Jak powinna wyglądać łazienka dla osoby niepełnosprawnej? Sprawdź, jakie sprzęty ułatwią korzystanie

31.08.2022

Łazienka jest pomieszczeniem, które powinno być tak zaprojektowane i wyposażone, by każdy członek rodziny mógł z niego swobodnie i wygodnie korzystać. Odpowiednia aranżacja ma szczególne znaczenie w sytuacji gdy w domu mieszka razem z nami osoba niepełnosprawna, Ograniczona sprawność ruchowa może wymagać zastosowania szczególnych rozwiązań w urządzaniu łazienki. Największym wyzwaniem może okazać się dopasowanie łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Co powinniśmy wziąć pod uwagę, aranżując łazienkę dla osoby niepełnosprawnej? Jakie rozwiązania techniczne i urządzenia mogą podnieść funkcjonalność pomieszczenia w sposób, który pozwoli na swobodne korzystanie z niego osobie niepełnosprawnej?

Sprawdź, jakie powinno być prawidłowe rozplanowanie przestrzeni, które ułatwi codzienne funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.

 

Jak powinna wyglądać łazienka dla osoby niepełnosprawnej

 


W tym artykule:

1. Kabina prysznicowa zamiast wanny dla osób wymagających szczególnej opieki

2. Składane siedzisko prysznicowe

3. Uchwyty i drążki umożliwiające swobodę poruszania

4. Umywalka w łatwo dostępnym miejscu

5. Meble przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

6. Toaleta dla osób niepełnosprawnych

7. Jakie wyposażenie sanitarne można znaleźć w ofercie Merkury Market? 


 

 

Kabina prysznicowa zamiast wanny dla osób wymagających szczególnej opieki

Osoby niepełnosprawne, które mają problem z poruszaniem się, z dużą trudnością korzystają z wanny. Dlatego już przy projektowaniu łazienki warto pomyśleć o zastąpieniu klasycznej wanny, dużo bardziej funkcjonalną kabiną prysznicową.

Wśród wielu różnych modeli kabin prysznicowych na szczególną uwagę zasługują kabiny prysznicowe bez brodzika lub kabiny typu walk-in. Ich użytkowanie jest szczególnie wygodne i praktyczne. Z pysznica walk-in z powodzeniem korzystać mogą osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. Wygodna ścianka dostarcza optymalną ilość miejsca pod prysznicem i umożliwia swobodną kąpiel.

Kabina natryskowa bez brodzika montowana jest bezpośrednio na płytkach podłogowych. Wejście i wyjście z kabiny jest więc proste i wygodne. Podobnie jest w przypadku kabiny typu walk-in. Duża wygoda korzystaniu z kabin prysznicowych to niewątpliwie największa zaleta przemawiająca za wyborem takiego rozwiązania do łazienki, z której ma korzystać osoba niepełnosprawna.

Sama kabina to jednak nie wszystko. Ważne są również poszczególne elementy jej wyposażenia. Projektując łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, warto pomyśleć choćby o tych najważniejszych.

 

Łazienka przystosowana dla osoby niepełnosprawnej

 

Składane siedzisko prysznicowe

Szczególnie istotnym elementem wyposażenia kabiny prysznicowe, zwłaszcza dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim oraz osób starszych, jest siedzisko lub krzesełko kąpielowe. Rozwiązanie to umożliwia swobodną kąpiel osobom z ograniczeniami ruchowymi.

Na rynku dostępne są krzesełka kąpielowe składane, montowane do jednej ze ścian. Wygodna funkcja składania sprawia, że siedzisko można szybko złożyć lub rozłożyć.

 

Uchwyty i drążki umożliwiające swobodę poruszania

Odpowiednie uchwyty to element kluczowy w wyposażeniu łazienki dla osób niepełnosprawnych. Producenci oferują nam kilka różnych rodzajów uchwytów. Uchwyty dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach, dzięki temu możliwe jest optymalne dopasowanie ich do potrzeb konkretnej osoby, a także stylowe i harmonijne wkomponowanie w łazienkę. Uchwyty w łazience dla niepełnosprawnych powinny się znaleźć pod prysznicem, a także obok toalety.

 

Łazienka dostosowana dla niepełnosprawnyc w domach prywatnych

 

Umywalka w łatwo dostępnym miejscu

Osoby z ograniczeniami ruchowymi niejednokrotnie mają duży problem z wykonaniem tak podstawowych czynności jak dla przykładu umycie rąk. Dlatego nawet niepozorna szafka pod umywalkę powinna być zawieszona lub ustawiona na takiej wysokości, która ułatwi te czynności.

