Jak pomalować komodę?

21.06.2021
Komoda Nepal Świerk Alpejski

Jeśli uznasz, że Twoja ulubiona komoda nie wygląda już tak dobrze jak kiedyś lub znudzi Ci się jej kolor, wystarczy, że ją przemalujesz i będzie wyglądała jak nowa. A może szukasz pomysłu na nadanie unikalnego charakteru swojemu salonowi? Nic prostszego! Kup zwykłą drewnianą komodę z marketu, puszkę farby i nowe uchwyty – w ten sposób samodzielnie stworzysz stylowy mebel, który sprawi, że Twoje wnętrza nabiorą oryginalności.


W tym artykule:

1. Przygotuj potrzebne produkty i akcesoria

2. Odnawianie drewnianej komody krok po kroku - metamorfoza DIY

3. Malowanie komody - jak się do tego zabrać?


Malowanie mebli nie jest ani trudne, ani czasochłonne, ale wymaga starannego przygotowania powierzchni poddawanej renowacji. Jak wykonać metamorfozę starej, drewnianej komody do salonu?

Przygotuj potrzebne produkty i akcesoria

Większość prawdopodobnie masz już w domu: 

  • Wałek malarski (najlepiej flokowany, z włosiem naturalnym) lub gąbkowy (jeśli masz już wprawę)
  • Mały pędzel z miękkim włosiem
  • Kuweta malarska
  • Papier ścierny – drobnoziarnisty i gruboziarnisty (na przykład 80 i 200)
  • Miękka szmatka lub gąbka
  • Wiaderko z wodą
  • Mieszadełko do farby
  • Duży kawałek papieru, folii malarskiej lub tektury w celu zabezpieczenia podłogi

Teraz pozostaje już tylko kupienie odpowiedniej emalii, która będzie wydajna oraz łatwa w aplikacji - może to być farba uniwersalna lub przeznaczona typowo do mebli drewnianych. Doskonale sprawdzi się emalia akrylowa, ale równie dobrze możesz przemalować powierzchnię starych mebli farbą kredową oraz alkidową. Wszystkie te produkty różnią się od siebie między innymi stopniem krycia, trwałością, szybkością schnięcia oraz rodzajem wykończenia (matowe, półmatowe lub z połyskiem), dlatego przed wybraniem się do sklepu tak ważne jest, aby wiedzieć, jaki efekt chce się osiągnąć. Jeśli nie masz preferencji co do rodzaju farby, poproś o pomoc sprzedawcę. Warto wiedzieć, że istnieją również bezzapachowe emalie, które nie wydzielają szkodliwych substancji podczas aplikacji, dzięki czemu można nimi malować w mieszkaniu, nawet w obecności alergików oraz dzieci.

Odnawianie drewnianej komody krok po kroku - metamorfoza DIY

Zacznij od odkręcenia uchwytów lub gałek, żeby nie przeszkadzały Ci w pracy.

Rozłóż na podłodze folię malarską lub tekturę, po czym układaj na niej wyjmowane po kolei szuflady. Tak samo zabezpiecz miejsce, w którym będziesz malować korpus komody.

Usuń z komody poprzednią warstwę farby lub lakieru – nawet jeśli się nie łuszczy ani nie odpada i tak warto to zrobić, aby emalia lepiej przylegała do mebla i dłużej się trzymała. Do oczyszczania i równania drewnianych powierzchni użyj szlifierki lub papieru ściernego (najpierw o dużej ziarnistości, a następnie mniejszej). Surowe drewno również warto przeszlifować, przy czym kluczowe jest, aby wykonywać to wzdłuż słojów, ponieważ inaczej pojawią się zadrapania.

Jeśli zauważysz w komodzie jakieś ubytki, wypełnij je przy pomocy dobranej kolorystycznie masy (patrz szpachle do drewna).

Na koniec odpyl mebel (przecierając go wilgotną gąbką lub szmatką), otłuść (używając benzyny ekstrakcyjnej, mocnego alkoholu lub płynu do mycia naczyń rozcieńczonego wodą), dokładnie umyj i zostaw aż do wyschnięcia.

Malowanie komody - jak się do tego zabrać?

Jeśli powierzchnia komody została właściwie przygotowana, farba podkładowa nie jest konieczna, chyba że będzie ona stała na zewnątrz, na przykład na tarasie. 

Otwórz zakupioną farbę i dokładnie ją wymieszaj. Malowanie zacznij od frontów szuflad (nakładając emalię wałkiem, wykonuj długie ruchy wzdłuż słojów), a następnie przejdź do rantów i korpusu. Pamiętaj, że zawsze lepiej wyglądają 2-3 cienkie warstwy niż jedna gruba. Trudno dostępne zakamarki, ornamenty oraz inne wypukłe ozdoby najwygodniej będzie Ci pomalować bardziej poręcznym pędzelkiem.

Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość – kolejną warstwę emalii można nałożyć dopiero do odczekaniu kilku godzin, kiedy pierwsza zdąży już wyschnąć. Jeśli jesteś w trakcie metamorfozy komody z surowego drewna, zanim przystąpisz do ponownego malowania, ponownie zeszlifuj jej powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, wyczyść wilgotną szmatką i odczekaj jeszcze chwilę.

Zwykle drewniane meble wystarczy pomalować dwa razy, chyba że zmieniasz kolor ciemnych mebli na biały – wówczas konieczna może być trzecia warstwa.

Po zakończeniu malowania komody dopiero po dwóch dniach możesz włożyć szuflady, przykręcić stylowe gałki (na przykład z ceramiki lub barwionego metalu) i ustawić mebel w docelowym miejscu (jeśli będzie narażony na otarcia lub inne uszkodzenia mechaniczne, do jego zabezpieczenia przyda się bezbarwny lakier w aerozolu).

W taki sam sposób możesz z łatwością odnowić inne stare meble do salonu, między innymi witryny i regały, stoły i krzesła do salonu, stoliki kawowe i ławy oraz szafki RTV pod telewizor. Koszt malowania mebli będzie niewielki, za to efekt takiej zmiany - o ile się do tego przyłożysz - może być spektakularny.


Zainspiruj się!!!

białe meble w salonie pokój dziecięcy zestaw mebli piekne meble
Meble do salonu Brugia Meble dla dzieci Nemo Meble do przedpokoju Selene Sonoma Meble do sypialni Malta Artisan
Powrót