Jak położyć płytki pod prysznicem walk-in?

01.02.2023

Kabina prysznicowa na dobre zagościła w naszych łazienkach, stając się jej ozdobą i częścią nowoczesnego designu. Prosty prysznic typu walk-in, ozdobiony eleganckim, nowoczesnym wykończeniem jest prawdziwym hitem ostatnich lat. Drążki i zasłonki prysznicowe, brodzik, duże nieforemne wanny odchodzą powoli do lamusa. Moda na eksponowanie wnętrza kabiny prysznicowej sprawiła, że coraz chętniej rezygnuje się z brodzika, zastępując go pięknym wykończeniem. Prysznic bez brodzika zdobi coraz więcej domów.

Marzysz o łazience, której ozdobą będzie prysznic bez brodzika, eksponujący designerskie wykończenie? A może zastanawiasz się, czy ich samodzielne ułożenie jest możliwe? Przychodzimy z pomocą! Nasi specjaliści przygotowali krótką instrukcję, która pomoże Ci ułożyć płytki do łazienki pod prysznicem w sposób prawidłowy i estetyczny.

 

prysznic walk-in

 


W tym artykule:

1. Niezbędne narzędzia — czego będziesz potrzebował?

2. Przygotowanie miejsca i wybór właściwego rozwiązania — jak to zrobić?

3. Izolacja pod wykończenie

4. Układanie płytek na podłodze z odpływem

5. Jak dobrze wykonać odpływ?



 

Niezbędne narzędzia — czego będziesz potrzebował?

Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj wszystkie materiały i narzędzia. Wybór płytek zostawiamy Tobie, jednak przy ich zakupie zwróć szczególną uwagę na: antypoślizgowość, klasę ścieralności oraz wodoodporność. Bezpieczeństwo pod prysznicem jest przecież najważniejsze.

Do ułożenia kafli na podłogę łazienki potrzebne będą:

  • płytki podłogowe oraz ścienne,

  • emulsja do gruntowania,

  • kleje do płytek,

  • zaprawa do spoinowania klejowa i wyrównująca,

  • domieszka uszlachetniająca,

  • fuga w odpowiednim kolorze,

  • maszynka do cięcia kafli,

  • paca,

  • ściągacz gumowy,

  • folia do izolacji.

 

prysznic walk-in

 

Przygotowanie miejsca i wybór właściwego rozwiązania — jak to zrobić?

Dobra lokalizacja kabiny typu walk-in jest bardzo ważna. Zastanów, się czy w Twojej łazience jest miejsce, które naturalnie pasuje na prysznic. Może to być kąt pomieszczenia lub wnęka. Każde z takich miejsc daje duże możliwości aranżacyjne. Jeśli wykorzystasz naturalną zabudowę w postaci ściany, dopasowanie do niej odpowiedniej kabiny będzie dziecinnie proste. Do zabudowy kąta wystarczy jedna lub dwie ścianki prysznica. We wnęce idealnie sprawdzą się pojedyncze drzwi pod prysznic. Możesz również dobudować ściankę, która skutecznie odgrodzi kabinę od reszty łazienki. Jeśli każdą z tych przestrzeni wydzielisz za pomocą płytek, stworzysz stylową aranżację.

Drugą bardzo istotną sprawą, na którą należny zwrócić uwagę przygotowując miejsce pod ułożenie płytek i montaż kabiny walk-in bez brodzika jest odpowiedni spadek, umożliwiający swobodne odprowadzenie wody do odpływu liniowego lub punktowego. Prysznic bez brodzika wymaga odpowiednio wyprofilowanej podłogi. Spadek powinien wynosić ok. 1,5 - 2% w kierunku odpływu. Ułożenie płytek na tak przygotowanej powierzchni zagwarantuje prawidłowy spływ. Musisz pamiętać, że odwodnienia liniowe wymagają nietypowego układu płytek. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości prawidłowego przycinania i układania wykończeń na podłodze prysznica.

 

Izolacja pod wykończenie

Prawidłowa izolacja nie tylko zabezpiecza łazienkę przed przedostaniem się wilgoci pod elementy wykończenia, ale również niższą kondygnację domu przed zalaniem. Jest bardzo ważnym etapem przygotowującym podłoże na ułożenie kafli. Dziś na podłogę najczęściej kładzie się tradycyjną warstwę uszczelniającą lub folię z żywic syntetycznych, tzw. folię w płynie. Jest to rozwiązanie stosunkowo proste i szybkie.

Izolację należy nakładać na suchą powierzchnię betonu za pomocą pędzla lub szpachli do uzyskania dwumilimetrowej grubości.  Koniecznie zabezpiecz krawędź odpływu liniowego. Wykorzystaj do tego specjalny kołnierz wykonany z polipropylenu. Zanim zaczniesz układać płytki, pomyśl o zabezpieczeniu w podobny sposób ścian natrysku walk-in.

 

układanie płytek w łazience

 

Układanie płytek na podłodze z odpływem

Montaż płytek ze skosem w natrysku bez brodzika wymaga precyzji i cierpliwości. Układanie płytek w pomieszczeniach takich jak łazienka należy zacząć od odpowiedniego przygotowania podłogi i ściany. Muszą one być czyste, suche, nietłuste i równe. Pamiętaj, że im lepiej przygotowane podłoże, tym mniejsze zużycie zaprawy klejącej, a co za tym idzie niższe koszty inwestycji. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie kierunku, w jakim zostaną ułożone płytki gresowe z uwzględnieniem miejsca odpływu.

