Jak przygotować się do przeprowadzki?

17.11.2024

Dla wielu osób przeprowadzka jest stresującym i niemiłym etapem życia, jednak zmiana miejsca zamieszkania otwiera przed nami nowe możliwości, a z odpowiednim planem nawet tak uciążliwa czynność może udać się bez większych kłopotów. Ważne będzie uporządkowanie rzeczy, odpowiednie ich spakowanie i przeniesienie z jednego mieszkania do drugiego. Możemy to zrobić, unikając nadmiernego stresu i chaosu. Co jednak trzeba wiedzieć? Na pewno to, jak do takiej przeprowadzki się przygotować.

W poniższym artykule przedstawimy, jak wygląda planowanie przeprowadzki, zarówno jeśli chodzi o transport mebli, jak i o przenoszenie nawet najdrobniejszych przedmiotów. Jak przygotować rzeczy? Jakie spakować, a jakie wyrzucić lub zostawić? W co właściwie pakować poszczególne elementy i na jaki transport najlepiej się zdecydować? Zobaczmy koniecznie!

akcesoria do przeprowadzki


W tym artykule:

1. Przygotowania do przeprowadzki — dobrze zorganizowana przeprowadzka to zaplanowana przeprowadzka

2. Jak zająć się spakowaniem rzeczy? Segregacja rzeczy jako pierwszy etap przeprowadzki

3. Kartony i inne materiały do pakowania — w co spakować rzeczy?

4. Od czego zacząć pakowanie? Jak pakować przedmioty?

5. Profesjonalna firma czy własny transport? Jak przygotować do przeprowadzki siebie i rzeczy?

6. Jak zorganizować kompleksową przeprowadzkę na nowe miejsce? O czym pamiętać w dzień wyprowadzki?



Przygotowania do przeprowadzki — dobrze zorganizowana przeprowadzka to zaplanowana przeprowadzka

Zanim zaczniemy ściągnięcie bibelotów i demontaż mebli, koniecznie zaplanujmy całą akcję. Dobry plan pomoże nam uniknąć stresu w czasie przeprowadzki, jak również przyśpieszy wszystkie działania i pozwoli zminimalizować chaos. Co powinno się znaleźć w planie? Na pewno dzień przeprowadzki, jest to w końcu najważniejszy dzień całej akcji. Na planie ustalmy też priorytety oraz zadania, a także zaznaczmy dodatkowe działania, jakie musimy wykonać z okazji przeprowadzki.

Im więcej czasu damy sobie na przeprowadzkę, tym lepiej. Systematyczne pakowanie zawsze wychodzi lepiej niż pakowanie kartonów na kilka godzin przed wyjazdem. Pomyślmy też o budżecie. Przeprowadzka wiąże się z kosztami, zatem na takowe musimy być przygotowani. Jakie opłaty nas czekają? Na pewno będzie to koszt transportu mebli i innych rzeczy. Możemy zdecydować się na firmę przeprowadzkową lub samodzielnie coś zorganizować. Oprócz tego czeka nas zakup kartonów do przeprowadzki oraz innych materiałów do pakowania.

Spiszmy listę rzeczy, jakie musimy spakować i zadań, jakie musimy wykonać. Dobrze jest je podzielić na odpowiednie etapy tak, by nie robić wszystkiego w jeden dzień. Sortowanie rzeczy do przeprowadzki zacznijmy na co najmniej miesiąc przed ostatecznym terminem wyjazdu, a pakowanie — na co najmniej tydzień przed. Oczywiście, terminy te możemy wydłużyć, jeśli wyda nam się to stosowne.

jak się przeprowadzić?

Jak zająć się spakowaniem rzeczy? Segregacja rzeczy jako pierwszy etap przeprowadzki

Przeprowadzka mebli to jedno, ale przygotowanie do transportu rzeczy delikatnych i drobnych wymaga nieco innego podejścia. Przeprowadzka, co ciekawe, to też świetna okazja do tego, żebyśmy w końcu uprzątnęli niepotrzebne rzeczy i posegregowali te, które posiadamy. Możemy pozbyć się zbędnych przedmiotów, co ułatwi przeprowadzkę.

Posegregujmy wszystko na trzy kategorie. To, co chcemy zachować i co jeszcze nam się przyda, trafi do pierwszej kategorii. Te przedmioty spakujmy dokładnie do pudeł. Delikatne rzeczy dodatkowo zabezpieczmy papierem i folią bąbelkową. Druga kategoria to rzeczy, które są jeszcze w dobrym stanie, ale już z nich nie korzystamy. Książki możemy oddać do biblioteki lub antykwariatu, sprzęty kuchenne — na cele charytatywne. Zapytajmy też rodzinę i znajomych, czy ktoś nie potrzebowałby rzeczy, które nam są już nieprzydatne. Trzecia kategoria to wszystko to, co jest zużyte, zepsute lub przeterminowane. Te przedmioty po prostu wyrzućmy. Dbajmy przy tym o to, by przegląd rzeczy i ich wyrzucanie było zgodne z segregacją śmieci.

Posegregowanie rzeczy to dobry sposób na odgracenie mieszkania i łatwiejsza przeprowadzka do nowego domu. Mniej zapłacimy też za usługi firmy przeprowadzkowej, a w nowym mieszkaniu szybciej zapanuje porządek.

kartony do przeprowadzki

Kartony i inne materiały do pakowania — w co spakować rzeczy?

