Jak pomalować lub odnowić płytki łazienkowe? Sprawdzone porady
Malowanie płytek jest najszybszym i najtańszym sposobem odświeżenia łazienki bez konieczności skuwania kafli. Taka metamorfoza łazienki może zostać przeprowadzona samodzielnie nawet w weekend — w dodatku nie wymaga użycia wielu narzędzi oraz akcesoriów. Pomalowanie płytek łazienkowych najwygodniej jest wykonać za pomocą wałka gąbkowego z wytrzymałej pianki, a do malowania fug użyć cienkiego pędzelka. Farbą można pokryć zarówno ścienne, jak i podłogowe płytki łazienkowe. Z naszego artykułu dowiecie się, jak odnowić płytki łazienkowe, jaką farbę wybrać oraz czy taki szybki remont jest opłacalny?
W tym artykule:
1. Malowanie płytek krok po kroku – praktyczny przewodnik zrób to sam
3. Dlaczego farba do płytek ceramicznych, a nie produkt do ścian?
4. Jaka farba do płytek? Jak wybrać farbę do kafelków
6. Malowanie płytek ceramicznych: o czym należy pamiętać? Ważne rady jak odnowić łazienkę
7. Jak pomalować płytki krok po kroku?
Malowanie płytek krok po kroku – praktyczny przewodnik zrób to sam
Przygotowując się do malowania płytek łazienkowych, trzeba zadbać o ewentualne uzupełnienie ubytków i wykruszeń w fugach, glazurze i terakocie. Najlepiej wykonać to masą odporną na działanie wody. Następnie powierzchnie podawane malowaniu należy dokładnie umyć i odtłuścić, co wpłynie na przyczepność farby. Jeśli płytki w rogach pomieszczenia były łączone za pomocą silikonu, należy go usunąć — w odróżnieniu od akrylu, nie da się go zamalować.
Farba do malowania płytek wyróżnia się silnym kryciem ceramiki, dlatego często wystarczy pomalowanie jedną warstwą, aby efekt był zadowalający. Producent kafelków nie jest istotny — renowację i przemalowywanie dobrze znoszą zarówno płytki hiszpańskie, jak i płytki polskie. Farby do malowania płytek są także przeznaczone do malowania fugi — chociaż na rynku dostępne są osobne produkty wyłącznie do malowania fug.
Malowanie płytek a sufit
W przypadku weekendowego remontu łazienki nie można zapomnieć o suficie i tych ścianach, na których nie ma położonych płytek ceramicznych. Ich powierzchnię także trzeba odświeżyć: zagruntować, oczyścić i pomalować. W ten sposób metamorfoza łazienki będzie spektakularna.
Dlaczego farba do płytek ceramicznych, a nie produkt do ścian?
Decydując się na malowanie płytek w łazience, trzeba zakupić dedykowaną farbę do płytek. Popularne farby do ścian nie będą trzymać się kafelków, nie dadzą także trwałego krycia. Ta zasada dotyczy także malowania płytek w kuchni. Dzieje się tak, ponieważ płytki ceramiczne i płytki gresowe mają szczelne struktury, przez co zwykła emulsja nie może wnikać przez ich powierzchnię w tynkowe podłoże i nie jest w stanie utworzyć zwartej powłoki.
Wybór ceramicznej farby do płytek jest także podyktowany specyficznymi warunkami panującymi w kuchni czy łazience. Pomieszczenia te są narażone na ciągłe działanie wilgoci, pary, używanie detergentów oraz uszkodzenia mechaniczne - tradycyjne farby nie są wystarczająco wytrzymałe na takie działania.
Jaka farba do płytek? Jak wybrać farbę do kafelków
Produkty przeznaczone do pomalowania płytek najczęściej nazywane są farbami renowacyjnymi. Farby do płytek dzielą się na dwa rodzaje:
-
farby do nakładania na płytki podłogowe,
-
farby na płytki ścienne.
Choć oba rodzaje farb wykazują silne krycie i wysoką odporność na działanie wody, wilgoci i szorowania, trzeba pamiętać, że inaczej eksploatowana jest podłoga, a inaczej ściany w łazienkach. Farba do terakoty jest bardziej wytrzymała i odporna na zarysowania i szorowanie niż farba, która jest przeznaczona do malowania ścian w łazience.