Odpowiedni spadek

Montaż kafli przy odpływie liniowym wymaga wykonania spadku z jednej, dwóch, trzech lub czterech stron w zależności od umiejscowienia kratki odprowadzającej wodę. Aby skos należycie spełniał swoją funkcję, powinien wynosić co najmniej 2,5% w kierunku kratki. Jeśli będzie zbyt mały, woda spod prysznica będzie w czasie kąpieli wylewać się na łazienkę. Dlatego tak ważne jest przemyślenie i zaplanowanie rozmieszczenia płytek.

Odwodnienie punktowe wymaga wykonania spadku z czterech stron — do każdego brzegu kratki. Jest to tzw. układ kopertowy, ponieważ kształtem przypomina kopertę. Skos przy odpływie kopertowym powinien wynosić ok. 1,5%.

Podczas montażu kafelków pod prysznicem, na posadzce ze spadkiem, konieczne będzie ich przycinanie. Chyba że zdecydujesz się na mozaikę lub kafelki niewielkich rozmiarów, które łatwiej dopasować do pochyłej powierzchni. Do cięcia pod skosem najlepiej wykorzystać, przecinarkę do glazury z tarczą diamentową, której krawędzie pokryte są syntetycznym diamentem gwarantującym równe linie cięcia.

Fugowanie

Ostatnim krokiem układania płytek jest zawsze ich fugowanie. Dobrym rozwiązaniem jest odłożenie tej czynności do momentu, aż klej wyschnie. Wybór odpowiedniej jakości fugi, zwłaszcza w przypadku łazienki jest bardzo ważny. Fuga jest dyskretnym, ale bardzo ważnym elementem wykończeniowym. Idealnie dobrany kolor gwarantuje estetyczny wygląd całości.

Jeśli masz wątpliwości, który produkt wybrać, zapytaj sprzedawcę, pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję. W naszych sklepach znajdziesz szeroki wybór fug i bez problemu dopasujesz kolor do swojej glazury.

Zanim wytniesz odpowiednie formy, zrób dokładne pomiary. Czynność ta wymaga precyzji i dokładności, warto się do tego przyłożyć, aby uniknąć błędów, które w rezultacie doprowadzą do zniszczenia kafelka. Płytki drewnopodobne, wielkoformatowe czy mozaika w prysznicu bez brodzika powinny być ułożone w pierwszej kolejności przy odpływie liniowym. Zrób to tak, by utworzyć skos z idealnie przyciętych elementów, a następnie ułóż resztę podłogi w kabinie i pozostałej części łazienki.

Po ułożeniu kafelków pozostaje wykończenie łazienki.

 

łazienka z prysznicem walk-in

 

Jak dobrze wykonać odpływ?

W czasie planowania montażu kabiny warto wybrać system z odpowiednim odpływem. Jest to bardzo ważne, ponieważ determinuje późniejszy sposób układania kafli na podłodze i ścianach w miejscu, gdzie normalnie znajduje się brodzik. Należy koniecznie wziąć pod uwagę możliwości konstrukcyjne łazienki oraz wielkość prysznica. Najchętniej wybieranymi rozwiązaniami są — odpływ punktowy lub liniowy. Czym się różni? Który z nich lepiej sprawdzi się w łazience. Oto krótka charakterystyka.

Odpływ punktowy

Odpływ punktowy to system, w skład którego wchodzą tradycyjnie syfon montowany w podłodze oraz kratka instalacyjna, która docelowo znajduje się na poziomie posadzki. Można zakryć odpływ płytką, co sprawia, że widoczność kratki jest praktycznie minimalna. Odpływy punktowe montowane są zazwyczaj pośrodku kabiny, ale nie brak też rozwiązań, w których kratki przesunięte są względem środka w jedną stronę. Aby mogły odpowiednio spełnić swoje zadanie, powinny mieć zaplanowany dwuprocentowy spadek podłogi i to po każdej ze stron odpływu. Ten rodzaj odpływu jest stosunkowo niewielki, co może mieć wpływ na jego wydajność. Jak podkreślają specjaliści, odpływ punktowy nie jest złym rozwiązaniem. I nie odradzamy go całkowicie. Dla bezpieczeństwa i większego komfortu, na dużej powierzchni warto zainstalować dwa odpływy, aby uniknąć zalania podłogi. Przy takim rozwiązaniu układanie płytek powinno odbywać się z uwzględnieniem spadku w kierunku obu kratek. Można np. ułożyć je w dwie koperty wokół punktów.

Odpływ liniowy

Ma większą powierzchnię odbioru wody, jest też wizualnie ładniejszy i przez to chętniej wybierany. Daje możliwość zainstalowania bezpośrednio przy ścianie lub na granicy przestrzeni prysznicowych. Odpływ liniowy wymaga zapewnienia kaflom odpowiedniego spadku w kierunku odpływu, ale tym razem tylko z jednej lub z dwóch stron.

Cały system odpływu liniowego składa się z dwóch ważnych elementów, są nimi: wbudowany w podłogę kanał prysznicowy oraz ruszt znajdujący się na poziomie płytek. Jeśli w Twojej łazience nie ma zbyt wiele miejsca na odpływ liniowy, warto wybrać jeden z wielu modelów kompaktowych. Kompaktowy odpływ liniowy zintegrowany jest z syfonem, cała konstrukcja ma około 8 cm grubości zamiast zwykłych 12 cm. Pozwala to na pewną oszczędność miejsca.

 


 

Zainspiruj się!

 

Koszt remontu łazienki 5m2


Jakie płytki do łazienki na podłogę i na ścianę? Inspiracje


Od czego zależy koszt położenia płytek? Ile kosztuje położenie płytek? Podpowiadamy!

Powrót