosta metoda, aby ochłodzić pokój.

 

Jak skutecznie schłodzić pokój urządzeniami elektrycznymi

Powyżej zostały opisane domowe sposoby jak ochłodzić mieszkanie. Natomiast teraz skupimy się kategorii klimatyzacja i wentylacja elektryczna

  • wiatrak sufitowy - chłodzenie sufitowe daje odczuwalny poziom satysfakcji, jeżeli chodzi o odczuwalną ulgę. Działanie chłodzenia sufitowego opiera się na ruchach mas powietrza, przez co powietrze nie nagrzewa się, a poprzez ruch wręcz przeciwnie - schładza się. Następuje nieustanna cyrkulacja powietrza. Dobrze sprawdza się w pokojach gdzie mamy podwieszany strop.

  • klimatyzatory przenośny - jest to prawdopodobnie najpraktyczniejszy sposób, aby schłodzić pokój, bądź biuro. Efekt jest natychmiastowy. Natomiast także i wyższe rachunki. Można dobrać odpowiednią temperaturę za pomocą termostatu. Klimatyzator w chłodniejsze dni także pozwala mieszkanie ogrzać. Schłodzone powietrze rozkłada się zgodnie z zasadami fizyki. Zimne powietrze jest cięższe, przez co ma większą gęstość i zawsze idzie w dół, wypierając ciepłe powietrze do góry.

 

klimatyzacja

 

Podsumowanie

Sposoby na upał są różnorodne, i każdy organizm ludzki inaczej sobie z upałem poradzi. Jednym wystarczy zastosować zimne prysznice, bądź moczenie stóp zimną wodą, inni natomiast wolą ustawić optymalną temperaturę na urządzeniu typu klimatyzator. W początkowych falach upałów zdecydowanie wystarczą opisane w tekście sposoby np. jak wietrzyć mieszkanie. Aby nasze mieszkanie bądź pokój był dla nas miejscem komfortowym, starajmy się w upalne dni nie gotować potraw, które wymagają długiego gotowania. Dodatkowo możemy wczesnym rankiem, najlepiej przed świtem, gdy panuje najniższa temperatura przewietrzyć mieszkanie, a dodatkowo potem zasłonić całe mieszkanie grubą zasłoną. Zasłonięte okna pomogą chronić przed nadmiernym nagrzaniem. Dobrze sprawdzą się w mieszkaniu również dobre rolety zewnętrzne jak i wewnętrzne. Powstrzymają one przed falami ciepłego powietrza i pomogą ochłodzić pokój. Jeżeli chcielibyśmy, odczuć chwilową ulgę możemy w pokoju wywiesić mokre ręczniki. Planując podwieszany strop, warto pomyśleć nad zamontowaniem wiatraka sufitowego, jest to jeden ze sposobów na wysokie temperatury.

Powrót