Jak przygotować stół na wielkanocne śniadanie?

11.04.2022

Tradycyjne śniadanie wielkanocne wymaga wyjątkowej oprawy, wie o tym każda gospodyni domowa. Przygotowania do tej podniosłej chwili zaczynają się na długo przed wielkanocnym porankiem. Tydzień przedświąteczny to idealny moment na to, by zaplanować uroczystość, przygotować zastawę, kupić ozdoby, dekoracje i tekstylia i zadbać o wyjątkowe menu.

Od czego zacząć przygotowania? Jak rozplanować pracę? Czego nie może zabraknąć na świątecznym stole wielkanocnym? Na te i wiele innych pytań związanych z przygotowaniami do śniadania wielkanocnego znajdziesz odpowiedź w artykule.

 

Stół na wielkanocne śniadanie

 


W tym artykule:

1. Pomysł na motyw przewodni stołu na wielkanocne śniadanie

2. Nakrycie stołu inspirowane tradycją

3. Nakrycie stołu z wykorzystaniem wiosennych kwiatów

4. Śniadanie wielkanocne w eleganckim stylu – jak przygotować stół krok po kroku?

5. Porcja zieleni i kwiatów – w sam raz na śniadanie wielkanocne

6. Smaczne dekoracje na śniadanie wielkanocne — nie tylko dla najmłodszych

7. Dekoracje zrób to sam na stół wielkanocny – pomysły



 

Pomysł na motyw przewodni stołu na wielkanocne śniadanie

Przygotowując stół na wielkanocne śniadanie, warto zacząć od określenia motywu przewodniego całej aranżacji. Mając jasno określony kierunek, łatwiej będzie skompletować poszczególne elementy dekoracji i zastawy.

Nakrycie stołu inspirowane tradycją

Nieodłącznym elementem świąt Wielkiej Nocy są zwyczaj i obrzędy głęboko zakorzenione w naszej polskiej tradycji. Znamy je od dziecka, na nich dorastamy i kolejno sami przekazujemy młodemu pokoleniu. Malowanie pisanek, przygotowywanie kolorowej palmy, święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, Wielkoponiedziałkowy Śmigus Dyngus — to kwintesencja wielkanocnych tradycji, które powinny znaleźć swoje miejsce na stole podczas rodzinnego śniadania wielkanocnego.

Wielkanocny stół w takim wydaniu zdobi lniany obrus, haftowane serwetki, własnoręcznie wykonane dekoracje, wiklinowy koszyk ze święconką, kolorowa palma, wiosenne kwiaty cięte, dostojna świąteczna babka i biały baranek — symbol zmartwychwstania i życia.

Nakrycie stołu z wykorzystaniem wiosennych kwiatów

Oczywiście sielskość i nawiązanie do natury, to nie jedyny modny kierunek aranżacji. Motywem przewodnim mogą być również wiosenne kwiaty, kojarzące się ze świętami zwierzaki lub kolorowe pisanki. Wszystko w delikatnej pastelowej oprawie z zachowaniem lekkości i świeżości.

Udana dekoracja to taka, którą chce się jeść oczami. Warto więc dobrze przemyśleć to, jak udekorować stół na śniadanie wielkanocne, by apetyt dopisywał wszystkim, a sam klimat aranżacji zachęcał do radosnej refleksji.

 

Zastawa na wielkanocnym stole

 

Śniadanie wielkanocne w eleganckim stylu – jak przygotować stół krok po kroku?

Zaczniemy nietypowo. Powiemy o tym, co na wielkanocnym stole zupełnie się nie sprawdzi. Sztywne etykiety i dekoracje "jak spod igły" - te lepiej zostawić na inne okazje. Nadmierny przepych, elegancja, zbyt dużo złota i błysku — jednym słowem to wszystko, co zawiera w sobie styl glamour. Zastąp je prostotą w formie i kolorach. Błyszczące aranżacje, które zachwycały na wigilijnym stole, mogą wydawać się śmieszne i groteskowe w przypadku stołu nakrytego na śniadanie wielkanocne.

No dobrze, co w takim razie powinno się znaleźć na modnym wielkanocnym stole? W pierwszej kolejności: obrus, bieżnik lub serwetki. Mogą być klasyczne — białe, delikatnie pastelowe lub ozdobione świątecznymi motywami. Podczas Wielkanocy można pozwolić sobie na nieco większy luz i spontaniczność, także w kwestii nakrycia stołu i jego dekoracji. Rodową zastawę z powodzeniem zastąpi prosty komplet np. z motywami kwiatowymi lub zwierzęcymi.

Do dekoracji stołu wielkanocnego warto wykorzystać świeże kwiaty, zwłaszcza te sezonowe: tulipany, narcyzy i szafirki. Obok nich mogą stanąć zioła, wiązanki suszonych traw lub wręcz przeciwnie ozdobne donice wypełnione – rzeżuchą, mchem, miniaturkami hiacyntów.

Przygotowując tradycyjny stół do śniadania wielkanocnego, nie zapomnij o pisankach, białym baranku i palmie. Te elementy będą nie tylko ozdobą, ale również elementem kultury i tradycji.

Półki sklepów oferujących elementy wykończenia wnętrz w okresie przedświątecznym wypełniają się najróżniejszymi elementami dekoracyjnymi nawiązującymi do Wielkanocy. Warto poszukać kilku dodatków, które sprawią, że świąteczne śniadanie będzie wyjątkowe.