Pamiętajmy, że osoby z niepełnosprawnościami również zasługują na komfort użytkowania, a łazienka jest przecież takim miejscem, w którym komfort powinien być na pierwszym miejscu.

Ważnym elementem strefy umywalki dla osoby mającej trudność z poruszaniem się jest bateria umywalkowa. Idealnym rozwiązaniem, aczkolwiek z reguły najdroższym są baterie bezdotykowe na fotokomórkę. Jeżeli z jakichś powodów nie chcemy użyć takowej, to pozostają baterię z wydłużonym uchwytem, by łatwiej było ustawić pożądaną temperaturę i siłę strumienia.

 

Należy zadbać o projekt łazienki dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych

 

Meble przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Aby łazienka dla niepełnosprawnych w tym osób z ograniczeniami ruchu była w 100% funkcjonalna musi być zaaranżowana w taki sposób, który umożliwi swobodne korzystanie ze wszystkich elementów wystroju w tym z mebli łazienkowych.

Meble w łazience dla osób niepełnosprawnych lub osób starszych powinny znajdować się w takim miejscu, aby te mogły swobodnie z nich korzystać. Szafki łazienkowe nie powinny wisieć zbyt wysoko, a raczej znajdować się na wyciągnięcie ręki.

Można rozważyć stylizację wnętrza wyłącznie z wykorzystaniem szafek stojących lub komody łazienkowej. Pamiętajmy przy tym, że wygodna łazienka to taka, w której wszystko jest pod ręką.

 

toaleta dla osób niepełnosprawnych

 

Toaleta dla osób niepełnosprawnych

Aby w stu procentach dostosować łazienkę do potrzeb osoby z ograniczeniami ruchowymi, trzeba pomyśleć o wszystkich elementach wyposażeni. Jednym z nich jest miska WC.

Muszla WC dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich powinna być umiejscowiona na wysokości 45-50 cm i oddalona od ściany o minimum 70 cm. Obok miski WC - na wysokości siedziska wózka - warto zamontować uchwyty zapewniające odpowiednią przestrzeń manewrową i ułatwiające korzystanie z toalety

Niezbędna jest również odpowiednia przestrzeń manewrowa obok toalety. Ta powinna wynosić minimum 95 cm i znajdować się przynajmniej z jednej strony miski WC.

Warto również pomyśleć o zautomatyzowaniu systemu spłukującego, a jeśli to niemożliwe - przycisk do spłukiwania należy zainstalować z boku sedesu. Łazienka dla osób niepełnosprawnych wymaga takich rozwiązań, których nie spotkamy w zwykłych łazienkach.

Z boku miski ustępowej powinien zostać również zainstalowany dozownik papieru toaletowego. Jedno i drugie urządzenie instalujemy w odległości około 70-90 cm od tylnej ściany oraz na wysokości do 120 cm.

Jeżeli osoba korzystająca z łazienki nie porusza się na wózku, można zastosować klasyczną miskę wiszącą WC lub np. taką z funkcją podmywania i osuszania. Dzięki niej osoby z ograniczeniami ruchowymi lub te w starszym wieku będą bardziej niezależne. A to z pewnością będzie dla nich ogromny komfort.

 

Łazienka przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych

 

Jakie wyposażenie sanitarne można znaleźć w ofercie Merkury Market? 

Szeroka oferta Merkury Market, obejmuje nie tylko klasyczne elementy wyposażenia łazienki, ale również wszystkie niezbędne akcesoria do łazienki dla niepełnosprawnych. W naszym sklepie internetowym i stacjonarnym znajdziesz takie produkty jak: armatury z uchwytami do łazienki dla niepełnosprawnych, wygodne kabiny prysznicowe i ścianki typu walk-in zapewniające odpowiednie pole manewrowe osobie poruszającej się wózkiem inwalidzkim, dodatkowo siedziska i krzesełka montowane w strefie prysznicowej oraz funkcjonalne zasłonki prysznicowe. U nas także znaleźć można szeroki wybór wicek WC i umywalek z ergonomicznymi bateriami.

Pomożemy Ci urządzić łazienkę idealnie przystosowaną dla osoby niepełnosprawnej.

 


ZAINSPIRUJ SIĘ!


Czarna armatura - do jakich wnętrz pasuje?


Łazienka inspirowana naturą


Dekory do łazienki - jak je wybrać i wykorzystać w aranżacji?


 

Powrót