Farbą do odnowienia płytek w łazience i kuchni można osiągnąć matowy lub połyskliwy efekt. Łazienka pomalowana matową farbą wyeksponuje wzory i struktury 3D na zamalowanych płytkach, co da niebanalne rozwiązanie aranżacji wnętrza. W ten sposób zachowany wzór będzie subtelny, a łazienka zyska na elegancji wykończenia. Z kolei jasna farba z połyskiem optyczne powiększy i rozjaśni wnętrza.
Jak przygotować się do malowania glazury lub terakoty i uniknąć błędów? Jak pomalować płytki łazienkowe?
Zastanawiając się, jak odnowić płytki łazienkowe, warto wykonać szereg działań, usprawniających pracę. W pierwszej kolejności trzeba wynieść z łazienki wszystkie ruchome meble, sprzęty oraz możliwe do zdemontowania akcesoria - na przykład suszarkę, wieszak na ręczniki czy drążek od zasłony prysznicowej. Przełoży się to nie tylko na łatwiejsze poruszanie się po pomieszczeniu, ale także zminimalizuje konieczność zabezpieczenia powierzchni przed zachlapaniem farbą. Kolejnym etapem w procesie malowania glazury i terakoty jest wykonanie prac naprawczych. W tym czasie można także dokonać wymiany armatury, jeśli jest to planowane. Przedostatnim krokiem przygotowującym pomieszczenie do malowania jest umycie i odtłuszczenie płytek. Jest to szczególnie ważne, gdy malowane mają być płytki strukturalne, żłobione, płytki drewnopodobne - ich nierówna powierzchnia wymaga, aby odtłuszczanie zostało wykonane szczególnie dokładnie, co sprawi, że warstwy farby będą dobrze przyległy do powierzchni płytek. Ostatnim etapem przed malowaniem jest zabezpieczenie styku płytek łazienkowych ze ścinami oraz stałymi elementami wyposażenia (na przykład okolica umywalki).
Aby uniknąć błędów związanych z malowaniem płytek, warto powyższe zasady stosować także, kiedy renowacji mają być poddane płytki na schody lub płytki tarasowe.
Malowanie płytek ceramicznych: o czym należy pamiętać? Ważne rady jak odnowić łazienkę
Płytki, które mają zostać przemalowane, dobrze jest zabezpieczyć specjalnym gruntem, który spowoduje, że farba będzie lepiej przylegać do podłoża. Jest to niezbędne zwłaszcza przy płytkach, które poddawane są stałemu kontaktowi z wodą, na przykład przy umywalce, w kabinie prysznicowej czy nad wanną. W takich miejscach często montowane są ozdobne płytki Patchwork - Carpet lub płytki wielkoformatowe, układane bezfugowo — co może dawać mylne wrażenie ścisłej i wyjątkowo odpornej na działanie wody powierzchni. Niestety, woda do pewnego czasu może podchodzić pod warstwę farby bezobjawowo - dlatego lepiej nie pomijać dokładnego gruntowania.
Jak pomalować płytki krok po kroku?
Poniżej znajdują się przydatne informacje, jak pomalować płytki łazienkowe, aby odbyło się to szybko i sprawnie:
-
przygotowanie i zagruntowanie powierzchni jest obowiązkowe,
-
malowanie wykonujemy ruchem z góry na dół, metodą krzyżową,
-
jeśli fugi mają mieć kolor płytek, w pierwszej kolejności farbę nakłada się na fugi, potem na kafelki,
-
w przypadku innego koloru fug — wystarczy po pomalowaniu płytek odczekać do wyschnięcia farby i nałożyć farbę na fugi — zabezpieczając taśmą malarską kafle,
-
taśmy usuwamy do 30 minut po zakończeniu malowania, aby nie uszkodzić nałożonej warstwy,
-
taśmy malarskie powinny być zdejmowane po każdej nakładanej warstwie farby,
-
przerwa pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw farby powinna wynosić od 12 do 48 godzin — trzeba to zrobić zgodnie z instrukcją podaną przez producenta,
-
jeśli łazienkę ma zdobić określony wzór, najpierw trzeba malować płytki kolorem bazowym, a po wyschnięciu — przeznaczonym do naniesienia wzoru. Wzór wyznacza się lekko przyklejoną taśmą malarską, maluje się go od brzegów do środka.