Jak pomalować płytki w kuchni?

07.03.2022

Remont kuchni wiąże się często z koniecznością wymiany płytek podłogowych oraz płytek ściennych, które znajdują się między linią szafek stojących i wiszących. A gdyby tak odświeżyć wygląd kuchni bez skuwania kafelków i układania nowych? Brzmi niewiarygodnie? Jest jednak możliwe. Nasi klienci coraz częściej decydują się na malowanie płytek w kuchni. Choć malowanie płytek, to stosunkowo nowy trend, zyskuje jednak coraz szersze grono zwolenników. Jeśli nie jesteś pewny czy malowanie płytek ceramicznych jest dobrą metodą na ich renowację, polecamy Ci artykuł, w którym opowiemy na czum ta metoda polega, jakie farby do malowania płytek sprawdzają się najlepiej i jak przygotować się do całego przedsięwzięcia. 

 

płytki kuchenne

 


W tym artykule:

1. Farba do malowania płytek w kuchni - co warto o niej wiedzieć

2. Malowanie płytek – od czego zacząć?

3. Malowanie płytek łazienkowych – jak przygotować podłoże?

4. Malowanie kafli krok po kroku – jak malować płytki?

5. Ile warstw farby do płytek kuchennych lub łazienkowych zda egzamin?

6. Malowanie płytek w kuchni i łazience – o czym jeszcze pamiętać?

7. ZAINSPIRUJ SIĘ!!!



Malowanie płytek ceramicznych to świetny sposób na szybką i skuteczną przemianę wnętrza, dodatkowo pozwalające uniknąć żmudnej, pracochłonnej i przede wszystkim kosztownej wymiany płytek lub terakoty. Malowane płytki są odporne na uszkodzenia, ścieranie czy środki czyszczące, a jednocześnie mają fantastyczny wygląd! Podpowiadamy, jak dobrać farbę do płytek w kuchni lub łazience i o czym pamiętać wybierając farbę do płytek.

 

płytki wielkoformatowe w kuchni

 

Farba do malowania płytek w kuchni - co warto o niej wiedzieć

Stając przed wyzwaniem pomalowania płytek ceramicznych w kuchni wielu z nas zastanawia się jaką farbę do płytek wybrać? Kieruj się jedną prostą zasadą - szukaj produktów dedykowanych do podłoży ceramicznych tj.: płytki ceramiczne, gres, glazura, terakota, klinkier, mozaiki itd. Płytki, choć różnią się miedzy sobą mają bardzo podobne wymagania. Dobra farba do płytek poradzi sobie z każdym ceramicznym podłożem. Doskonale sprawdza się również metoda, malowania płytek podłogowych i płytek ściennych dwiema różnymi farbki. Obydwie powierzchnie te są bowiem eksploatowane z różną intensywnością oraz narażone na nieco inne urazy mechaniczne.

Większość farb dostępnych w sklepach to produkty dwuskładnikowe, które należny dobrze wymieszać tuż przed pomalowaniem. Największą popularnością cieszą się farby V33, czyli farby renowacyjne do różnego rodzaju podłoży. Bez problemu pomalujesz nimi zarówno płytki podłogowe, jak i płytki ścienne w kuchni.

 

Jaka powinna być dobra farba do kafli ceramicznych?

  • o wysokiej przyczepności,

  • dobrze kryjąca,

  • wodoodporna,

  • plamoodporna,

  • zmywalną wodą.

To najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę, wybierając produkt do swojego wnętrza. Odporność, trwałość i funkcjonalność farb to najważniejsze właściwości. A ta jest z kolei kluczem do udanego remontu pomieszczenia, jakim jest kuchnia, a także łazienka.

Jest jeszcze jedna ważna kwestia, którą koniecznie musisz wziąć pod uwagę, wybierając farbę. Efekt jaki chcesz uzyskać. Mat, satyna, połysk? Możliwości jest kilka. Powłoka matowa prezentuje się niezwykle elegancko, pozwala na subtelne wyeksponowanie przestrzennego wzoru płytek. Połysk ma duży wpływ na optyczny odbiór pomieszczenia, wizualnie je powiększa i rozjaśnia. Co ciekawe farba do malowania glazury nadaję się również do różnego rodzaju spoin. Oczywiście zawsze możesz sięgnąć po profesjonalny preparat do malowania fug, jednak naszym zdaniem dobra farba wystarczy.

 

Malowanie płytek – od czego zacząć?

Wiemy już, że zarówno płytki kuchenne, jak i płytki łazienkowe wymagają zastosowania specjalnych środków. Wynika to z dwóch czynników: specyfiki powierzchni oraz z wymagających i często trudnych warunków panujących w tych pomieszczeniach.

Nie zapominaj, że poszczególne płytki ceramiczne różnią się miedzy sobą. Mają inną budowę i strukturę i w związku z tym potrzebują różnych farb. Ceramiczna powłoka, jaką posiadają kafelki jest szczelna i gładka, co sprawia, że farba nie może wniknąć w jej strukturę i nie przykleja się do powierzchni. Z tego właśnie powodu do renowacji płytek ceramicznych potrzebne są specjalne produkty. Przed pomalowaniem płytki farbą należy użyć dobrego podkładu, który zapewni trwałą przyczepność wszystkich warstw.

