Jak pomalować panele ścienne? Jakiej farby użyć? Podpowiadamy
Boazeria, jeszcze do niedawna kojarzona jako relikt PRL-u, obecnie wraca do łask i to w zupełnie nowej odsłonie. Coraz częściej gości w nowoczesnych i stylowych salonach, stanowiąc niebanalną ozdobę wnętrz. Jeśli więc zastanawiasz się, co zrobić z niemodną boazerią w swoim domu, podpowiadamy – zamiast ją demontować możesz postawić na jej metamorfozę! Aby uzyskać spektakularny efekt końcowy, wystarczy odnowić i pomalować panele ścienne.
W tym artykule:
1. Jakie są zalety paneli ściennych?
2. Malowanie paneli ściennych.
3. Jaka farba nadaje się do malowania paneli ściennych?
4. Jak przygotować powierzchnię paneli ściennych do malowania?
5. Jak pomalować panele ścienne - instrukcja krok po kroku
Jaka farba nadaje się do malowania paneli ściennych?
Jednym z najprostszych, a jednocześnie szybkim i tanim sposobem na odnowienie ścian z desek lub paneli jest ich pomalowanie. Nadanie ścianie nowego koloru całkowicie zmieni jej wygląd i przy okazji styl całego pomieszczenia. Podobają Ci się minimalistyczne i przytulne wnętrza inspirowane Skandynawią, a może bardziej przemawia do Ciebie elegancki styl Hampton, białe meble i boazeria angielska? Bardzo proszę! Malowanie paneli ściennych daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.
Jakie są zalety paneli ściennych i czemu nie warto ich demontować?
Panele ścienne spełniają nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną. Przede wszystkim chronią ściany przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Wyciszają pomieszczenie i stanowią dodatkową warstwę termoizolacyjną, pozwalają także na ukrycie nierówności ścian i kabli. Co więcej, są trwałe i łatwe w czyszczeniu, dlatego trudno o lepsze rozwiązanie w domach, w których mieszkają małe dzieci lub zwierzęta.
Obecnie znacznie częściej niż drewniane panele ścienne montuje się panele z płyty pilśniowej. Panele ścienne MDF zbudowane są z drewnianych włókien połączonych ze sobą w bardzo wysokiej temperaturze. Przytwierdza się je nie bezpośrednio do powierzchni ścian, ale do specjalnej konstrukcji szkieletowej. Podobnie jak boazeria drewniana, drewnopodobne panele ścienne łatwo poddają się malowaniu – pod warunkiem, że są w dobrym stanie. Taka okładzina ścienna posłuży domownikom kilkadziesiąt lat, a jej powierzchnia może być odnawiana nawet kilkakrotnie.
Malowanie paneli ściennych - co będzie Ci potrzebne?
- Specjalna farba do malowania paneli
- Wałek flokowy, kuweta oraz pędzel malarski
- Folia i taśma malarska
- Papier ścierny, paca z papierem ściernym lub szlifierka
- Miska z wodą i miękka szmatka
Jaka farba nadaje się do malowania paneli ściennych?
Do malowania paneli ściennych, zarówno drewnianych, jak i wykonanych z płyty drewnopodobnej, można wykorzystać następujące preparaty:
Farby akrylowe – łatwo się nakładają i dobrze trzymają podłoża, szybko schną, są trwałe i jednocześnie zwiększają żywotność paneli ściennych. Emalie akrylowe sprawdzą się także w przypadku odnawiania paneli laminowanych. Występują w bardzo wielu barwach oraz odcieniach.
Farby kredowe – na powierzchni paneli tworzą charakterystyczną matową powłokę, która wygląda bardzo efektownie, ale nie spełnia funkcji ochronnej. Po użyciu emalii kredowej należy dodatkowo sięgnąć po wosk lub inny impregnat i pomalować nim panele.
Lakierobejca – stosuje się ją głównie do renowacji drewnianych desek i mebli, w celu wyeksponowania naturalnego rysunku słojów. Przy pomocy lakierobejcy można także zmienić kolor drewna. Już jedna jej warstwa chroni panele ścienne drewniane przed wnikaniem wilgoci.
