Jak rozmieścić ceramikę w łazience

01.11.2021

Projektując swoją łazienkę, niezależnie od tego czy jest to blokowa mała toaleta, czy przestronna, duża łazienka w apartamencie — powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach, by pomieszczenie było komfortowe i praktyczne w użytkowaniu dla domowników oraz Twoich gości. Ceramikę łazienkową powinno się rozlokowywać z głową, wedle odgórnie przyjętych kryteriów pozwalających na zachowanie poprawnej ergonomii.

 

piekne lustro w łazience

Dla wszystkich aktualnie budujących dom bądź odnawiających swoje łazienki blokowe przygotowaliśmy pewną podstawową listę wytycznych, wedle której powinno się rozmieszczać sprzęty w każdej łazience. Kierowanie się opisanymi zasadami z pewnością wpłynie na jakość korzystania z pomieszczenia, a także pozwoli na swobodny dostęp do każdego zainstalowanego w łazience sprzętu. Ergonomiczne łazienki mogą być równocześnie stylowe, a samo wyposażenie wygodne i praktyczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozmieszczenia ceramiki w łazience, koniecznie zapoznaj się z treścią naszego artykułu. Warto wziąć sobie poniższe rady do serca i wcielić je w życie, by Twoje łazienkowe wnętrze było przestronne i komfortowe w użytkowaniu przez wiele lat!

 


W tym artykule:

1. Komfortowa kąpiel w wannie bądź pod natryskiem

2. Jak rozmieścić ceramikę sanitarną — prawidłowa wysokość WC

3. Umywalka dostosowana do potrzeb domowników

4. Płytki ceramiczne — funkcjonalne i piękne wnętrza łazienkowe

5. Ergonomiczna łazienka — podsumowanie



 

Komfortowa kąpiel w wannie bądź pod natryskiem

Od tego, czy lepszym wyborem będzie zakup wanny, czy kabiny prysznicowej powinny decydować dwie podstawowe kwestie. Pierwsza z nich to wiek domowników, którzy będą na co dzień użytkowali ze sprzętów, a druga — to wielkość pomieszczenia łazienkowego, jakim dysponujesz. W małych, blokowych łazienkach bez okien, warto zastanowić się nad zakupem wąskiego prysznica, który zajmie zdecydowanie mniej miejsca, aniżeli standardowe wanny prostokątne. W łazienkach nieco bardziej przestronnych doskonale mogą sprawdzić się kabiny prysznicowe szerokie oraz wanny narożne i wolnostojące, do których dostęp można zapewnić z każdej strony. Warto pamiętać o tym, aby osoby starsze nie zmagały się z koniecznością wysokiego podnoszenia nogi w celu skorzystania z kąpieli. Dla starszych domowników zdecydowanie wygodniejszy będzie natrysk, natomiast dla ludzi młodych oraz dzieci uwielbiających kąpiele — wanna ceramiczna.

Kolejną istotną kwestią, o której należy pamiętać w trakcie projektowania wnętrza, to bezpieczeństwo w strefie kąpielowej. Każdy członek rodziny po wyjściu z wanny bądź z prysznica, powinien czuć się stabilnie na posadzce. Przed sprzętami kąpielowymi warto jest zainstalować płytki antypoślizgowe lub standardowe płytki ceramiczne matowe, które nie są tak śliskie jak te z połyskiem. Na podłodze można również rozłożyć takie elementy dekoracyjne jak maty oraz dywaniki, które zapobiegają poślizgnięciu się i upadkom.

W kwestii praktycznego użytkowania ze sprzętów kąpielowych należy pamiętać, aby górna krawędź wanny nie była wyższa, aniżeli 60 cm, natomiast wolna przestrzeń dookoła sprzętów była co najmniej wynikiem minimalnym, tj. 70 cm / 100 cm przed wanną bądź prysznicem.

 

niebanalna aranzacja wnetrza

Jak rozmieścić ceramikę sanitarną — prawidłowa wysokość WC

Każdy projekt łazienki powinien bezdyskusyjnie zawierać w sobie wolną przestrzeń dookoła toalety. Chodzi tu przede wszystkim o komfort korzystania z WC, ale także o zachowanie czystości w pomieszczeniu. Kompakty WC bardzo często posiadają nieregularne kształty, które są ciężkie w codziennej pielęgnacji, gdy niewielkie wnętrze ogranicza każdy ruch. Właśnie dlatego należy zadbać o to, aby dookoła kompaktu zorganizować sobie kilkadziesiąt cm swobodnej przestrzeni. Poprawne wykończenie łazienki to takie, w którym użytkowanie z każdego ceramicznego sprzętu nie wymaga od nas nazbyt dużego wysiłku czy ograniczenia. Szacuje się, że przestrzeń małej łazienki, w której instalujemy kompakt WC powinna pozwolić na zachowanie co najmniej 40 cm wolnej przestrzeni przed deską toaletową. Dla większych metrażowo wnętrz warto przewidzieć nawet 90 cm wolnego miejsca wokół. Wówczas jakość czyszczenia oraz korzystania z toalety zostanie znacząco podwyższona. Podobne sprzęty toaletowe, takie jak; bidety, czy niskie toalety dziecięce powinny spełniać podobne parametry. Wymiary, do których powinniśmy się odnieść montując sam kompakt, to również wysokość sprzętu. Musimy pamiętać, że wysokość zamontowanej deski nie powinna przekraczać 40 cm.