Plan przeprowadzki powinien zawierać też to, w jaki sposób spakujemy wszystkie rzeczy. Dobrze jest zaopatrzyć się w dużą ilość kartonów do przeprowadzki, gdyż w nich najłatwiej pomieścić dużą ilość drobniejszych przedmiotów, to też bezpieczny i szybki sposób na ich przenoszenie. Przydadzą się kartonowe pudła różnej wielkości. Można je zakupić w naszym sklepie lub skorzystać ze starych pudeł po sprzętach.

Delikatniejsze rzeczy spakujemy dzięki dodatkowym akcesoriom. Będą to przede wszystkim: taśmy do pakowania przedmiotów, folie bąbelkowe i papier do pakowania oraz worki próżniowe. Folia i papier idealnie sprawdzą się do pakowania kruchych rzeczy, a zwłaszcza szkła i porcelany. Worki próżniowe z kolei wykorzystamy do pakowania ubrań.

Dodatkowe markery i etykiety pomogą nam oznaczyć worki, paczki i kartony do przeprowadzki. Przygotowanie niezbędnych rzeczy wcześniej pozwoli nam łatwiej przygotować się do przeprowadzki.

jak zapakować rzeczy do przeprowadzki?

Od czego zacząć pakowanie? Jak pakować przedmioty?

Pakowanie to właściwie najważniejszy element planu przeprowadzki. Podejdźmy do tego z systematycznością. Na początku pakujmy rzeczy, które nie są nam potrzebne na co dzień, jak ubrania sezonowe, książki lub ozdoby. Dobrze jest też pakować pomieszczenie po pomieszczeniu, tak, by nie zapomnieć o niczym. Zacznijmy też od pomieszczeń, które są rzadziej używane, jak piwnica lub strych.

Kartony warto dobrze opisać — dzięki temu w trakcie wypakowywania przedmiotów będzie nam łatwiej odnaleźć to, co będzie dla nas najważniejsze. Delikatne przedmioty koniecznie dobrze zapakujmy, warto też dodatkowo opisać, że karton zawiera kruche rzeczy.

Przygotowanie listy zadań i przygotowanie rzeczy do pakowania przedmiotów to ważne zadania, nie zostawiajmy ich na ostatnią chwilę. Przygotujmy rzeczy odpowiednio wcześniej tak, by w ostatnich chwilach nie pakować niczego w stresie.

Przygotowanie do transportu mebli może wymagać dodatkowej pracy. Niektóre meble możemy rozmontować i przewieźć w częściach, ale niektóre wymagają transportu w całości — te sprawią nam na pewno najwięcej kłopotu. Dobrze jest zabezpieczyć brzegi mebli przed obiciem i zadbać o odpowiednio duży transport mebli, jeśli wyposażenia jest szczególnie dużo.

jak przygotować się do przeprowadzki?

Profesjonalna firma czy własny transport? Jak przygotować do przeprowadzki siebie i rzeczy?

Przeprowadzkę rzadko wykonamy bez odpowiedniego środka transportu, dlatego ważne jest zadbać o pakowny samochód. Możemy tutaj samodzielnie zorganizować transport lub możemy też zdać się na profesjonalną firmę przeprowadzkową.

Firma przeprowadzkowa będzie idealną opcją zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi przewiezienie dużych i ciężkich mebli. Dzięki firmie transportowej nie będziemy martwić się o zniesienie i wniesienie mebli, a często też o ich demontaż i montaż mebli na miejscu. Dodatkowe usługi również są oferowane jak np. ustawianie mebli na wskazane miejsce w mieszkaniu, spakowanie sprzętów RTV i AGD i ponowny ich montaż w nowym mieszkaniu. Zorientujmy się koniecznie w cenach lokalnych firm przewozowych, dzięki temu wybierzemy najlepszą dla siebie ofertę.

Przy mniejszej ilości rzeczy warto zastanowić się nad zorganizowaniem własnego transportu. Jest to co prawda tańsza, ale też bardziej czasochłonna i pracochłonna opcja. Jeśli nie mamy dużego samochodu, możemy zastanowić się nad wynajmem większego auta na czas przeprowadzki.

folia do pakowania

Jak zorganizować kompleksową przeprowadzkę na nowe miejsce? O czym pamiętać w dzień wyprowadzki?

W końcu naszedł wielki dzień przeprowadzki? Koniecznie zachowajmy spokój i porządek. Jeśli przeprowadzamy się z rodziną, dobrze jest wyznaczyć jedną osobę, która będzie koordynowała wszystkie zadania i nadzorowała pracę firmy przeprowadzkowej.

Regularnie sprawdzajmy, czy wszystkie przedmioty są odpowiednio pakowane. Na koniec sprawdźmy też, czy na pewno wszystko zabraliśmy. Jeśli meble zostaną na miejscu, sprawdźmy dodatkowo szuflady i miejsca za drzwiczkami, aby upewnić się, że nic nie zostawimy.

Dobrze też zabezpieczmy mieszkanie lub dom, który opuszczamy. Zamknijmy koniecznie okna, jeśli mamy możliwość, wyłączmy też wodę i prąd. To ważne, zwłaszcza wtedy, gdy miejsce zostanie puste na dłużej. Na koniec zadbajmy o to, by drzwi były zamknięte. Jeśli wyprowadzamy się z wynajmowanej powierzchni, poinformujmy też o zakończeniu prac właściciela i zdajmy klucze.

W trakcie przeprowadzki stale też koordynujmy pracę, dbajmy o paczki i nie dajmy się ponieść emocjom.

Powrót