Jak samodzielnie zrobić ławkę do ogrodu? Podpowiadamy jak przeprowadzić jej montaż!

08.05.2021

Ławki ogrodowe to nieodłączny element zielonej przestrzeni. Można je spotkać zarówno w parkach, jak i na tarasach, balkonach oraz w przydomowych ogródkach. W tych ostatnich bardzo często zastępują krzesła ogrodowe i podobnie jak one mają na tyle prostą konstrukcję, że można z powodzeniem wykonać je we własnym zakresie, nie odchudzając przy tym zbytnio swojego portfela.

Z tego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku zrobić swoją pierwszą drewnianą ławkę ogrodową. Dlaczego drewno? Poza tym, że świetnie współgra z naturalnym otoczeniem, jest miłe w dotyku i w przeciwieństwie do tworzywa sztucznego oraz metalu nie nagrzewa się pod wpływem silnego promieniowania słonecznego. Co więcej, meble ogrodowe drewniane pasują niemal do każdego stylu aranżacyjnego, dodając przestrzeni nieformalnego, przytulnego charakteru.

 

ławki ogrodowe

 


W tym artykule:

1. Jakie drewno na ławkę?

2. Projekt ławki

3. Jask samodzielnie wykonać ławkę?



 

Z jakiego drewna można wykonać meble ogrodowe?

Nie każdy gatunek drewna nadaje się do wykonania ławki do przydomowego ogródka lub na taras. Deski na meble ogrodowe powinny być odpowiednio twarde i dobrze znosić zmienne warunki atmosferyczne – w przeciwnym razie nie pomoże nawet regularna impregnacja.

Do wyboru mamy różne gatunki drzew egzotycznych oraz rodzimych:

Drewno egzotyczne (na przykład bambus oraz cieszący się rosnącą popularnością tek) ze względu na swoje naturalne środowisko wzrostu jest przystosowane do ulewnego deszczu, wilgoci oraz dużego nasłonecznienia, dzięki temu nie wymaga pielęgnacji i stanowi inwestycję na długie lata. Jest jednak drogie i ma dość charakterystyczną barwę i usłojenie, która nie każdemu będzie odpowiadać.

Drewno rodzime jest znacznie tańsze i łatwo dostępne, jednak aby dobrze się prezentowało, nie można zapominać o jego impregnacji. Do wykonania ławki ogrodowej najlepiej nadają się:

Dębina – ten gatunek drewna charakteryzują równomiernie rozłożone słoje oraz miodowo-złoty odcień, który z czasem przechodzi w brąz. Jest wyjątkowo ciężki, twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz ścieranie. Dobrze znosi nawet bardzo duże obciążenie i łatwo poddaje się obróbce (z wyjątkiem polerowania). Odpowiednio konserwowane dębowe meble ogrodowe w niezmienionym stanie mogą służyć nawet kilku pokoleniom.

Buczyna – najłatwiej ją rozpoznać po różowanym kolorze i prążkowanym rysunku drewna. Bukowe deski łatwo się barwi, skleja i szlifuje, natomiast są na tyle twarde, że zaleca się zawsze wykonanie wstępnego wiercenia, aby uniknąć powstawania pęknięć. W przeciwieństwie do ławek dębowych te wykonane z drewna bukowego cechują się wysoką ścieralnością oraz niewielką odpornością na wilgoć, działanie szkodników i grzybów.

Sosna – ma jasne, żółtawo-białe zabarwienie ciemniejące wraz z upływem czasu i wyraźne usłojenie w kolorze pomarańczowo-brązowym. Jej drewno jest mocne i wytrzymałe, dlatego chętnie wykorzystuje się je w budownictwie, przemyśle i do produkcji mebli, również ogrodowych. Obróbka mechaniczna sosnowych desek jest bardzo prosta, ale szlifowanie należy zawsze wykonywać wzdłuż włókien, żeby nie doprowadzić do odpadania drobnych fragmentów. Jej największą wadą jest skłonność do pęknięć i wypaczeń oraz podatność na gnicie i ataki owadów.

Oczywiście rodzimych gatunków drewna odpowiednich do wykonania mebli ogrodowych jest znacznie więcej (na przykład akacja, modrzew i olcha).

 

Planowanie wyglądu ławki ogrodowej- co należy wziąć pod uwagę?

Projekt ławki powinien być dostosowany do potrzeb użytkowników oraz metrażu przestrzeni przeznaczonej na zestaw mebli ogrodowych. Kluczowe jest, czy ławka będzie stała samodzielnie czy na przykład zastąpi krzesła lub fotele ogrodowe przy zewnętrznym stole obiadowym – jeśli tak, dobrze, aby stół ogrodowy miała taką samą długość co ławka.

