Jak powiesić szafki kuchenne?

04.04.2021

 

Montaż szafek kuchennych niekiedy wydaje się być na tyle skomplikowany, że zanim podejmiemy próbę zawieszenia mebli, dzwonimy po pomoc do fachowca. Szafki kuchenne oraz inne meble kuchenne w swoim montażu wcale nie wymagają niesamowitych umiejętności. Wystarczy zgromadzić odpowiednie narzędzia, przeczytać poradnik - od czego powinno zacząć się prace montażowe i każdy z nas będzie w stanie sprostać temu zadaniu.

Dużym ułatwieniem wieszania szafek jest dołączanie do mebli zestawu uchwytów przez producenta. Dzięki temu nie trzeba skupiać się na poszukiwaniu dodatkowych elementów w sklepie budowlanym. Szafki kuchenne wiszące są niekiedy mocowane nie tylko w kuchni, ale i w spiżarniach, pomieszczeniach gospodarczych, czy garażach. Jeżeli chcesz poznać kilka zasad, jakimi powinieneś się kierować podczas montażu szafek kuchennych, zapraszamy do zapoznania się z treścią tego poradnika.

Garderoba, Meble, Projekt, Wystrój

Jaki rozmiar szafek kuchennych wybrać?

Rozmiary szafek wiszących zwykle oparte są na unormowanych wymiarach i elementach. Najczęściej do wyboru mamy szafki o wysokościach: 45 cm, 75 cm i 90 cm oraz szerokościach 30 cm, 45 cm i 60 cm. Oczywiście pozostają nowoczesne meble kuchenne, które można wykonać na zamówienie. Niektóre ciekawe projekty wymagają stworzenia mebli na wymiar, ponieważ ich długość i szerokość przyjmują niestandardowe wartości.

Jaka powinna być wysokość szafek wiszących?

Szafki wiszące zwykle montuje się w taki sposób, aby ich krawędź dolna znajdowała się na wysokości 135 cm licząc od podłogi. Ta uniwersalna wysokość pozwala na zapewnienie odpowiedniej przestrzeni w kuchni oraz na to, by pod nią znalazła się szafka kuchenna stojąca. Między szafką wiszącą a stojącą powinno być wystarczająco miejsca, aby móc swobodnie wbudować blaty do kuchni. Dokładny odstęp, jaki powinien zostać zachowany między jedną a drugą szafką powinien wynieść od 45 cm do 60 cm. Odstęp między górną szafką a zlewem natomiast powinien zmieścić się w przedziale 80 cm - 90 cm.

Szafki kuchenne - rodzaj wykończenia

Jeśli chodzi o sposób mocowania drzwiczek - te prawie zawsze osadzone są na zawiasach ukrytych wewnątrz szafki. Warto jednak wiedzieć, że niektóre fronty kuchenne do szafek, posiadają zawiasy na zewnątrz, ponieważ te stanowią dodatkowy element dekoracyjny szafek. Nie są to oczywiście surowe, niczym niezabudowane zawiasy z metalu - to nowoczesne konstrukcje uważane często za droższe, stylowe meble. Na rynku jednak nie ma ich zbyt wiele, w większości przypadków szafki kuchenne pozostają w formie standardowej, z ukrytymi wewnątrz zawiasami.

Kuchnia, Nieruchomości, Projektowanie Wnętrz

Mocowanie szafki

Pierwszym podstawowym krokiem w trakcie montażu szafek wiszących jest zaznaczenie na ścianie pozycji zewnętrznych krawędzi mebli. Gdy ołówkiem oznaczysz przewidziane miejsce na szafkę - upewnij się, że wysokość między dolną krawędzią a podłogą jest prawidłowa. Skorzystaj z poziomicy i nakreśl na ścianie poziomą linię, by mieć pewność, że szafki zawisną równo. Jeżeli nie posiadasz poziomicy, możesz opcjonalnie wykorzystać laserowy przyrząd do poziomowania. Jeśli Twoje zestawy mebli kuchennych przymocowane zostaną pod złym kątem, łatwo wyregulować ich uchwyty. Wieszaki do montażu zwykle same w sobie mają możliwość regulacji, dzięki czemu nawet po zawieszeniu szafek można lekko przesuwać je w pionie i poziomie.