Co więcej, jeśli planujesz malowanie kafli ceramicznych w kuchni, musisz pamiętać o specyficznych warunkach panujących w tym pomieszczeniu. Farba do płytek kuchennych powinna być odporna w kontakcie z wilgocią oraz wodą, jak również na szorowanie, uszkodzenia mechaniczne, działanie detergentów i środków czyszczących. W kuchni zabrudzenia są codziennością, farba musi więc chronić powlokę i pozwolić się dobrze czyścić.

 

płytki podłogowe

 

Malowanie płytek łazienkowych – jak przygotować podłoże?

Sukces renowacji to prawidłowe przygotowanie podłoża. Zanim zaczniesz przygotowywać płytki wynieś z kuchni wszystkie meble, akcesoria i dekoracje. Im mniej niepotrzebnych "gadżetów" tym lepiej. Kolejno, bardzo dokładnie i precyzyjnie odtłuść i umyj płytki w kuchni. Pamiętaj, że czysta powierzchnia pozwoli na uzyskanie lepszego efektu. Jeśli się nie przyłożysz i na pytkach pozostawisz tłuste plamy w efekcie produkt będzie odpryskiwać. Do czyszczenia wystarczy woda z dodatkiem detergentu oraz gąbka. Umyj płytki gresowe nie zapominając o oczyszczeniu fugi. Usuń ewentualne ślady pleśni. Na koniec spłucz płytki dużą ilością wody.

Kolejny krok to prace naprawcze. Zwróć uwagę na wszelkie rysy, pęknięcia oraz ubytki. Koniecznie wypełnij je masą do naprawy płytek. Ten prosty zabieg pozwoli Ci lepszy efekt estetyczny. Nie zapomnij również naprawić wykruszone fugi. Po nałożeniu i wyschnięciu nadmiar masy – do naprawy ubytków i fugowania – należy zeszlifować i wyrównać powierzchnię, a następnie oczyścić podłoże z pyłu.

Pamiętaj! Czyszczenie powierzchni przed malowaniem jest bardzo ważne. Umyj kafle i nie zapomnij ich odtłuścić.

 

Malowanie kafli krok po kroku – jak malować płytki?

Przygotuj:

  • grunt

  • farby w wybranym kolorze,

  • wałek i pędzel,

  • taśmę malarską.

Na całą powierzchnię kafli nanieś emalię gruntową- dzięki temu zwiększysz ich przyczepność (powinna mieć jak najlepsze właściwości). Po pomalowaniu i wyschnięciu gruntu kolej na farbę. Płytki możesz malować wałkiem lub pędzlem, przy czym wałek dokładniej rozprowadza emalię i daje lepszy efekt estetyczny.

Zacznij od pomalowania połączeń i fug. Staraj się robić to bardzo precyzyjnie i dokładnie. Farbę najlepiej nakładać stopniowo – najpierw na spoiny określonego fragmentu ściany, a następnie na płytki. Jeśli musisz nałożyć więcej niż jedną warstwę koniecznie odczekaj, aż każda wcześniejsza dobrze wyschnie. W przeciwnym razie farba może odpryskiwać, tworzyć mało efektowne smugi i zwyczajnie szpecić. Pamiętaj, że renowacja płytek uda się tylko wtedy, gry będziesz postępował według ściśle określonych zasad. Technika malowania pozwala bardzo precyzyjnie pomalować określoną powierzchnię.

Jeśli chcesz dokładnie pomalować płytki, posuwaj się centymetr po centymetrze, z góry na dół. Do malowania fug przyda Ci się mały pędzel, który dokładnie pokryje farbą zagłębienia. Farbę nakładaj wałkiem gąbkowym, czyli wykonanym z chłonnej i wytrzymałej pianki, metodą krzyżową.

15-30 minut po zakończeniu malowania usuń taśmy malarskie, jeśli ich używałeś. Jeśli o nich zapomnisz i zrobisz to później, emalia zaschnie na taśmie, i uszkodzić nową powłokę malarską podczas usuwania taśmy.

płytki drewnopodobne w kuchni

Ile warstw farby do płytek kuchennych lub łazienkowych zda egzamin?

Ile warstw farby na płytki kuchenne lub łazienkowe należy położyć, aby idealnie pokryć ich powłokę? Warto kierować się informacjami zawartymi w karcie produktu lub instrukcji użycia, a także własnymi obserwacjami dotyczącymi krycia i intensywności wybranego koloru. Pamiętaj, że pomiędzy kolejnymi warstwami farby, powłoka powinna schnąć od 12 do 8 godzin (zgodnie z zaleceniami producenta).

Malowanie płytek w kuchni i łazience – o czym jeszcze pamiętać?

