Jak skleić basen?

15.02.2021

Posiadanie basenu ogrodowego w okresie letnim może być wytchnieniem w czasie upalnych dni. Chłodząca kąpiel i relaks w ogrodzie to coś, o czym mogą jedynie pomarzyć mieszkańcy blokowisk. Jednak korzystanie z basenów jest przyjemnością do czasu, gdy nie dotknie nas nieprzyjemny problem — pęknięcie lub dziura w basenie.  Basen, jak i inne sprzęty ogrodowe mogą ulec zniszczeniu na różne sposoby. Na szczęście dziury w basenie nie należą do usterek, których nie można naprawić samodzielnie. Nie musisz pędzić do sklepu po nowy basen rozporowy, wystarczy, że poznasz techniki naprawcze, jakie polecamy, by móc ponownie cieszyć się relaksem w ogrodowym kąpielisku.

 

Najpopularniejsze rodzaje basenów

Baseny ogrodowe podzielić możemy na kilka kategorii:

  • Baseny rozporowe — posiadające kołnierz, zwykle wykonane z PVC, zajmujące niewiele miejsca.

  • Baseny stelażowe — trwałe i masywne, większe rozmiarowo aniżeli baseny rozporowe, najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, posiadające kilka warstw PVC.

  • Baseny z hydromasażem SPA — nadmuchiwane, najczęściej z systemami podgrzewania wody oraz hydromasażem, rozmiarowo zbliżone do basenów rozporowych.

  • Baseny dmuchane lub baseny dla dzieci — wykonane z cienkiego PVC, nadmuchiwane, zwykle niewielkie rozmiarowo z przeznaczeniem dla najmłodszych domowników.

 

Jak znaleźć dziurę w basenie?

Skąd ucieka powietrze? Najprostszą metodą na to, by zweryfikować, w którym miejscu znajduje się dziura w basenie, jest sprawdzenie, na jakiej wysokości wydobywają się bąble powietrza. W przypadku basenów rozporowych dość łatwo wytropić miejsce rozszczelnienia i wycieku wody. Ciężej ma się sprawa przy wycieku wody z basenów kopanych — wówczas należy zbadać rozszczelnienie w miejscach zgrzewu. Można to zrobić np. śrubokrętem — lekko go dociskając. Jeśli dziura w basenie tym sposobem zostanie zlokalizowana, nie porzucaj dalszego przeglądu. Może okazać się, że to niejedyna dziura w basenie ogrodowym, a woda wycieka z kilku miejsc ścianki.

Przetarcia w basenie

W przypadku przetarć powłoki istnieją dwa sposoby na weryfikację nieszczelnego miejsca. Pierwszy z nich to ocena całej powierzchni "gołym okiem" - oczywiście przed wypełnieniem go wodą. Basen ogrodowy musi być pusty, w innym wypadku nie znajdziesz źródła wycieku. Druga metoda, nieco bardziej czasochłonna, aczkolwiek bardzo skuteczna — ocena wycieku wody fragment po fragmencie. Do basenu nalej wody jedynie na dno, odczekaj kilka minut i sprawdź, czy nie ubyło wody. Jeśli poziom się nie zmienił, dolej kolejne 20 cm na wysokość basenu i dokonaj po kilku minutach tej samej oceny. Zabieg powtarzaj do momentu, w którym zauważysz, że wodą się obniżyła. Dzięki temu będziesz mógł zlokalizować miejsce ubytku na ściśle okrojonym fragmencie powłoki.

