Jak rozmierzyć płytki na podłodze i na schodach? Skuteczne porady

28.03.2023
Samodzielne układanie płytek nie musi być trudne. Jeśli posiadasz odpowiedni sprzęt i chęci, to przy zachowaniu kilku podstawowych zasad, poradzisz sobie z tym wyzwaniem.

Jak krok po kroku ułożyć płytki? Zebraliśmy najważniejsze informacje, które pomogą Ci przygotować materiał, zaplanować rozmieszczenie kafelków i prawidłowo wykonać pracę.

Najważniejszy jest dobrze zrobiony plan. Zanim wybierzesz gres na podłogę, zmierz dokładnie jej powierzchnię i zrób odręczny projekt. Ułatwi Ci to dalszą pracę. Na tym etapie często okazuje się, że nie wszystkie kafle pasują do wnętrza. Mając jego dokładne wymiary, możesz wybrać taki gres, który nie będzie wymagał zbyt dużego przycinania i ingerencji w naturalny kształt. Po wykonaniu projektu może się okazać, że np. płytki 120x30 będą idealnie pasowały do kształtu schodów. Wykorzystując je skrócisz czas pracy i zyskasz idealny efekt końcowy. Staraj się również, jak najdokładniej dopasować kształt i rozmiar kafli do potrzeb wnętrza. Jest to jedna z głównych zasad rozmierzania i układania płytek. Możesz ją wykorzystać również przy wybieraniu płytek ściennych.

Przed rozpoczęciem pracy zadbaj o skompletowanie akcesoriów, bez których układanie kafli będzie niemożliwe. Są nimi: krzyżyki dystansowe, zaprawa, czyli klej, listwy wykończeniowe oraz paca do fug, a także poziomica i urządzenie do cięcia płytek. Wszystkie niezbędne materiały znajdziesz w naszym sklepie Merkury Market.


W tym artykule:

1. Jak rozmierzać kafle na podłodze: symetria

2. Jak rozmierzać kafle na schodach

3. Jak rozmierzać kafle: słupy, kominy, wnęki

4. Jak rozmierzać płytki: styk dwóch rodzajów płytek

5. Jak rozmierzać kafle: dopasowanie spoin

6. Jak układać płytki: optyczne wyrównanie gabarytów pomieszczeń

7. Jak rozmierzać płytki: ilość materiału



Jak rozmierzać kafle na podłodze: symetria

Kafle wybrane, elementy wykończenia również, pora przystąpić do pracy. Krok po kroku - postępuj zgodnie z wytycznymi. Oczyść podłoże i zaplanuj układ gresu "na sucho". Weź pod uwagę wielkość podłogi, rozmiar płytek oraz przerwy dylatacyjne, czyli miejsca na spoinę. Pomocne będzie wykorzystanie, znanej z lekcji geometrii - zasady symetrii osiowej. Wyznacz na całej podłodze kilka osi, tak aby wytyczyć punkty orientacyjne, w odniesieniu do których planować będziesz układanie płytek. Jeśli chcesz ułożyć kafle w klasyczny - równoległy sposób pierwszą płytkę "na sucho" połóż w jednym z rogów podłogi, wyznaczając w ten sposób pierwszy rząd płytek. Jeśli zależy Ci na estetycznym wyglądzie podłoża, zacznij od rogów ściany, na której znajdują się drzwi wejściowe do pomieszczenia. Rozpoczęcie układania gresu w tym miejscu sprawi, że kafle "końcowe", które najczęściej wymagają przycięcia, znajdą się przy ścianie na końcu wnętrza. Umieszczenie przyciętych płytek przy ścianie pozwoli na ich ukrycie pod meblami, gdzie nie będą rzucały się w oczy.

Po ułożeniu pierwszego kafelka, dodaj planowaną szerokość fugi i wyznacz poziomą linię biegnącą do drugiego narożnika. Następnie w tym samym narożniku, wytycz pionową linię, uwzględniając szerokość szczeliny dylatacyjnej. Punkt przecięcia linii poziomej i pionowej stanowi miejsce rozpoczęcia pierwszego rzędu płytek. Kolejnym krokiem będzie przesunięcie osi pionowej, na odległość równą pierwszej płytce oraz spoiny. W tym miejscu, pod osią, przybij listewkę poziomą, a listwę pionową wzdłuż osi. Stworzysz dzięki temu podstawowe line przyklejenia pierwszych rzędów płytek.

Aby kłaść płytki w taki sposób nie potrzebujesz żadnego profesjonalnego sprzętu, wystarczy prawidłowe przygotowanie podłoża, a w kolejnych krokach odpowiedniego kleju lub dobrej jakości zaprawę na którym będziesz mógł położyć gres.

Jak rozmierzać kafle na schodach

Aby prawidłowo ułożyć płytki na schodach, dokonaj ich dokładnego rozmierzenia. Tak, jak w przypadku podłogi, "przymierz" całe płytki na sucho, bez użycia zaprawy klejowej. Pozwoli Ci to na zweryfikowanie wszelkich odchyleń w pionie i poziomie, które będą wymagały wyrównania. Pamiętaj, kładąc kafle na schody zewnętrzne, musisz zachować ok. 1-2 stopniowy spadek w dół lub na boki. Zapewni to właściwe odprowadzanie wody, aby nie zalegała na płytkach i przy krawędzi ściany.

Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu, możesz określić na wczesnym etapie, ile materiału zużyjesz. Najestetyczniej na schodach wyglądać będą duże kafle, kryjące całą powierzchnie stopnia. Jeśli jednak wybrałeś mniejsze kafle i na każdy stopień użyjesz kilku, zacznij od ułożenia jednego na środku osi schodów, a następnie po bokach elementy docięte za pomocą odpowiednich narzędzi. Nie zapomnij o uwzględnieniu przerw dylatacyjnych. Uzyskasz je przy pomocy krzyżyków dystansowych. Fugi przy kaflach podłogowych, powinny mieć między 8 a 14 mm szerokości. Podczas kalkulacji weź pod uwagę także klej, ponieważ nałożony pod płytki, podniesie ich poziom. Do układania płytek użyj poziomicy, zwłaszcza jeśli podłoże nie jest idealnie równe. Układanie będzie efektywne tylko wtedy jeśli wykonasz je bardzo precyzyjnie.

Jak rozmierzać kafle: słupy, kominy, wnęki

Jeśli w pomieszczeniu występują załamania ścian, słupki, komin lub wnęki, układanie płytek podłogowych będzie bardziej skomplikowane. Rozplanowanie przeprowadź tak, aby pełne płytki przypadały w narożach zewnętrznych, a elementy docięte - w narożach wewnętrznych. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, rozmiary i kształt takich elementów możesz zmodyfikować stosując zaprawy wyrównawcze albo używając płyty gipsowo-kartonowej.

Bez względu na to czy układasz kafle podłogowe czy płytki ścienne pamiętaj o jednej kluczowej zasadzie. Im mniej cięcia tym lepiej. Dlatego tak ważne jest wykonanie dokładnych pomiarów jeszcze przed rozmieszczeniem.

Jak rozmierzać płytki: styk dwóch rodzajów płytek

Często we wnętrzach stykają się ze sobą różne rodzaje płytek. Może to być zetknięcie dwóch rodzajów płytek podłogowych lub płytek podłogowych ze ściennymi. W takiej sytuacji musisz zadbać o zachowanie zasady symetrii. Najlepiej, gdy kafle mają dokładnie taką samą wielkość, ponieważ wówczas stykają się w tym samym miejscu fugami. Problem pojawia się wtedy, gdy ich rozmiar jest różny. W takim przypadku, układaj płytki o mniejszym rozmiarze tak, aby ich wielokrotność łącznie odpowiadała płytce większej. Jeżeli zetkną się ze sobą powierzchnie płytek położonych w dwóch różnych pomieszczeniach, spróbuj zachować linię fugi. Płaszczyzna, na której stykają się różne rodzaje kafli powinna znajdować się w osi skrzydła drzwi - dzięki temu nie będzie widoczna linia przejścia posadzki.

Jak rozmierzać kafle: dopasowanie spoin

Odpowiedni wybór wielkości spoin pozwoli Ci na lepsze dopasowanie położonej wykładziny do wielkości wnętrza. Poprzez zmniejszenie lub zwiększenie szerokości fug, możesz ułożyć kafle bez konieczności ich przycinania. Obowiązuje przy tym zasada, że im większe kafle, tym spoiny powinny być szersze. Pamiętaj, że umiejętnie wykonana fuga powinna idealnie pasować do powierzchni płytek. Poprawnie wykonane spoiny muszą schodzić się w jednej płaszczyźnie. Jeśli linie spoin nie będą tworzyć kątów prostych, powstanie wrażenie krzywego ułożenia płytek. Także fugi na ścianie i na posadzce powinny się schodzić w tej samej linii. Do równego układania płytek należy przygotować krzyżyki dystansowe, które umieszczone między płytkami, pozwolą zachować idealne linie.

Jak układać płytki: optyczne wyrównanie gabarytów pomieszczeń

Przeprowadzając rozmierzanie, weź pod uwagę charakter i kształt pomieszczenia, od którego planujesz zacząć układania płytek. Mając na uwadze jego gabaryty, dobierz odpowiednie płytki. Źle rozplanowane ułożenie może optycznie zmniejszyć lub zniekształcić pomieszczenie.

Przyjmuje się by w niewielkim pomieszczeniu stosować kafelki o małym rozmiarze i na odwrót - w dużym pokoju lepiej sprawdzi się glazura, której poszczególne elementy będą większe. W pomieszczeniu, które jest wąskie i długie, gres o prostokątnym kształcie powinien zostać położone w poprzek, co wizualnie wyrówna proporcje. Z kolei ich ułożenie równolegle do najdłuższej ze ścian, spotęguje efekt bardzo długiego wnętrza.

Jak rozmierzać płytki: ilość materiału

Przyjmuje się, że standardowe układanie płytek, wymaga utworzenia zapasu materiałowego, który powinien wynosić: 10% przy pomieszczeniu do 10 m2, 5% przy metrażu od 10 do 50 m2 oraz 3% przy przestrzeni przekraczającej 50 m2.

Jeżeli chodzi o układ płytek w "karo" zapas ten powinien być większy: 20% przy powierzchni do 10 m2, 10% przy powierzchni od 10 do 50 m2 oraz 5% przy powierzchni przekraczającej 50 m2.

Przygotowanie takiego naddatku glazury jest niezbędne z uwagi na nieuchronne przycinki, podczas których kafle często kruszą się i łamią oraz ewentualne błędy, które trzeba będzie poprawić. Dokonanie zakupu dodatkowych kafli w późniejszym terminie może okazać się trudne lub nawet niemożliwe, z uwagi na brak dostępności danego modelu. Zadbaj o to by przed rozpoczęciem prac mieć skompletowana odpowiednią ilość materiału.

 


 

ZAINSPIRUJ SIĘ!


Płytki na schodach - jakie najlepiej wybrać?


Układanie płytek na tarasie. Jak położyć płytki na tarasie, żeby nie odpadły? Wskazówki


Płytki imitujące beton do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz


 

Powrót