Ławkę ogrodową należy wykonać w taki sposób, aby była jak najlżejsza. Ułatwi to jej przenoszenie i chowanie na sezon zimowy, będzie się też lepiej prezentowała i dzięki wizualnej lekkości nie przytłoczy przestrzeni wypoczynkowej. Czasem, zamiast jednej długiej ławy, łatwiej zrobić dwie mniejsze. Takie siedziska będą bardziej mobilne i ustawne.

Warto poświęcić również chwilę na zastanowienie się nad elementami dodatkowymi ławki, takimi jak poręcze i oparcia. O ile poręcze mogą być metalowe lub drewniane i jedynie w niewielkim stopniu wpływają na komfort użytkowania, oparcia wykonuje się z tego samego materiału co siedziska i ich montaż znacznie zwiększa wygodę siedzenia — oczywiście pod warunkiem, że są dobrze wyprofilowane (kąt nachylenia pomiędzy siedziskiem i oparciem powinien wynosić 95 stopni, a samo oparcie mieć wysokość około 45 centymetrów).

 

ławka do ogrodu

 

Jak wykonać prostą ławkę do ogrodu bez oparcia?

Jeśli przygotujesz odpowiednie narzędzia i akcesoria montażowe, takie zadanie nie sprawi Ci najmniejszego problemu ani nie zajmie zbyt dużo czasu. Najprostsza ławka ogrodowa składa się wyłącznie z siedziska wykonanego z deski o średnicy nie mniejszej niż 30 centymetrów oraz dwóch grubych pni o wysokości około 40 centymetrów (które można zastąpić nowoczesnymi, metalowymi stelażami).

Wszystkie drewniane elementy ławki przed montażem należy dokładnie oczyścić oraz zabezpieczyć przez wilgocią — do tego celu przyda Ci się pędzel oraz, w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć, impregnat gruntujący do drewna, lakier do drewna, bejca do drewna lub olej do drewna. Następnie podklej folią lub specjalnymi podkładkami te części ławki, które będą miały kontakt z podłożem.

Po zakończeniu impregnacji wykonaj siedzisko, docinając deskę lub deski drewniane do odpowiedniej długości, oszlifuj je i zaokrąglij ostre krawędzie, tak aby nie można się było o nie skaleczyć. Raz jeszcze nałóż preparat ochronny i po jego wyschnięciu przytwierdź nogi do siedziska.

Twoja pierwsza ławka ogrodowa jest gotowa! Teraz zastanów się, jak ją udekorować — najlepiej sprawdzą się przeznaczone do użytku zewnętrznego poduszki dekoracyjne, które wpiszą się w styl, w jakim urządzony jest Twój przydomowy ogród, balkon lub taras.

 

Drewniana ławka z oparciem – sposób montażu

  • Przygotuj wyszlifowane i zaimpregnowane deski o wymiarach określonych w projekcie.
  • Wykonaj boki ławki, poszczególne elementy łącząc ze sobą na wkręty do drewna. Następnie do wewnętrznych powierzchni nóg przymocuj poprzeczną belkę, która wzmocni konstrukcję, po czym przy ich górnej krawędzi przywierać dodatkowo dwie listwy konstrukcyjne mające za zadanie utrzymanie ciężaru osób korzystających z mebla.
  • Na tym etapie usztywnij całość konstrukcji metalowymi kątownikami oraz płaskownikami o długości 15 centymetrów. Możesz już zabrać się za mocowanie (przy pomocy wkrętarki) desek tworzących siedzisko (najlepiej połączyć je ze sobą od dołu poprzeczną belką).
  • Oparcie wykonaj, łącząc deski drewnianymi kołkami, które możesz wzmocnić metalową tuleją. Do ich bocznych krawędzi przykręć pionowe belki (otwory na wkręty najlepiej jest przygotować wcześniej). W taki sam sposób zamocuj odpowiednio wyprofilowane poręcze z drewna.
  • Ponownie zabezpiecz ławkę impregnatem — jeśli chcesz zmienić jej kolor, użyj farby do drewna. Po jej wyschnięciu połóż na siedzisku poduszki ogrodowe i ciesz się komfortowym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. 

Wiesz już, w jaki sposób i z jakich materiałów wykonać proste ławki ogrodowe drewniane. Jeśli więc masz fragment niezagospodarowanej przestrzeni w ogrodzie, zacięcie stolarskie i trochę wolnego czasu, do dzieła! Własnoręcznie zrobione meble ogrodowe to spora oszczędność oraz jeszcze większa satysfakcja.

Powrót