Pamiętaj, że wszystkie najważniejsze informacje dotyczące danego produktu i sposobu jego użytkowania, zamieszczone są na opakowaniu. Zawsze warto zapoznać się z instrukcją, aby uniknąć ewentualnych błędów i gaf. Podczas pracy kieruj się podanymi w instrukcji informacjami dotyczącymi przebiegu procesu, metody malowania, a także czasu schnięcia poszczególnych warstw. Maluj płytki ceramiczne po całej powierzchni - farbą do płytek kuchennych, krok po kroku, tworząc kolejne warstwy. Na bieżąco kontroluj efekt, powtarzaj cały zabieg do czasu, aż farby pokryją dokładnie całą powierzchnię.

Pamiętaj też, że w kuchni, w której przeprowadzany jest remont powinny panować ściśle określone warunki. Dotyczy to temperatury i poziomu wilgotności. Wilgotność zazwyczaj nie może przekraczać 70-80%, temperatura 24-28℃.

Malowanie płytek nie musi być trudne, trzymając się kilku sprawdzonych zasad, czytając instrukcje i działając powoli i dokładnie, bez trudu poradzisz sobie z tym zadaniem.

 

Stare płytki - jak je pomalować, aby uzyskać dobry efekt?

Starannie pomalowane płytki podłogowe mogą diametralnie odmienić nasze wnętrza, nadając im świeży i modny wygląd. Jednak nie każda glazura nadaje się do tego typu renowacji. Malowanie płytek podłogowych ma sens jedynie, jeśli nie są popękane i nie mają widocznych odpryśnięć - tego typu ubytki psułyby efekt końcowy remontu.

Płytki ceramiczne można pomalować przy pomocy przeznaczonej do tego celu farby epoksydowej. Wcześniej należy ich powierzchnię dokładnie oczyścić, odtłuścić oraz wytrzeć lub poczekać aż całkowicie wyschnie, wietrząc łazienkę. Silikon położony na krawędziach nie chłonie farby, więc usuwamy go, a następnie ponownie nakładamy po malowaniu.

Farbę na płytki nanosimy pędzlem lub wałkiem z krótkim włosiem (wałek z gąbki nie jest zalecany), starając się równomiernie pokryć ich powierzchnię. Zwykle wystarczą dwie warstwy, jednak wszystko zależy od kolorystyki i faktury starych kafli. Ważna jest dokładność, ale także szybkość pracy, ponieważ po otwarciu i wymieszaniu farba epoksydowa dość szybko traci swoje właściwości i coraz trudniej się ją nakłada.

Jeśli na podłodze mamy płytki o szkliwionej powierzchni, przed malowaniem trzeba zastosować podkład gruntujący, dzięki któremu farba będzie się dobrze trzymać powierzchni, nie łuszczyć i nie odpryskiwać. Po zagruntowaniu należy odczekać minimum jedną dobę, zanim przystąpimy do kolejnych etapów remontu. Szorstkie i matowe płytki łazienkowe nie wymagają podkładu, ale nie zaszkodzi na wszelki wypadek przetrzeć je papierem ściernym. Co więcej, w łazience polecamy dodatkowo użyć warstwy preparatu izolującego wilgoć, zwłaszcza w miejscach mających częsty kontakt z wodą (na przykład przy brodziku prysznicowym).

Wybierając farbę do płytek, kierujmy się nie tylko poczuciem estetyki, ale też dwiema podstawowymi zasadami. Po pierwsze, w małych pomieszczeniach nie sprawdzi się ciemny kolor glazury, który optycznie pomniejszy naszą łazienkę. Po drugie, dwa razy zastanówmy się, zanim zamiast jednego koloru zastosujemy kilka, aby na przykład utworzyć wzór szachownicy. To, co jest modne obecnie, niekoniecznie musi nam się podobać za parę lat.

płytki ścienne w kuchni

Jak najprościej odnowić kafle na podłodze?

Aby nasze płytki podłogowe wyglądały znacznie lepiej, czasem wystarczy wyczyścić fugi, które z biegiem czasu zmieniają swój kolor. W tym celu wystarczy sięgnąć po skoncentrowane środki czyszczące lub detergenty. Możemy także całkowicie zmienić kolor fug, pokrywając je warstwą farby na bazie żywicy, ale uważajmy żeby podczas malowania nie odbarwić krawędzi płytek. Na koniec całość posadzki impregnujemy, zabezpieczając ją przed wnikaniem zabrudzeń oraz rozwojem grzybów i pleśni.

Wymiana fug jest ostatecznością. Należy je wyskrobać rylcem, za pomocą odkurzacza starannie usunąć ze szczelin kurz, a następnie wypełnić je nową zaprawą, używając palca lub gumowej pacy. Wbrew pozorom fugowanie wcale nie jest takie proste – wymaga dużej precyzji i wprawy, dlatego jeśli nie czujemy się pewnie, warto poprosić o pomoc fachowca.

Jeśli jednak chcemy dokonać większej zmiany niż samo odświeżenie fugi, nadal mamy sporo opcji – możemy pomalować stare kafelki w łazience lub kuchni farbą, położyć na nich nową glazurę lub na przykład panele winylowe.


ZAINSPIRUJ SIĘ!!!

Panele i deski Kuchnia - płytki Drzwi wewnętrzne Kuchnia - meble
Panele i deski Kuchnia - płytki Drzwi wewnętrzne Kuchnia - meble
Powrót