Jak rozpalić grilla?
Wraz z nadejściem lata, a nawet pierwszych ciepłych dni, wielbiciele grillowania zaczynają planować pierwsze spotkania przy grillu w ogrodzie lub na działce. Czy można się temu dziwić? Jest to zawsze pretekst do tego, by przebywać na świeżym powietrzu, a tuż obok odpoczywających na idealnie przygotowanym i wyczyszczonym grillu powoli miękną warzywa, mięsa lub ryby. Wokół roznosi się przy tym ich smakowity aromat połączony z zapachem dymu.
Dla tych wspaniałości warto poznać kilka reguł, których znajomość przyda się przy rozpalaniu grilla. Dzięki temu odpoczynek w ogrodzie połączony z przyrządzaniem potraw będzie nie tylko odprężający, ale i bezpieczny. Jak rozpalić grilla, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo biesiadnikom, a jednocześnie zagwarantować doskonałe potrawy? Czy stosowanie podpałki i dmuchawy jest konieczne? Czy lepiej używać węgla drzewnego czy brykietu? A może drewna? Każdy, kto chce się dowiedzieć, jak rozpalić grilla, by stać się mistrzem w tej dziedzinie, powinien zacząć od przeczytania niniejszego artykułu.
W tym artykule:
1. Rozpalanie grilla w kilku krokach
2. Krok 1: Rozpalenie grilla w miejscu osłoniętym od wiatru to podstawa!
3. Krok 2: Przygotowanie potrzebnych akcesoriów
4. Krok 3: Rozpalanie grilla z (ewentualnym) użyciem dodatkowych akcesoriów
5. Krok 4: Ułóż mięso, warzywa lub chleb na ruszcie i rozpocznij grillowanie!
Rozpalanie grilla w kilku krokach
Zanim szerzej odpowiemy na pytanie, jak rozpalić grilla, przedstawimy na wstępie garść ważnych informacji. Grille z betonu czy też grille metalowe to nie jedyne sprzęty umożliwiające przyrządzanie apetycznych potraw lub relaks przy ogniu na działce, czy w ogrodzie. Doskonale sprawdzają się również turystyczne kuchenki na gaz oraz kociołki, a także wyjątkowo efektowne i dające przyjemne ciepło paleniska do ogrodu. W tym artykule ze zrozumiałych względów zajmiemy się tylko grillami.
Do wyboru mamy następujące grille do ogrodu:
-
Grille na energię elektryczną. Rozpala się je poprzez podłączenie do gniazdka, włączenie i ustawienie odpowiedniej temperatury;
-
Grille na gaz. Można je zabrać ze sobą na każdy wyjazd, jednak trzeba się równocześnie zaopatrzyć w butlę gazową;
-
Grille na węgiel. To najbardziej popularne modele, które wymagają (mówiąc w dużym skrócie, a za chwilę rozwiniemy ten temat) wsypania do specjalnego pojemnika węgla i rozpalenia go przy pomocy podpałki. To o nich głównie będziemy dzisiaj mówić.
Sprawdźmy, jak rozpalić grilla na węgiel w kilku prostych krokach.
Krok 1: Rozpalenie grilla w miejscu osłoniętym od wiatru to podstawa!
Rozpalanie grilla wymaga wybrania odpowiedniego miejsca. Grill powinien stanąć na równej, twardej powierzchni, na przykład na betonie lub ziemi. Nie wolno stawiać go ani na deskach (niestety grillowanie na tarasie nie będzie bezpieczne), ani w bezpośredniej bliskości materiałów łatwopalnych, do których należy między innymi sztuczna trawa lub ogrodowe meble. W bliskim otoczeniu nie powinny się też znajdować dmuchane dziecięce baseny, trampoliny, hamaki czy też zabawki dla dzieci wykonane z materiałów łatwopalnych.
Warto przygotować sobie zawczasu spryskiwacz z wodą, który pozwoli ugasić ogień, jeśli będzie za duży oraz rękawice żaroodporne, które umożliwią bezpieczne złapanie rusztu.
Wybierając miejsce na postawienie grilla, bierz pod uwagę nie tylko bezpieczeństwo, ale także komfort, zarówno samego mistrza grillowania, jak i ucztujących z nim gości. Sprzęt powinien stanąć w miejscu osłoniętym od wiatru. Ogród, działka czy kemping mogą jednak być zbyt małe lub też po prostu nie ma się takiej możliwości, dlatego grill trzeba ustawić tak, by unoszący się dym nie leciał w stronę gości.
Krok 2: Przygotowanie potrzebnych akcesoriów
Choć zaleca się, by grill wyczyścić po skończonym użytkowaniu i wystudzeniu rusztu, to jak wiadomo, najczęściej nie czeka się na jego wystudzenie. Dopasa zmęczenie, późna pora, rozleniwienie po ucztowaniu i chęć spania. Dlatego, zanim przystąpi się do grillowania, dokładnie oczyszcza się grill po ostatnim użyciu, a następnie przeciera się go wilgotną ścierką.
Gdy ruszt wyschnie, smarujemy go oliwą, co zapobiegnie przywieraniu mięsa, warzyw czy sera.