Montaż szafek kuchennych- poziomowanie

Jeżeli duże znaczenie ma dla Ciebie wieszanie szafek w idealnej, prostej linii możesz zastosować następujące rozwiązanie: poniżej wyznaczonej ołówkiem linii na ścianie zamocuj drewnianą łatę. W trakcie wieszania szafek możesz oprzeć je na łacie. Po montażu listwę można odkręcić, a widoczne otwory po jej wkrętach zaszpachlować. Dzięki tej metodzie każda szafka ustawiona będzie idealnie pod wyznaczonym przez Ciebie kątem.

Wieszanie szafek - kołki ścienne

Aby przeprowadzić poprawny montaż szafek przy użyciu kołków ściennych należy wywiercić w ścianie otwory i osadzić w nich plastikowe kołki. W kuchni należy zamocować wsporniki (znajdujące się w zestawie z meblami). Wsporniki przymocowane do ściany powinny cechować się dobrym gatunkowo materiałem, ponieważ będą odpowiadać za obciążenie szafek oraz znajdujących się w niej naczyń. Teraz można przejść do etapu wieszania mebli.

Montaż dwóch szafek - jedna obok drugiej

Jeśli Twoje meble mają zawisnąć jeden przy drugim, można skręcić je razem. Aby tego dokonać, należy wyrównać obydwie szafki względem siebie i unieruchomić za pomocą specjalnych ścisków. Kolejno wywiercić otwór przelotowy przez obydwie szafki i przy użyciu śruby i nakrętki skręcić je wspólnie, przytwierdzając tym samym do ściany na równej wysokości. Tak zamontowane meble będą ściśle do siebie przylegały.

Kuchnia, Ciemne Szafki

Montaż drzwiczek

Aby kuchnia była funkcjonalna i praktyczna przemyśl kierunek otwierania drzwiczek we wszystkich szafkach, jakie zamówiłeś. Najistotniejszy jest kierunek uchylania drzwiczek w przypadku szafek trudno dostępnych bądź tych usadzonych w narożnikach. Możesz wziąć również pod uwagę to czy jesteś prawo czy lewo ręczny. Nigdy nie decyduj o kierunku otwierania szafek przypadkowo, ta decyzja może wpłynąć na praktyczne użytkowanie mebli kuchennych podczas domowych prac.

Aby zamontować drzwiczki, jedną część zawiasu należy przewiercić do wewnętrznej części szafki, natomiast drugą osadzić w wyprofilowanym zaokrągleniu (przeznaczonym do tego miejscu w drzwiach szafeczki). Kolejno nałożyć na siebie dwie części zawiasu, nasuwając jedna na drugą i przykręcić łącząc ze sobą. Zawiasy mogą być regulowane w trzech kierunkach, dzięki temu z łatwością można zawiesić szafkę w linii prostej. Szafki pod zlewozmywak, posiadające otwierane drzwiczki można zamontować w ten sam sposób.

Kolejność wieszania szafek

Wieszanie poszczególnych segmentów powinno się zacząć od elementów stojących w narożnikach. Są to przypadki, kiedy zabudowa kuchenna przyjmuje formę litery L lub U. Jeżeli szafki będą wisiały na jednej ścianie w ciągu - ich montaż powinno się zacząć od jednego z krańcowych mebli. Pamiętaj o sposobie łączenia ze sobą szafek podczas montażu szeregowego. Aby uniknąć powstawania szczelin - skręcaj szafka do szafki i ściśle je ze sobą przytwierdzaj. Jest to niezwykle istotne w przypadku większego metrażu, kiedy szafek jest kilka / czasami nawet kilkanaście na tej samej ścianie i szczeliny pomiędzy nimi wprowadziłyby ogromny wpływ na estetykę kuchni.

Powrót