urocza lazienka

Umywalka dostosowana do potrzeb domowników

W przypadku umywalek wartości, jakie wiążą się z ich montażem mogą być nieco rozbieżne ze względu na przeróżne wersje ceramiki. Umywalki łazienkowe zakupić można w wersji wolnostojącej, jako pojedyncze sprzęty dostosowane do montażu na szafce z blatem bądź w zestawie — z szafką w zabudowie. Przyjmuje się, że dystans bezpośrednio przed zlewem powinien wynosić około 45 cm. W przypadku, gdy jednak kupujemy umywalkę podwójną lub produkty ze zlewem wbudowanym, wartość ta wydłuży się proporcjonalnie do wielkości sprzętu. Należy pamiętać, że umywalka, jaką montujemy w domu ma niebywale ogromną rolę, ponieważ ta zainstalowana w pomieszczeniu nie będzie służyła wyłącznie do mycia rąk. Mężczyźni nad umywalką zwykle golą brodę, wąsy i myją zęby, a panie poza podstawową toaletą spędzają przy niej czas na makijażu, czy rozczesywaniu włosów. Bardzo tradycyjną i często wykorzystywaną opcją jest zamontowanie na ścianach bezpośrednio nad zlewem — lustra. Wówczas, do wytycznych w instalacji umywalki dochodzi jeszcze jeden parametr. Lustro, a konkretniej jego dolna krawędź nie powinna być zbyt nisko, aby woda ze zlewu nie zachlapywała czystej tafli. Warto także zadbać o takie dodatki, jak wieszaki na ręczniki do łazienki, by każdy domownik w łatwy sposób miał do nich dostęp. To samo dotyczy kabin prysznicowych, kiedy to po wyjściu z kąpieli sięgamy po ręczniki łazienkowe. W trakcie aranżacji wnętrza należy przewidzieć nawet najmniejsze drobiazgi, które mogą uprosić użytkowanie z łazienkowych sprzętów.

 

Płytki ceramiczne — funkcjonalne i piękne wnętrza łazienkowe

Płytki do Twojej łazienki powinny być oczywiście trakcyjne wizualnie, ale równocześnie odpowiednio dostosowane do łazienkowych, wilgotnych pomieszczeń. Poprawne zabezpieczenie kafli to podstawa w długoletnim użytkowaniu ceramiki i drewna. Wybierając te produkty, koniecznie zwróć uwagę na ich odporność przed wilgocią, parą wodną i wysokimi wahaniami temperatur. Ważne, aby na powierzchni ceramiki oraz w fugach nie osiadała pleśń, która w mocno zawilgotniałych pomieszczeniach niestety pojawia się dość często. Płytki ceramiczne powinny poniekąd zabezpieczać łazienkowe wnętrze, ale także zdobić Twoją łazienkę. Jeżeli szukasz inspiracji na wykończenie swojej łazienki, możesz zapoznać się z bazą produktów, jakie oferują sklepy budowlane na swoich stronach online, gdzie bardzo często odnaleźć można przeróżne wizualizacje gotowych już wnętrz. Niezwykle polecanymi materiałami do wykończenia ścian oraz podłogi w łazienkowych pomieszczeniach są: ceramika, kamień, glazura oraz dekory.

nowoczesna lazienka

Ergonomiczna łazienka — podsumowanie

Jak sam widzisz, ceramika łazienkowa, a dokładniej jej poprawne rozmieszczenie z zachowaniem odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami, ma ogromny wpływ na codzienne użytkowanie z toalety. Istnieją wymiary, które są niezwykle ważne i pomocne w praktycznym montażu ceramiki i warto o nich pamiętać. Atrakcyjna aranżacja łazienki może iść w parze z ergonomią pod warunkiem, że zastosujesz się do wytycznych opisanych w powyższym artykule. Pamiętaj, że wygodne użytkowanie sprzętów w łazience to nie tylko podstawowa toaleta, ale także czyszczenie ceramiki, mopowanie podłogi, dezynfekcja kompaktu WC oraz umywalki. Zadbana armatura z pewnością wydłuży czas użytkowania poszczególnych sprzętów, a Ty będziesz mógł cieszyć się z doskonale zaprojektowanej przestrzeni, funkcjonalnej w stu procentach!

Powrót