Następnie przygotowujemy wszystkie potrzebne produkty: brykiet, węgiel drzewny albo drewno, podpałkę i akcesoria do grilla.
Zobacz, czym charakteryzuje się każdy z materiałów, jakie można używać do rozpalenia grilla.
-
Brykiet to mieszanina węgla, trocin, piasku i substancji tworzonych na bazie nafty. To materiał, który spala się stosunkowo wolno, dlatego grillowanie na nim może trwać dłużej. Zanim ułożymy na ruszcie produkty, musimy palić brykiet około 45 minut.
-
Węgiel drzewny to inaczej kawałki drewna bez dodatkowych substancji. Ulegają one całkowitemu spaleniu i osiągają wyższą temperaturę niż brykiet. Palą się też krócej od brykietu. Po rozpaleniu węgla drzewnego już po około 15 minutach można przystępować do grillowania.
-
Drewno pochodzące z drzew owocowych najlepiej nadaje się do grilla. Nie zaleca się grillować na drewnie pochodzącym z drzew iglastych, ponieważ żywica pod wpływem wysokiej temperatury może wydzielać toksyczne substancje.
-
Podpałka to materiał pozwalający na szybkie rozpalenie brykietu, węgla czy drewna. W sklepach znajdziemy podpałkę w płynie, w formie parafinowych kostek albo bloczków z trioksanu lub urotropiny.
Krok 3: Rozpalanie grilla z (ewentualnym) użyciem dodatkowych akcesoriów
Rozpalenie grilla zaczynamy od ułożenia materiału opałowego w mały stosik. Wykorzystujemy do tego celu brykiet lub węgiel drzewny w małych kawałkach. Lepiej nie używać w tym momencie miału węglowego lub okruchów brykietu, które zbierają się na dnie worka. Jeśli zasypiemy nim żar, utrudnimy sobie rozpalenie grilla.
Niebezpieczne jest wykorzystywanie do rozpałki materiałów łatwopalnych, takich jak denaturat czy olej. Ogień najlepiej rozpalić zapalarką albo długą zapałką, co pozwoli nam uniknąć poparzenia.
Po rozpaleniu ognia czekamy chwilę, by się wypalił. Jeżeli mamy na wyposażeniu specjalną dmuchawę do rozpalania grilla, warto jej użyć, ponieważ pozwala ona szybko wzniecić ogień. Jeśli jednak nie mamy takiego akcesorium, wystarczy nam zwykła gazeta, którą będziemy machać tuż przy palenisku. Po około 5 minutach będzie można dostrzec rozpalony ogień i wówczas rozgarniamy węgle szczypcami. Na wierzchu powinna się pojawić warstwa popiołu w postaci charakterystycznego, białego nalotu, co oznacza, że opał osiągnął odpowiednią temperaturę. Rozgarniamy go wówczas po całej powierzchni rusztu przy pomocy przesuwaka albo szczypiec.
Do rozpałki możemy też użyć komina do rozpalania grilla. Zobaczmy:
-
Komin do rozpałki ma budowę zapewniającą optymalny dopływ powietrza, dzięki czemu węgiel lub brykiet szybciej osiągają wymaganą temperaturę. Jak rozpalić grilla z użyciem tego akcesorium? Kładziemy kostki podpałki na grill i podpalamy je. Stawiamy na nich komin wypełniony węglem lub brykietem do 3/4 wysokości. Kiedy zauważymy na opale wspomniany już, biały nalot, chwytamy komin za uchwyt i wysypujemy jego zawartość pod ruszt, rozprowadzając opał po powierzchni;
-
Szczypce do grilla pozwalają na łatwe rozprowadzenie opału pod rusztem. Wyposażone są one w specjalną rączkę, dzięki której nie mamy bezpośredniego kontaktu z sadzą i tłuszczem, a przede wszystkim z wysoką temperaturą;
-
Przesuwak do grilla pełni podobną funkcję jak szczypce. Ułatwia on przesuwanie małych kawałków rozżarzonych węgli i równomierne rozłożenie żaru. W rezultacie możemy efektywnie wykorzystać całą dostępną powierzchnię grilla, a co za tym idzie, równomiernie dopiec rozłożone na nim potrawy.
Krok 4: Ułóż mięso, warzywa lub chleb na ruszcie i rozpocznij grillowanie!
Gdy żar zostanie równo rozłożony, można zacząć grillować. Wytrawni mistrzowie grilla dodają do żaru gałązkę jałowca lub inne zioła, dzięki którym potrawy nabiorą niezwykłego aromatu. Pilnując, by na węglu nie pojawił się ogień, kładziemy przygotowane wcześniej kawałki mięsa, warzyw czy chleba. Dodajmy jeszcze na koniec, że grillowanie będzie o wiele przyjemniejsze, jeśli zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Konieczna będzie też ochrona przed owadami. Warto więc zamontować w ogrodzie czy na działce lampy ogrodowe i zaopatrzyć się w odpowiednie środki przeciw komarom i meszkom.
Zainspiruj się!
Grill gazowy czy węglowy który zdrowszy?
Jaki grill do ogrodu wybrać? Poradzimy!