Ogólna zasada jest taka, że farba powinna być dobrana do podłoża, czyli w tym przypadku rodzaju okładziny ściennej. Należy również zwrócić uwagę na właściwości emalii i dostosować je do swoich potrzeb. Dobry jakościowo preparat tworzy na powierzchni paneli ściennych zmywalną powłokę, która jest odporna na szorowanie, uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV. Dostępne są także emalie zabezpieczające panele ścienne przed wilgocią i pleśnią, co jest szczególnie przydatne w kuchni i małych mieszkaniach o kiepskiej wentylacji.
Wybierając farbę, weź także pod uwagę efekt, jaki chcesz osiągnąć poprzez malowanie paneli ściennych. Zdecyduj, czy podoba Ci się całkowite krycie, czy też chcesz podkreślić naturalne piękno desek, przy okazji nadając im na przykład nieco inny kolor lub satynowe wykończenie.
Na wszelki wypadek przed malowaniem warto zawsze kupić próbniki farb i upewnić się, czy wybrany kolor na pewno dobrze będzie prezentował się w domowym zaciszu. W ten sposób unikniesz niemiłej niespodzianki i zyskasz pewność, że metamorfoza przebiegnie zgodnie z planem, a całość prac nie pójdzie na marne.
Jak przygotować powierzchnię paneli ściennych do malowania?
Odnawianie paneli zacznij od przygotowania miejsca pracy. W pierwszej kolejności należy zdemontować listwy przypodłogowe, zabezpieczyć podłogę i sąsiednie ściany folią malarską oraz przykleić taśmę malarką w miejscach szczególnie narażonych na przypadkowe pobrudzenie farbą, na przykład przy krawędziach.
Teraz pozbądź się wszystkich powłok – zarówno starej farby, jak i impregnatu czy laminatu. Nie ma znaczenia czy warstwy się łuszczą czy są stosunkowo nowe, ponieważ aby zapewnić emalii odpowiednią przyczepność, musisz odzyskać surowe drewno. Szlifowanie wykonaj przy pomocy szlifierki lub gruboziarnistego papieru ściernego. Kontynuuj pracę aż do momentu, kiedy usuniesz zbędne powłoki i wszelkie rysy, wgniecenia oraz ubytki.
Następnie sięgnij po papier drobnoziarnisty, aby wyrównać i zmatowić panele (w przypadku paneli MDF możesz od razu przejść do tego etapu). Na koniec odpyl i umyj deski, przetrzyj je benzyną ekstrakcyjną w celu odtłuszczenia i pozostaw do wyschnięcia – za malowanie paneli ściennych najlepiej zabrać się dopiero następnego dnia.
Jak pomalować panele ścienne - instrukcja krok po kroku
Najpierw przelej farbę do kuwety i nałóż ją pędzlem we wszystkie zakamarki – łączenia paneli, krawędzi ściennie i narożniki. Dopiero potem sięgnij po wałek i wykonuj nim stanowcze ruchy zgodnie z kierunkiem usłojenia, dzięki czemu nie powstaną nieestetyczne smugi.
Aby osiągnąć całkowite krycie, wystarczy pomalować panele ścienne 2-3 razy, pamiętając o nakładaniu kolejnych warstw w odstępie kilku godzin. Co więcej, pierwszą powłokę malarską warto delikatnie przeszlifować, nadając jej chropowatą strukturę, co sprawi, że farba będzie lepiej przylegała i dłużej się trzymała.
Pomalowane panele dodatkowo zabezpiecz, na przykład za pomocą wosku lub lakieru do drewna. W ten sposób zwiększa się odporność wierzchniej warstwy farby, a jednocześnie można nadać jej elegancki połysk. Impregnacja jest szczególnie istotna w przypadku użycia emalii kredowej.
Zdejmij folię i taśmę malarską oraz zamontuj listwy wykończeniowe do paneli ściennych. Teraz zastanów się nad zakupem nowych tekstyliów i dekoracji, dzięki czemu wnętrza Twojego mieszkania nabiorą zupełnie nowego charakteru. Metamorfoza gotowa!
Malowanie paneli ściennych to zadanie, które wymaga sporo cierpliwości, ale pozwala uniknąć dużych wydatków i bałaganu związanego z wymianą okładziny ściennej. Dzięki użyciu właściwej emalii, papieru ściernego i akcesoriów malarskich w ciągu zaledwie jednego weekendu możesz osiągnąć efekt, który przerośnie Twoje najśmielsze oczekiwania.