Powyższe przykłady są najlepszym dowodem na to, że szukanie ubytku w basenie na sucho, jest najcięższym zadaniem, dlatego by naprawić swój basen i załatać dziurę, napełnij go uprzednio wodą

Uszczelnianie dna basenu

Naprawa dna basenu nie różni się od uszczelniania ścian i boków. Aby zasłonić dziury na dnie basenu, należy przykleić na nią łatkę. Łata powinna być nieco większa od samego ubytku. Po przyklejeniu zastosuj na czas 2 - 3 godzin docisk. Możesz stworzyć go sam, kładąc w tym miejscu ciężarek lub twardą, drewnianą deskę. Pamiętaj, że przed wstępnym łączeniem kleju, należy dokładnie oczyścić powierzchnię dna basenu, by zlikwidować nalot i brud. Dzięki temu będziesz mógł szczelnie zakleić ubytek. Możesz również przetrzeć powierzchnię naprawczą papierem ściernym. Zrób to bardzo delikatnie, by nie powstała kolejna dziura w basenie. Naprawa i uszczelnienie powierzchni basenowej tym sposobem to naprawdę bardzo łatwy i szybki sposób odbudowy.

Jak skleić dziurę w kołnierzu lub basenie?

Na rynku istnieje wiele specjalistycznych narzędzi do naprawy basenu, dzięki którym dokonasz odnowy samodzielnie. Zestaw naprawczy powinien posiadać w pakiecie klej do naprawy miękkiego i elastycznego PVC oraz odtłuszczacz na bazie alkoholu, którym należy odtłuścić powierzchnię przed procesem klejenia łatki. Kolejno, nożyczkami należy wyciąć dopasowane łatki z materiału zakupionego w sklepie, odtłuścić je i przykleić w miejscu przetarcia lub większych dziur. Jeżeli posiadasz basen z tworzywa TPO, przed przyklejeniem łatki użyj primera. Uzyskasz trwalszy efekt łączenia. Pamiętaj o wskazówce wspomnianej powyżej — przed procesem klejenia folii musisz dokładnie oczyścić basen.

Jaki klej wybrać do naprawy basenu?

Na półkach sklepowych stoją przeróżne kleje do usterek basenów ogrodowych. Skąd wiedzieć, który klej będzie odpowiedni do naszej renowacji? Jeżeli posiadasz basen rozporowy lub stelażowy, możesz sięgnąć po zestaw do naprawy z klejem ATK MS 812. Spełni się on najlepiej przy posiadaniu powierzchni z folii PVC. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy na czas klejenia nie planują z basenu spuszczać wody. Sam proces klejenia i dopasowywania łaty do dziury basenowej jest kwestią kilkunastu minut. Do zestawu naprawczego zazwyczaj dołączana jest łatka.

W przypadku małych pęknięć i przetarć na kołnierzu wystarczy ATK FIX / MEGAFIX. Łatka zazwyczaj załączana jest do takiego zestawu. Można podzielić ją na mniejsze elementu i dopasować wedle własnych potrzeb, do basenowych ubytków.

Dziura w basenie na zgrzewie folii pomiędzy ścianką basenu a dnem

Aby zakleić dziury na zgrzewie folii pomiędzy ścianką basenu a dnem należy zlokalizować ubytek. Niestety, jeśli Twój basen posiada ten rodzaj usterki, czeka Cię duże wyzwanie, ponieważ jest to usterka  najbardziej uporczywa ze wszystkich.

Aby uporać się z tym nieprzyjemnym problemem, do basenu wlej odrobinę wody i przechylaj go na boki. Śledź dokładnie, pod jakim kątem nachylenia zaczyna wyciekać woda, a w których miejscach na pewno jest sucho. Ruchy wykonuj powoli i spokojnie, by nie przeoczyć żadnego fragmentu. Kiedy zlokalizujesz wyciek, musisz zmatowić folię papierem ściernym, odtłuścić ją oraz wysuszyć powierzchnię. Baseny najszybciej schną w pełnym słońcu, skorzystaj z tej zależności. Gdy Twój basen wyschnie, przygotuj dopasowaną do usterki łatkę oraz klej winylowy. Klej nałóż na zewnętrzną oraz wewnętrzną część ścianek. Po przyłożeniu łatek, dociskaj je z obydwu stron, powodując ujście powietrza spod powierzchni. W przypadku sklejania folii na zgrzewie, zanim napełnisz basen wodą, musisz odczekać 24 godziny.

Powrót