 

Dekoracje na naszym świątecznym stole

Na wielkanocnym stole królują jajka. Możesz je pięknie zaprezentować na specjalnych talerzach. Mają ciekawy kształt, podobny do pullera, w którym można stabilnie umieścić do 6 jajek lub ich połówek. Świetnie prezentują się w nich zarówno pisanki, jak i jajka faszerowane. Dla podkreślenia szczególnej atmosfery Świąt można użyć naczyń specjalnie zaprojektowanych na Wielkanoc. Solniczka i pieprzniczka do jajek, w kształcie kurczaka lub zajączka to wyjątkowo stylowe dekoracje stołu, które pomogą stworzyć wesołą atmosferę.

Porcja zieleni i kwiatów – w sam raz na śniadanie wielkanocne

Zieleń na wielkanocnym stole może mieć różne odcienie: od pastelowej mięty przez młodą trawę po nasycone barwnikiem liście palmy. Ważne, by pojawiła się na stole nie tylko w postaci roślin, ale również ozdób, zastawy i tekstyliów. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się przygotowanie dla każdego z gości serwetki przewiązanej sznurkiem lub wstążką i udekorowanej zieloną gałązką, lub kwiatkiem.


Rada specjalisty — Zastawa na stół wielkanocny skrojona na miarę

Tradycyjne wielkanocne śniadanie składa się z kilku dań. W czasie posiłku warto sięgnąć po większy komplet, który pozwoli każdej osobie swobodnie kosztować różnorodnych przysmaków.


 

Smaczne dekoracje na śniadanie wielkanocne — nie tylko dla najmłodszych

Aby świąteczny stół zachwycał, nie trzeba wcale rozstawiać na nim drogiej zastawy, designerskich dekoracji, srebrnych sztućców czy kryształowych świeczników. Wielkanoc to święta proste i radosne i właśnie ta prostota sama w sobie jest urocza. Do stworzenia wyjątkowej atmosfery wystarczą kolorowe przekąski, tradycyjne potrawy i święconka. W roli dekoracji może wystąpić również sałatka jarzynowa ozdobiona kwiatkami bratka i liśćmi botwinki oraz jajka ugotowane na twardo. Wolne przestrzenie między talerzami, miskami i salaterkami wypełnić można zieloną rzeżuchą mchem lub ptasimi piórkami. Jeśli po wypiekach zostały w kuchni skorupki jajek, nie wyrzucaj ich. Umyj, pomaluj i wykorzystaj jako element dekoracji.

 

wielkanocny stół - dekoracja

 

Dekoracje zrób to sam na stół wielkanocny – pomysły

Śniadanie jest najbardziej uroczystym posiłkiem podczas świąt wielkanocnych i właśnie z tego powodu warto zadbać o jego idealną oprawę. Aby podkreślić radosny klimat i wyjątkowość polskiej tradycji, na kilka dni przed Wielką Sobotą można wspólnie z dziećmi przygotować dekoracje, które ozdobią świąteczny stół. Wykonywanie tradycyjnych dekoracji to doskonała okazja do tego, by spędzić czas z rodziną i wspólnie przygotować się do nadchodzących wesołych świąt.

O kilku lat niezmiennie polecamy wszystkim, ozdoby wielkanocne ręcznie robione – z tego, co jest pod ręką, oraz takie, których wykonanie nie wymaga specjalnych zdolności plastycznych i manualnych. W większości domów, zwłaszcza takich, w których dorastają dzieci, z pewnością znajdą się gipiura, bibuła, przybory plastyczne, piórka i wstążki. Pierwszym elementem własnoręcznych dekoracji może być palma wielkanocna, kolejnym ręcznie zdobione lub wydrapywane pisanki. Najlepiej sprawdzą się te w pastelowych kolorach i wzorach florystycznych, choć ptaszki czy motylki też będą mile widziane.

Warto wcześniej zbierać wydmuszki i skorupki jajek — tych z pewnością pozostanie wiele po świątecznych wypiekach. Możesz wykorzystać je zarówno w całości, jak i w części zasiej rzeżuchę, inne pokoloruj, kolejnym doklej dzióbki i skrzydełka lub zajęcze uszy tworząc w ten sposób charakterystyczne świąteczne zwierzątka. Do dekoracji możesz wykorzystać również drewniane jaja lub inne ozdoby sprzedawane na kiermaszach z okazji świąt.

Pamiętaj, że możesz dać się ponieść wyobraźni i przygotować ozdoby, których nie będzie w żadnym innym domu. Jest w tej metodzie jeszcze jedna zaleta — czas spędzony z najbliższymi i przekazywanie wielkanocnych tradycji młodemu pokoleniu.

Może właśnie w te święta, zamiast idealnego nakrycia stołu, wyglądającego jak na okładce modnego czasopisma, przygotujecie wspólnie rodzinny, przytulny stół, pełen tradycji i symboli.

 

jajka zapiekane, faszerowane jajka, jajka faszerowane, aromatyczne potrawy

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Jak udekorować stół na urodziny dziecka? Sprawdź nasze ciekawe propozycje i wyjątkowe rozwiązania!


Jaki stół do małej kuchni


Projektowanie kuchni — na co warto zwrócić uwagę aranżując wnętrze


Powrót